Rozna wielkosc lokali i rowny udzial w nieruchomosci gruntowej wiekszej niz dzialka budowlana

felusfelus Użytkownik
W poprzednim wątku skupiłam się na organizacji "wspólnoty wspólnot".
Temat powyższy jakoś się rozmył.
Udział mojego lokalu w częściach wspólnych budynku (pow. lokalu + piwnica w stosunku do powierzchni wszystkich lokali z piwnicami) wynosi 9,716 %, (wynik z wyliczenia z Kw.: 75 m2 : 771,98 m2 x 100 ) natomiast udział przypisany w działce, większej niż działka budowlana - części wspólnej, na której stoi mój budynek mieszkalny, jako jedyny, wynosi, w oparciu o zapis w Kw. 1/12.
Jak to rozumieć ? :no:

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    771,98 / 12 części = 64,33 m2 ???????? widzisz jakie idiotyzmy wychodzą ....
  • Opcje
    felusfelus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę, Kuba.
    Należy zatem doprowadzić do "sprostowania zapisu" w Księdze Wieczystej, albo w te, albo wewte, co z aktami notarialnymi ?
    Zatem pytanie, czy nalezy wnioskowac do sądu, czy należy wnosić pozew, czy wystarczy do ksiąg wieczystych, co z pozostałymi właścicielami lokali w "mojej wspólnocie" ? Wszyscy tak mają - sprawdziłam. Mieszkania z piwnicami podane w m2 (faktycznie różna wielkość lokali), a nieruchomość wspólna, udział w działce większej niż działka budowlana w 1/12. Pow. Budynku ca 374 m2, pow. działki - 2.400 m2.:wacko:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tworzycie tzw. małą wspólnotę mieszkaniową, zatem korekta udziałów wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali, jeżeli nie będzie jednomyślności zastosowanie ma art. 199 kodeksu cywilnego - czyli należy wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie.
    Natomiast, w razie jednomyślności - konieczne będzie złożenie oświadczeń woli przez wszystkich właścicieli w formie aktu notarialnego. Dopiero umowa podpisana przez wszystkich w tym przedmiocie sporządzona w formie aktu notarialnego stanowi podstawę wpisu do kw przez sąd wieczystoksięgowy.



    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 2004 r., sygn. akt: I CK 357/04:

    "Przekształcenie wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej w sytuacji określonej w art. 3 ust. 7 ustawy o własności lokali należy niewątpliwie do katalogu czynności przekraczającej zwykły zarząd. Przesądza o tym samo brzmienie powołanego przepisu. Jeżeli mianowicie przekształcenie takie wymaga jednomyślności wskazanych zainteresowanych, a tej jednomyślności brak, to wobec braku uregulowania w omawianej ustawie następstw z tym związanych, przy jednoczesnym założeniu, że nie wchodzi w rachubę zastosowanie art. 22 ust. i 3 pkt 5a tej ustawy, rozwiązania należy poszukiwać na gruncie przepisów kodeksowych. Brak jednomyślności nie może bowiem niweczyć postulowanej ustawą zmiany stanu rzeczy. Pokonaniu oporu współwłaścicieli rzeczy pozostających w mniejszości wobec zamierzonej czynności przekraczającej zarząd zwykły tą rzeczą służy uregulowanie zawarte w art. 199 k.c."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/419/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    felusfelus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Zarządcy.
    Ups. Małe sprostowanie. Tworzymy dużą wspólnotę mieszkaniową. 12 lokali wyodrębnionych, 12 właścicieli tych lokali, powierzchnia lokali razem z piwnicami - zróżnicowana, a wiec i różny udział w części wspólnej budynku i działki pod budynkiem, nie określony w Kw. lokali, działka na której stoi nasz budynek to nieruchomość zabudowana tylko tym jednym budynkiem, posiadająca jeden nr geodezyjny, większa od działki budowlanej o 2014 m2, udział w działce każdego z właścicieli lokalu, zapisany w jednej Kw. działki i budynku po równo: 1/12.

    Nowy doklejony: 01.08.13 19:53
    Eureka!
    Prawdopodobnie znalazłam! Jeśli jestem w błędzie to proszę mnie poprawić.
    Wtedy, w 1998 r. było wyodrębnionych 6 z 12 lokali, kolejne 6 było niewyodrębnionych. Wyodrębnienia nastąpiły w niedługim czasie.
    Akt notarialny. "Uchwala właścicieli lokali zmieniająca sposób zarządu nieruchomością wspólną. (...) uchwalają na podstawie art. 18 ust. 2a ustawy zmianę sposobu zarządu nieruchomością wspólną Kw. nr (...) ustalonego w umowach o ustanowieniu odrębnej własności lokali w ten sposób, ze obowiązywać będą zasady uregulowane w przepisach od art. 20 do art. 32 ustawy z dnia 24.06.1994 roku o wlasnosci lokali (Dz.U.Nr 85, poz. 388 ze zmianami).
    Zgodnie zatem z aktem notarialnym koszty zarządzania nieruchomością wspólną powinny być liczone stosunkiem powierzchni lokalu razem z piwnicą do całej powierzchni wszystkich 12 lokali razem z piwnicami, a zatem oświetlenia klatek i terenu, utrzymanie zarządu, terenu itd. oprócz: kosztów ogrzewania liczonego na m2 (bez mierników zużycia energii cieplnej) i zużycia wody oraz odprowadzenia ścieków - liczniki na wodę, oraz "śmieci" liczonych na osobę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] felus:[/cite]Do Zarządcy.
    Ups. Małe sprostowanie. Tworzymy dużą wspólnotę mieszkaniową. 12 lokali wyodrębnionych, 12 właścicieli tych lokali, powierzchnia lokali razem z piwnicami - zróżnicowana, a wiec i różny udział w części wspólnej budynku i działki pod budynkiem, nie określony w Kw. lokali.

    Jeżeli lokale zostały wyodrębnione
    [cite] felus:[/cite]
    Zgodnie zatem z aktem notarialnym koszty zarządzania nieruchomością wspólną powinny być liczone stosunkiem powierzchni lokalu razem z piwnicą do całej powierzchni wszystkich 12 lokali razem z piwnicami, a zatem oświetlenia klatek i terenu, utrzymanie zarządu, terenu itd. oprócz: kosztów ogrzewania liczonego na m2 (bez mierników zużycia energii cieplnej) i zużycia wody oraz odprowadzenia ścieków - liczniki na wodę, oraz "śmieci" liczonych na osobę.

    Tak nie jest, ponieważ z aktu nie wynika obowiązek rozliczeń proporcjonalnie do powierzchni lokali. Kwestie te zresztą uregulowane są w rozdziale III ustawy o własności lokali "prawa i obowiązki właścicieli" a nie w IV zarząd nieruchomością wspólną, rozliczeń dokonuje się stosownie do wielkości udziałów.

    Jak mam rozumieć stwierdzenie, że udziały nie zostały ujawnione w kw? O jakie udziały chodzi?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.