wynagrodzenie zarządu odpracowanie długu

zufilazufila Użytkownik
edytowano sierpnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Czy ktoś praktykuje we wspólnocie mieszkaniowej wynagrodzenie zarządu nie w formie wypłaty pieniężnej (opodatkowanej na PIT-8C) a jako świadczenie zamiast wykonania, czyli zwolnienie z płatności części opłat za mieszkanie (bez powstania przychodu opodatkowanego)?

W sytuacji "naturalnej", tzn że jest dłużnik i umawiamy się z nim, że wykona jakieś prace np. sprzątanie w zamian za zmniejszenia zaległości, sytuacja jest jasna (są interpretacje organów podatkowych). Natomiast jeśli umówimy się z osobą z zarządu, że przestanie płacić zaliczki i w zamian rozliczymy to bezgotówkowo, czy będzie to potraktowane analogicznie? Nie spotkałam się z tym w praktyce, a przecież zwykle w zarządzie są właściciele (albo osoby spokrewnione z właścicielem) i są oni zobowiązani płacić opłaty wspólnocie, więc skoro nie widzę powszechności takiego rozwiązania to może nie jest ono prawidłowe? Ale z kolei na jakiej podstawie pan Henio hydraulik może sobie odpracować swój "czynsz" a pan Zbyszek z zarządu nie może?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2013
    Mamy tu do czynienia z klasycznym potrąceniem - potrąca się wynagrodzenie za czynności zarządu z zobowiązaniem wobec wspólnoty mieszkaniowej z tytułu zaliczki. To, że wynagrodzenie nie jest wypłacane" do ręki", nie oznacza że go nie ma. Oczywiście taki przychód członka zarządu jest opodatkowany.


    Na wspólnocie mieszkaniowej nie ciąży obowiązek odprowadzania podatku od wypłacanych wynagrodzeń, po zakończeniu roku, zgodnie z art. 42a ustawy, ma obowiązek sporządzić w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku, informację o dokonanych wypłatach na druku PIT- 8C. Jeden egzemplarz informacji przekazuje podatnikowi, drugi urzędowi skarbowemu właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika.

    Członek zarządu rozlicza tę kwotę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym dodając do osiągniętych przychodów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zufilazufila Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego "oczywiście" jest opodatkowany?

    Powtórzę pytanie:
    Ale z kolei na jakiej podstawie pan Henio hydraulik może sobie odpracować swój "czynsz" a pan Zbyszek z zarządu nie może?

    Nowy doklejony: 12.08.13 11:21
    a jeśli Pan Zbyszek będzie w zarządzie bez wynagrodzenia, ale równocześnie wspólnota zleci mu comiesięczne przygotowywanie czegoś (jakiś raporcik czy inna tabelka) i to będzie rozliczone jako odpracowanie długu (bez podatku)?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] zufila:[/cite]Dlaczego "oczywiście" jest opodatkowany?

    Powtórzę pytanie:
    Ale z kolei na jakiej podstawie pan Henio hydraulik może sobie odpracować swój "czynsz" a pan Zbyszek z zarządu nie może?

    Nowy doklejony: 12.08.13 11:21
    a jeśli Pan Zbyszek będzie w zarządzie bez wynagrodzenia, ale równocześnie wspólnota zleci mu comiesięczne przygotowywanie czegoś (jakiś raporcik czy inna tabelka) i to będzie rozliczone jako odpracowanie długu (bez podatku)?



    Pan Henio też musi zapłacić podatek, od przychodu, który jest przeznaczony na pokrycie zadłużenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sprzątanie w zamian za zmniejszenia zaległości, sytuacja jest jasna (są interpretacje organów podatkowych)
    A to ciekawe. Nie słyszałam o takich interpretacjach. Podasz jakieś linki lub inne konkrety?
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A dodatkowo "pan Henio" musi zapłacić (czy też dokładniej powinna potrącić je wspólnota) składki na ubezpieczenie społeczne - chyba że wspólnota zaryzykuje zlecenie mu prac na umowę o dzieło.
    O ile członkowie zarządu pełnią swoje funkcje w wyniku powołania, co nie jest wymienione jako tytuł ubezpieczenia w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, to "pana Henia" już to nie dotyczy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    No to przyznam, że odnośnie Pana Henia - to rzadko coś mnie zaskakuje.
    Natomiast co do wynagrodzenia zarządu - to interpretacje są odmienne, jak znajdę, to podam.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zufilazufila Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no właśnie, bo co do zarządu to trochę naciągane
    rozumiem, że intencją tych teorii "bez podatku" jest interes społeczny żeby umożliwić bez komplikacji osobom w trudnej sytuacji spłatę długów
    ale z drugiej strony widzę tu pewną niesprawiedliwość
    a tak w ogóle to się z tymi interpretacjami nie zgadzam, bo jak najbardziej osoby odpracowujące osiągnęły przychód, ale skoro już te wytyczne są...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dołączę się do głosów osób uważających w/w interpretacje podatkowe za niesprawiedliwe. Takie samo stanowisko zajmuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 13 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 751/11:

    "Uznanie świadczenia w miejsce wypełnienia (datio in solutum) za świadczenie spełnione pod tytułem darmym a przez to nie opodatkowane, stanowiłoby przyzwolenie na nieuzasadnione nierówne traktowanie podatników."

    Wyrok ten dotyczy co prawda spełnienia świadczenia poprzez przekazanie udziałów w spółce kapitałowej, ale ogólna sentencja wyroku wskazuje na nieprawidłowość rozumowania, że działanie datio in solutum zwalnia od opodatkowania. Mam wrażenie, że przytoczone przez zufilę indywidualne interpretacje podatkowe ostały się, bo nikt ich nie zaskarżył. Trzeba pamiętać, że są to interpretacje indywidualne, więc wiadomo co to znaczy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] zufila:[/cite]Czy ktoś praktykuje we wspólnocie mieszkaniowej wynagrodzenie zarządu nie w formie wypłaty pieniężnej (opodatkowanej na PIT-8C) a jako świadczenie zamiast wykonania, czyli zwolnienie z płatności części opłat za mieszkanie (bez powstania przychodu opodatkowanego)?
    Dlaczego "oczywiście" jest opodatkowany?

    Powtórzę pytanie:
    Ale z kolei na jakiej podstawie pan Henio hydraulik może sobie odpracować swój "czynsz"
    a pan Zbyszek z zarządu nie może?
    Tak , u nas zdarzają się takie sytuacje , dług "pokrywamy" w kwotach netto przez pana Henia (umowa zlecenie) i pana Zbysia ( wynagrodzenie przyznane uchwałą WM)... rodzaj wykonywanej pracy nie ma znaczenia ...

    w Zarządzie WM też może być osoba "obca" ...
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkich "uczciwych Polaków" informuję ,że jak znajdą na ulicy np. 100 zł to powinni ten swój przychód uwzględnić w swoim rozliczeniu rocznym.
    A dla WM informacja, tam gdzie zatrudnicie zarządców z licencją tam prawo jest przestrzegane do bólu, i wszelkie przychody WM "muszą być opodatkowane", bo to są nie ich pieniądze, ale Wasze! Mam nadzieję ,że kiedyś te WM zmądrzeją i rozliczą swoich zarządców.
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkich "uczciwych Polaków" informuję ,że jak znajdą na ulicy np. 100 zł to powinni ten swój przychód uwzględnić w swoim rozliczeniu rocznym.
    Uczciwych to powinieneś informować, że należy oddać do biura rzeczy znalezionych i wtedy nie ma od czego uwzględniać podatku.
    i wszelkie przychody WM "muszą być opodatkowane"
    Rozumiem, że zaliczek nie zaliczasz do przychodów WM?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]Dołączę się do głosów osób uważających w/w interpretacje podatkowe za niesprawiedliwe.
    Niesprawiedliwe? Czy to jest jakieś nowe kryterium zgodności z prawem?
    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów ma odmienne zdanie, niż Zarządca i Egzo: LINK
    Należy podkreślić, że wszelkie spłaty długów są dla dłużnika obojętne podatkowo. Nie można bowiem z faktu świadczenia pracy w zamian za wygaśnięcie ciążącego na dłużniku zobowiązania wywieść, że dłużnik uzyskuje przychody, o których mowa w art. 11 ust. 1 lub art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    cdn jak ty tak możesz poprawiać Eksperta jakim jest EGZO - https://forum.zarzadca.pl/account/3058 .

    Przez odpracowanie rozumieć należy, że Wspólnota zatrudni dłużnika na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, a tenże wyrażą zgodę, że pobory netto, które ma otrzymać zostaną przeznaczone na pokrycie długu zalegającego właściciela lokalu .

    np. jest do pomalowania korytarz w piwnicy . WM nie szuka wykonawcy zewnętrznego, lecz zatrudnia chcącego odpracować dług .
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cdn:[/cite]Czy to jest jakieś nowe kryterium zgodności z prawem?
    Mam nadzieję, że nie dołączasz do jednego z forumowiczów lubującego się w sugerowaniu rozmówcom rzeczy, który nie powiedzieli. Czy ja coś napisałem o kryterium zgodności z prawem? Tak prozaiczne słowo jak "sprawiedliwe" chyba nie wymaga objaśnień, ale na wszelki wypadek: http://sjp.pwn.pl/sjp/sprawiedliwy_I;2523367
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo:
    Czy ja coś napisałem o kryterium zgodności z prawem?
    Nie, to ja napisałem. Slogany o sprawiedliwości można wygłaszać na wiecach politycznych, ale nie tutaj. Jeśli jest to zgodne z prawem, to jest słuszne. Sprawiedliwość każdy widzi inaczej.

    Zarządca nie wiedział nawet, że takie "odpracowanie długu" nie jest opodatkowane podatkiem PIT:
    Pan Henio też musi zapłacić podatek, od przychodu, który jest przeznaczony na pokrycie zadłużenia.
    Jak dostał na tacy interpretację podatkową, to się poddał:
    No to przyznam, że odnośnie Pana Henia - to rzadko coś mnie zaskakuje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.