adaptacja strychu odpłatność
sandi
Użytkownik
Jestem właścicielem w małej wspolnocie mieszkaniowej, obejmującej 3 włascicieli (jest to wspólnota zarzadzana przez spółdzielnie komunalną). Jeden z właścicieli wystąpił z wnioskiem do gminy o adaptację strychu na cele mieszkalne, z tym że ten strych jest juz dawno (co najmniej od 8 lat) mieszkaniem. Na pismo które napisaliśmy do wspolmnoty w celu wyjasnienia tej kwestii (czyli jaka była odpłatność za to pomieszczenie czy jako powierzchni nieużytkowej - strych czy jako mieszkania) WM odpowiedziała że ponoszone były koszty z tytułu eksploatacji części wspólnej.
Moje pytanie czy dopuszczalna jest taka sytuacja, że ten właściciel nie płacił za to pomieszczenie przekształcone na mieszkanie czynszu ? Za czesci wspolne nie ma oplat wiec czy w tej sytuacji powinni uiscic zalegly czynsz za stan faktyczny czyli mieszkanie a nie strych ?
Pozdrawiam
sandi
Moje pytanie czy dopuszczalna jest taka sytuacja, że ten właściciel nie płacił za to pomieszczenie przekształcone na mieszkanie czynszu ? Za czesci wspolne nie ma oplat wiec czy w tej sytuacji powinni uiscic zalegly czynsz za stan faktyczny czyli mieszkanie a nie strych ?
Pozdrawiam
sandi
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Żeby określić jaka jest wspólnota (mała, czy duża) trzeba wiedzieć ile jest lokali, a nie ile jest właścicieli.
Może być mieszkanie, które należy do części wspólnej.
Najemca takiego mieszkania płaci czynsz do WM oraz za zużyte media (również do WM).
W akcie notarialnym strych funkcjonuje jako strych i jest przypisany danej rodzinie. Strych ten juz dawno został przebudowany na mieszkanie ok. 8 lat , a dopiero teraz ubiegaja sie o adaptacje strychu na cele mieszkalne.
Do tej pory przypuszczam że nie płacili czynszu. Moje przypuszczenie opieram na piśmie które otrzymalismy ze WM, w którym informuja nas "że pobierane były opłaty na eksploatację części wspólnych". A poza tym mając największe mieszkanie, jeżeli były dodatkowe koszty na remonty ponosili najmniejszą dopłatę.
Czynsz był placony tylko za częśc mieszkania, gdyz na parterze jest mieszkanie i zaadaptowaniem strychu na mieszkanie chcieli powiększyć powierzchnie uzytkową i za ta właśnie część nie płacili czynszu .
Czy można ubiegac się o to żeby zapłacili zaległy czynsz, jeżeli go nie płacili ?
Powinna być spisana umowa pomiędzy wspólnotą, a wynajmującym część wspólną.
W małej wspólnocie wszyscy muszą wyrazić zgodę na taki wynajem.
Wynajmujący jest również właścicielem i on też musi wyrazić zgodę.
On się nie zgodzi i... jak na wstępie.
Jeśli chce uregulować sprawy prawne, to w jaki sposób? Czy chce wynajmować od wspólnoty część wspólną, czy też powiększyć swój udział w nieruchomości?
"W akcie notarialnym strych funkcjonuje jako strych i jest przypisany danej rodzinie."
a jaki jest dokładny zapis dotyczący strychu w akcie notarialnym ?
czy każdy właściciel ma oddzielne pomieszczenie na strychu i ma okresloną powierzchnię w m2 strychu , w akcie notarialnym ?
Z tym,że strych już nie funkcjonuje jako strych a mieszkanie od 8 lat. I z pisma wynika że nie była naliczana stawka czynszu jak za mieszkanie. Czy w tej sytuacji jeżeli nie była pobierana opłata jako czynsz za mieszkanie , można ubiegać się o zapłatę przez Państwa x zaległego czynszu przez te wszystkie lata jak strych spełniał rolę mieszkania?
Prawdopodobnie właściciel przyłączył tę powierzchnię bez wymaganych zezwoleń i obecnie zamierza dopełnić wymogów prawa budowlanego m.in. celem otrzymania zaświadczenia o samodzielności i korekty metrażu w księdze wieczystej prowadzonej dla jego lokalu.
Proszę sprawdzić czy udziały tego właściciela zostały wyliczone również w oparciu o powierzchnię strychu, jeżeli tak, to nie jest to część wspólna (mimo pewnych wątpliwości związanych konstrukcją przynależności powierzchni do lokalu), dlatego też wspólnota mieszkaniowa nie ma roszczenia o zapłatę czynszu, czy wynagrodzenia za bezumowne korzystanie.
Proszę podzielić metraż powierzchni użytkowej budynku przez sumę powierzchni lokalu wynikającą z księgi wieczystej i metrażu zaadaptowanego strychu- jeżeli tak wyliczony udział właściciela jest zgodny z udziałem wpisanym do księgi wieczystej, to taki wynik wskazuje, że powierzchnia strychowa nie jest objęta zakresem współwłasności.