Uchwała.

krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
edytowano czerwca 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Wracam ponownie do dawnego wątku, dotyczy kilku właścicieli jednego lokalu mieszkalnego, (współwłasność lokalu przysługująca spadkobiercom).
Na rocznym zebraniu WM została podjęta Uchwała z poprawką do statutu o treści:

3. Osoba fizyczna będąca członkiem WSPÓLNOTY może działać w sprawach wspólnoty przez pełnomocnika, którym może być dowolna osoba fizyczna. Jeżeli lokal stanowi współwłasność, jego współwłaściciele obowiązani są wybrać pełnomocnika, który będzie ich reprezentować w głosowaniach nad uchwałami właścicieli i wobec zarządu. Zasady wyboru pełnomocnika ustalą współwłaściciele lokalu, kierując się przepisami kodeksu cywilnego o współwłasności.

Niezadowolony właściciel (były "prezes" WM) takiego lokalu (czterech właścicieli) Uchwałę zaskarżył.
Zarząd WM posiłkując się różnymi orzecznictwami sądowymi oraz dostępnymi informacjami prasowymi (np.Konsekwencje współwłasności lokalu dla zarządzania nieruchomością wspólną (cz. 2)
Współwłasność lokalu przysługująca spadkobiercom. Bartłomiej Żukowski Administrator 7-8/2010), aby właśnie w/w sprawę uregulować podjął przedstawiony wyżej zapis do Statutu.
Proszę o podpowiedz czy ktoś z Państwa zetknął się z podobną sytuacją, czego można się spodziewać w Sądzie.
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jego współwłaściciele obowiązani są wybrać pełnomocnika
    Nie znam się na prawie, ale wspólnota nie może współwłaścicielom tego nakazać. To znaczy może, bo wy to zrobiliście, ale równie dobrze moglibyście nakazać wszystkim pomalowanie swoich łazienek na zielono.
    Statut we wspólnocie jest taką samą uchwałą jak każda inna i nie zmienia (choćbyście to uchwalili) przepisów ustawy Kodeks Cywilny czy uowl
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ludzie jak chcą mieć problemy to sobie je stwarzają. Uchwałę uważam za głupotę, która zostanie uchylona.:bigsmile:
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Osoba fizyczna będąca członkiem WSPÓLNOTY może działać w sprawach wspólnoty przez pełnomocnika, którym może być dowolna osoba fizyczna. Jeżeli lokal stanowi współwłasność, jego współwłaściciele obowiązani są wybrać pełnomocnika ...
    Uchwała jest do uchylenia. Po pierwsze, pełnomocnikiem może być także osoba prawna. Po drugie, o zarządzie współwłasnością, a więc także o sposobie reprezentacji, decydują współwłaściciele na podstawie kodeksu cywilnego, uchwała wspólnoty nie może narzucać pozaustawowych regulacji.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uchyłka. Wspólnota nie zarządza cudzymi lokalami.Taka uchwała jest bezskuteczna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.
    Czytając powyższe wpisy dochodzę do wniosku, że nie zostałem zrozumiany.
    Jeden z właścicieli tego lokalu twierdzi, że w przypadku podjęcie przez wspólnotę mieszkaniową uchwały w konkretnej sprawie każdemu z właścicieli tego lokalu przysługuje prawo głosu, a co w przypadku gdy w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2006.,II CSK 47/06, OSNC 2007/2/32: "w przypadku współwłasności lokalu współwłaścicielom przysługuje jeden wspólny głos."
    Tak więc uważam, że udział w nieruchomości wspólnej jest niepodzielny, dlatego też przy obliczaniu wyników głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej, niedopuszczalne jest uwzględnianie głosów oddanych przez współwłaścicieli lokalu , jeżeli nie uzgodnili jednolitego stanowiska.
    To było głównym powodem wprowadzenia poprawki do statutu.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    [cite]krzysiek11[/cite]Czytając powyższe wpisy dochodzę do wniosku, że nie zostałem zrozumiany.Jeden z właścicieli tego lokalu twierdzi, że w przypadku podjęcie przez wspólnotę mieszkaniową uchwały w konkretnej sprawie każdemu z właścicieli tego lokalu przysługuje prawo głosu, a co w przypadku gdy w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    Z odpowiedzi forumowiczów wynika, że wszyscy zrozumieli cię jednoznacznie, może dlatego, że wcześniej nie napisałeś tego teraz piszesz. Mimo to, komentarze odnoszące się do wadliwości zmiany w statucie (pkt. 3 waszej uchwały) są aktualne.

    Oczywiście właściciel lokalu (były "prezes"), który twierdzi, że każdemu ze współwłaścicieli danego lokalu przysługuje jeden głos, nie ma racji. Wszystkim współwłaścicielom przysługuje łącznie jeden głos (udział lub jeden głos) - ale wspólnota nie może uchwałą zmusić współwłaścicieli do wyłonienia jednego reprezentanta, ani uzależniać od tego prawa do głosowania związanego z tym lokalem, ani ważności takiego głosu.
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jakie widziałbyś rozwiązanie, w sytuacji nie unormowanej w naszym przypadku, że wszystkim współwłaścicielom przysługuje łącznie jeden głos (udział lub jeden głos), teoretyczni właściciel tego mieszkania może zaskarżyć każdą uchwałę, ponieważ oddany przez niego głos będzie nieważny.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z niezgodnymi współwłaścicielami jest problem.
    Jakimś rozwiązaniem byłoby pozwolenie mu na głosowanie tylko wtedy, gdy przedstawi pełnomocnictwo od wszystkich pozostałych. Pełnomocnictwa nie ma - głos nie uwzględniony w liczeniu wyniku.
    Tak czy owak zmieńcie statut
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    Nie do końca rozumiem, na czym polega "nieunormowanie sytuacji" ? Co jest nie unormowane ? Prawa rządzące współwłasnością są unormowane przez kodeks cywilny a zasady głosowania we wspólnocie, przez ustawę o własności lokali.
    Jeżeli za lokal, który ma wielu współwłaścicieli głosuje tylko jeden ze współwłaścicieli, to jego głos z mocy prawa jest nieważny, nie można go uwzględniać przy liczeniu głosów.
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakimś rozwiązaniem byłoby pozwolenie mu na głosowanie tylko wtedy, gdy przedstawi pełnomocnictwo od wszystkich pozostałych - dlatego wprowadziliśmy Uchwałą przedstawiony zapis do Statutu.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    Nowy zapis w waszym statucie jest niezgodny z prawem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.