zgodność uchwały

maryla02maryla02 Użytkownik
edytowano czerwca 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
W mojej wspólnocie podjęto uchwałę, która nie równo traktuje właścicieli (ci w lokalach gminnych płacą wyższe koszty eksploatacji, bo z pow.piwniczną). Czy taka uchwała jest zgodna z prawem?
Będę wdzięczna za odpowiedż.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie rozumiem, co to znaczy "właściciel w lokalu gminnym".
    We wspólnocie właściciel płaci proporcjonalnie do udziału, który ma wpisany do aktu notarialnego. Innej metody nie wolno stosować.
    Jest wyjątek dla właścicieli lokali użytkowych, ale to chyba nie o to chodzi.
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Autor wątku może coś wyjaśni.
    Jest tak, iż najemcy lokali należących do gminy we WM płacą więcej niż właściciele. To normalne. Piwnica nie ma tu nic do rzeczy.
    Natomiast koszt eksploatacji w danej WM są jednakowe dla wszystkich właścicieli w tym również gmina.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    Najemcy nie płacą wspólnocie i żadna uchwała właścicieli ich nie dotyczy a Maryla pisze o uchwale. Dlatego czekam na jej wyjaśnienie sytuacji.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Maryla02: W mojej wspólnocie podjęto uchwałę
    Jak możesz, to przytocz ją ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] maryla02:[/cite]W mojej wspólnocie podjęto uchwałę, która nie równo traktuje właścicieli
    (ci w lokalach gminnych płacą wyższe koszty eksploatacji, bo z pow.piwniczną).
    Czy taka uchwała jest zgodna z prawem?
    Wspólnota czyli właściciele lokali nie ustalają wysokości opłat dla najemców lokali Gminnych.
    Dla najemców wymiar opłat ustala właściciel lokalu w tym wypadku GMINA.
  • Opcje
    maryla02maryla02 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, byłam nie precyzyjna.
    W podjętej uchwale wpisano koszt eksploatacji dla właścicieli WM, który liczony jest od powierzchni mieszkalnej, natomiast gmina, od pow. mieszkalnej i pow. piwnicy. Oznacza to, że lokator ponosi większe koszty.
    Sprawa wyszła przy okazji ostatniego rozliczenia rocznego. Zauważyłam, że wynagrodzenie zarządcy zostało zawyżone. Sprawdziłam pow. mieszkalną domu wg wpisu w akcie notarialnym. Po przemnożeniu wyszło, iż tylko w ubr.pobrano niesłusznie ok. 1560PLN. Wystąpiłam więc o zwrot tych pieniędzy za ostatnie 3 lata z odsetkami, których nie uwzględniono.
    Mam podejrzenie, że gminie dopisano w uchwale pow. piwnicy, żeby zwrot był niższy.
    Dziękuję za odpowiedzi i proszę o więcej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2013
    [cite] maryla02:[/cite]Oczywiście, byłam nie precyzyjna.
    W podjętej uchwale wpisano koszt eksploatacji dla właścicieli WM, który liczony jest od powierzchni mieszkalnej, natomiast gmina, od pow. mieszkalnej i pow. piwnicy. Oznacza to, że lokator [Gminy] ponosi większe koszty.
    Chyba dalej jesteś mało precyzyjna ...
    Napisz co to obchodzi wspólnotę ze Gmina sobie nalicza czynsz dla lokatorów inaczej niż są naliczane zaliczki dla właścicieli lokali?
    [cite] maryla02:[/cite]Sprawa wyszła przy okazji ostatniego rozliczenia rocznego.
    Zauważyłam, że wynagrodzenie zarządcy zostało zawyżone.
    Sprawdziłam pow. mieszkalną domu wg wpisu w akcie notarialnym.
    Po przemnożeniu wyszło, iż tylko w ubr.pobrano niesłusznie ok. 1560PLN.
    Wystąpiłam więc o zwrot tych pieniędzy za ostatnie 3 lata z odsetkami, których nie uwzględniono.
    Mam podejrzenie, że gminie dopisano w uchwale pow. piwnicy, żeby zwrot był niższy
    nie rozumiem o co ci chodzi co ma wynagrodzenie Zarządcy wspólnego z naliczanymi zaliczkami ?.
    Zarządca powinien dostać wypłatę zgodnie z zawartą umową a nie naliczeniami zaliczek.

    Pomijam fakt, że źle naliczacie zaliczki na utrzymanie części wspólnych.
    Zgodnie z UoWL powinno być naliczane wg udziału z aktu notarialnego a nie tylko od powierzchni lokalu bez powierzchni pomieszczeń przynależnych.
    Art. 12. UoWL
    
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby [b][color=#f00]przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.[/color][/b]
    [b][color=#00f]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej[/color][/b] w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Też nadal nie rozumiem.
    Domyślam się, że administrator (jest nim gmina?) ma w umowie wynagrodzenie określone od metra kw. powierzchni użytkowej całego budynku a nie konkretną sumę. To tylko domysł.
    Na czym polega problem?
  • Opcje
    GRZECHGRZECH Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powinno być tak że piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.
    Udział właściciela w WM = powierzchni lokalu + piwnica.
    Więc wychodziło by na to że jest wszystko ok ?
  • Opcje
    maryla02maryla02 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok, dziękuję.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.