TK: wspólnota może żądać zlicytowania zadłużonego lokalu

KubaPKubaP Użytkownik
[b][i]- Przepis, który pozwala wspólnocie mieszkaniowej żądać od sądu zgody na zlicytowanie mieszkania należącego do właściciela zalegającego przez długi czas z czynszem, jest zgodny z konstytucją[/i] [/b]- orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny


[b]Trybunał uznał[/b], że zaskarżony art. 16 ustawy z 1994 r. o własności lokali [b]nie narusza prawa własności, a sprzedaż zadłużonego mieszkania na podstawie tego przepisu jest niezbędna dla ochrony wolności i praw pozostałych właścicieli lokali, a także dla ochrony porządku publicznego[/b]. "Własność lokalu to nie tylko uprawnienie, ale i płynące z tego tytułu obowiązki" - przypomniał sędzia Mirosław Granat w uzasadnieniu wyroku.

Skargę do TK złożył właściciel mieszkania, który nie godził się na to, by wspólnota mieszkaniowa je zlicytowała z powodu długotrwałego zalegania z zapłatą należnych opłat. Mężczyzna nie uiszczał ich od samego początku, odkąd kupił mieszkanie od państwa. Najpierw pozwał go o to Miejski Zarząd Budynków w Mielcu, a potem - dwukrotnie - wspólnota mieszkaniowa. Sąd, z przyczyn formalnych, w jednej ze spraw umorzył postępowanie, a w drugiej oddalił powództwo wspólnoty. Potem jednak[b] sąd okręgowy zezwolił wspólnocie na sprzedaż mieszkania w drodze licytacji, na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali.
[/b]
Źródło: http://biznes.onet.pl/trybunal-wspolnota-moze-zadac-zlicytowania-zadluzo,0,5567208,1,news-detal



Nowy doklejony: 30.07.13 14:59
[color=#00f][b]"Własność lokalu to nie tylko uprawnienie, ale i płynące z tego tytułu obowiązki"[/b] -[/color] przypomniał sędzia Mirosław Granat w uzasadnieniu wyroku.

Komentarze

  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mozna sie tylko dziwic,iz Prokuratura Generalnna uznala za konieczne sprawdzac konstytucyjosc brzmienia art.16 uwl!!
    Sam art 16uwl-jak juz pisalem w innej dyskusji- jest dla WM malo wygodny.Szybciej i latwiej jest uzyskanie "normalnego" wyroku" w pozwie o zaplate i pozniej egzekucja komornicza.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.