Zarządca a utrzymanie czystości

ViperksgViperksg Użytkownik
edytowano sierpnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam...proszę o odpowiedź na pytanie czy Zarządca może zapisać w umowie o zarządzanie sprzątanie wewnętrzne i zewnętrzne nieruchomości (zarządca miałby umowę zlecenie z osobą sprzątającą), jeśli tak to jak się to odbywa formalnie. Bo zarządzanie jest zwolnione z podatku VAT, a utrzymanie czystości jest objęte podatkiem 8% (zewnętrzne) i 23% (wewnętrzne). Czy mogę wystawić rachunek za zarządzanie np. 1 zł/m2 (w tym wynagrodzenie zarządcy i utrzymanie czystości) i pominąć podatek Vat?
Proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, ale pod warunkiem, że wynagrodzenie za zarządzanie zostałoby określone ryczałtowo, czyli, że z wynagrodzenia w danej kwocie, np. 1 zł. za m2 powierzchni zarządca ponosi koszty sprzątania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na fakturze ma być odrębnie pokazane (jeżeli są rożne stawki VAT) pozycje usług ... czyli nie do końca jest tak jak pisze Zarządca ...
  • Opcje
    ViperksgViperksg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To znaczy że muszę wykazać pozycję za utrzymanie czystości i wpisać 23% VAT???
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Na fakturze ma być odrębnie pokazane (jeżeli są rożne stawki VAT) pozycje usług ... czyli nie do końca jest tak jak pisze Zarządca ...
    Jest dokładnie tak, jak pisze Zarządca, a Ty wprowadzasz ludzi w błąd.

    http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/2-podatek-od-towarow-i-uslug/36-stawki-podatku/79447-faktura-vat-stawki-podatku-uslugi-sprzatania-wspolnota-mieszkaniowa.html
    A oto kwintesencja podanej interpretacji:
    Na marginesie zauważa się, iż zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11). Świadczenie zatem kompleksowej usługi zarządzania o wskazanym symbolu PKWiU 70.32.11, której element składowy stanowi sprzątanie zarządzanej nieruchomości i utrzymanie porządku na jej terenie, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia wykonawczego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [b]Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu [/b]działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.11.2006 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii zastosowania stawki podatku VAT dla świadczonych usług pod nazwą „[b]utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku służących do wspólnego użytku właścicieli lokali, terenu nieruchomości określonej w § 1 umowy, chodnika przed nieruchomością”[/b] - [b]postanawia uznać [/b]stanowisko Spółki w zakresie zastosowania stawki podatku VAT dla świadczonych usług utrzymania porządku wewnątrz budynków i terenu na zewnątrz budynku [b]za nieprawidłowe.[/b]
    Z przedstawionego w pismach z dnia 6.11.2006 r. i 10.01.[b]2007[/b] r.
    

    czy ty jesteś stroną tej interpretacji ? że twierdzisz jak twierdzisz ...
    [cite] pejter:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Na fakturze ma być odrębnie pokazane (jeżeli są rożne stawki VAT) pozycje usług ... czyli nie do końca jest tak jak pisze Zarządca ...
    Jest dokładnie tak, jak pisze Zarządca, a Ty wprowadzasz ludzi w błąd.
    po za tym pozostaje jeszcze wyjaśnienie co Naczelnik rozumie pod pojęciem kompleksowa obsługa nieruchomości - czy usługa konserwacji części wspólnych też jest zwolniona!? usługa budowlana ect , jak twierdzi Naczelnik ?
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    po za tym pozostaje jeszcze wyjaśnienie co Naczelnik rozumie pod pojęciem kompleksowa obsługa nieruchomości
    Nie ma co wyjaśniać i otwierać już otwartych drzwi.
    "...W dniu 27 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usługi kompleksowego zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi.
    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usługi kompleksowego zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi – jest prawidłowe.
    Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje w ramach prowadzonej działalności na rzecz kontrahentów – wspólnot mieszkaniowych – kompleksową usługę zarządzania nieruchomościami. Usługa świadczona na podstawie umów zlecenia zarządzania nieruchomością wspólną sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 70.32.11 a także pod symbolem PKWiU z roku 2008 - 68.32.11.0 oraz 68.32.12.0. w skład zarządzania wchodzą usługi podstawowe polegające na:
    - pobieraniu opłat za media i utrzymanie nieruchomości wspólnej,
    - podejmowaniu działań dla uzasadnionego inwestowania w nieruchomość,
    - obsłudze nieruchomości i terenu otaczającego nieruchomość (w tym sprzątaniu i konserwacji zieleni),
    - utrzymaniu nieruchomości w stanie niepogorszonym,
    - kontroli systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji,
    - wykonywaniu drobnych napraw.
    Usługi te, zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 97, poz. 970 ze zm.), podlegają przedmiotowemu zwolnieniu od podatku VAT.
    W nawiązaniu do powyższego a także w analogii do postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego(...) z dnia 19 kwietnia 2007 r., PP/443-31/27235/07:
    Podatnik, który w zakresie swej działalności – zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi na zlecenie – wykonuje w ramach zawartych ze wspólnotami mieszkaniowymi umów zlecenia zarządzania nieruchomością wspólną, kompleksową usługę polegającą między innymi:
    - na obsłudze nieruchomości i terenu otaczającego nieruchomość (w tym sprzątania i konserwacji zieleni),
    - utrzymaniu nieruchomości w stanie niepogorszonym,
    - kontroli systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji,
    - wykonywaniu drobnych napraw,
    może do całości usługi kompleksowej zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług.
    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe..
    ." - http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/16-przepisy-ogolne/289-czynnosci-opodatkowane/149919-podatek-od-towarow-i-uslug-polska-klasyfikacja-wyrobow-i-uslug-_pkwiu_-zwolnienia-z-podatku-od-towarow-i-uslug.html
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kielonek:[/cite]
    po za tym pozostaje jeszcze wyjaśnienie co Naczelnik rozumie pod pojęciem kompleksowa obsługa nieruchomości
    Nie ma co wyjaśniać i otwierać już otwartych drzwi.
    No, naczelnik z Poznania wymyślił sobie taki katalog , a co na to Naczelnik z Jarosławia .... interpretacja interpretacji nie równa ...
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    Nic nie wymyślał bo zawarte to jest w klasyfikacji usług.
    Po drugie - naczelnik urzędu z jakiegoś Jarosławia działa w imieniu swoim, natomiast naczelnik Izby Skarbowej odpowiada w imieniu Ministra Finansów, a więc konstytucyjnego organu władzy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] kielonek:[/cite]Nic nie wymyślał bo zawarte to jest w klasyfikacji usług.
    Po drugie - naczelnik urzędu z jakiegoś Jarosławia działa w imieniu swoim, natomiast naczelnik Izby Skarbowej odpowiada w imieniu Ministra Finansów.
    może i działa ale to nie oznacza że taka wykładania obowiązuje w całej Polsce bo inny naczelnik Izby Skarbowej np. Śląskiej może mieć odrębne zdanie ... co niejednokrotnie w innych tematach miało miejsce.


    chcę tylko przekazać, że zamiast na forum, Viperksg powinien się zwrócić o wydanie dla niego interpretacji podatkowej, i tylko tyle...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    ...ale to nie oznacza że taka wykładania obowiązuje w całej Polsce...
    Hm - minister finansów jest jeden i jako organ władzy nie może wprowadzać w błąd, czyli oszukiwać obywatela - na kimś w końcu tenże obywatel prowadzący działalność gospodarczą w zakresie kompleksowej usługi zarządzania nieruchomościami musi polegać.
    Co wchodzi w zakres takiej usługi - jej podstawowe elementy określa (poza klasyfikacją) konkretny przepis:
    "... Art. 185. 1. Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:
    1) zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości;
    2) zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości;
    3) zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego;
    4) bieżące administrowanie nieruchomością;
    5) utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;
    6) uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.
    1a. Zarządca nieruchomości może wykonywać opracowania i ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie zarządzania nieruchomościami.
    1b. Zarządca nieruchomości wykonuje czynności, o których mowa w ust. 1, osobiście lub przy pomocy innych osób wykonujących czynności pomocnicze i działających pod jego bezpośrednim nadzorem, ponosząc za ich czynności odpowiedzialność zawodową określoną w ustawie.
    3. Zakres uprawnień i obowiązków zarządcy wynika z przepisów ustawy, z przepisów odrębnych ustaw oraz z umowy o zarządzanie nieruchomością
    ..."
    Ustęp 3 tego artykułu umożliwia rozszerzenie wyszczególnionych elementów o inne wchodzące w zakres kompleksowego zarządzania w danej wspólnocie. Nie ma potrzeby aby z każdym przecinkiem lecieć po interpretację do naczelnika US skoro Minister Finansów za pośrednictwem Naczelników (kilku) Izb Skarbowych już to wyjaśnił.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] kielonek:[/cite]
    ...ale to nie oznacza że taka wykładania obowiązuje w całej Polsce...
    Hm - minister finansów jest jeden i jako organ władzy nie może wprowadzać w błąd, czyli oszukiwać obywatela - na kimś w końcu tenże obywatel prowadzący działalność gospodarczą w zakresie kompleksowej usługi zarządzania nieruchomościami musi polegać.
    Hmmm ... pomarzyć warto , po teoretyzować też ... lecz real , to real ... odbiega od pobożnych życzeń ...
    Ustęp 3 tego artykułu umożliwia rozszerzenie wyszczególnionych elementów o inne wchodzące w zakres kompleksowego zarządzania w danej wspólnocie. Nie ma potrzeby aby z każdym przecinkiem lecieć po interpretację do naczelnika US skoro Minister Finansów za pośrednictwem Naczelników (kilku) Izb Skarbowych już to wyjaśnił.
    Niekoniecznie ... o czym się już nie jeden Zarządca przekonał ... i to naprawdę zabolało .... a ministra Finansów ucieszyło za pośrednictwem Naczelników Izb Skarbowych ...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie można wystawiać faktury wielopozycyjnej jeśli w zawartej umowie jest jedna cena - przypisana w sposób zbiorczy do usługi ogółem.
    Natomiast jeśli ceny są przypisane do poszczególnych usług, to i na fakturze/rachunku muszą być oddzielne pozycje.
    Jeśli zarządca jest VAT-owcem (a wcale nie musi nim być), to wtedy do tych odrębnych pozycji musi przypisać stosowny VAT.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] a-z:[/cite]Nie można wystawiać faktury wielopozycyjnej jeśli w zawartej umowie jest jedna cena - przypisana w sposób zbiorczy do usługi ogółem.
    to samo przez się rozumie, jak jest usługa z jedną stawką ...


    [cite] a-z:[/cite]Natomiast jeśli ceny są przypisane do poszczególnych usług,
    to i na fakturze/rachunku muszą być oddzielne pozycje.
    Jeśli zarządca jest VAT-owcem (a wcale nie musi nim być), to wtedy do tych odrębnych pozycji musi przypisać stosowny VAT.
    i oto mi właśnie chodziło ,
    bo przecież podpisane umowy winny mieć odzwierciedlenie w zaliczce, jaką otrzymuje szeregowy członek wspólnoty ...
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka

    bo i jak on ma kontrolować zarządzanie / administrowanie częściami wspólnymi?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.