ponoszenie kosztów inwestycji w wlasne ogrzewanie centralne

jakub83jakub83 Użytkownik
edytowano czerwca 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
nasza wspólnota zostala zawiazana niedawno i przez ostatni sezon grzewczy mieliśmy ogrzewanie na naszym bloku z kotłowni należącej do Gminny. Zdecydowaliśmy większąscią mieszkańców iż bedzięmy budować wlasną kotłownie a nie inwestować w starą kotłownie Gminny gdyz w naszy wypadku koszty są takie same, a ponadto częśc wspólnot które korzystały również z tej kotłowni Gminny zdecydowalo się na własne ogrzewanie. W naszej wspolnocie jest 39 wlascicieli lokali. Część z nich ( dokladnie 6) ma własne ogrzewanie indywidualne. Osoby te nie chcą ponosić kosztów tej inwestycji ( uzasadnienie my z tego nie będziemy korzystać). Czy wspólnota może ich zmusić do poniesienia kosztów proporcjonalnie do ich udziałów. Jeśli nie to jaką ulgę zastować dla tych ludzi.

Komentarze

  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    UOWL:
    Art. 3
    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    
    Art. 22 pkt. 3
    8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
    

    Kotłownia zapewne nie będzie służyć właścicielom, lecz... macie suszarnie, ogrzewane klatki schodowej?
    Wobec czego inwestycje będzie częścią nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Za wybudowanie kotłowni powinni zapłacić wszyscy.
    Ci, którzy nie będą z niej korzystać nie będą później ponosić opłat za korzystanie z niej. A jak za rok-pięć zmienią zdanie lub sprzedadzą mieszkanie, to nie będzie kłopotu z ich podłączeniem.
  • Opcje
    jakub83jakub83 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie posiadamy ogrzewania klatki schodowej i nie posiadamy suszarni. Suszarnie z czasów kiedy była spółdzielnia zostały zaadaptowane na mieszkania. Kotłownia będzie na dzień oddania ogrzewać wyłącznie pozostałe 33 lokale, ale będzie możliowść w pięcia się tych osób z indiwidualnego na wspólne ogrzewanie.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    ale będzie możliowść w pięcia się tych osób z indiwidualnego na wspólne ogrzewanie.
    Jakie wówczas koszty będą ponosić? i Do kogo będą je wnosić? Czy za kocił też zapłacą i część wspólnej instalacji?
  • Opcje
    jakub83jakub83 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te osoby wyszły założenia iż tak jak wspomnialem że w żaden sposob nie będą korzystać z tej inwestycji nie będą ponosić jej kosztów.

    Nowy doklejony: 11.06.13 14:54
    a co opłat za ewntualne późniejsze wpięcie wszystko zależy od tego jak postąpimy teraz.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    Nie cudujcie teraz, bo potem wpadniecie w szambo.
    Kotłownia jest częścią wspólną, więc płacą za nią wszyscy.
    Jakbyście doposażali budynek w windę, to ci z parteru by nie płacili wcale a ci z najwyższego pietra najwięcej? I specjalny upust dla małego dziecka a dopłata dla grubasa? Aha, i dopłata dla tych, których często rodzina/goście odwiedzają? Absurd.
    Jak ponad 30 mieszkań z c.o. "podgrzewa" też klatkę schodową, to też doliczyć/odliczyć?
    Nie komplikujcie. Prostota rozliczeń ułatwia życie.
  • Opcje
    ważekważek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorozka: Nie cudujcie teraz, bo potem wpadniecie w szambo.
    Kotłownia jest częścią wspólną, więc płacą za nią wszyscy.
    Ja bardzo proszę aby powstrzymać się przed takimi nieprawdziwymi radami.
    Nie przystoi aby DORADCA forum nie znał prawa.
    jakub83:
    ponoszenie kosztów inwestycji w wlasne ogrzewanie centralne
    W naszej wspolnocie jest 39 wlascicieli lokali. Część z nich ( dokladnie 6) ma własne ogrzewanie indywidualne. Osoby te nie chcą ponosić kosztów tej inwestycji
    Kotłownia będzie na dzień oddania ogrzewać wyłącznie pozostałe 33 lokale
    Jeżeli dotychczasowy system ogrzewania budynku był niejednolity - czyli część właścicieli korzystała z ogrzewania z sieci grzewczej a cześć z własnego, indywidualnego w lokalach to nie ma takiej siły żeby można było zmusić właściciela do podłaczenia się do innego systemu grzewczego i ponoszenia jego kosztów.
    Za wybudowanie kotłowni powinni zapłacić wszyscy.
    - totalna bzdura.
    Brak podstaw prawnych - budowa kotłowni jest inwestycją grupy właścicieli, która chce sobie zmienić system ogrzewania a nie wspólnoty w tym konkretntym układzie.
    Gdyby postanowili wybudować sobie piece kaflowe to też reszta miałaby finansować ten kaprys?
    Zarządca 24-08-2009 : Skoro centralne ogrzewanie nie zostało zamontowane we wszystkich lokalach, to w budynku brak jednolitego systemu grzewczego. Jeżeli brak jednolitego systemu grzewczego, to istniejący, do którego podłączone są niektóre lokale nie stanowi nieruchomości wspólnej w rozumieniu ustawy o własności lokali, tylko przedmiot współwłasności właścicieli, którzy system ten zamontowali na swoją rzecz.
    Poniewaz wspólnota mieszkaniowa może gospodarowac wyłącznie nieruchomością wspólną, nakazywanie pozostałym właścicielom, którzy nie są podłączeni do tej instalacji, aby również montowali grzejniki stanowi niedozwoloną ingerencję w cudze prawo własności.
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/451/
    owner 13-07-2010: Uchwały w tej sprawie można potłuc o kant... stołu.
    Instalacja centralnego ogrzewania, powstała w trakcie funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, jeśli nie wyrazili na nią zgody wszyscy właściciele lokali, nie należy do nieruchomości wspólnej.
    Umowę w sprawie inwestycji oraz później w sprawie dostaw ciepła powinni zawrzeć wyłącznie ci spośród właścicieli lokali, którzy się zgodzili na tę inwestycję (i tylko oni powinni ją finansować). Dotychczasowe wydatki wspólnoty na te cele są nieuprawnione - właściciele lokali, którzy nie korzystają z c.o., nie powinni być obciążani ani kosztami inwestycji, ani kosztami wynikającymi z umowy o dostawy ciepła. To w ogóle nie jest sprawa wspólnoty mieszkaniowej, lecz grupy właścicieli - tej większości, która się podłączyła i która korzysta z c.o.
    Nie można zmusić właściciela lokalu do zmiany sposobu ogrzewania lokalu, będącego odrębną nieruchomością. Nie wolno też obciążać go kosztami, które nie są ani kosztami zarządu nieruchomością wspólną, ani kosztami eksploatacji jego lokalu.
    http://wspolnota.net.pl/poczekalnia/centralne-ogrzewanie-pec-t5239.html
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli opierając się na powyższym dochodzimy do absurdu.
    Np.
    - stawiając pergolę na przejściu 60% było za,
    - budując kotłownię 60% było za,
    - instalując domofony 60% było za,
    - instalując ośw. zewnętrzne 60% było za
    - stawiając urządzenia placu zabaw 60% było za
    - budując instalację internetową 60% było za

    więc pozostałe 40% nie może ponosić kosztów z tym związanych teraz i w przyszłości. Miejmy świadomość że nie będą to Ci sami właściciele w każdym przypadku ZA...
    PARANOJA, BZDURY i NIEDORZECZNOŚĆ.
  • Opcje
    ważekważek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Coś ci się pokręciło.
    W przypadku zmuszania właściciela do podłączenia się do wspólnej kotłowni mamy do czynienia z ingerencją w prawo własności. Narzucamy mu jak ma "meblować swoje pokoje" czego wspólnocie robić nie wolno. Na taką inwestycję musi być zgoda wszystkich.
    Natomiast podane przez ciebie przykłady dotyczą NW a nie lokali prywatnych.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakub83: Zdecydowaliśmy większością mieszkańców, iż będziemy budować własną kotłownię a nie inwestować w starą kotłownię Gminy
    Jakie były konkretne wyniki głosowania (głosowań) udziałami, podczas podjęcia uchwały właścicieli lokali ?
    Przecież jakby podjęto w podobny sposób uchwałę o budowie na dachu budynku wspólnoty, jednej anteny satelitarnej z możliwością podłączenia urządzeń satelitarnych wszystkich właścicieli (część właścicieli ma już zainstalowane anteny), to inwestowali by ten "interes" wszyscy właściciele, czy tylko ci co się podłączyli (chcą podłączyć) ?
  • Opcje
    jakub83jakub83 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budując własna kotlownie nie zamierzamy zmuszać tych osób do odejscia z indywidualnych systemow grzewczych. Nie musimy wchodzić im do mieszkań i rujnować ich pomieszczeń. Technicznie jest tak iż w każdym pionie są puszcza dwa zestawy rur grzewczych z piwnic do ostatniego lokalu na górrze. Ci Państwo odłoczając się od wspolnego systemu grzewczego musieli w swoich mieszkania zachować te rury które przebiegają przez ich mieszkanie. My kotlownie będziemy do systemu wpinać na rozgałezieniu tych rur. Chodzi tylko czy z Funduszu rementowego Ci Państwo mają też pokrywać tą inwestycję czy nie, jesli nie to Czy macie pomysł jak to rozwiązać w cywilizowany sposób bo nikt nie chce tu czegoś siła narzucać tylko tą kwestię rozwiązać.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    [cite]jakub83[/cite]Chodzi tylko czy z Funduszu rementowego Ci Państwo mają też pokrywać tą inwestycję czy nie, jesli nie to Czy macie pomysł jak to rozwiązać w cywilizowany sposób bo nikt nie chce tu czegoś siła narzucać tylko tą kwestię rozwiązać.
    Ponieważ napisałeś wcześniej, że nie posiadacie ogrzewania klatki schodowej ani suszarni, czyli jak rozumiem nie posiadacie żadnych części wspólnych, które celowo byłyby ogrzewane z waszej kotłowni - to moim zdaniem nie możecie wykorzystać na ten cel środków z funduszu remontowego. Inwestycja w żadnym stopniu nie będzie dotyczyła części wspólnych, a właśnie na remonty części wspólnych gromadzone są środki na FR.

    Jedynym cywilizowanym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie podjęcie uchwały o zwrocie właścicielom lokali środków zgromadzonych na funduszu remontowym odpowiednio do ich wkładów. Zarówno wy, jak i sąsiedzi, którzy nie chcą podłączyć się do kotłowni, dostaniecie z powrotem swoje pieniądze wpłacone na FR, a następnie, już prywatnie będziecie mogli je przeznaczyć na waszą prywatną inwestycję.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    W przypadku zmuszania właściciela do podłączenia się do wspólnej kotłowni mamy do czynienia z ingerencją w prawo własności.
    Nie chodzi o podłączenie do wspólnej instalacji, tylko o wybudowanie kotłowni i postawienie pionów grzewczych. Jak ktoś się nie zachce podłączyć, to nikt go do tego nie zmusi.
    Analogicznie jest z doposażeniem budynku w instalację ciepłej wody.
    Macie uchwałę o budowie kotłowni. Dla bezpieczeństwa odczekajcie 6 tygodni, czy nikt jej nie zaskarży. jak nie, to droga do jej wykonania jest wolna.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.