inwentaryzacja budynku

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam miasto zrobiło inwentaryzację całego budynku/10 mieszkań miasta plus 20 właścicieli/ i okazało się że są różnice pomiędzy wpisami w aktach notarialnych a obecnie wymierzonymi w sumie różnica pomiędzy księgą główną a nowymi lokalami wynosi 1 m. Przy okazji tej wyszło że wcześnie kupiono lokal z piwnicą przynależną /5lokali sprzedanych przez zakład /a potem oddano budynek do miasta i ono sprzedało lokale bez piwnic. Jednocześnie zbiegło się z wykupem gruntu na własność. W Urzędzie Miasta zapytałam dlaczego sprzedawano lokale bez piwnic skoro pierwsze były z piwnicami - odpowiedź tak wyszło, a jak będą teraz je sprzedawać z piwnicą czy bez -nie wiedzą. Sądziłam że po inwentaryzacji lokali plus piwnice miasto samo i na własny koszt zrobi korektę udziałów ale odpowiedź że to odwlecze wykup gruntu bo cała procedura będzie jeszcze długo trwała. A co będzie jak 1 właściciel nie zechce kupić piwnicę /większy udział/ Czy po prostu zostawić to tak jak było po staremu /jestem w zarządzie 2 osobowym od marca tego roku/sama nie wiem
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]miasto [Gmina} zrobiło inwentaryzację całego budynku/10 mieszkań miasta plus 20 właścicieli/ i okazało się że są różnice pomiędzy wpisami w aktach notarialnych a obecnie wymierzonymi w sumie różnica pomiędzy księgą główną a nowymi lokalami wynosi 1 m.
    takie rzeczy się zdarzają jak się sprzedaje lokale na raty w długim okresie czasowym, bez operatu wyodrębnienia lokali , Gminy z tego słyną w Polsce
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Przy okazji tej wyszło że wcześnie kupiono lokal z piwnicą przynależną /5lokali sprzedanych przez zakład /
    a potem oddano budynek do miasta i ono sprzedało lokale bez piwnic.
    najważniejsze kiedy nastąpił pierwszy wykup lokalu czy przed 1995 rokiem czy po.
    Jeżeli "po 1995 roku" to Gmina ma obowiązek skorygować te błędy aneksem do aktu notarialnego
    na podstawie operatu wyodrębnienia lokali wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego, ponieważ od 1995 roku udziały liczy się wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych
    [b]Art. 3.[/b] UoWL
    3. [b]Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z  pomieszczeniami do nich przynależnymi. [/b]Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych
    do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Jednocześnie zbiegło się z wykupem gruntu na własność.
    W Urzędzie Miasta zapytałam dlaczego sprzedawano lokale bez piwnic skoro pierwsze były z piwnicami - odpowiedź tak wyszło, a jak będą teraz je sprzedawać z piwnicą czy bez -nie wiedzą.

    Sądziłam że po inwentaryzacji lokali plus piwnice miasto samo i na własny koszt zrobi korektę udziałów, ale odpowiedź że to odwlecze wykup gruntu, bo cała procedura będzie jeszcze długo trwała.

    A co będzie jak 1 właściciel nie zechce kupić piwnicę /większy udział/

    Czy po prostu zostawić to tak jak było po staremu /jestem w zarządzie 2 osobowym od marca tego roku/sama nie wiem
    Należy jak najszybciej skorygować / wyprostować te udziały do póki żyją pierwsi właściciele lokali ujawnieni w aktach notarialnych , Im bardziej będziecie zwlekać, tym sprawa będzie się gmatwać.

    Ja bym na piśmie wezwał Gminę do usunięcia tych nieprawidłowości i zaznaczył termin . nic na gębę ...

    WM może też uchwałą właścicielei lokali wyprostować te nieprawidłowości, a kosztami obciążyć Gminę jako pierwszego właściciele lokalu. Uchwalę należy podjąć na podstawie operatu wyodrębnienia lokali wykonanego przez rzeczoznawce majątkowego, aby w Sądzie nikt nie zarzucił wam braku profesjonalizmu.

    Może to potrwać trochę jeżeli jest takie stanowisko Gminy...
    W Urzędzie Miasta zapytałam dlaczego sprzedawano lokale bez piwnic 
    skoro pierwsze były z piwnicami - odpowiedź [b]tak wyszło,[/b]
    
    zero konkretów ...
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo proszę czy jest jakaś bądź przepis magicznego roku 1995 aby pokaz to naszemu adm.
    Pozdrawiam Danuta

    Nowy doklejony: 05.09.13 17:36
    Wyszła jeszcze przy okazji jedna ze spraw - w KW np.udział jest 41/1000 a adm.nalicza udział 3,93 i tak jest w kilku przypadkach /tak jakby przeliczała jeszcze raz metraż mieszkania do budynku/ czy to jest ok.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Bardzo proszę czy jest jakaś bądź przepis magicznego roku 1995 aby pokaz to naszemu adm.
    Pozdrawiam Danuta
    jest to ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z 2004 r. Nr 141, poz. 1492
    Art. 3. UoWL 
    [b]3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.[/b] Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych 
    do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    

    http://www.rp.pl/artykul/97868.html?print=tak
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Wyszła jeszcze przy okazji jedna ze spraw - w KW np.udział jest 41/1000 a adm.nalicza udział 3,93 i tak jest w kilku przypadkach /tak jakby przeliczała jeszcze raz metraż mieszkania do budynku/ czy to jest ok.
    Nie jest Ok. Zarządca nie może sobie dowolnie ustalać udziałów . Obowiązują go udziały z KW.
    Jeżeli udział nie sumuje sumuje się do jedności ( 100%) to należy przeprowadzić inwentaryzacje powierzchni lokali i na nowo dokonać podziału udziałów.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Byłam jeszcze raz w UM i spytałam czy na podstawie inwentaryzacji będą poprawiać udziały - tak ale nie w tym roku bo brak kasy. Dobre i to-ale do poprawionej inwentaryzacji /różnice metrów w lokalach oraz niektóre źle przpisane piwnice do lokali a także źle wymierzone/chcemy dołączyć pismo o korektę udziałów wraz z uchwałą w tej sprawie. Ja sądzę że w tej uchwale powinny być udziały takie jak są w KW a nie takie jak wyliczał nam adm. Czy dobrze myślę.
    Drugie pytanie - do chwili poprawienia udziałów to głosowanie w sprawie uchwał 1 głos 1 udział ale cz.wsp.liczone będą wg żle wyliczonych udziałów/dotychczsowych/ a reszta udziałów to należy do gminy.
    Pozdrawiam Danuta
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Byłam jeszcze raz w UM i spytałam czy na podstawie inwentaryzacji będą poprawiać udziały - tak ale nie w tym roku bo brak kasy. Dobre i to-ale do poprawionej inwentaryzacji /różnice metrów w lokalach oraz niektóre źle przpisane piwnice do lokali a także źle wymierzone/chcemy dołączyć pismo o korektę udziałów wraz z uchwałą w tej sprawie. Ja sądzę że w tej uchwale powinny być udziały takie jak są w KW a nie takie jak wyliczał nam adm. Czy dobrze myślę.
    Drugie pytanie - do chwili poprawienia udziałów to głosowanie w sprawie uchwał 1 głos 1 udział ale cz.wsp.liczone będą wg żle wyliczonych udziałów/dotychczsowych/ a reszta udziałów to należy do gminy.
    Pozdrawiam Danuta

    Ad. 1. Po co to pismo? Urząd zrobił inwentaryzację, więc widzi problem i zamierza go rozwiązać - chyba, że zależy wam, żeby to koniecznie było w tym roku, ale jeżeli UM nie ma na to zaplanowanych środków, to i tak tego nie zrobią w tym roku.

    Ad. 2. Tryb głosowania 1=1 nie dokonuje się automatycznie "do chwili poprawienia udziałów", to trzeba zgłaszać przed każdym głosowaniem, dysponując za każdym razem co najmniej 20% udziałów. Udziały liczy się tak jak są w aktach notarialnych/księgach wieczystych, nawet jeżeli są nieprawidłowe.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]Udziały liczy się tak jak są w aktach notarialnych/księgach wieczystych, nawet jeżeli są nieprawidłowe.


    Przeliczenia zaliczek proporcjonalnie do powierzchni, czyli na m2 byłoby dopuszczalne jedynie, gdyby pozostawało bez wpływu wysokość zobowiązań właścicieli.


    W doktrynie i orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, że obliczanie wysokości zaliczek ,opłat i wszelkich ciężarów finansowych związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do powierzchni użytkowej lokalu , a nie do wielkości udziału we współwłasności przymusowej jest błędne (por.Własność lokali –R.Strzelczyk i A.Turlej,C.h.Beck,Warszawa 2007 ,s. 254 ). Również Ewa Bończak –Kucharczyk w komentarzu do przepisów art. 13 i 14 ustawy o własności lokali (Lex –wydawnictwo internetowe ) podkreśla, że „właściciele lokali zobowiązani są opłacać koszty zarządu nieruchomością wspólną nie w proporcji do liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej ich lokali, lecz w proporcji do posiadanych przez nich udziałów w nieruchomości wspólnej . Te natomiast mogą być równe lub mogą nie być proporcjonalne do powierzchni poszczególnych lokali.”
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za cenne uwagi wszystkim Pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.