Podatek CIT hala garażowa

KrakusKrakus Użytkownik
W naszej wspólnocie jest hala garażowa jako wyodrębniony lokal. Mamy podpisane dwie umowy o zarządzanie z tym samym administratorem. W zarządzie wspólnoty są również właściciele hali garażowej. Wszyscy płacimy zaliczki na poczet kosztów zarządzania i utrzymania części wspólnych wg udziałów w lokalach mieszkalnych i hali. Dodatkowo współwłaściciele hali płacą zaliczki na poczet zarządzania i utrzymania wnętrza hali. Osobno także są naliczane wpłaty na fundusz remontowy. Wszystkie ww opłaty są wpłacane na konto wspólnoty. Zarząd wspólnoty ma podpisaną jedną umowę na sprzątanie, konserwację części wspólnych i garażu. Moje pytanie, czy od wpłat od współwłaścicieli hali na nasze konto trzeba odprowadzać podatek dochodowy? Administrator pobiera z konta za zarządzanie częścią wspólną i halą. Koszty sprzątania i konserwacji części wspólnych i hali przelewane są co miesiąc jako jedna kwota, natomiast kwoty na fundusz remontowy części wspólnych i hali przelewane są na lokatę.

Komentarze

  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    Wg. art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od CIT są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

    Spytasz więc pewnie, co to są zasoby mieszkaniowe. Otóż nie ma na to przepisu, ale jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2011 r. nr IPPB3/423-738/10-4/MC. Według niej, do zasobów należy zaliczyć:
    znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże, pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, np.: spółdzielni mieszkaniowej, wspólnot mieszkaniowych, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak np.: zbiorniki - doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe, budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki oraz inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.

    Wg mnie nie macie obowiązku podatkowego. "Obrót" jest w ramach jednego podmiotu(wm), dochód jest przeznaczany na utrzymanie zasobów mieszkaniowych waszej wm. Ale ja księgowym nie jestem.
    Mam nadzieję, że pomogłem ;)
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    Pewnie pomogłeś, ale też uprościłeś. W cytowanym fragmencie jest "wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami".
    Idąc dalej w interpretacji
    Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia posiada w swoich zasobach garaże wolnostojące oraz [b]garaże usytuowane w budynkach mieszkalnych[/b]. Garaże te [b]nie stanowią pomieszczeń przynależnych do lokali mieszkalnych[/b], lecz użytkowane są na podstawie odrębnych tytułów prawnych, tj.: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, [b]prawa odrębnej własności[/b] lub umowy najmu.
    
    Czyli to, że garaż znajduje się w budynku wcale nie stanowi o tym, że jest to pomieszczenie przynależne. O przynależności decyduje tytuł prawny i tutaj mamy sytuację autora wątku, czyli prawo odrębnej własności.
    Także Twój fragment interpretacji jest powiedzmy ogólny, natomiast wydaje mi się, że najważniejsze w całej interpretacji dla autora wątku jest
    W kontekście powyższego, garaże – [b]bez względu na formę własności[/b] – służące mieszkańcom lokali mieszkalnych będących w zasobach Spółdzielni w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych oraz wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, dla którego zostały wybudowane, mieszczą się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe”. Zatem przychody uzyskane z opłat za garaże od osób zamieszkujących w zasobach Spółdzielni należy uznać za przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
    
    Oraz dla poszerzenia wiedzy
    Powyższa konkluzja nie dotyczy sytuacji, gdy Wnioskodawca uzyskuje przychody z opłat za garaże od osób niezamieszkujących w zasobach Spółdzielni. Przychody te tracą wówczas związek z celami mieszkaniowymi i należy traktować je jako przychody niepochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, co skutkuje, stosownie do treści art. 7 ust. 1 ww. ustawy, koniecznością opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodu powstałego z tego tytułu.
    
    Czyli oni sobie to wykombinowali tak, że sam garaż co oczywiste nie jest mieszkaniem, ale pomaga w gospodarce mieszkaniem i dlatego jest zwolniony z podatku. Natomiast jeśli współwłaścicielem jest ktoś spoza Wspólnoty, to nawet jeśli kasa idzie na gospodarowanie garażem to i tak nie ma to znaczenia, bo te pieniądze nie służą gospodarowaniu mieszkaniem znajdującym się we Wspólnocie.
    Komentarz edytowany jansobol
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Według tego co piszecie to zwolnione z podatku są zaliczki wpłacane wspólnocie na poczet zarządzania NW. Mi chodzi czy zaliczki wpłacane na konto wspólnoty za zarządzanie wnętrzem hali (nie chodzi o zarządzanie NW) są opodatkowane?
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Obaj żeśmy pogrubili słowo "garaże", więc gdzie tu mowa o zaliczkach na zarząd NW?
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko pięknie, rację masz. Tylko nie wiem po co w ogóle ten wywód, skoro autor w ogóle nie wspomina o sytuacji, jakoby ktokolwiek spoza wm miał mieć garaż. Zresztą zastrzegłem(ostatnie zdanie), że zwolnienie będzie pod warunkiem "obrotu" w ramach wm.

    Wyrwałeś coś sobie z kontekstu i niepotrzebnie komplikujesz. Wyrwałeś "wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami" zupełnie nie zauważając, że zaraz po tym jest określenie "wyposażenie techniczne", do którego dyrektor izby garaże właśnie zaliczył. Więc skoro garaż zaliczony jest do interpretacji, to przesłanka zwolnienia przedmiotowego garażu jest spełniona i wszelkie dywagacje są zbyteczne.

    Nowy doklejony: 03.07.13 13:24
    [quote]baj żeśmy pogrubili słowo "garaże", więc gdzie tu mowa o zaliczkach na zarząd NW?[/quote]
    Dokładnie, o co autorowi wątku chodzi?
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    Współwłaściciele hali płacą zaliczki na poczet zarządzania NW wg udziałów w NW (to jest zwolnione z podatku) oraz płącą za zarządzaniem wnętrzem hali (spratanie, konserwacja) wg udziałów w hali. I tej drugiej zaliczki dotyczy moje pytanie o podatek.
    I wszystko jest wpłacane na konto wspólnoty
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    No to źle to działa. Współwłaściciele hali powinni płacić na zarządzanie NW nie tylko wg udziałów w NW, ale również wg udziałów w hali (przy założeniu, że udział hali jest podzielny - takie założenie ułatwia sprawy garażowe, ale sąd może nie podzielić tego sposobu) oraz (skoro tak ustalili) płacić dodatkowo za zarządzanie halą (sposób dowolny, może być stała kwota, może być udziałami - kwestia uzgodnienia między współwłaścicielami).
    Odnośnie podatku nic się nie zmienia, kwota od współwłaścicieli hali wpływa na konto wspólnoty jako kwota związana z gospodarką zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele garażu nie powinni płacić zaliczek na koszty zarządzania tym garażem, to zupełnie tak, jakby wspólnota pośredniczyła w opłatach za cudze mieszkanie, np. uiszczała opłaty na telefon, czy telewizję kablową.

    Garażowcy powinni mieć własne konto, mogą nawet gotówką - ich sprawa - to nie jest problem wspólnoty mieszkaniowej.
    [cite] Krakus:[/cite]Współwłaściciele hali płacą zaliczki na poczet zarządzania NW wg udziałów w NW (to jest zwolnione z podatku) oraz płącą za zarządzaniem wnętrzem hali (spratanie, konserwacja) wg udziałów w hali. I tej drugiej zaliczki dotyczy moje pytanie o podatek.
    I wszystko jest wpłacane na konto wspólnoty


    Innymi słowy, chodzi o to, czy wpłaty na tę kablówkę są opodatkowane, tak?

    Te wpłaty, to przede wszystkim to nienależne świadczenie i jeżeli trafi się jakiś złośliwy człowiek, to wspólnota może mieć w przyszłości kłopoty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te wpłaty, to przede wszystkim to nienależne świadczenie i jeżeli trafi się jakiś złośliwy człowiek, to wspólnota może mieć w przyszłości kłopoty.
    A to już jest dość daleko idący wniosek. Jeśli członkowie wspólnoty uchwalili zgodę na wykorzystanie konta na ten cel to nie ma mowy o nienależnym świadczeniu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] jansobol:[/cite]
    Te wpłaty, to przede wszystkim to nienależne świadczenie i jeżeli trafi się jakiś złośliwy człowiek, to wspólnota może mieć w przyszłości kłopoty.
    A to już jest dość daleko idący wniosek. Jeśli członkowie wspólnoty uchwalili zgodę na wykorzystanie konta na ten cel to nie ma mowy o nienależnym świadczeniu.

    Członkowie wspólnoty mieszkaniowej nie mogą decydować uchwałami o takich sprawach, bo rozliczenia tego rodzaju nie mieszczą się w pojęciu zarządu nieruchomością wspólną.
    Trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, że członkowie wspólnoty postanowią, że mam od dzisiaj uiszczać rachunki za energię elektryczną czy telefon na ich konto.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A na jakiej podstawie prawnej nie mogą? Bo żeby wspólnota czegoś nie mogła to musi to być niezgodne z prawem.
    Przykład z rachunkami za telefon nie przystaje do sytuacji. Jeśli wspólnota podjęła uchwałę, w której:
    - zezwala na użycie konta do otrzymywania wpłat od właścicieli garaży
    - zezwala na opłacanie z tych składek zarządcy garażowca
    I analogiczne ustalenia poczynili właściciele garażowca, to w czym problem?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2013
    Czy wszyscy właściciele garażowca poczynili te ustalenia?
    Jeżeli wszyscy - to i tak uchwała budzi wątpliwości co do jej skuteczności.

    Nie możecie tego jednak oddzielić?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U mnie tego jeszcze nie ma - na razie jest dopiero planowanie jak to zrobić, ale zmierza to w tym kierunku co napisałem.
    Uważam, że legalnie się tego zrobić nie da. Trzeba zrobić najmniej nielegalnie jak się tylko da.
    Po pierwsze nie da się zebrać 100% do podpisania zarządzeń. W ostateczności w sprawach przekraczających zarząd zwykły sąd może zarządzenie przyklepać na wniosek ponad połowy, ale to wydatek i w sumie nie ma pewności czy sąd pójdzie na rękę.
    Po drugie właściciele garażów musieliby założyć konto, zapewne wspólne. Jakoś nie widzę możliwości, żeby wszyscy mogli w tym samym czasie iść do banku. A gdyby robić to po kolei to nie wiem jakie są zasady w bankach, ale jeśli do ustanowienia nowego współwłaściciela potrzebna jest zgoda wszystkich dotychczasowych, to wracamy do punktu wyjścia.
    Generalnie raczej wszyscy wiedzą jak ciężki to temat. Ja nie widzę nic złego w tym, że wspólnota po podjęciu stosownych uchwał (i analogicznych zarządzeniach u właścicieli garażów) zajmuje się niektórymi sprawami właścicieli garażów. Najłatwiej by było spuścić ich na drzewo zgodnie z prawem, ale to raczej nie ich wina, że mamy tak nie nadążające za rzeczywistością prawo, więc trzeba kombinować.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Właściciele garażu nie powinni płacić zaliczek na koszty zarządzania tym garażem, to zupełnie tak, jakby wspólnota pośredniczyła w opłatach za cudze mieszkanie, np. uiszczała opłaty na telefon, czy telewizję kablową.
    [/quote] nie jest to prawdą. Do garażu mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, z działu Współwłasność ....
    [b]Art. 205.[/b]
    Współwłaściciel sprawujący zarząd rzeczą wspólną może żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy.
    
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jansobol:[/cite]A na jakiej podstawie prawnej nie mogą? Bo żeby wspólnota czegoś nie mogła to musi to być niezgodne z prawem.
    Przykład z rachunkami za telefon nie przystaje do sytuacji. Jeśli wspólnota podjęła uchwałę, w której:
    - zezwala na użycie konta do otrzymywania wpłat od właścicieli garaży
    - zezwala na opłacanie z tych składek zarządcy garażowca
    I analogiczne ustalenia poczynili właściciele garażowca, to w czym problem?

    A sprzątanie, konserwacja, prąd osobne umowy, czy też opłacane z konta wspólnoty?
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko może być opłacane z zaliczek od właścicieli garaży. Kwestia zrobienia dobrej uchwały oraz zarządzenia właścicieli garaży.
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli może być jedna umowa np z firmą sprzątającą na NW i halę, opłacana z konta wspólnoty (tak jak pisałem w pierwszym poście). Tylko musi to być odpowiednio uchwalone przez wspólnotę i właścicieli hali?
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowa, a to skąd idą pieniądze to dwie różne sprawy.
    Wspólnota nie może podpisać żadnej umowy w imieniu właścicieli garaży. Żeby mogła to najpierw uchwałą by musiała zostać do tego upoważniona, a do tego właściciele garaży musieliby udzielić stosownego pełnomocnictwa i tutaj już raczej nijak by się nie dało tego podpiąć pod zarząd zwykły, więc na pełnomocnictwo musieliby się zgodzić wszyscy właściciele garaży.
    Temat jest bardzo trudny i trzeba tu kombinować i lawirować na granicy prawa, a czasem wręcz je naginać.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    Właściciele garażu wielostanowiskowego w umowie notarialnej ( co ma miejsce przy tworzeniu pierwszego aktu notarialnego) przyjąć zasady jakie są zawarte w ustawie o własności lokali i powierzyć zarządzanie częściami wspólnymi ( tu drogi komunikacyjne) wspólnocie mieszkaniowej , a ta z kolei może powierzyć czynności administratorskie administratorowi, który obsługuje Wspólnotę.

    Umowę na sprzątanie można tak podzielić, że będzie jasno z niej wynikać jakie elementy usługi dotyczą garażu wielostanowiskowego, a jakie części wspólnych Wspólnoty .
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właściciele garażu wielostanowiskowego w umowie notarialnej ( co ma miejsce przy tworzeniu pierwszego aktu notarialnego) przyjąć zasady jakie są zawarte w ustawie o własności lokali i powierzyć zarządzanie częściami wspólnymi ( tu drogi komunikacyjne) wspólnocie mieszkaniowej , a ta z kolei może powierzyć czynności administratorskie administratorowi, który obsługuje Wspólnotę.
    Często niestety na to jest za późno.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jansobol:[/cite]]Często niestety na to jest za późno.
    bo jak się kupuje na chip-cika to takie są skutki ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.