dostawy mediów do nieruchomości wspólnej

agasso78agasso78 Użytkownik
Proszę o radę: jestem właścicielką lokalu mieszkalnego we wspólnocie mieszkaniowej składajacej się z 6 mieszkań i 3 lokali użytkowych. Z powodu zaległości czynszowych odcięto nam dostawę gazu. Póki co nie jest to uciązliwe, bowiem gazu używamy do ogrzewania nieruchomości w okresie zimowym. Grozi nam natomiast odcięcie wody i prądu. Moje pytanie brzmi czy mogę podpisać umowy indywidualne z gazownią i wodociągami? Ile kosztuje podciągnięcie gazu z piwnicy do mieszkania? Czy jak takie umowy podpiszę, to mimo, że do nieruchomości nie będą dostarczane media to ja będę mogła z nich korzystać?

Komentarze

  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mało danych podajesz. Czy macie kotłownię na gaz, czy piece dwufunkcyjne indywidualne. Domyślam się, że kotłownię? A jeśli tak, jak chcesz odpalić kotłownię tylko dla siebie? jeśli jest kotłownia, możesz pomyśleć nad inwestycją polegającą na zamontowaniu kotła u siebie, ale to się wiąże z :
    - projektem
    - warunkami zasilania
    - odbiorami
    - zainstalowaniem odpowiednich wkładów kominowych, a nie wiadomo czy będą jakies wolne kominy???
    To tak w skrócie.
  • Opcje
    agasso78agasso78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No własnie myślę o piecu u mnie w mieszkaniu. Tylko gaz nie jest do mieszkań doprowadzony tylko do kotłowni. I moje pytanie brzmi jaki jest koszt?
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A skąd mamy to wiedzieć bez projektu?? Piec dwufunkcyjny z otwartą komorą ostatnio kupowałem w markecie budowlanym za 1650. Reszta kosztów to niewiadoma dopóki nie powstanie projekt. Pamiętaj też, że gaz zostanie poprowadzony przez części wspólne. Masz pewność, że pójdzie gładko?
    Zacznij od wezwania kominiarza i zgody na poprowadzenie instalacji w części wspólnej. Lepiej zamontować kocioł z zamkniętą komorą, ale tu albo poprowadzisz powietrze z zewnątrz do kotła albo zamontujesz rurę kondensacyjną( 2 funkcie w jednej), ale nie każdy kocioł poradzi sobie z taka rurą, jeśli miałby wyrzucić np. na 20 czy 25m.
    Zaczynasz od d..y strony i szukasz gotowych odpowiedzi, których nie sposób dać bez szczegółów.
  • Opcje
    agasso78agasso78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    właśnie dostałam pismo ze wspólnoty i szukam na szybko rozwiązania. Nie znam się na tym więc pytam... i dziękuję za poradę
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2013
    [cite] agasso78:[/cite]Proszę o radę: jestem właścicielką lokalu mieszkalnego we wspólnocie mieszkaniowej składajacej się z 6 mieszkań i 3 lokali użytkowych. Z powodu zaległości czynszowych odcięto nam dostawę gazu. Póki co nie jest to uciązliwe, bowiem gazu używamy do ogrzewania nieruchomości w okresie zimowym. Grozi nam natomiast odcięcie wody i prądu. Moje pytanie brzmi czy mogę podpisać umowy indywidualne z gazownią i wodociągami? Ile kosztuje podciągnięcie gazu z piwnicy do mieszkania? Czy jak takie umowy podpiszę, to mimo, że do nieruchomości nie będą dostarczane media to ja będę mogła z nich korzystać?


    Odnośnie ogrzewania: jeżeli w budynku istnieje jednolity system grzewczy, to konieczne będzie wyrażanie zgody w formie uchwały na indywidualne ogrzewanie.

    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 14 września 2012 r., sygn. akt: I ACa 344/12:

    "Z dotychczasowego dorobku orzecznictwa i piśmiennictwa wynika, że tzw. współwłasnością przymusową objęta jest także instalacja grzewcza. Wskazuje się, że instalacja grzewcza jest urządzeniem niesłużącym wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z urządzeń takich korzystają bowiem wszyscy właściciele lokali zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i w ten sposób, że ogrzewane są wspólne części budynku. Składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza poszczególnymi lokalami, jak i elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach. Przy takim założeniu Sąd Najwyższy w uchwale z 28 sierpnia 1997 r., III CZP 36/97, OSNC 1998, nr 1, poz. 4 stwierdził, że po wejściu w życie ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 ze zm.) właściciel lokalu nie może bez zgody pozostałych właścicieli odłączyć swojego lokalu mieszkalnego od zainstalowanej w budynku sieci centralnego ogrzewania i przy jej wykorzystaniu zastosować inny rodzaj ogrzewania...Z cytowanej wyżej uchwały Sądu Najwyższego wynika, że właściciele lokali mogą wyrazić zgodę na odłączenie lokalu (lub więcej lokali) od wspólnej i jednolitej instalacji c.o. i zainstalowanie w nim innego systemu ogrzewania. W konsekwencji jej wyrażenia właściciele lokali utraciliby definitywnie prawo do późniejszego podejmowania kolejnych uchwał w przedmiocie sposobu rozliczenia ilości ciepła dostarczanego do tego lokalu. "

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1775--i-aca-34412-montaz-cieplomierza-prowadzi-do-podzialu-quoad-usum


    Niezależnie od uchwały muszą istnieć takie warunki techniczne, które umożliwiają montaż gazomierza, jeżeli tak - to ze strony gazowni nie powinno być problemu.

    Odnośnie natomiast wody: to konieczne było wyrażenie zgody przez wszystkich właścicieli, ponieważ wszyscy musieliby zamontować wodomierze.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    agasso78agasso78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki bardzo
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.