Koszta Wspólne

SebastianSebastian Użytkownik
edytowano sierpnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
W naszym bloku na parterze znajduje się biblioteka publiczna oraz biura TBS, o łącznym udziale około 19 % powierzchni. Są oni członkami Wspólnoty i biorą czynny udział w głosowaniu nad uchwałami tym że udziałem, ale uchylają się od opłat za windy, światło na klatkach bo twierdzą że z tego nie korzystają. Moim zdaniem takie koszta wspólne powinni ponosić nie zależnie czy się korzysta czy nie i które piętro się zajmuje - ponieważ ja też mogę powiedzieć że mieszkam na I piętrze i chodzę po schodach a światła nie używam bo chodzę po ciemku
Czy jest na to jakaś ustawa regulująca to??

Komentarze

  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Płaci się od posiadania a nie używania.
    Koszta utrzymania nieruchomości wspólnej muszą ponosić zgodnie z udziałem.

    Mowa o tym w art. 12.2 ustawy o własności lokali:
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje bardzo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] Sebastian:[/cite] W naszym bloku na parterze znajduje się biblioteka publiczna oraz biura TBS.
    Są oni członkami Wspólnoty i biorą czynny udział w głosowaniu nad uchwałami tym że udziałem,
    ale uchylają się od opłat za windy, światło na klatkach bo twierdzą że z tego nie korzystają.
    zasady PRL u was mają się dobrze ...

    Należy naliczyć im zaliczki i czekać na ich rekacje ... podstawa prawna art. 12.2 ustawy o własności lokali
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dołóż im jeszcze odsetki ustawowe za zwłokę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Części wspólne mogą być w bardzo różnym stopniu użyteczne dla właścicieli poszczególnych lokali, jak np. winda, która zwykle nie jest używana przez mieszkańców mieszkań położonych na parterze.

    Nie można jednak zwolnić właścicieli z obowiązku współuczestniczenia w kosztach zarządu, ponieważ nie sposób korzystania, ale własność o nim przesądza.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.