Uchwała - jak długo na jej podjęcie

justijusti Użytkownik
edytowano sierpnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Czy możecie mi powiedzieć jak długo Zarządca może podejmować uchwałę?
Już tłumacze o co mi chodzi w połowie maja złożyłam wniosek z projektem o zmiane ogrzewania, sprawa trwa do dziś. Odbyło się spotkanie z lokatorami, przedstawiające mój problem, potem lokatorzy musieli sie określić czy są "za" czy "przeciw" i jeszcze z racji tego, że 52% mojej kamienicy to lokale komunalne wysłano prośbę o ustosunkowanie się do sprawy przez Gminę. Gotowej Uchwały dalej fizycznie nie mam w ręce, stąd nie mogę ruszać dalej.
Czy wiece może ile jeszcze mam czekać? Są jakieś terminy na to?

I jeszcze jedno: W mysl Ustawy o WL rozumiem, że moge Uchwałę zaskarżyć do sądu jeśli mam podstawy do tego, że narusza przepisy prawa? Ale wcześniej, niż nie bedę miała uchwały w wersji papierowej, skargi złożyć nie mogę, prawda?

P.S. Czy ktoś już składał takie skargi?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2013
    [cite] justi:[/cite]Witam,
    Czy możecie mi powiedzieć jak długo Zarządca może podejmować uchwałę?
    Zarządca nie podejmuje uchwał, uchwały podejmują właściciele lokali tworzący Wspólnotę mieszkaniową.
    [cite] justi:[/cite]Już tłumacze o co mi chodzi w połowie maja złożyłam wniosek z projektem o zmiane ogrzewania, sprawa trwa do dziś. Odbyło się spotkanie z lokatorami, przedstawiające mój problem, potem lokatorzy musieli sie określić czy są "za" czy "przeciw" i jeszcze z racji tego, że 52% mojej kamienicy to lokale komunalne wysłano prośbę o ustosunkowanie się do sprawy przez Gminę.
    Gotowej Uchwały dalej fizycznie nie mam w ręce, stąd nie mogę ruszać dalej.
    Czy wiece może ile jeszcze mam czekać?
    Są jakieś terminy na to?
    jak Gmina Ma 52% to głosowanie odbywa się 1 właściciel ma jeden głos. na wniosek 1/5 (20%) właścicieli lokali
    Art. 23.UoWL
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ichzbierania.
    
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    2a. [b]Jeżeli [/b]suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo [b]większość udziałów należy do jednego właściciela[/b] bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, [b]głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
    [/b]
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie
    
    .


    Trzeba ponaglać Zarządcę najlepiej w formie pisemnej...
    terminów ustawowych nie ma ,
    czy macie wybrany Zarząd WM?
    [cite] justi:[/cite]I jeszcze jedno: W mysl Ustawy o WL rozumiem, że moge Uchwałę zaskarżyć do sądu jeśli mam podstawy do tego, że narusza przepisy prawa?
    Ale wcześniej, niż nie bedę miała uchwały w wersji papierowej, skargi złożyć nie mogę, prawda?

    P.S. Czy ktoś już składał takie skargi?
    musisz mieć jej treść , która została uchwalona . Jak była głosowana w drodze indywidualnego zbierania głosów , to treść musisz dostać na piśmie...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    justijusti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ponaglam, ale guzik z tego wychodzi. Poza tym osoba od Zarządcy d.s budowalnych jest niekompetentna i nie zna sie na prawie budowlanym.
    Czyli pozostaje mi czekać. Zarządu WM jako takiego chyba nie mamy, jest jeden Pan w kamienicy co sie udziela, ale nie wiem czy formalnie gdzieś widnieje.

    A cos takiego jak skarga na bezczynność organu tutaj nie może miec zastosowania?
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak Gmina Ma 52% to głosowanie odbywa się 1 właściciel ma jeden głos.
    Nie odbywa się, tylko może się odbyć, jeśli wymagana ilość właścicieli zgłosi taką chęć.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] justi:[/cite]Ponaglam, ale guzik z tego wychodzi. Poza tym osoba od Zarządcy d.s budowalnych jest niekompetentna i nie zna sie na prawie budowlanym.
    Czyli pozostaje mi czekać. Zarządu WM jako takiego chyba nie mamy, jest jeden Pan w kamienicy co sie udziela, ale nie wiem czy formalnie gdzieś widnieje.

    A cos takiego jak skarga na bezczynność organu tutaj nie może miec zastosowania?
    Zmieńcie Zarządcę ....
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Justi: Odbyło się spotkanie z lokatorami
    A z właścicielami lokali mieszkalnych odbyło się osobne "spotkanie" ? Justi, czy ty jesteś właścicielem mieszkania, czy właścicielem mieszkania jest Gmina ? Sprawdź wielkość udziałów posiadanych przez Gminę. Ta wielkość określi waszą szansę (właścicieli mieszkań) w ewentualnych głosowaniach.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] justi:[/cite]Ponaglam, ale guzik z tego wychodzi. Poza tym osoba od Zarządcy d.s budowalnych jest niekompetentna i nie zna sie na prawie budowlanym.
    Czyli pozostaje mi czekać. Zarządu WM jako takiego chyba nie mamy, jest jeden Pan w kamienicy co sie udziela, ale nie wiem czy formalnie gdzieś widnieje.

    A cos takiego jak skarga na bezczynność organu tutaj nie może miec zastosowania?

    Zarządca nie jest organem administracji publicznej żeby składać skargi na jego bezczynność. Proszę wezwać na piśmie do wyjaśnienia co się dzieje z ta uchwałą, zebrać informacje kto jeszcze nie zagłosował i udać się do tych właścicieli żeby zagłosowali.

    Odnośnie skarżenia uchwały, to składa się normalny pozew w postępowaniu cywilnym o uchylenie uchwały. Wzór pozwu na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


    http://www.zarzadca.pl/wzory-pism-sadowych/pozwy/82-pozew-o-uchylenie-uchwaly-wspolnoty-mieszkaniowej-wraz-z-wnioskiem-o-zabezpieczenie-powodztwa
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawsze wpisy Zarządcy wprowadzają mnie w dobry humor. Jego wiedza jest w odróżnieniu od mojej czysto teoretyczna, wirtualna.
    Proszę wezwać na piśmie do wyjaśnienia co się dzieje z ta uchwałą, zebrać informacje kto jeszcze nie zagłosował i udać się do tych właścicieli żeby zagłosowali.
    I wszystko jest proste!!! A zarządca wyrzuca ten papierek do kosza i po sprawie.
    justi - tam gdzie nie ma zainteresowania sprawami WM przez jej członków, nie zasługują oni aby być właścicielami. Jeżeli nie masz poparcia swoich działań minimum 20% sąsiadów nic nie zdziałasz.
    złożyłam wniosek z projektem o zmiane ogrzewania, sprawa trwa do dziś
    I może potrwać do przyszłego roku albo i dłużej.
    Odbyło się spotkanie z lokatorami, przedstawiające mój problem, potem lokatorzy musieli sie określić czy są "za" czy "przeciw"
    Prawdopodobnie się nie określili.
    52% mojej kamienicy to lokale komunalne wysłano prośbę o ustosunkowanie się do sprawy przez Gminę
    Gmina się już chyba określiła, nie wierzę ,że zgodzą się na finansowanie zmiany ogrzewania we WM. To są znaczne koszta.
    Gotowej Uchwały dalej fizycznie nie mam w ręce
    i może nigdy jej nie będziesz mieć?
    moge Uchwałę zaskarżyć do sądu jeśli mam podstawy do tego, że narusza przepisy prawa?
    chcesz zaskarżyć UCHWAŁĘ POWSTAŁĄ NA TWÓJ WNIOSEK???
    Przede wszystkim sprawdź status prawny swojej WM. Czy macie zarząd właścicielski (być może tylko na papierze, jako kwiatek do kożucha) czy zarząd powierzony. Jak duża jest ta wasza WM? Jak np. 20 lokalowa, większość przy glosowaniu 1 właściciel= 1 głos jest realne, ponieważ wystarczy 6 głosów za.
  • Opcje
    justijusti Użytkownik
    edytowano września 2013
    Ok, dzisiaj dostałam pismo od Zarządcy i zwrot 2 egz projektów, że mój wniosek w/s przebudowy instalacji z elektrycznej na gazową nie "przeszedł", czyli nie wyrażają zgody. Chociaż tyle! Ale czy mimo wszystko nie powinnam otrzymać uchwały (skoro w piśmie Zarządca się na nią powołuje?)

    Uchwały oczywiście jeszcze nie dostałam.

    Ja mam lokal własnościowy, inni mieszkańcy mojej kamienicy niestety niepofatygowali się do siedziby Zarządcy aby wyrazić opinię na ten temat. Gmina jak mówiłam ma ok. 52% udziałów i powiedziała stanowcze NIE. Szkoda tylko, że tyle ludzi w tym bierze udział a nikt nie zaglądnął do przepisów prawa, które wyraźnie dają zielone światło.

    Nasz Zarząd ma pod sobą jakieś 100 kamienic jak nie wiecej, i jest to Sp. z o.o.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] justi:[/cite]Ok, dzisiaj dostałam pismo od Zarządcy i zwrot 2 egz projektów, że mój wniosek w/s przebudowy instalacji z elektrycznej na gazową nie "przeszedł", czyli nie wyrażają zgody. Chociaż tyle!
    Ale czy mimo wszystko nie powinnam otrzymać uchwały (skoro w piśmie Zarządca się na nią powołuje?)

    Uchwały oczywiście jeszcze nie dostałam.
    Uchwały są do wglądu w siedzibie zarządcy ... niestety trzeba będzie się przejść i sobie ja pogadać , fotografować ...
    Możesz też poprosić, aby ci ją zeskanował i przesłał mailem .
  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli inni właściciele zgadzają się na zmianę, to zbierz podpisy 20% udziałów (w tym oczywiście swój) pod wnioskiem o głosowanie 1 właściciel = 1 głos i zażądaj ponownego głosowania, tym razem w tym trybie. Twój błąd, że nie zrobiłaś tego na samym początku.
    Tylko jedna ważna uwaga - gmina ma mieć NA PEWNO ponad 50% udziałów, a nie około. Bo jak nie ma więcej niż 50% to nie można tym systemem głosować.
    Aha, to nie właściciele mają się fatygować do siedziby, tylko zarządca ma się fatygować do właścicieli.
    Jeśli bardzo Ci zależy, to na upartego możesz iść jeszcze dalej, czyli złamać prawo, ale bez konsekwencji. Tzn, jeśli zarządca jednak nie pofatyguje się do właścicieli i sprawa znów utknie na długi czas, to możesz uchwałę przygotować sama i po ludziach chodzić również sama. Jak zbierzesz większość, to masz zgodę. Oczywiście tutaj również obowiązuje zebranie 20% podpisów za głosowaniem 1 właściciel = 1 głos, bo inaczej gmina zawsze Ci pokrzyżuje plany. Nawet jeśli zarządca zaskarży taką uchwałę, gdzie to Ty zbierałaś głosy, to i tak sąd odrzuci skargę, ponieważ uchybienie formalne nie miało żadnego wpływu na to jak ludzie głosowali.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    justi - nadal nam niewiele wyjaśniłaś. Więc trudno cos konkretnego doradzić
    Nasz Zarząd ma pod sobą jakieś 100 kamienic jak nie wiecej, i jest to Sp. z o.o.
    Więc jesteście jeszcze jedną teczką na półce w biurze zarządcy. Być może nawet nie wie gdzie jest ta wasza WM?
    A już rady innych zarządców są porażające
    Trzeba ponaglać Zarządcę najlepiej w formie pisemnej...
    terminów ustawowych nie ma ,
    Proszę wezwać na piśmie do wyjaśnienia co się dzieje z ta uchwałą, zebrać informacje kto jeszcze nie zagłosował i udać się do tych właścicieli żeby zagłosowali.
    Zmieńcie Zarządcę ....
    Wg mnie zarządca działa bardzo logicznie, zrobił rozeznanie czy projekt ma szansę powodzenia i stwierdził ,że nie. I nawet Cię o tym powiadomił. Poddawanie pod głosowanie uchwały, która nie ma szansy powodzenia to strata czasu i pieniędzy. To ,że uważasz ,że ty masz jedynie rację a pracownik tej firmy (przypuszczam ,że z odpowiednimi uprawnieniami) nie zna przepisów, to jest twoje subiektywne odczucie i nic dobrego nie wróży w waszych relacjach. Wg mnie żadnej uchwały nie ma w tej sprawie, więc nie ma co zaskarżać. Ale nawet gdyby była to nic nie możesz zrobić. Ty nie rozumiesz roli sądów w RP.
    Ale wcześniej, niż nie bedę miała uchwały w wersji papierowej, skargi złożyć nie mogę, prawda?
    Kłania się nieznajomość KPC. Jeżeli zarządca odmówił by Ci wręczenie tej uchwały, w pozwie wnioskujesz do sądu o dołączenie dowodu w postaci tej uchwały. Ale przypuśćmy, ze uchwałę dostałaś. Co chcesz zaskarżyć, że większość się nie zgodziła z twoim projektem? A jak udowodnisz naruszenie twojego interesu prawnego?
    POWTÓRZĘ
    chcesz zaskarżyć UCHWAŁĘ POWSTAŁĄ NA TWÓJ WNIOSEK???
    Przede wszystkim sprawdź status prawny swojej WM. Czy macie zarząd właścicielski (być może tylko na papierze, jako kwiatek do kożucha) czy zarząd powierzony. Jak duża jest ta wasza WM? Jak np. 20 lokalowa, większość przy glosowaniu 1 właściciel= 1 głos jest realne, ponieważ wystarczy 6 głosów za.
  • Opcje
    justijusti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chwila chwila, bo coś tutaj jest nie tak. Może i ja się źle wyraziłam.

    Zarządzanie moją kamienicą jak i wieloma w moim mieście zostało powierzone prywatnemu zarządowi nieruchomościami. Część mieszkań jest własnościowa, ale ponad połowa jest komunalna (gmina ma ponad 50% udziałów).

    Ja nie uważam, że mam racje - przepisy prawa stanowią inaczej niż się wydaje osobie d/s technicznych i dopuszczają możliwość przerobienia instalacji wg projektu. Osoba to projektująca już wielokrotnie dokonywała takich projektów i pierwszy raz nie wyrażono zgody. Przecież skoro przepisy dopuszczają to jak mam to udowodnić, skoro żadne argumenty nie przekonują osoby d/s technicznych od zarządcy i jeszcze buntuje innych lokatorów?

    Nowy doklejony: 04.09.13 11:36
    Czyli co nic nie można zrobić? Ani się odwołać ani nic?
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    justi - może więcej szczegółów. Co to znaczy chcesz zmienić sposób ogrzewania w kamienicy? Na klatkach schodowych czy w mieszkaniach? Co to znaczy macie ogrzewanie elektryczne? Air condition czy wkłady do pieców? Macie gaz w kamienicy? Jakie są przewidywane koszty? Macie na to pieniądze czy sugerujesz kredyt bankowy? Jak duża to WM? Czy sprawdziłaś formę zarządu? Ten udzielający się facet może być zarządem.
    Przecież skoro przepisy dopuszczają to jak mam to udowodnić, skoro żadne argumenty nie przekonują osoby d/s technicznych od zarządcy i jeszcze buntuje innych lokatorów?
    Przepisy dopuszczają ale mogą istnieć u was w kamienicy warunki uniemożliwiające taką przebudowę, np. brak przewodów spalinowych. To buntowanie może oznaczać mówienie prawdy.
    Czyli co nic nie można zrobić? Ani się odwołać ani nic?
    Najpierw napisz coś więcej.
  • Opcje
    justijusti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ogrzewanie chcemy zmienić w mieszkaniu u siebie. W tym momencie źródłem ogrzewania jest elektryczny piec akumulacyjny. Nasze mieszkanie jest na wyższym parterze. Do łazienki przylega świetlik.

    Nie posiadamy wolnych przewodów spalinowych należących do naszego mieszkania, dlatego chcemy przewód spalinowy wypuścić do świetlika bez montowania w świetliku 15m komina. Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie ale muszą być spełnione pewne warunki, które są przez nas spełniane. Inaczej widzi to zarząd.

    Jesteśmy w stanie sfinansować formę taką jak mamy w projekcie, na postawienie komina (ok 8tys dodatkowo) nie mamy możliwości. Gaz w kamienicy jest, inni sąsiedzi maja ogrzewanie gazowe, niektórzy zostali przy elektrycznym.

    Co do zarządu nie wiem, nie sprawdzałam. Nasza kamienica ma 16 mieszkań z tego 6 jest własnościowych pozostałe komunalne.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro nie posiadacie przewodów spalinowych a posiadają je inni właściciele lokali i wspólnota nie wyraża zgody na proponowane przez Was rozwiązanie techniczne - to napiszcie pismo, w którym zażądacie, aby wskazano, z którego przewodu możecie korzystać. Nie może byc tak, że część właścicieli swobodnie korzysta a część nie - jeżeli trzeba postawić komin - niech stawiają na koszt wspólnoty.
    W razie odmowy - pozew do sądu o dopuszczenie do współkorzystania ewentualnie o postawienie komina.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    justijusti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro nie posiadacie przewodów spalinowych a posiadają je inni właściciele lokali i wspólnota nie wyraża zgody na proponowane przez Was rozwiązanie techniczne - to napiszcie pismo, w którym zażądacie, aby wskazano, z którego przewodu możecie korzystać. Nie może byc tak, że część właścicieli swobodnie korzysta a część nie - jeżeli trzeba postawić komin - niech stawiają na koszt wspólnoty.
    W razie odmowy - pozew do sądu o dopuszczenie do współkorzystania ewentualnie o postawienie komina.

    A nie można tak jak pisałam wcześniej pozew do sądu o zmianę uchwały bo została ona podjęta bez znajomości przepisów prawa przez odpowiedzialne do tego osoby?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] justi:[/cite]Chwila chwila, bo coś tutaj jest nie tak. Może i ja się źle wyraziłam.

    Zarządzanie moją kamienicą jak i wieloma w moim mieście zostało powierzone prywatnemu zarządowi nieruchomościami.
    Część mieszkań jest własnościowa, ale ponad połowa jest komunalna (gmina ma ponad 50% udziałów).
    Zaraz , zaraz ... ale, to dotyczy tych zarządzanych kamienic, czy tylko twojej? te ponad 50 %...
    [cite] justi:[/cite]Nasza kamienica ma 16 mieszkań z tego 6 jest własnościowych pozostałe komunalne.
    ... i wszytko jasne ...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] justi:[/cite]
    A nie można tak jak pisałam wcześniej pozew do sądu o zmianę uchwały bo została ona podjęta bez znajomości przepisów prawa przez odpowiedzialne do tego osoby?

    Wcześniej napisałaś, że uchwała "nie przeszła" - a więc jej nie ma. Nie można do sądu zaskarżać uchwały, która nie istnieje. Możesz zrobić co najwyżej to, co napisał Zarządca.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano września 2013
    Czyli co nic nie można zrobić? Ani się odwołać ani nic?
    Jeśli jesteś pewna, że da się to przebudować zgodnie ze sztuką budowlaną, to zrób tak jak radzi ci Jasnobol, czyli głosowanie 1 właściciel = 1 głos
    Tu zobacz https://forum.zarzadca.pl/wiki/glosowanie
    Może ci się udać, ale musisz znać swoje prawa.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proponuję ,żeby zabierali głos Ci co mają zielone pojęcie o temacie, a już Zarządca najlepiej jak będzie milczał bo się tylko kompromituje.
    justi - teraz wiem o co Ci chodzi. To co planujesz w swoim mieszkaniu to jest Twoja sprawa a nie WM. Upewnij się czy ten zakres prac wymaga od ciebie zgłoszenia go właściwego organu administracji budowlanej. Przypuszczam ,że tak. Jeżeli projekt masz sporządzony przez "fachowca"
    Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie ale muszą być spełnione pewne warunki, które są przez nas spełniane
    to sprawa jest prosta. Wg mnie nie ingerujesz w części wspólne nieruchomości w sposób nadzwyczajny więc nie musisz oczekiwać od WM jakiejkolwiek zgody. Wszystkie te papierki (projekt) złóż jako zgłoszenie prac budowlanych do właściwego urzędu w magistracie. Po miesiącu, jak nie będzie sprzeciwu masz akceptację urzędu i po bólu. Do zgłoszenia dołączysz kopie AN swojego lokalu i "papierek" kominiarza ,że projekt jest zgodny z przepisami. I na przyszłość opisz dokładnie sytuację, bo widzisz do czego doszło.Rady aby zwolnić Zarządcę, pozew do sądu i nawet propozycje łamania prawa. Jeżeli wszystko będzie po twojej myśli proponuję
    powiadomić Zarząd pisemnie o two:bigsmile:jej modernizacji "swojego lokalu" tak na wszelki wypadek.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fakt, z góry założyłam, że Justi musi ingerować w części wspólne.
    Jak nie musi, to też bym robiła jak radzi praktyk-realista. Po co w ogóle pytać wspólnotę o zgodę? Zawiadomić po fakcie i koniec.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] justi:[/cite]Do łazienki przylega świetlik.

    Nie posiadamy wolnych przewodów spalinowych należących do naszego mieszkania, dlatego chcemy przewód spalinowy wypuścić do świetlika bez montowania w świetliku 15m komina. Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie ale muszą być spełnione pewne warunki, które są przez nas spełniane. Inaczej widzi to zarząd.



    Powstaje pytanie o rozmiar tego przewodów i związany z tym wpływ na doznania psychiczne członków wspólnoty mieszkaniowej ze względu na walory estetyczne takiego rozwiązania.

    A tak na poważnie - to montowanie dodatkowych przewodów w świetliku to moim zdaniem jest ingerencja w nieruchomość wspólną, wspólnota nie będzie mogła jednak zdemontować instalacji bez wyroku sądowego, wcześniej musi jeszcze wygrać proces.

    Czyli takie siłowe rozwiązanie.
    A dlaczego zarządca się nie zgadza?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    justijusti Użytkownik
    edytowano września 2013
    Zarządca sie nie zgadza (a tak na prawde osoba d/s techniczno-budowlanych wszystko nakręca) bo najpierw twierdziła ze jest to niegodne z przepisami prawa, potem jak nasz projektant jej wytłumaczył ze wszystko jest ok, nikogo truć nie będziemy a Sanepid nie stwierdził zagrożenia zdrowia i życia to stwierdziła, ze będzie to szkodzić tynkom w świetliku (?!).

    Naprawdę uważam, że niekompetentne osoby to samo ZŁO!

    Nowy doklejony: 05.09.13 17:56
    "Wg mnie nie ingerujesz w części wspólne nieruchomości w sposób nadzwyczajny więc nie musisz oczekiwać od WM jakiejkolwiek zgody. Wszystkie te papierki (projekt) złóż jako zgłoszenie prac budowlanych do właściwego urzędu w magistracie."

    Rozmawiałam z projektantem, mówi, że faktycznie możemy tak spróbować, chociaż nie wiadomo czy urząd nie bedzie chciał uchwały - zobaczymy :) Ale może wreszcie, ktoś z urzędowych osób decyzyjnych przyjrzy się sprawie fachowym, kompetentnym okiem!
    Komentarz edytowany justi
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] justi:[/cite] Ale może wreszcie, ktoś z urzędowych osób decyzyjnych przyjrzy się sprawie fachowym, kompetentnym okiem!
    nie liczyłbym na to ... Oni są zajęci dzieleniem kasy , między siebie ,
    petent to dla nich zło konieczne, które muszą jakoś znosić ...( ich norma dzienna to 1,5 pisma w sprawie)
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    justi - urzędy są podobno dla ludzi, trzeba z nimi postępować stanowczo. Jeżeli rzeczywiście nie będzie naruszenia przepisów radzę Ci zgłosić u siebie te planowane prace budowlane. Udaj się do tego urzędu pobierz odpowiedni formularz, to będzie dokument sformalizowany gdzie w punkcie prawo do dysponowania nieruchomością dla celów budowlanych wskażesz swój AN lokalu (ksero). Prawie wszystkie prace budowlane będą w twoim lokalu.To ,że będą dotykały tynku części wspólnej nie jest "nadużyciem" twojego prawa do współkorzystania z części wspólnej. Jeżeli jednak jakiś znudzony urzędnik wymyśli ,że masz przedstawić mu uchwałę WM niech się z tego tłumaczy, niech poda podstawę prawną tego żądania. Podejrzewam ,że jak się uprze to będą problemy, być może wówczas trzeba będzie się odwoływać dalej aż do sądu, ale sądy są też dla ludzi. Co kraj to obyczaj, czym szybciej to rozpoczniesz tym szybciej doczekasz się rozstrzygnięcia. Ale tak na odległość bez oglądu wszystkich okoliczności trudno doradzać. I na koniec nigdy nie otrzymasz od sąsiadów zgody, a dlaczego miałabyś mieć lepiej od nich??
  • Opcje
    justijusti Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie najbardziej się boje, że w urzędzie zażyczą sobie tej uchwały WM, bo wykuwam otwór w świetliku i raczej to jest już ingerencja w części wspólne.

    Tak czy siak projekt już jest przerabiany i będziemy go składać do urzędu - co ma być niech się dzieje!
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2013
    [cite] justi:[/cite]Właśnie najbardziej się boje, że w urzędzie zażyczą sobie tej uchwały WM, bo wykuwam otwór w świetliku i raczej to jest już ingerencja w części wspólne.

    Tak czy siak projekt już jest przerabiany i będziemy go składać do urzędu - co ma być niech się dzieje!

    Nawet, jeżeli przejdzie przez błąd urzędnika, to należy się liczyć z możliwością wznowienia postępowania - na żądanie wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ wykucie otworu to ingerencja w nieruchomość wspólną.

    Powiększenie otworu okiennego, podobnie jak wykucie otworu w ścianie budynku, to przebudowa nieruchomości w rozumieniu art. 3 ust. 7a ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, ze zm, dlatego też takie prace mogą być wykonane wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
    Inwestor składając wniosek o jego wydanie musi jednocześnie wykazać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
    Ponieważ mur zewnętrzny stanowi część element nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, do uzyskana pozwolenia na budowę konieczne jest uzyskanie przez inwestora zgody wspólnoty mieszkaniowej poprzedzonej uchwałą właścicieli lokali (art. 22 ust. 2 w zw. z ust. 3 pkt 5 ustawy o własności lokali).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    stypstyp Użytkownik
    edytowano listopada -1
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie
    Mam pytanie, czy w takiej informacji do właścicieli musi być podana cała treść uchwały, czy tylko w jakiej sprawie jest zawarta uchwała i jakie są procentowe wyniki głosowańia.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Musi być podana treść uchwały, mówi o tym wprost cytowany przepis. Moim zdaniem samo odesłanie do treści poprzez wskazanie miejsca (np. treść uchwały znajduje się w biurze zarządcy) nie spełnia przesłanek tego przepisu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] styp:[/cite]3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie
    Mam pytanie, czy w takiej informacji do właścicieli musi być podana cała treść uchwały,
    czy tylko w jakiej sprawie jest zawarta uchwała
    i jakie są procentowe wyniki głosowańia.
    Musi być podana cała treść uchwały , bo z czy pójdziesz do Sądu jakbyś jej nie posiadała ?
    Wynik ile głosów Za a ile Przeciw nie musi być podany.
  • Opcje
    MariolaMariola Użytkownik
    Witam. A ja mam podobne tematycznie pytanie. Mam mieszkanie komunalne w budynku w 100 % gminnym. Też nie mamy wolnego przewodu kominowego. I też czeka nas poprowadzenie nowego komina w świetliku jak zaproponował kominiarz. A jaka jest szansa żeby obyło się bez stawiania tego komina? Do świetlika mamy dojście z parteru (z łazienki) ale przez okres remontu ponieważ pozniej chcemy zamurować go. Czy jest takowa szansa? Nie wspomnę o tym że wentylację też musimy nowa zrobić bo wszystkie przewody zajęte są przez innych lokatorów na gazowe. Został jeden przewód... Wentylacja... Pod którą cała Reszta się podpięła. Jest to lokal do remontu na koszt własny. Czy jest szansa żebyśmy chociaż wymusili na administracji żeby nam komin podciągneli?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.