Wszystkie 20-letnie windy do wymiany

TubeTube Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
http://video2.v2.tvp.pl/2009/09/09/214893/film.asf I choć nasze bezpieczeństwo nie ma ceny... tylko w przypadku jednej rzeszowskiej spółdzielni potrzeba aż 25 milionów złotych. Do wymiany starych - ponad dwudziestoletnich wind - zobowiązuje zarządców nie tylko rozsądek ale także unijne przepisy. Pytanie skąd wziąć na to pieniądze? Na unijne wsparcie szanse są niewielkie. Wszystko może zakończyć się więc- podwyżką czynszów... Zgodnie z unijną dyrektywą Polska ma wymienić na nowe wszystkie dźwigi które mają ponad dwadzieścia lat - początkowo wskazano jako ostatecznym termin 2012 rok- podniósł się alarm. Teraz Ministerstwo Gospodarki przygotowuje specjalne rozporządzenie w którym ostatecznie określi ile zarządcy budynków mają czasu na całe przedsięwzięcie. Beata Bartman TVP Rzeszów

Komentarze

  • Opcje
    PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takiego obowiązku, brak przepisów określających 20 letni termin w obecnym stanie prawnym.

    Modernizacja starych dźwigów osobowych
    Prawo a modernizacja dźwigów
    Dozór jest tylko jednym ogniwem w łańcuchu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ustawa o dozorze technicznym mówi wyraźnie, że wykonywanie dozoru nie zwalnia projektujących, wytwarzających i eksploatujących urządzenia techniczne od odpowiedzialności za jakość i stan tych urządzeń.
    W Polsce zgodnie z prawem modernizacja dźwigów jest pozostawiona obecnie inicjatywie eksploatującego.
    Przepisy polskie nie mówią nic na temat, jak powinien być zmodernizowany dźwig 30 czy 40-letni. Nie ma aktów prawnych, które by obligowały eksploatującego do śledzenia na bieżąco techniki bezpieczeństwa dotyczącej dźwigów i sukcesywnego dostosowywania ich do tych wymogów.
    Nie jest to tylko problem polski, ale ogólnoeuropejski. W 1995 roku zostało opublikowane skierowane do Państw Członkowskich zalecenie (nie dyrektywa!) Komisji Europejskiej nr 95/216/EC dotyczące poprawy bezpieczeństwa starych dźwigów.
    Zgodnie z tym zaleceniem państwa członkowskie UE, stosownie do swojej sytuacji, powinny podjąć działania zmierzające do podniesienia bezpieczeństwa eksploatowanych dźwigów. Powinno się przy tym uwzględnić 10 punktów wymagań – 9 z nich to wymagania techniczne i jedno organizacyjne. Zalecenie pozostawia jednak państwom członkowskim wolną rękę w tym obszarze. W skrajnym przypadku państwo członkowskie może przeprowadzić analizę zagadnienia u siebie i stwierdzić, że takie działania w ogóle nie są potrzebne, ponieważ eksploatowane dźwigi są albo zgodne z tymi zaleceniami, albo istniejące niezgodności z nimi nie powodują znaczącej liczby zagrożeń.

    Obawy właścicieli nieruchomości
    Według moich, dość dokładnych, obliczeń – mówi Robert Chudzik – w Polsce jest do zmodernizowania 71,5 tys. starych dźwigów. Niepokój ze strony właścicieli nieruchomości budzą źródła finansowania przyszłej obowiązkowej modernizacji, ponieważ propozycja wypracowana w ramach CBT ich nie określa. Według właścicieli nieruchomości rozporządzenie powinno wskazywać możliwości uzyskania funduszy, np. unijnych, strukturalnych czy jakiegoś rodzaju wsparcia ze strony państwa lub banków. Ten problem nie może jednak być rozstrzygnięty w rozporządzeniu wydawanym na podstawie ustawy o dozorze technicznym. Nie ma w niej delegacji prawnej, która pozwoliłaby Ministrowi Gospodarki na określanie źródeł finansowania.
    Zastrzeżenia właścicieli nieruchomości budzą też zaproponowane terminy modernizacji, chociaż – zdaniem Roberta Chudzika – terminy te są tak długie, że znaczna część dźwigów i tak zostanie w tym okresie wymieniona. Zadecydują o tym względy inne niż bezpieczeństwo, np. niezawodność czy dostęp do części zamiennych, tym trudniejszy, im starsze urządzenie. Niebagatelną okolicznością będzie też standard życia mieszkańców.
    Modernizacja dźwigu etapami jest o około 30% droższa od jego wymiany. Jest za to rozłożona na lata.
    Opracowała:
    Ewa Dorobińska
    Rzecznik Prasowy Urzędu Dozoru Technicznego
    Czytaj całość artykyłu
    http://www.udt.gov.pl/HTML/index.php?option=com_content&task=view&id=295&Itemid=38


    DYREKTYWA DŹWIGOWA (LIFTS) 95/16/WE została zmieniona rozporządzeniem (WE) 1882/2003 i dyrektywą 2006/42/WE.


    Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla dźwigów
    i ich elementów bezpieczeństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 263, poz. 2198)
    http://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/A86F1653-A662-4C84-A1AB-4F5C625F65BB/23167/rozpMG20052632198.pdf

    NOWE Rozporządzenie zmieniające Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 listopada 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla dźwigów i ich elementów bezpieczeństwa (Dz.U. z 2008 r. Nr 203, poz. 1270)zmiany obowiązują od 29 grudnia 2009r.
    http://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/A86F1653-A662-4C84-A1AB-4F5C625F65BB/49429/DzU2008nr203poz1270.pdf
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.