Sprzedaż strychu

axx7axx7 Użytkownik
Gmina sprzedaje strych z udziałem w nieruchomości wspólnej, ale stawia warunek, że przekształcenie strychu na mieszkanie może nastąpić po wykonaniu remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu. Czy koszty remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu powinien ponieść nabywca strychu czy wspólnota?

Komentarze

  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota,bo dach jest częścią nieruchomości wspólnej.
    Art.3
    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście ,że nabywca - bo taki jest warunek WM przekształcenia strychu.:bigsmile:
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] axx7:[/cite]Gmina sprzedaje strych z udziałem w nieruchomości wspólnej, ale stawia warunek, że przekształcenie strychu na mieszkanie może nastąpić po wykonaniu remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu. Czy koszty remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu powinien ponieść nabywca strychu czy wspólnota?
    Jak to gmina sprzedaje strych ?
    Czy macie zgodę właścicieli na przekształcenie strychu w lokal mieszkalny ?
    Przecież wiąże się to ze zmianą udziałów w NW.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście jest to "skrót myślowy axx7". Jeżeli jest WM to ona jest sprzedawcą a nie gmina. Chyba ,że jeszcze nie ma WM? I oczywiście nie chodzi o sprzedaż strychu, ale o "adaptację i prawo wykupu".:bigsmile:
  • Opcje
    axx7axx7 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota już jest.
    Zmiana udziałów nie jest potrzebna, bo Gmina sprzedaje strych z udziałem jako wyodrębniony samodzielny lokal.
    Właścicielem strychu jest gmina a nie wspólnota.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    [cite]axx7[/cite]Zmiana udziałów nie jest potrzebna, bo Gmina sprzedaje strych z udziałem jako wyodrębniony samodzielny lokal.
    Upewnij się, że gmina wie co robi, bo jednak sytuacja nie jest jednoznaczna. Strych zazwyczaj zalicza się do części wspólnych nieruchomości. Jeżeli w momencie sprzedaży pierwszego lokalu w twojej wspólnocie strych nie był samodzielnym lokalem, to znaczy, że był częścią wspólną. Gmina nie może teraz tak po prostu oddzielić strychu od części wspólnej, usamodzielnić go jako lokal i sprzedać, bez zmiany udziałów. Fakt, że strych sprzedaje urząd nie koniecznie oznacza, że oni wszystko robią dobrze. Oczywiście tematu nie ma, jeżeli strych od początku (przed sprzedażą pierwszego lokalu) stanowił lokal samodzielny, przeznaczony do stałego pobytu ludzi - ale byłoby to bardzo dziwne.

    Co do napraw, to oczywiście części wspólne musi naprawiać wspólnota, ale właściciel sprzedawanego lokalu może stawiać warunki jakie chce, i jeżeli potencjalny nabywca ich nie spełni to po prostu właściciel nie sprzeda mu lokalu.
    Tutaj sytuacja jest specyficzna, bo sprzedającym jest gmina, więc dobrze byłoby się dowiedzieć jakie w twojej gminie obowiązują zasady gospodarowania zasobem nieruchomości - bo być może lokalne przepisy nie pozwalają na stawianie warunków przy zakupie lokali kwalifikowanych jako mieszkalne.
    Poza tym sytuacja jest kuriozalna, bo remont części wspólnej (więźba dachowa i pokrycie dachu) nie może odbywać się bez zgody wspólnoty, gmina sama nie może o tym zadecydować. Czyli z jednej strony sprzedawca stawia warunki, ale z drugiej strony te warunki wkraczają w dziedzinę części wspólnych, co nie może odbyć się bez udziału wspólnoty. Chyba, że gmina ma ponad 50% udziałów i przeforsuje stosowną uchwałę wspólnoty.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    axx7 - obawiam się ,że nie znasz sytuacji prawnej waszej WM.
    Wspólnota już jest
    Skąd ta pewność? Jaki masz na to dowód? Jesteś członkiem tej WM?
    Gmina sprzedaje strych z udziałem jako wyodrębniony samodzielny lokal
    A to skąd wiesz? Może ten strych to już nie strych a lokal mieszkalny? Niestety za dużo tu niejasności.:bigsmile:
  • Opcje
    axx7axx7 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo - ten strych ma swoją własną księgę wieczystą, która została utworzona już w 2009. Jest to lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne – strych.
    Praktyk - to jeszcze nie jest moja wspólnota, lokalizacja jest atrakcyjna stąd zainteresowanie. W budynku jest więcej wyodrębnionych lokali. W rozmowie urzędnik potwierdził, że jest wspólnota. Strych jako lokal niemieszkalny ma swoją własną księgę.
    iga- tu masz rację remont dachu należy do wspólnoty, chyba że będę chciał zmieniać konstrukcję, wtedy muszę się z nimi dogadać.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    axx7 - jeżeli nie jesteś członkiem wspólnoty, to pozostaje ci tylko negocjować z gminą :smile:
  • Opcje
    axx7axx7 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gmina sprzedaje strych w ramach przetargu, więc pozostają negocjacje już ze wspólnotą, tyle że o tym nic w warunkach przetargu nie ma.
    Teraz nie mam do końca przekonania czy warto w to wchodzić, więc wrzucam warunki przetargu na sprzedaż strychu, żebyście sami mogli to bliżej ocenić.
    Lokalizacja: Kraków, ul. Dietla, Wawel zasięgu wzroku.

    przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne – strychu oznaczonego symbolem S-1 o powierzchni użytkowej 182,20 m2, położonego w budynku mieszkalnym oznaczonym Nr 17 przy ul. Dietla w Krakowie, objętego KW KR1P/00413889/8 wraz ze sprzedażą udziału wynoszącego 158/1000 części budynku i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz we współwłasności nieruchomości gruntowej oznaczonej nr działki 32 o powierzchni 0,0390 ha, położonej w obrębie 14, jednostka ewidencyjna Śródmieście, objętej KW KR1P/00299344/0.

    Cena wywoławcza wynosi 163 990,00 zł.
    Wadium wynosi 17 000,00 zł.

    Budynek mieszkalny, w którym znajduje się przedmiotowy lokal, jest 4 kondygnacyjny, podpiwniczony w zabudowie zwartej. Ściany budynku wykonane z cegły pełnej, schody drewniane. Strop poddasza jest drewniany, a jego warstwę wierzchnią stanowi polepa w postaci cegły pełnej ułożonej na płask na zaprawie wapiennej. Dach dwuspadowy ze ścianą kolankową wysokości 120 cm. Konstrukcja więźby dachowej samonośna oparta na zewnętrznych ścianach budynku. Rozstaw krokwi ok 90 cm, poniżej kalenicy krokwie połączone są jętkami. Dach od ul. Dietla kryty jest papą termozgrzewalną, a od podwórka dach kryty jest blachą. Ogólny stan techniczny budynku dobry. Konstrukcja więźby dachowej wymaga wymiany części elementów, w miejscach zacieków (przy kominach) występują stany zagrzybienia.
    W budynku mieszkalnym Nr 17 położonym przy ul. Dietla został wyodrębniony samodzielny lokal o innym przeznaczeniu niż mieszkalne – strych. Przedmiotowy lokal odpowiada wymogom określonym przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r Nr 80, poz. 903 z 2000 r. z późniejszymi zmianami). Lokal ten stanowi pustostan. Lokal S-1 objęty jest KW KR1P/00413889/8. Lokal usytuowany jest nad III piętrem. Dojście do lokalu odbywa się klatką schodową w dobrym stanie. Posadzka w lokalu jest z cegły, ściany otynkowane, drzwi wejściowe z blachy. Wyposażony jest w instalację elektryczną. Strych składa się z dwóch pomieszczeń, poziom mniejszego pomieszczenia znajduje się niżej niż pomieszczenia większego, a zejście do niego odbywa się po kilku drewnianych schodach.
    Zgodnie z ekspertyzą konstrukcyjno – budowlaną wykonaną w kwietniu 2008 r., przestrzeń strychu w obrysie geometrycznym połaci dachowej i ścianek kolankowych stwarza funkcjonalną możliwość przekształcenia go w poddasze mieszkalne po odpowiedniej zabudowie i spełnieniu warunków: remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu, zastosowania niezależnej konstrukcji stropu mieszkalnego poddasza opartego na murach nośnych budynku oraz poprzedzenia nadbudowy i zmiany przeznaczenia strychu ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji i elementów budynku z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego.
    Kamienica przy ul. Dietla 17 nie jest wpisana do rejestru zabytków, znajduje się w ewidencji obiektów zabytkowych, leży w obrębie układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierza i Stradomia, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-12. Przed przystąpieniem do prac związanych z adaptacją strychu należy uzyskać pozwolenie konserwatorskie na ich prowadzenie. Z wytycznymi konserwatorskimi można się zapoznać w Wydziale Skarbu Miasta ul. Kasprowicza 29 pok. 412 w godz. pracy urzędu. Lokal wolny jest od obciążeń.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] axx7:[/cite]Gmina sprzedaje strych z udziałem w nieruchomości wspólnej, ale stawia warunek, że przekształcenie strychu na mieszkanie może nastąpić po wykonaniu remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu. Czy koszty remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu powinien ponieść nabywca strychu czy wspólnota?
    Z zacytowanych warunków przetargu wynika, że nikt nie stawia żadnych warunków, ani zbywca, ani wspólnota.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    Muszę przyznać, że z takim IDIOTYZMEM jeszcze się nie spotkałem. Gmina Kraków od 4 lat płaci 1/7 kosztów WM za pustostan, w postaci strychu. Czy to forum zamienia się w magiel?
    Kamienica przy ul. Dietla 17 nie jest wpisana do rejestru zabytków, znajduje się w ewidencji obiektów zabytkowych, leży w obrębie układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierza i Stradomia, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-12
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    axx7axx7 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo - owszem stawia warunki takie że przekształcenia strychu w mieszkalne poddasze jest uzależnione m.in. od remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu.
    Praktyk - na pewno nie zapłacili więcej niż teraz wołają w przetargu, ale co to ma do rzeczy w temacie?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano lipca 2013
    - owszem stawia warunki takie że przekształcenia strychu w mieszkalne poddasze jest uzależnione m.in. od remontu konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachu.
    Chodzi mi o to, że gmina nie stawia żadnych warunków, które trzeba spełnić aby doszło do transakcji sprzedaży, ani nie zastrzega żadnych warunków, które trzeba spełnić po sprzedaży. Remonty o których pisze się w ogłoszeniu przetargowym dotyczą tylko tych, którzy chcą strych przekształcić na funkcję mieszkalną, ale to też nie są warunki gminy, ale efekt ekspertyzy, o czym gmina lojalnie uprzedza. Rzecz w tym, że gdyby ten strych był czyjąś prywatną własnością, i zostałby wystawiony na sprzedaż, to nikt nawet słowem nie wspomniałby co trzeba zrobić aby przekształcić strych na lokal mieszkalny, nie ma takiego obowiązku. Gmina zachowuje się nad wyraz rzetelnie. Gdyby ktoś chcący kupić strych od prywatnego właściciela, chciał się przekonać co trzeba wykonać aby strych przerobić na lokal mieszkalny, to musiałby sam, za własne pieniądze zrobić ekspertyzę kontrukcyjno-budowlaną, z takim samym skutkiem. Trudno więc mówić, że to gmina stawia jakieś warunki - sama konstrukcja budynku w części strychowej wymusza te warunki, a nie gmina. Ktokolwiek byłby właścicielem strychu to ekspertyza konstrukcyjno-budowlana będzie taka sama. Zresztą z ogłoszenia nie wynika, że gmina wymusza, aby nowy właściciel wykonał na własny koszt remont dachu - ekspertyza jedynie stwierdza co należy zrobić, a nie kto ma to zrobić ani kto za to ma zapłacić.

    Nie liczyłbym na to, że wspólnota wykona ten remont dachu. Jeżeli dach nie przecieka i nie ma zagrożenia zawalenia, to wspólnota nie ma potrzeby go remontować, a fakt, że jakaś zmiana parametrów dachu jest potrzebna właścicielowi do przekształcenia lokalu w lokal mieszkalny, nie jest dla wspólnoty wiążące.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie liczyłbym na to, że wspólnota wykona ten remont dachu. Jeżeli dach nie przecieka i nie ma zagrożenia zawalenia, to wspólnota nie ma potrzeby go remontować, a fakt, że jakaś zmiana parametrów dachu jest potrzebna właścicielowi do przekształcenia lokalu w lokal mieszkalny, nie jest dla wspólnoty wiążące.
    Też tak to widzę. Sprzedawca dokładnie informuje, co sprzedaje - strych, który nadaje się do przerobienia na mieszkanie pod pewnymi warunkami.
    Wspólnota nie ma interesu w tym remoncie. To miejsce przy kominach może uszczelnić, popsikać jakimś odgrzybiaczem i nie przejmować się następne 10 lat.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.