Fakturować czy nie fakturować ... opinia prawna
KubaP
Użytkownik
[quote][i][b]Oczekuję na faktury .Informuję,że księgowa dokonuje wpłat tylko i wyłącznie na podstawie otrzymywanych faktur .
Faktura jest dokumentem niezbędnym do puszczenia i zaksięgowania przelewu na koncie.[/b]
Właścicielka lokalu użytkowego[/i][/quote]
[b]Wystawianie rachunków we wspólnocie [/b]
Aleksandra Sobolewska - Olszak - Radca Parawny
Problem rozliczeń wydatków na media między wspólnotami mieszkaniowymi i ich członkami od dawna budzi wątpliwości. Rozstrzygnięciem jednego ze sporów zajął się Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 423/10). W wyniku tego rozstrzygnięcia przyjęto pewien dualizm rozliczeń - NSA uznał, że należy odróżnić sytuację, gdy wspólnota działa w imieniu wszystkich swoich członków i sprawuje zarząd częściami wspólnymi nieruchomości, od sytuacji, w której pełni ona rolę pośrednika między właścicielami poszczególnych lokali a dostawcami usług dla tych konkretnych lokali.
Kwoty ponoszone przez poszczególnych członków Wspólnoty Mieszkaniowej na poczet utrzymania tzw. części wspólnych nieruchomości i funduszu remontowego na rzecz podmiotu jakim jest Wspólnota, nie stanowią zapłaty za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W konsekwencji, Wspólnota Mieszkaniowa nie działa w zakresie powyższych czynności w charakterze podatnika podatku od towarów i usług i nie powinna dokumentować otrzymywanych zaliczek fakturami VAT. Jedynie w sytuacji, gdy wspólnota dokonuje odsprzedaży właścicielom lokali zakupionych uprzednio w tym celu mediów (co, woda, śmieci , energia elektryczna), związanych wyłącznie z utrzymaniem poszczególnych lokali, wówczas działa jako podatnik Vat i może dokonywać transakcji tzw. refakturą.
Zatem dokonywane przez Wspólnotę czynności w tym zakresie (odsprzedaży mediów na rzecz konkretnego lokalu), mogą być dokumentowane fakturami wystawionymi zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie o VAT oraz przepisach do niej wykonawczych z zastosowaniem właściwej stawki. Chodzi o to, że końcowym odbiorcą mediów są właściciele lokali, a nie wspólnota. Wspólnoty zawierają umowy z dostawcami, ale faktycznymi odbiorcami ich usług są członkowie wspólnot, a nie one same. Zgodnie z orzeczeniem można więc refakturować nabywane na rzecz właścicieli media, ale odmienna sytuacja występuje w wypadku opłat za zarząd częścią wspólną, co wyraźnie zaznaczył NSA.
Obowiązek zapłaty kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej spoczywa na każdym właścicielu lokalu z mocy ustawy i w oparciu o wartości ustalone uchwałami wspólnoty mieszkaniowej, powstaje on ex lege z chwilą wyodrębnienia lokalu a płatność ta staje się zaległością 11-go dnia każdego miesiąca - bez względu na to, czy właściciel jest osobą fizyczną, prawną czy może prowadzi działalność gospodarczą.
[b]Nie ma podstaw prawnych do uzależniania wpłat z tego tytułu od otrzymania dokumentu faktury. [/b]
Wewnętrzne rozliczenia między wspólnotą, a jej członkami, nie spełniają ani definicji dostawy towarów, ani definicji świadczenia usług, w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
[b]Nie ma też podstawy do żądania rachunku,[/b] bowiem zgodnie z art. 87. § 1 Ordynacji Podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
[b]Wspólnota mieszkaniowa[/b] w zakresie czynności pobierania zaliczek od członków wspólnoty z tytułu utrzymania poszczególnych lokali (tj. czynności mających charakter partycypacji w wspólnoty)[b] nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. [/b]
Z poważaniem | Kind regards
Aleksandra Sobolewska - Olszak
Radca prawny | legal counsel
_
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze