Wydanie pozwolenia na alkohol za pieniądze

filip_efesfilip_efes Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich.
Mam pewien problem, posiadam sklep spożywczy w budynku gdzie istnieje wspólnota mieszkaniowa.
Już od wielu lat przedłużamy pozwolenie na alkohol i nigdy nie było problemu, jednak ostatnio paru ludzi się we wspólnocie pozmieniało i już nie jest tak kolorowo.
Teraz w zamian za wydanie pozwolenia żądają 10 000zł.
Czy można coś z tym zrobić? Czy pozostaje tylko spróbować się z nimi dogadać ;/

Komentarze

  • Opcje
    jansoboljansobol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z praktycznego punktu widzenia to zostaje raczej tylko dogadać się.
    Zgodnie z prawem, żeby dać Ci zgodę (lub nie dać) i żądać do tego jeszcze pieniędzy zarząd wspólnoty musi przeprowadzić głosowanie nad stosowną uchwałą. Być może zarząd rzucił Ci kwotę bez przegłosowanej uchwały, co nie jest zgodne z prawem. Szczerze mówiąc, to nie wiem czy żądanie pieniędzy za taką zgodę jest w ogóle zgodne z prawem, bo brzmi jak szantaż, ale nie znam się, więc tego nie rozstrzygnę.
    Jednak nawet jeśli oni łamią prawo, to i tak nic to nie zmienia. Bo np nie zmusisz ich do tego, żeby głosowali nad uchwałą. Tym bardziej nie zmusisz do tego, żeby w razie głosowania głosowali po Twojej myśli.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    posiadam sklep spożywczy w budynku gdzie istnieje wspólnota mieszkaniowa
    Kto jest właścicielem tego lokalu w którym masz sklep?
    Jeżeli to twój lokal to powinieneś być również członkiem tej wspólnoty.
    Teraz w zamian za wydanie pozwolenia żądają 10 000zł.
    Kto żąda? Wszyscy właściciele, większość czy zarząd?
    Takie żądanie jest przestępstwem, może oni nie wiedzą o tym?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Filip_efes: Czy pozostaje tylko spróbować się z nimi dogadać
    Jak jesteście dużą wspólnotą, to wystarczy ich przegłosować stosowną uchwałą.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nikt nie wymusi na wspólnocie mieszkaniowej wydania zgody na alkohol, nawet na drodze sądowej i pewnie zarząd o tym doskonale wie od jakiegoś czasu. Może Pan ewentualnie, po wydaniu tej zgody zaskarżyć uchwałę uwagi na ruszenie Pana interesu czy niezgodność z zasadami współżycia społecznego, tylko że wtedy można narobić sobie samemu kłopotów, bo jeżeli sąd nawet uchyli, co nie jest takie pewne, to nie będzie uchwały, wtedy ważność oświadczenia w sprawie zgody będzie budzić wątpliwości, itd. musicie się porozumieć moim zdaniem.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] filip_efes:[/cite]Witam wszystkich.
    Mam pewien problem, posiadam sklep spożywczy w budynku gdzie istnieje wspólnota mieszkaniowa.
    Już od wielu lat przedłużamy pozwolenie na alkohol i nigdy nie było problemu, jednak ostatnio paru ludzi się we wspólnocie pozmieniało i już nie jest tak kolorowo.
    Teraz w zamian za wydanie pozwolenia żądają 10 000zł.
    Na jaki okres jest wydawana ta zgoda ?
    [cite] filip_efes:[/cite] Czy pozostaje tylko spróbować się z nimi dogadać :confused:
    zbyt delikatna sprawa ...tylko dogadanie się daje pewne światełko, by nie płacić WM haraczu .
    To zalatuje mi na "mafie właścicielską" ...:wink: .... pod pożytek to nie podlega ...
  • Opcje
    romanroman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco twierdzisz że "Nikt nie wymusi na wspólnocie mieszkaniowej wydania zgody na alkohol, nawet na drodze sądowej " podaj konkretne przepisy bo uważam że bardzo się mylisz i wprowadzasz w błąd.
    Zapewne podpisujesz umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną z zarządem wspólnoty mieszkaniowej i zapewne w umowie podajesz, że zarządzasz tylko częścią wspólną a więc jasno z tego wynika że lokal użytkowy nie jest częścią wspólna i nie możesz wkraczać w kompetencje własnościowe właściciela .
    Podaj konkretne przepisy, ja twierdzę że KŁAMIESZ i wprowadzasz w błąd -czekam na odpowiedż.Pozdrawiam
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Filip_efes: posiadam sklep spożywczy w budynku, gdzie istnieje wspólnota mieszkaniowa. Już od wielu lat przedłużamy pozwolenie na alkohol i nigdy nie było problemu
    Roman: lokal użytkowy nie jest częścią wspólną i nie możesz wkraczać w kompetencje własnościowe właściciela
    To są kompetencje handlowe. Przecież Filip_efes już od wielu lat prosi wspólnotę mieszkaniową o przedłużenie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] roman:[/cite]Zapewne podpisujesz umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną z zarządem wspólnoty mieszkaniowej i zapewne w umowie podajesz,
    że zarządzasz tylko częścią wspólną a więc jasno z tego wynika że lokal użytkowy nie jest częścią wspólna i nie możesz wkraczać w kompetencje własnościowe właściciela .
    udzielenie pozwolenia na sprzedaż alkoholu wynika z innej ustawy ...
    Stosownie do treści art. 18 ust. 1 [b]Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi[/b] z 26 października 1982 roku (DzU z 2007 roku, nr 70, poz. 473 z późn. zm.), sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. [b]Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy zaś – zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 6 pkt 3 cytowanej ustawy – dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. [/b]
    
    
    Źródło: http://www.administrator24.info/artykul/id3504,sprzedaz-alkoholu-w-budynku-wielolokalowym-sadowy-tryb-uzyskania-zgody
    
  • Opcje
    romanroman Użytkownik
    edytowano października 2013
    Witam KubaP poczytaj Zgoda na sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej
    Paweł Puch | Administrator 11/2011 | 21.12.2011
    Czekam na odzew Zarządcy. Może odpowie podając szczegóły poparte przepisami.
    Filip to jest bezprawne, dobrze abyś miał to na piśmie lub nagranie rozmowy z zarządcą lub Zarządem Wspólnoty Mieszkaniowej, składaj prośbę o zgodę na sprzedaż alkoholu w swoim lokalu użytkowym i po odmowie przekaż sprawę adwokatowi lub radcy prawnemu znającym się na sprawach wspólnot mieszkaniowych i kieruj sprawę do sądu.
    Bez problemu jest tam gdzie zarządcy lub członkowie Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej znają dobrze przepisy prawne.
    Również należy zastosować art.5 i 65 Prawa budowlanego. Temat tego problemu jest dość szeroki i należałoby odszukać uzasadnienia sądów w powyższych sprawach dotyczących nie wydania zgody na sprzedaż alkoholu przez wspólnoty mieszkaniowe, praktycznie wspólnoty mieszkaniowe zarządzają częścią wspólną i muszą wydać zgodę- jeżeli mają jakieś ale to zwracają się do tych co wydają zgodę tj. prezydenta, burmistrza itp. którzy rozpatrują zarzuty mieszkańców.Pozdrawiam.
    Komentarz edytowany roman
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] roman:[/cite]...praktycznie wspólnoty mieszkaniowe zarządzają częścią wspólną i muszą wydać zgodę...

    Nie masz racji.
    KubaP zacytowal Ci ustawe a Ty sie najwyrazniej z nia nie zgadzasz.
    Wystap do Sejmu aby ja zmienil ale nie pisz tutaj ze wspolnota ma obowiazek wydac zgode.
    Dla Twojej wiadomosci wspolnota nic nie musi a jak zechce to zablokuje sprzedaz alkocholu w lokalu usytuawanym w budynku przez nia zarzadzanym.
    Obrazanie innych nie spowoduje ze bedziesz mial racje.
  • Opcje
    romanroman Użytkownik
    edytowano października 2013
    Witam - man - nikogo nie obrażam tym bardziej KubęP, nie bądż porywczy tylko jeżeli zabierasz głos to staraj się czytać dokładnie i przepisy jak również interpretacje które znajdują się na stronach internetowych i to co kto odpisał. Cytowanie przepisów może każdy ja również zacytowałem przepis z Prawa budowlanego lecz Ty nawet nie raczyłeś sie z nim zapoznać jak również artykułu Pawła Pucha.
    Zapoznaj się jakie obowiązki ma ZARZĄDCA lub Wspólnota Mieszkaniowa i dopiero twierdż co może zablokować , jak zablokuje to odpowiednio w sądzie będzie podsumowana i może ponieść odpowiednie koszty za utracone korzyści przez właściciela lokalu starającego się o powyższą zgodę. Wiec ponadto że tą zgodę wydaje tylko jedna osoba prawna a nie wspólnota.
    Dla Twojej wiadomości zapoznaj się dokładnie jakie przepisy w postaci uchwał obowiązują Wspólnotę i postaraj się ich zrozumieć, a co do Sejmu odpowiem Tobie również w odpowiednim czasie. Wiedz że Wspólnota zarządza częścią wspólną nieruchomości a nie zarządza lokalami bo nie jest ich właścicielem zapoznaj się z Ustawą o własności lokali i poczytaj co to jest nieruchomość wspólna.Pozdrawiam
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] roman:[/cite] Cytowanie przepisów może każdy ja również zacytowałem przepis z Prawa budowlanego lecz Ty nawet nie raczyłeś sie z nim zapoznać jak również artykułu Pawła Pucha.

    Paweł Puch, Administrator 11/2011, 21.12.2011.

    Pierwsze zdanie artykułu:

    "Wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić zgodę na sprzedaż alkoholu w lokalu, mimo że taka działalność nie ingeruje w nieruchomość wspólną."

    Kolejne zdanie z tego artykułu:

    "Zgoda wspólnoty mieszkaniowej będzie też potrzebna, gdy właściciel lokalu będzie chciał w lokalu prowadzić sprzedaż alkoholu, mimo że działanie takie nie ingeruje w nieruchomość wspólną."

    To a propos wezwań do "poczytania sobie". Przywołane artykuły prawa budowlanego pozostają w relacji "ni przypiął, ni przyłatał" do kwestii wydania zgody na sprzedaż alkoholu.

    .
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy – zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, to należy się zastanowić dlaczego pominięto sformułowanie Zarząd Wspólnoty... ? A jeżeli pominięto, to nie należy żądać od wspólnoty mieszkaniowej zgody.
    Przecież tak naprawdę zezwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]Skoro do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy – zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, to należy się zastanowić dlaczego pominięto sformułowanie Zarząd Wspólnoty... ? A jeżeli pominięto, to nie należy żądać od wspólnoty mieszkaniowej zgody.
    Przecież tak naprawdę zezwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.
    Sformułowanie "zarządca" w rozumieniu tej ustawy oznacza podmiot sprawujący zarząd nieruchomością. Jeżeli w danej nieruchomości funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, to wspólnota jest "zarządcą" w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości, i właśnie do wspólnoty należy zwracać się o zgodę. Zgody nie może wydać zarząd wspólnoty, gdyż jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd.
    Wynika to chociażby z wyroków sądów administracyjnych, do których skarżono się na nie wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu z powodu braku zgody wspólnoty mieszkaniowej.

    Chcąc pozostać w kręgu piśmiennictwa, na które usilnie powołuje się "roman", przywołam chociażby wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 1 grudnia 2009r. sygn. akt III SA/Lu 446/09, który potwierdza, że zgoda wspólnoty mieszkaniowej jest warunkiem niezbędnym. Wyrok ten został wymieniony w artykule Pawła Pucha w Administratorze 11/2011, 21.12.2011 :wink:

    .
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: Sformułowanie "zarządca" w rozumieniu tej ustawy oznacza podmiot sprawujący zarząd nieruchomością. Jeżeli w danej nieruchomości funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, to wspólnota jest "zarządcą" w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości, i właśnie do wspólnoty należy zwracać się o zgodę. Zgody nie może wydać zarząd wspólnoty, gdyż jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd.
    To nie jest wszystko takie pewne. Do przeczytania: http://www.administrator24.info/artykul/id3504,sprzedaz-alkoholu-w-budynku-wielolokalowym-sadowy-tryb-uzyskania-zgody?print=1
  • Opcje
    romanroman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam jak widać państwo nie znacie przepisów prawnych dotyczących działalności wspólnot mieszkaniowych i tak:
    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007rsygn. akt III CZP 65/07 której nadano moc zasady prawnej stwierdza m.in-zdolność prawna wspólnoty mieszkaniowej została wg ustawy "ograniczona do praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (administrowaniem ) nieruchomością wspólną "
    Podkreślenia wymaga, że nieruchomość wspólna wyznacza granice zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej, której zadaniem jest zarządzanie taką nieruchomością wspólną. Działalność wykraczająca poza nią jest prawnie bezskuteczna.
    Sąd Apelacyjny z dnia 7 sierpnia 2008r. sygn.akt I A Ca 601/08 w którym orzeczono, że " Wspólnota mieszkaniowa może podejmować wiążące decyzje jedynie w zakresie zarządu nieruchomością wspólną. Uchwała wykraczająca poza ten obszar nie wywołuje skutków prawnych w niej wyrażonych". Gdyż ,jako sprzeczna z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa jest nieskuteczna.
    Jak widać z tych orzeczeń wkraczanie w prawa właściciela lokal użytkowego prowadzącego w nim działalność gospodarczą zgodnie z jego przeznaczeniem (Prawo budowlane art.5pkt 2 ust 2) nie mieści się w nieruchomości wspólnej i wspólnota nie ma prawa podejmować jakichkolwiek uchwał dotyczących działalności gospodarczej chyba że właściciel narusza część wspólną.
    Zarządca lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z prawem budowlanym Ustawą o własności lokali oraz z zawartą umową o zarządzanie nieruchomością wspólną stwierdza czy lokal jest przeznaczony do użytkowania jako lokal o innym przeznaczeniu niż lokal mieszkalny tj zgodnie z warunkami wyznaczającymi przez Prawo Budowlane przeznaczony do działalności handlowo - usługowej i potwierdza to ponieważ w tym lokalu można dokonywać sprzedaży alkoholu zgodnie z jego przeznaczeniem.
    Właśnie chodzi o taką zgodę ponieważ zgodę na sprzedaż alkoholu może wydać tylko prezydent, burmistrz,wójt itp. zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

    Z tego wynika że należy dokładnie odczytywać obowiązujące prawo które składa się nie tylko z jednego przepisu lecz aby wykazać słuszność zamiaru należy sięgać do innych obowiązujących aktów prawnych m.in. Kodeksu cywilnego i innych. Temat jest bardzo szeroki i głęboki i każdy chce interpretować na swój sposób i dlatego są nieporozumienia.
    Proszę się wczuć w taki przykład: kupiliście lokal użytkowy (Egzo, man, KubaP) za kilkaset tysięcy zł od dewelopera, który został wybudowany zgodnie z obowiązującymi zasadami Prawa budowlanego i przeznaczony jako lokale do użytku handlowo - usługowego i dokonaliście zawarcia umowy o najem z siecią sklepów na okres 10lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata pod warunkiem że uzyskacie zgodę na alkohol w swoim lokalu od wspólnoty mieszkaniowej która jednak nie udziela wam, to co zrobicie?.
    Myślę że będziecie drążyć przepisy prawne i szukać dobrego prawnika rozumiejącego zastosować odpowiednie przepisy i je łączyć tak aby wykazać że wspólnota nie prawa podejmować uchwały o wyrażeniu zgody na tą sprzedaż ponieważ niema takiego prawa - wszelkie działania wspólnoty jest takie aby zarządzać nieruchomością wspólną i taki zakres działania ma wyrok Sądu Najwyższego, Ustawa o własności Lokali, która wykazuje tylko możliwość podejmowania swoich uchwał w zakresie tylko części wspólnych oraz Prawo budowlane nakazuje wykorzystywanie lokalu zgodnie z przeznaczeniem. Aby to wszystko wykazać i udowodnić to należy posługiwać się zbiorem różnych przepisów i ustaw, a nie tylko powoływać się na jeden zapis.
    Elen 124 Sądy starają się wykazywać punkt widzenia społecznego który jest zawarty w zapisach PARPA nie ma zapisu ustawowego o konieczności wyrażania zgody przez wspólnotę ponieważ starając się o tą zgodę nie naruszasz części wspólnych nieruchomości w której są instalacje, ściany konstrukcyjne itp. Gdybyś naruszyła to wspólnota wydać Ci powinna zgodę lub nie ( pozostaje droga sądowa) pod warunkiem sporządzenia dokumentacji projektowej na zmiany w lokalu i musisz pokryć koszty albo właściciel albo najemca . Ponadto zgoda może być wydana na osobę która składa koncesję na sprzedaż alkoholu.
    Z drobnej sprawy tworzą się problemy czasami nie do przekroczenia tylko z nie znajomości przepisów, a w zasadzie tylko jednego który jest nieprzestrzegany Ustawy o własności lokali - wykazuje jednoznacznie że wspólnota mieszkaniowa ma prawo do wyrażania zgody w zakresie części wspólnej i zgodnego z prawem wykorzystywania lokalu z jego przeznaczeniem.
    Myślę że niema sensu dalej dywagować ponieważ w przypadku nie wyrażenia zgody przez wspólnotę pozostaje tylko droga sadowa którą w tym temacie przeszedłem
    wygrywając ją ze wspólnotą która wydała zgodę na sprzedaż alkoholu w lokalu. Pozdrawiam i życzę Wam abyście mieli dobrego Zarządcę lub Zarząd właścicielski ający się na przepisach prawnych lub w przypadku braku pewności odwoływali się do osób prawnych o poradę w temacie problemowym.Pozdrawiam.

    Nowy doklejony: 12.10.13 14:31
    [quote]Witam KubaP poczytaj Zgoda na sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej
    Paweł Puch | Administrator 11/2011 | 21.12.2011
    Czekam na odzew Zarządcy. Może odpowie podając szczegóły poparte przepisami.
    Filip to jest bezprawne, dobrze abyś miał to na piśmie lub nagranie rozmowy z zarządcą lub Zarządem Wspólnoty Mieszkaniowej, składaj prośbę o zgodę na sprzedaż alkoholu w swoim lokalu użytkowym i po odmowie przekaż sprawę adwokatowi lub radcy prawnemu znającym się na sprawach wspólnot mieszkaniowych i kieruj sprawę do sądu.
    Bez problemu jest tam gdzie zarządcy lub członkowie Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej znają dobrze przepisy prawne.
    Również należy zastosować art.5.2.ust.2 Prawa budowlanego. Temat tego problemu jest dość szeroki i należałoby odszukać uzasadnienia sądów w powyższych sprawach dotyczących nie wydania zgody na sprzedaż alkoholu przez wspólnoty mieszkaniowe, praktycznie wspólnoty mieszkaniowe zarządzają częścią wspólną i muszą wydać zgodę- jeżeli mają jakieś ale to zwracają się do tych co wydają zgodę tj. prezydenta, burmistrza itp. którzy rozpatrują zarzuty mieszkańców.Pozdrawiam.[/quote]
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]Skoro do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy – zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, to należy się zastanowić dlaczego pominięto sformułowanie Zarząd Wspólnoty... ? A jeżeli pominięto, to nie należy żądać od wspólnoty mieszkaniowej zgody.
    Przecież tak naprawdę zezwolenie wydaje wójt, burmistrz lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży
    Pominieto rowniez okreslenia:
    zarzad wlascicielski,
    zarad powierzony,
    zarzad komisaryczny,
    i wiele innych form zarzadu.
    Gdzie widzisz problem?
    Zarzad WM jest zarzadca a ten znajduje sie w ustawie.
    Nie szukaj problemow gdzie ich nie ma.
    Nie nasladuj Kielonka.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] roman:[/cite] Myślę że niema sensu dalej dywagować ponieważ w przypadku nie wyrażenia zgody przez wspólnotę pozostaje tylko droga sadowa którą w tym temacie przeszedłem wygrywając ją ze wspólnotą która wydała zgodę na sprzedaż alkoholu w lokalu.
    Po raz kolejny zaprzeczasz sam sobie - identycznie jak w przypadku artykułu Pawła Pucha na który się powołujesz, a który, jak się okazuje, głosi coś dokładnie odwrotnego niż ty.
    Cały twój wywód prawny (który jest całkowicie błędny, wykazuje niezrozumienie przepisów i orzeczeń sądowych), zmierza do udowodnienia, że nie jest potrzebna zgoda wspólnoty na wydanie zgody na sprzedaż alkoholu, a w zdaniu powyżej piszesz, że rzekomo wygrałeś proces przeciwko wspólnocie, która nie wydała zgody na sprzedaż alkoholu...

    Pytam się:

    1. Po co ci była ta zgoda wspólnoty, skoro według ciebie jest zbędna? Przecież wystarczyło złożyć wniosek o pozwolenie na sprzedaż bez zgody wspólnoty - zgodnie z twoją teorią, taki wniosek byłby całkowicie wystarczający. Skoro sądziłeś się ze wspólnotą o wydanie zgody, więc jaki z tego wniosek ? :cool:

    2. Kiedy napisałeś, że wygrałeś proces ze wspólnotą i wspólnota wydała zgodę na sprzedaż, to już wiem o co chodzi - mówiąc delikatnie, fakty ci się nie zgadzają...
    Sąd nie może nakazać wspólnocie uchwalenia jakiejkolwiek uchwały.

    3. Nasuwa się proste pytanie: kto według ciebie jest upoważniony do wydania zgody na sprzedaż alkoholu w myśl przepisu art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w budynku mieszkalnym wielorodzinnym?


    .
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] roman:[/cite]...Właśnie chodzi o taką zgodę ponieważ zgodę na sprzedaż alkoholu może wydać tylko prezydent, burmistrz,wójt itp. zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
    ale
    Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy zaś – zgodnie z brzmieniem art. 18 ust. 6 pkt 3 cytowanej ustawy – dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
    [cite] roman:[/cite]
    Proszę się wczuć w taki przykład: kupiliście lokal użytkowy (Egzo, man, KubaP) za kilkaset tysięcy zł od dewelopera, który został wybudowany zgodnie z obowiązującymi zasadami Prawa budowlanego i przeznaczony jako lokale do użytku handlowo - usługowego i dokonaliście zawarcia umowy o najem z siecią sklepów na okres 10lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata pod warunkiem że uzyskacie zgodę na alkohol w swoim lokalu od wspólnoty mieszkaniowej która jednak nie udziela wam, to co zrobicie?.

    Po pierwsze musialbym byc idiota zeby kupowac lokal w budynku wielorodzinnym z zamiarem sprzedazy w nim alkocholu.
    [cite] roman:[/cite]
    Myślę że niema sensu dalej dywagować ponieważ w przypadku nie wyrażenia zgody przez wspólnotę pozostaje tylko droga sadowa którą w tym temacie przeszedłem

    Kazdy wyrok w sadzie dotyczy konkretnej sytuacji.
    Bylem swiadkiem wyrokow sadowych ktore uwalaczaja zrowemu rozsadkowi i prawom fizyki.
    Np. sedzia uznaje za dowod ze mozna zobaczyc cos przez okno w ktorym zamiast szyby jest deska.
    Albo sedzia uniewinnia wlamywacza poniewaz wlasciciel lokalu podobno pozwolil mu sie do niego wlamac. Wlamywacz nawet nie sprawdzil czy ten "wlasciciel" jest rzeczywiscie wlascicielem lokalu.
    To ze wygrales moze byc jedynie skutkiem tego ze sedzia byl podobny sedzia.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2013
    Man: Zarząd WM jest zarządcą, a ten znajduje się w ustawie
    W ustawie inni widzą tylko Zarządcę: Do przeczytania (Strona 1 z 1, wiersz 15): http://www.administrator24.info/artykul/id3504,sprzedaz-alkoholu-w-budynku-wielolokalowym-sadowy-tryb-uzyskania-zgody?print=1 Prawo nie polega na domyślaniu się...
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    romanroman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elen124 masz racje że Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej jest również Zarządcą ale oni zarządzają tylko częścią nieruchomości wspólnej i do lokalu użytkowego który jest wyodrębniony nie mają żadnych praw do ustalania czegokolwiek ponieważ nie należy do części wspólnej i mogą tylko wydać zgodę lub nie w stosunku do lokalu podając konkretne zastrzeżenia. Jak sama pisałaś zgodę na sprzedaż alkoholu wydaje kto inny.
    wdanie zgody dotyczy lokalu będącego w wspólnocie i muszą się określić czy właściciel tegoż lokalu może sprzedawać alkohol czy też nie, ale zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego wspólnota ma prawo wydawania wszelkiego rodzaju zgody dotyczące części wspólnej.Pozdrawiam
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] roman:[/cite]...ale zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego wspólnota ma prawo wydawania wszelkiego rodzaju zgody dotyczące części wspólnej.
    Czyli SN uznal ze ustawodawca piszac art. 18 ust. 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 26 października 1982 roku (DzU z 2007 roku, nr 70, poz. 473 z późn. zm.) pisal bzdury.
    To jest wlasnie przyklad jakosci naszego sadownictwa.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    roman: Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej jest również Zarządcą ale oni zarządzają tylko częścią nieruchomości wspólnej i do lokalu użytkowego który jest wyodrębniony nie mają żadnych praw
    Nieporozumienie.
    Zgodę na sprzedaż alkoholu w budynku wielolokalowym wydaje właściciel tego budynku lub zarządca budynku (gdy ich nie ma to kolejni administartorzy itd)
    W jednym i drugim przypadku w sytuacji budynku wspólnoty właścicielem (i zarządcą budynku) są wszyscy właściciele lokali w tym budynku jako współwłaściciele NW a więc budynku.
    Właściciele wszelkie decyzje we wspólnocie w tym wydanie zgody podejmują uchwałami (w niektórych przypadkach wymagana jest zgoda wszystkich).
    Zarządcy, administratorzy, zarządy nie mają nic do tego - zarząd ma prawo z mocy ustawy (art.. 21) podpisać taką zgodę (jest to czysto fizyczna czynność) mając "podkładkę" w formie zgody właściciela budynku czyli uchwały właścicieli lokali. Osobiście ja mam wątpliwości, bo w takiej szczególnej sytuacji winna być zgoda wszystkich właścicieli a nie tylko większości jako, że UoWL nie reguluje takich spraw a i sama logika oraz względy społeczne nakazywałyby uzyskać zgodę wszystkich.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] roman:[/cite] praktycznie wspólnoty mieszkaniowe zarządzają częścią wspólną i muszą wydać zgodę- jeżeli mają jakieś ale to zwracają się do tych co wydają zgodę tj. prezydenta, burmistrza itp. którzy rozpatrują zarzuty mieszkańców.Pozdrawiam.
    Wspólnoty niczego nie muszą, a mogą i to nie wspólnoty, ale właściciele tworzący daną wspólnotę ...
    Ja rozumiem, że masz w tym interes, bo jesteś wnioskodawcą - o sprzedaż wódy ,
    masz lokal użytkowy i myślisz, że za sprawą wódy będziesz miał możliwość jego utrzymania .

    Nic mylnego . Nie w każdym lokalu użytkowym musi się odbywać sprzedaż wódy ( alkoholu)
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2013
    Ja bym się już zgodził na sprzedaż alkoholu, bo dyskusja na Forum się nie skończy... :bigsmile:
  • Opcje
    romanroman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elen124 masz rację należy zakończyć ten temat ponieważ odbiegł nawet od głównego wątku " Wydanie pozwolenia na alkohol za pieniądze". Dziękuję i Pozdrawiam.
Ta dyskusja została zamknięta.