uchwała wspólnoty

andrusandrus Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
czy prawidłowe zgłoszenie do zarządu o podjęcie prób realizacji wniosku o fizyczny podział gruntu musi nastąpić w formie pisemnej,czy wystarczy złożyć wniosek w formie ustnej do jednego z przedstawicieli zarządu?czy jest określony termin podjęcia jakichkolwiek działań w tym kierunku?

Komentarze

  • Opcje
    andrusandrus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    osobiście uważam że to co dzieje się we wspólnocie w której mieszkam wyklucza poza normy prawne.jest samowola a traktowanie wspólnego majątku jest indywidualne tzn."kto pierwszy ten..."
  • Opcje
    ZNmZNm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najlepiej wszystko na piśmie z potwierdzeniem. Nie ma określonego terminu do podjęcia działań, ale przy jego braku zarząd zobowiązany jest do zwołania zebrania na wniosek 1/10 właścicieli (art 31b UWL)

    wzór wniosku o podział
    http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=5&url=http%3A%2F%2Fbip.radom.pl%2Ffiles%2Fzalaczniki%2F120755431647f9d10cd2b9f_idGd.I_wzor3.doc&ei=X1qvStOYH9iOsAb54KXPDA&rct=j&q=wniosek+o+podzia%C5%82+gruntu&usg=AFQjCNF0wl4c4lw-x3tYka85oQ8whC-hpw
  • Opcje
    andrusandrus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ZNm. wiem że 1/10 właścicieli może wnioskować.zwołać posiadzenie współwłaścicieli... to wiem. pytałem jak to wygląda prawnie.czy muszę?czy są wymagane pisemne moje postulaty? czy tylko zarząd ma prawo do zbierania głosów od współwłaścicieli bez uchwały,czy może tak samo zbierać "stosunek" do problemu od mieszkańców może każdy właściciel lokalu bez względu na jego udział procentowy we wspólnocie?
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przez zarząd

    Art. 23
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
  • Opcje
    andrusandrus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    TomTom. nie wyjaśnia mi to mojego pytania.czy PRAWNE jest zbieranie głosów przez współwłaściciela? jak "zmusić" zarząd do zbierania głosów?
  • Opcje
    andrusandrus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję TomTom za odpowiedź.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zakładając że zarząd istnieje nie jest prawnie możliwe zbieranie głosów przez współwłaścicieli.
    Gdyby zarządu nie było możliwe byłoby zastosowanie art.209 KC "Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa."

    Jedyny sposób zmuszenia zarządu do działanie to ...odwołanie go lub zwołanie zebrania w sposób opisany przez Znm i podjęcie stosownych uchwał.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andrus:[/cite]czy muszę?czy są wymagane pisemne moje postulaty?
    Jeżeli zależy Ci na skutecznym działaniu, zwracaj się do zarządu wyłącznie na piśmie, za potwierdzeniem odbioru (data i podpis, najlepiej czytelny). Nie ma takiego wymogu prawnego, ale łatwiej będzie Ci udowodnić fakt składania wniosku.
    [cite] andrus:[/cite]Czy tylko zarząd ma prawo do zbierania głosów od współwłaścicieli bez uchwały,czy może tak samo zbierać "stosunek" do problemu od mieszkańców może każdy właściciel lokalu bez względu na jego udział procentowy we wspólnocie?
    Głosy indywidualne powinien zbierać zarząd - tak stanowi ustawa.
    Ale są sytuacje, które usprawiedliwiają indywidualne zbieranie głosów przez osoby spoza zarządu:
    Sąd Okręgowy [w Białymstoku] wskazał również, że nadmierne formalizowanie interpretacji wymogów funkcjonowania wspólnoty mogłoby prowadzić w wielu wypadkach do istotnych utrudnień w jej działaniu, (...). Dotyczy to m.in. art. 23 ust. 1 u.w.l. w zakresie przyznania uprawnienia do indywidualnego zbierania głosów zarządowi oraz art. 31 pkt b u.w.l. w części przyznającej zarządowi uprawnienie do zwołania zebrania. Przy odmiennej ich interpretacji, w razie bierności zarządu lub jego niechęci do treści uchwały, jej podjęcie stawałoby się bardzo utrudnione, to zaś opóźniałoby inicjatywę uprawnionej grupy współwłaścicieli. Ocena ta doprowadziła Sąd Okręgowy do wniosku, że na podstawie art. 31 pkt b u.w.l. współwłaściciele, którzy dysponują co najmniej 1/10 części udziałów mogą skierować projekt uchwały do trybu obiegowego, a w tym celu przysługuje im także prawo zwołania w tym celu zebrania osobiście, ale także przez upoważnione przez siebie osoby.
    Ocenę Sądu Okręgowego podzielił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 lipca 2004 r., IV CK 543/03:
    Podjęcie przez wspólnotę mieszkaniową uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów, dokonanego przez osoby nieuprawnione, może stanowić podstawę jej uchylenia przez sąd, jeżeli uchybienie to miało lub mogło mieć wpływ na jej treść (art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). (...) Jak trafnie dostrzegły Sądy orzekające, nadmiernie sformalizowana interpretacja przepisów dotyczących jej działania mogłoby prowadzić do istotnego ograniczenia właścicieli lokali w wykonywaniu prawa własności albo wręcz – jak w okolicznościach przedmiotowej sprawy – do paraliżu ich czynności ze względu na sprzeciw zarządu. Takie rozumienie wymogów formalnych wprowadzałoby także istotne utrudnienie funkcjonowania wspólnot, w szczególności tam, gdzie jest duża liczba właścicieli, a ich cześć nie wykazuje zainteresowania sprawami wspólnoty lub dotarcie do nich napotyka na poważne przeszkody. Z tego punktu widzenia istotne jest, czy mimo uchybienia przepisom proceduralnym ustawy lub statutu osiągnięty został cel, którego realizacji one służą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.