Części wspólne - centralne ogrzewania i ciepła woda

DominikussDominikuss Użytkownik
W naszej wspólnocie jest 7 lokali, 4 właścicieli mieszkań i Gmina. Adm (Gmina) posiada udział 52,9%, oraz 2 właścicieli chcących założyć c.o. i c. w. posiadających 22,6% udziałów i 2 właścicieli nie chcących zakładania c.o. i c. w. posiadających 24,5% udziałów.
Kilka miesięcy temu ADM przestawił propozycję założenia w naszym budynku prac modernizacyjnych w budynku związanych z podłączeniem budynku do sieci cieplnej, oraz wykonania wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Dwóch właścicieli posiadających 22,6% udziałów było za podłączeniem, a dwóch posiadających w swoich mieszkaniach c.o i c.w było przeciwnych założenia (posiadających 24,5%), ADM który ma być zawsze za większością głosów oddawanych przez właścicieli lokali był za podłączeniem do sieci. Ponadto złożyliśmy pismo w którym prosiliśmy o zwolnienie nas z kosztów części wspólnych jednak WM nie zgodziła się. Co możemy zrobić aby nie dokładać się do części wspólnych, posiadamy już w swoich mieszkaniach c.o i cw, których projekt został zatwierdzony od kilku do kilkunastu lat temu przez ówczesnych administratorów. Nie jesteśmy przeciwni zakładaniu c.o i cw lecz nie chcemy dokładać się do części wspólnych (projekt zakłada c.o w mieszkaniach nie będzie żadnych grzejników na klatce schodowej).
Moim zdaniem prace o których mowa powyżej nie są modernizacją, a budową. Nasz budynek nigdy nie posiadał instalacji centralnego ogrzewania ani instalacji ciepłej wody.
Ponadto pojęcie „modernizacja” zostało wykreślone przez ustawodawcę z Prawa budowlanego, wprowadzając równocześnie zmianę definicji remont. Czy więc tytuł jest prawidłowy?
Sądzę, że błędny zapis stosowany przez ADM w uchwałach dotyczących podłączeniu „budynku do sieci cieplnej, oraz wykonania wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody” miał na celu uzyskanie większości głosów poprzez liczenie ich ilości większością udziałów, a nie jak to jest w przypadku budowy – liczy się 100 % głosów. ADM wiedząc o tym, że dwóch właścicieli lokali posiada centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, oraz o tym że mogliby się oni sprzeciwić ponoszeniem kosztów części wspólnych za innych wybrał wygodniejszą dla Siebie formę.
W akcie notarialnym w paragrafie 8 mówi: „Sposób korzystania Akcie Notarialnym w § 8 widnieje zapis: „Sposób korzystania przez użytkowników wieczystych z nabytego gruntu polega na utrzymaniu znajdującego się na nim budynku i urządzeń w należytym stanie. W razie zniszczenia albo rozbiórki tego budynku lub urządzeń w czasie trwania użytkowania wieczystego, Nabywcy zobowiązują się do ich odbudowania proporcjonalnie do nabytego udziału, w ciągu czterech lat w sposób umożliwiający zachowanie ich dotychczasowych właściwości i przeznaczenia oraz do ponoszenia, w takim samym udziale, kosztów eksploatacji i remontów budynku”.
Nie ma w nim mowy o tym, że właściciel lokalu ponosi jakiekolwiek koszty z tytułu budowy.
Kilka lat tamu właściciel jednego z lokali przekonywał nas do wykonania instalacji gazowej, dzięki której miał wykonać we własnym mieszkaniu centralne ogrzewanie. W tym celu została wykonana nowa instalacja gazowa o zwiększonych średnicach rur mogąca obsługiwać centralne ogrzewanie w poszczególnych lokalach. Po upływie kilku lat właściciel ten zmienił decyzję.
Teraz ADM tłumaczy się podniesieniem standardu technicznego nieruchomości, choć jest wiele więcej potrzeb związanych z podniesieniem tego standardu, jak: remont klatki schodowej, który nie był (mimo wielu wniosków) wykonywany od ponad 40 lat, remont elewacji, pęknięcia na ścianach nośnych budynku i w mieszkaniach.
Proszę o pomoc co możemy zrobić w takiej sytuacji
Z góry dziękuję i Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz w sądzie zaskarżyć uchwałę o doposażeniu budynku w instalację c.o. oraz cw., ale wynik czarno widzę. Tak czy siak na dwoje babka wróżył.
    Koszt doposażenia poniesiecie wszyscy, bo ta instalacja będzie częścią wspólną.
    Jak za za 2-5 lat ty (lub ktoś, komu sprzedasz lokal) zechce się do niej podłączyć, to nie będzie problemu.
    Niestety, we wspólnocie płci się za posiadanie, a nie za używanie.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.