Rozliczenie C.O

SzedarSzedar Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Przy budynku jest kotłownia gazowa. Dzwoniłem do zarządcy i dowiedziałem się że jako blok zapłaciliśmy 24.4 tyś. zł za zamówioną moc cieplną. Zamówiona moc cieplna wynosiła niecałe 80 kW. Jak dla mnie to dużo bo w moim przypadku jest to 900zł za mieszkanie 65m2. Jak doliczę do tego koszt GJ i kosztów wspólnych to wychodzi mi 2800zł.

Komentarze

  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zamówiona moc cieplna natomiast jest ustaloną przez odbiorcę największą mocą cieplną, jaka w ciągu roku występuje w danym obiekcie dla warunków obliczeniowych (temperatura zewnętrzna -20ºC), a która powinna uwzględniać jedynie moc niezbędną dla:
    -pokrycia strat ciepła w obiekcie, zapewniającą utrzymanie normatywnej temperatury (+20ºC), i wymiany powietrza w pomieszczeniach znajdujących się w tym obiekcie
    -zapewnienia utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody (+55/45ºC), w punktach czerpalnych, znajdujących się w tym obiekcie
    -zapewnienia prawidłowej pracy innych urządzeń i instalacji, zgodnie z określonymi dla nich warunkami technicznymi i wymaganiami technologicznymi
    Opłata za zamówioną moc cieplną jest opłatą roczną pobieraną w 12 miesięcznych ratach.

    za duża moc zamówiona w stosunku do szczytowego zapotrzebowania na gaz - przeanalizujcie dane wynikające z umowy i faktycznego zużycia - wtedy przepłacacie

    za mała moc zamówiona - przekroczenie mocy zamówionej wiąże się z płaceniem kar.
    Konsekwencją zamówienia zbyt małej mocy może być niedogrzanie pomieszczeń w budynku, a także brak odpowiednich parametrów ciepłej wody użytkowej w okresie całego roku kalendarzowego, na który dana wielkość mocy została zamówiona.

    I urząd regulacji energetyki na ten temat:
    Stosownie do § 40 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2006 r. Nr 193, poz. 1423) zamówiona moc cieplna jest ustalana przez odbiorcę co najmniej na okres 12 miesięcy i może być zmieniona wyłącznie w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła lub w umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji albo w umowie kompleksowej. Z wnioskiem o zmianę zamówionej mocy cieplnej należy zwracać się do przedsiębiorstwa w terminie i w formie przewidzianej w umowie. Przy czym przedsiębiorstwo ma prawo do sprawdzenia prawidłowości zamówionej mocy cieplnej, na warunkach określonych przez strony w umowie lub, gdy nie jest to sprzeczne z umową na warunkach podanych w przepisach § 40 ust. 2 i 3. W przypadkach spornych określenie mocy zamówionej odbywa się zgodnie z warunkami § 40 ust. 4 i 5 wskazanego rozporządzenia, jeżeli zawarta przez strony umowa nie stanowi inaczej.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    można zainstalować też zabezpieczenia przed przekroczeniem szczytów godzinowych (mocy zamówionej):

    Przelicznik analizuje bieżący strumień przepływającego gazu i prognozuje szczyt godzinowy. W momencie gdy wartość prognozowanego szczytu godzinowego zbliży się na przykład do 90%-95% wartości mocy zamówionej z przelicznika zostanie aktywowany sygnał dwustanowy, który poprzez element wykonawczy wyłączy kotły gazowe. Po zakończeniu danej godziny sygnał dwustanowy zostanie dezaktywowany i kotły zostaną włączone.
    Możliwe jest również sekwencyjne wyłączanie kotłów w zależności od kilku progów alarmów zaprogramowanych w przeliczniku.
    W opcji z powiadomieniem wysyłane będą krótkie informacje tekstowe SMS o tym, że piece zostały wyłączone i o powrocie ich do normalnej pracy.
  • Opcje
    SzedarSzedar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko że nasz zarządca jest także właścicielem kotłowni. W takim wypadku chyba nie ma umowy?
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowa ze wspólnotą lub właścicielami musi być, bo nie byłoby podstaw do obciążeń.
    Jak nie zapłacisz za CO to na jakiej podstawie mieliby prawo sądownie ściągnąć (ktokolwiek) te należności?
  • Opcje
    SzedarSzedar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takiej umowy nie ma. Wspólnota nie jest zarejestrowana, w takim wypadku musieli by mieć umowy z każdym z nas. Dobrze rozumie? Czyli ewentualne ich rozliczenia mogą sobie wsadzić?
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A w tym okresie przejściowym nie macie żadnej umowy z deweloperem, umowy przedwstępne, cokolwiek co odnosi się do ponoszenia kosztów utrzymania lokalu???
    Kiedy podpisano pierwszy akt notarialny?
  • Opcje
    SzedarSzedar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W grudniu 2008 roku.
    Mamy tylko akt notarialny. Nie jest w nim określone nic w sprawie zarządzania.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Deweloper-amator będzie miał problem ze skuteczną ściągalnością należności. Ponieważ jest wspólnota mieszkaniowa a umowy nadal są na dewelopera - to jego kolejny błąd. Po części wasza korzyść, bo ciężar kosztów bierze na siebie.
    Skoro mielibyście płacić to warto poznać zasady podziału kosztów gazu (m.in. mocy zamówionej), kto i na jakich zasadach ustala cenę 1 GJ, 1m3 podgrzania wody i najważniejsze: czy wszyscy właściciele włącznie z deweloperem płacą według tych samych zasad? Czy moc zamówiona to składnik stały kosztów czy zmienny, czy też wszystko wchodzi w 1GJ licznika i wtedy ci co nie mieszkają nie płacą w ogóle. Jak macie płacić to macie prawo żądać wyjaśnień od "zarządcy".

    Rozumiem, że ten "zarządca" to pracownik dewelopera, ale czy ma licencję zawodową zarządcy nieruchomości?
    Możesz sprawdzić tutaj: http://www.mi.gov.pl/2-482c0ddde037d.htm
  • Opcje
    SzedarSzedar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Licencje ma prezes spółdzielni, bo to spółdzielnia adaptowała budynek na cele mieszkalne. Ale my nie jesteśmy spółdzielcami każdy ma udział w gruncie i częściach wspólnych.
    Ciężar kosztów bierze na siebie ale w przypadku jak by im ktoś nie zapłacił, a wszyscy płacą.
    Przejdę się jutro do nich i spytam się na jakiej podstawie naliczają mi opłaty skoro nie mamy umowy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Szedar:[/cite]Tylko że nasz zarządca jest także właścicielem kotłowni. W takim wypadku chyba nie ma umowy?

    Na jakiej podstawie wnioskuje Pan, że zarządca jest właścicielem kotłowni? Czy takie zapisy wynikają z umów wyodrębnienia i sprzedaży lokali?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.