Wynagrodzenie za prace w zarzadzie WM, art. 28 ustawy

cezar138cezar138 Użytkownik
Witam,
Mam w swojej WM mały dylemat, jest nas dwóch w zarządzie, obaj mamy korzyść finansową z tej funkcji. Od ponad kwartału jest nas 2, bo jedna osoba zrezygnowała, w tym czasie dokończyliśmy remont kompleksowy budynku. Przed nami kolejne sprawy m.in. przegląd techniczny budynku, spłata pożyczki, czy wymiana wodomierzy. W związku z powyższym opierając się na art. 28 ustawy o WL chciałbym zgłosić projekt uchwały ws. podwyżki wynagrodzenia za swoją pracę w zarządzie, która odpowiada uzasadnianemu nakładowi mojej pracy. Druga osoba z zarządu jest temu przeciwna, uważając że pracuje w zarządzie niejako społecznie, nie pracuje zawodowo na stałe i dysponując większą ilością czasu niż ja, pracując zawodowo i mająca obowiązki rodzinne (małe dziecko). Poza tym, z mojego punktu widzenia, w ciągu ostatnich tygodni wiele spraw związanych m.in. z remontem spadało na moje barki.
Tym samym, w związku z art. 28 mogę samodzielnie ubiegać się o podwyżkę wynagrodzenia?
Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pewnie, że możesz. I tak musi to zostać zatwierdzone uchwałą. Teoretycznie każdy może wystąpić z projektem uchwały.
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ano własnie tez tak mysle, zwłaszcza wobec art. 28 moge zrealizować poprzez uchwałę. Tym bardziej, że nie oczekuje "wielkiej" sumy, a stosownej do wykonanego zadania, nakładu pracy/czasu i zadan na przyszłosc, tj. z 75 zł mies. na 110 zł mies.. Tym bardziej, że poprzednia podwyzka byla dla 3 osób bez wiedzy o odprowadzaniu od niej 19 % podatku dochodowego.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie tak, że możesz zrealizować przez uchwałę, tylko musisz (art. 22 ust. 3 pkt 1 uowl). Zwyczajowo takie rzeczy się robi na zebraniu sprawozdawczym głosując plan gospodarczy (wysokość zaliczek) na dany rok, ale można i w trakcie roku, nic tego nie zabrania.
    A zasadność podwyżki ocenią właściciele.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138:: z 75 zł mies. na 110 zł mies..
    Ile lokali liczy wasza wspolnota ?
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    80 lokali, poza tym koszt pracy zarządu administracja wlicza do czynszu własicieli lokali. Obecnie wychodzi 1,85 zł na lokal do czynszu na koszt pracy zarządu, z tego płacimy podatek dochodowy.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co wspólnota to inne obyczaje. Wynagrodzenie zarządu, tak samo jak cała reszta składowych zaliczki, powinno być liczone udziałami. A to, że ta opłata jest w "czynszu" czyli zaliczkach jest prawidłowe.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cezar138:[/cite]80 lokali, poza tym koszt pracy zarządu administracja wlicza do czynszu własicieli lokali.
    Obecnie wychodzi 1,85 zł na lokal do czynszu na koszt pracy zarządu, z tego płacimy podatek dochodowy.
    Prawidłowo to powinno być
    kwota miesięczna X udział w NW = 1,85 zł
    a nie na lokal ....
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma żadnego problemu z tym by członkowie zarządu mieli różne wynagrodzenia stosowne do ich wkładu pracy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138: 80 lokali, poza tym koszt pracy zarządu administracja wlicza do czynszu właścicieli lokali. Obecnie wychodzi 1,85 zł na lokal do czynszu na koszt pracy zarządu, z tego płacimy podatek dochodowy
    Wynagrodzenie Zarządu w waszej WM jest tyle co kot napłakał. A kto płaci za telefony wykonywane w sprawach służbowych. Macie swojego Administratora, czy sami wykonujecie czynności zarządu zwykłego ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] cezar138:[/cite] W związku z powyższym opierając się na art. 28 ustawy o WL chciałbym zgłosić projekt uchwały ws. podwyżki wynagrodzenia za swoją pracę w zarządzie, która odpowiada uzasadnianemu nakładowi mojej pracy. Tym bardziej, że nie oczekuje "wielkiej" sumy, a stosownej do wykonanego zadania, nakładu pracy/czasu i zadan na przyszłosc, tj. z 75 zł mies. na 110 zł mies.. Tym bardziej, że poprzednia podwyzka byla dla 3 osób bez wiedzy o odprowadzaniu od niej 19 % podatku dochodowego.
    U nas wynagrodzenie Zarządu jest uzależnione od efektu i nakładu pracy . Zarząd jest trzy osobowy + administrator ( firma). WM ma Regulamin pracy Zarządu, gdzie rozpisane są obowiązki oraz podział zadań. Oprócz stałego wynagrodzenia ( po 200 zł netto na członka/m-c) mają "dodatek" od zrealizowanych zadań remontowych w wysokości od 1- 3% netto wartości zadania + 20% przychodów netto z reklam. Zasady te są spisane w stosownej uchwale właścicieli lokali. "Dodatek" jest wypłacany jednorazowo, po zebraniu sprawozdawczy.
    Tak jest u mnie i nie trzeba tego naśladować...
  • Opcje
    MichałMichał Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    U nas wynagrodzenie Zarządu jest uzależnione od efektu i nakładu pracy....mają "dodatek" od zrealizowanych zadań remontowych w wysokości od 1- 3% netto wartości zadania ... Tak jest u mnie i nie trzeba tego naśladować..
    Czyli im droższą inwestycję wybierzecie tym większy macie dodatek. Kuba masz rację ja nie będę tego naśladował :bigsmile:

    pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite] Michał:[/cite]
    KubaP:
    U nas wynagrodzenie Zarządu jest uzależnione od efektu i nakładu pracy....mają "dodatek" od zrealizowanych zadań remontowych w wysokości od 1- 3% netto wartości zadania ... Tak jest u mnie i nie trzeba tego naśladować..
    Czyli im droższą inwestycję wybierzecie tym większy macie dodatek.
    Kuba masz rację ja nie będę tego naśladował :bigsmile: :bigsmile:
    I znowu błędny wniosek ... natomiast szyderstwo przednie ...

    Plan remontów NW jest ustalany na zebraniu sprawozdawczym. To tam jest przypisywany do każdego zadania procent .
    Zadania o kwocie do 10 tyś to 3% , te do 50 tyś to 2%; pozostałe to 1% ....

    Średnio rocznie Pl.Rem. to 65-90 tyś zł . Robi się dwie trzy pozycje .
    1300-900 zł na rok do podziału na 3 osoby , to według ciebie dużo, to jest skok na kasę WM :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:

    Z reklam mamy ok 35000 brutto zł .... z tego wpływa do kasy WM jakieś 25000-30000 brutto . Netto to jakieś 20000-25000 zł ....
    ... dla Zarządu jest ok 4000-5000 / rok do podziału na 3 osoby .

    Na przyszłość, najpierw policz ile to kasy może być, a potem szydź , deprecjonuj ...

    Aha, ty jesteś z tych, co matematyki nie mieli na maturze, a "doktorat" zrobili ....hmmm
  • Opcje
    MichałMichał Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba:
    najpierw policz ile to kasy może być
    A na jakiej podstawie mogłem policzyć skoro teraz podałeś zasady ?
    Kuba:
    a potem szydź , deprecjonuj ...
    i za chwilę
    ty jesteś z tych, co matematyki nie mieli na maturze, a "doktorat" zrobili ....hmmm
    Kuba odpowiadam: Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli.

    Co do do zasad w Twojej wspólnocie to cały czas uważam, że masz rację pisząc.
    Tak jest u mnie i nie trzeba tego naśladować...
    :bigsmile:

    pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Michał:[/cite]
    A na jakiej podstawie mogłem policzyć skoro teraz podałeś zasady ?
    zasady zostały podane we wpisie który wyszydziłeś ... następny wpis był wyliczanką... ot taką przykładową ,
    Ty nawet nie zadałeś sobie trudu, aby nią zrobić ....
    Z szydzeniem i deprecjonowaniem nie masz trudność , ot cały ty...
  • Opcje
    MichałMichał Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba: zasady opisane w pierwszym wpisie:
    mają "dodatek" od zrealizowanych zadań remontowych w wysokości od 1- 3% netto wartości zadania
    Kuba: zasady opisane w drugim wpisie:
    Zadania o kwocie do 10 tyś to 3% , te do 50 tyś to 2%; pozostałe to 1% ....
    Kuba: zasady opisane w trzecim wpisie:
    zasady zostały podane we wpisie który wyszydziłeś ... następny wpis był wyliczanką... ot taką przykładową ,

    Kuba dlaczego traktujesz forumowiczów niepoważnie. Gdzie wcześniej podałeś, że ta wyliczanka jest: "ot taka przykładowa" ? Tu chyba nikt nie wie co piszesz na poważnie a co "od tak sobie".

    A poważnie mówiąc, to w Twojej wspólnocie panują bardzo korupcjogenne zasady. Ja radziłbym Właścicielom aby wymienili Zarząd. I piszę to naprawdę bez cienia szyderstwa.

    pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Michaś dlaczego ty wszystko uogólniasz , nie mieszaj w to innych uczestników , którzy może nie chcą czytać Twoich jak i moich wpisów . Zachowujesz się jak prokurator , który mysli że wszystko cio jest na pisnae na forum ma swój paragarf , wyrok czy doktrynę nie do ruszenia.
    Żal mi ciebie, że twa wiara w to się pisze na forum ( rożnych forach) jest wykładnią twego życia, kredo , ale to twój wybór...
  • Opcje
    MichałMichał Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba:
    Michaś dlaczego ty wszystko uogólniasz
    ???
    Zachowujesz się jak prokurator , który mysli że wszystko cio jest na pisnae na forum ma swój paragarf , wyrok czy doktrynę nie do ruszenia.
    ???
    Żal mi ciebie
    :cry:
    twa wiara w to się pisze na forum ( rożnych forach) jest wykładnią twego życia, kredo , ale to twój wybór...
    ???

    Kuba, z jednym się z Tobą zgadzam:
    nie mieszaj w to innych uczestników , którzy może nie chcą czytać Twoich jak i moich wpisów

    A ponieważ zaczynamy odchodzić baaardzo daleko od tematu jest to mój ostatni wpis w tym wątku.

    pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] cezar138:[/cite]Witam,
    Mam w swojej WM mały dylemat, jest nas dwóch w zarządzie, obaj mamy korzyść finansową z tej funkcji. Od ponad kwartału jest nas 2, bo jedna osoba zrezygnowała, w tym czasie dokończyliśmy remont kompleksowy budynku. Przed nami kolejne sprawy m.in. przegląd techniczny budynku, spłata pożyczki, czy wymiana wodomierzy. W związku z powyższym opierając się na art. 28 ustawy o WL chciałbym zgłosić projekt uchwały ws. podwyżki wynagrodzenia za swoją pracę w zarządzie, która odpowiada uzasadnianemu nakładowi mojej pracy. Druga osoba z zarządu jest temu przeciwna, uważając że pracuje w zarządzie niejako społecznie, nie pracuje zawodowo na stałe i dysponując większą ilością czasu niż ja, pracując zawodowo i mająca obowiązki rodzinne (małe dziecko). Poza tym, z mojego punktu widzenia, w ciągu ostatnich tygodni wiele spraw związanych m.in. z remontem spadało na moje barki.
    Tym samym, w związku z art. 28 mogę samodzielnie ubiegać się o podwyżkę wynagrodzenia?
    Pozdrawiam.




    Art. 28 uwl stanowi, że właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
    Z normy tej wynika, że właścicielowi przysługuje roszczenie o wynagrodzenie, które może być zrealizowane w drodze uchwały, o czym stanowi art. 22 ust. 3 pkt. 1:
    czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności: ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej.
    Jeżeli właściciele lokali nie podjęli takiej uchwały, albo w ocenie właściciela, który wystąpił z żądaniem, byłoby ono za niskie - może wystąpić przeciwko wspólnocie mieszkaniowej na drogę postępowania sądowego.

    Odnośnie natomiast sposobu ustalenia wynagrodzenia, to samo określenie jego wysokości w planie gospodarczym nie jest wystarczające, konieczna jest uchwała w tej sprawie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.