części wspólne

janusjanus Użytkownik
edytowano sierpnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
proszę o info na jakiej podstawie naliczane są części wspólne.
Mieszkam we wspólnocie od roku, dostałam wykaz do zapłaty i byłam zdziwiona że za ww części płacę od wielkości mieszkania, a mam największe mieszkanie w klatce ( zapłata za sprzątanie, światło, ogrzewanie, wynagrodzenie zarządcy itp.). Ponadto naliczono opłatę za wynajem pojemników niesegregowanych gdy już płacę za pojemniki segregowane zgodnie z deklaracja śmieciową. Moim skromnym zdaniem, jeżeli takie jest prawo to takie naliczanie jest zwykłym okradaniem obywateli! Dlaczego mam płacić więcej gdy mam 86 m2 i trzyosobową rodzinę, a sąsiad który ma 64 m2 i pięcioosobową rodzinę płaci mniej? Czy można coś z tym zrobić?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] janus:[/cite]proszę o info na jakiej podstawie naliczane są części wspólne.
    na przykład na takiej
    [b]Art. 12. ustawy o własności lokali [/b](UoWL)
    
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [b]w stosunku do ich udziałów.[/b] [b][color=#00f]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej [/color][/b]w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
    [cite] janus:[/cite]Moim skromnym zdaniem, jeżeli takie jest prawo to takie naliczanie jest zwykłym okradaniem obywateli!:devil:
    moim skrom zdaniem, zanim zostałaś właścicielką lokalu, trzeba było zapoznać się z treścią ustawy o własności lokali.
    Z niej wynika, że koszty utrzymania nieruchomości wspólnej dzieli się wg stanu posiadania udziału w części wspólnej, a nie od sposobu korzystania z niej przez poszczególnych właścicieli lokali.
    [cite] janus:[/cite]Czy można coś z tym zrobić?
    Tak.
    np. zamienić się mieszkaniami ...:cry::bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    płacę od wielkości mieszkania
    Płacisz proporcjonalnie do wielkości twojego udziału w części wspólnej. I to jest zgodne z prawem.
    Wielkość udziału masz podaną w akcie notarialnym
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Janus: Czy można coś z tym zrobić ?
    Można, zgłoś swoje zastrzeżenie Zarządowi WM lub Zarządcy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] elan124:[/cite]
    Janus: Czy można coś z tym zrobić ?
    Można, zgłoś swoje zastrzeżenie Zarządowi WM lub Zarządcy.
    w jakim celu ?, aby pobić pianę !,:bigsmile:
    jak ją z jakieś opłaty zwolnią to inni właściciele będą musieli pokryć różnicę / upust ....
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Podstawę prawną takich obciążeń stanowi cytowany powyżej art. 12 ustawy o własności lokali. Nieruchomość wspólna stanowi przedmiot współwłasności - jej współwłaścicielami są właściciele lokali, nie jest to więc rzecz niczyja.
    Współwłaściciele muszą ją utrzymywać i zasady partycypacji w kosztach wyznacza wielkość udziału w myśl zasady - im większy masz udział, tym więcej płacisz.
    Natomiast udział jest tym większy im większe jest mieszkanie czy inny lokal.

    Nie ma żadnego znaczenia ile osób w lokalu mieszka. Oczywiście inaczej będzie w przypadku pozostałych kosztów - jak koszty dostaw ciepła, czy wody do lokalu, tutaj należy zwykle kierować się innymi kryteriami podziału kosztów (np. wskazania licznika, kubatura, etc.)
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.