Brak możliwości podłączenia swojego ogrzewania we wspólnocie.

szczypiorszczypior Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam! Proszę was o podpowiedzenie,doradzenie co mogę zrobić w sytuacji którą opisze poniżej.
Mieszkam w małej wspólnocie mieszkaniowej,w której jednym z współwłaścicielem jest gmina (ośrodek zdrowia).Dotąd mieliśmy wspólne ogrzewanie w całym budynki.Dwa lata temu samowolnie odłączył się jeden z największych odbiorców ciepła (narażając nas na dodatkowe koszty). Zgłaszałam to do wspólnoty jednak bez skutku ponieważ okazało się że zarządcy chodzi o to abyśmy się wszyscy odłączyli od ogrzewania i generalnie ma to w nosie. Mogłam iść do sądu ale stwierdziłam że to nie ma sensu.Zarządca dopiął swego i w sumie stwierdziłam że wspólne ogrzewanie to same problemy i zakładam swoje ogrzewanie.U tu mam problem....
Mieszkam w suterynie,nie mam możliwości założenia kotla c.o czy czegoś innego, dojście do komina mam tylko w pokoju. Myślałam nad kominkiem z płaszczem wodnym. Myślałam że jest to tylko formalność ponieważ mam piec kaflowy w którym przepalałam w chłodne dni.Problem polega na tym iż okazało się że ilekroć teraz przepalam w kaflaku przylatują do mnie sąsiedzi i narzekają że u nich pełno dymu i czują smród(pale wysezonowanym drewnem, nie śmieciami) Nie wiem co jest tego przyczyną? Jak kupiłam mieszkanie w tym przewodzie kominowym do którego jestem wpięta była zamurowana wyczystka(mąż co roku rozbiera piec od góry i czyści rurę do komina odkurzaczem przemysłowym).Dwa lata temu był remont ośrodka i robotnicy przebili się przez nasz komin ale to załatali. Boję się że będą mi kazali coś zrobić z tym kominem ( wkład).Krucho u mnie z kasą i sam kominek jest dla mnie bardzo dużym wydatkiem a jak dojdzie mi jeszcze komin. Teraz dogadałam sie z sąsiadami ze przez kilka dni nie będę palić w piecu.A co wtedy jak nie będzie mnie stać na odłączenie się od wspólnego ogrzewania? A może być też tak że nie będę mogła zrobić swojego ogrzewania ze względów technicznych.
Przepraszam za moje chaotyczne pisanie! Proszę o pomoc?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Komin (murowany) to część wspólna, więc jeśli jest potrzebna jego naprawa, to zapłaci za to wspólnota.
    Wkład do twoja prywatna własność, więc naprawa należy do ciebie.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano września 2013
    Wkład do twoja prywatna własność, więc naprawa należy do ciebie.
    Z wypowiedzi wynika że w tym starym kominie nie na żadnego wkładu.
    Jeżeli stwierdza się, że tenże przewód kominowy (będący częścią wspólną jak wynika również z opisu) jest nieszczelny, to dlaczego szczypior miałaby go remontować (uszczelniać, czy też montować wkład)? To robota wspólnoty.
    Zarządca dopiął swego
    A co ten zarządca ma tam do gadania we wspólnocie?
    On ma wykonywać wolę właścicieli a nie zarządzać wami.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    Przewody dymowe we wspólnotach nie są częścią wspólną, ponieważ każdy z nich jest przypisany do jednego lokalu.
    To właściciel , który korzysta z tego przewodu powinien go konserwować i naprawiać.

    Przeglądy, tak jak dostawa wody, jest firmowana przez Wspólnotę , wynika to przyzwyczajeń po poprzednim system.
    Znane mi są przypadki, że koszty przeglądów kominiarskich są dzielone na ilość przewodów jakie obsługują lokale i w ten sposób właściciele lokali ponoszą koszty.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Komin jest nieszczelny, konieczny przegląd kominiarski - na koszt wspólnoty mieszkaniowej i to pilnie z uwagi na zbliżający się sezon grzewczy.

    Jeżeli wspólnota nie zareaguje i nie usunie przyczyny - proponuję zgłosić to w nadzorze budowlanym, który w razie potwierdzenia nieprawidłowości nakaże wspólnocie (nie właścicielowi lokalu!) wykonanie prac:

    "Z przedstawionych na rozprawie akt administracyjnych wynika, że pismem z dnia [...] grudnia 2008 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął postępowanie administracyjne w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego budynku nr [...], a po kontroli sposobu użytkowania i stanu technicznego tego obiektu przeprowadzonej w dniu [...] grudnia 2008 roku, postanowieniem nr [...] organ ten nałożył na zarządcę obiektu obowiązek przedłożenia ocen technicznych przewodów kominowych budynku i wentylacji nawiewnych w lokalach mieszkalnych budynku wraz z wnioskami i zaleceniami w terminie do [...] lutego 2009 roku. Następnie decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2009 roku organ nałożył na Z z o.o. obowiązek usunięcia nieodpowiedniego stanu technicznego budynku nr [...] przy ul. [...] poprzez wykonanie robót remontowo-naprawczych obejmujących wykonanie instalacji nawiewnych we wskazanych lokalach mieszkalnych budynku, wykonanie otworów nawiewnych w łazienkach wskazanych lokali, montaż wkładów kominowych w określonych pomieszczeniach wskazanych lokali, wykonanie demontażu wentylatorów zamontowanych we wskazanych lokalach i in. w tym odblokowanie nawiewników w lokalu mieszkalnym zajmowanym przez skarżącą oraz wykonanie rozszczelnienia przewodów wentylacyjnych i nawiewnych m.in. w lokalu mieszkalnym skarżącej w terminie [...] czerwca 2009 roku. W wyniku odwołania zarządcy decyzją Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2009 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego działając na podstawie art. 132 Kpa uznał w całości odwołanie i uchylił decyzje z dnia [...] kwietnia 2009 roku , uznając - z uwagi na treść umowy zawartej przez Z Spółka z o.o. ze wspólnotą mieszkaniową - iż postępowanie powinno być prowadzone z udziałem tejże wspólnoty mieszkaniowej. Jednocześnie pismem z dnia [...] kwietnia 2009 roku wszczął postępowanie w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego budynku [...], zawiadamiając zarząd wspólnoty mieszkaniowej."

    Więcej:
    II SAB/Go 32/08 Wadliwe funkcjonowanie przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynku
    http://www.zarzadca.pl/content/view/608/94/

    Ponadto, w razie opóźnień w wykonaniu prac - służy Państwu roszczenie o odszkodowanie za ewentualne straty - np. dodatkowe koszty energii elektrycznej.



    Na temat montażu kominka w budynku wielorodzinnym:
    Konieczny własny przewód dymowy i odpowiednia ilość doprowadzonego powietrza
    Pomieszczenie winno być odpowiednio wentylowane, zabronione jest stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej. Kominki mogą być przyłączone wyłącznie do własnego samodzielnego i szczelnego przewodu dymowego. Należy też zapewnić dopływ powietrza do paleniska kominka. Dla kominków z zamkniętym wkładem kominkowym ilość doprowadzonego powietrza musi wynosić co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej a dla kominków otwartych należy zapewnić nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s.
    Więcej w artykule "Kominek w budynku wielorodzinnym wspólnoty mieszkaniowej" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/452/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Jeżeli wspólnota nie zareaguje i nie usunie przyczyny - proponuję zgłosić to w nadzorze budowlanym,
    który w razie potwierdzenia nieprawidłowości nakaże wspólnocie (nie właścicielowi lokalu!) wykonanie prac:
    Takiś pewien, że tak zrobi ? :sad:
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano września 2013
    przewody dymowe we wspólnotach nie są częścią wspólną
    To są bardzo sporadyczne przypadki, najczęściej tak nie jest zwłaszcza w starych kamienicach.
    Przewód kominowy jest umiejscowiony w ścianie nośnej budynku, a jego ściany stanowią równocześnie ściany budynku. W związku z tym jest elementem konstrukcyjnym budynku (vide - balkony).
    "Zarządca: ...Komin jest częścią składową budynku a nie częścią składową lokalu..." - https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/1077/
    Na potwierdzenie, że przewód kominowy jest częścią wspólną i za jego stan techniczny odpowiada Wspólnota, świadczy fakt, że to nie właściciele lokali odpowiadają za przeglądy kominiarskie lecz zarządca lub właściciel budynku. To oni zlecają i opłacają usługę kominiarską w ramach kosztów zarządu, za przegląd całego budynku wraz z instalacjami jaki nakłada na nich prawo budowlane.
    Jeżeli przewód kominowy miałby być prywatny to wtedy właściciel mógłby zdemontować (rozebrać go) i co ....dziura w budynku od piwnicy po dach, naruszenie konstrukcji itd.
    Należy też pamiętać, że z przewodu kominowego może korzystać kilku właścicieli lokali (mieć swoje wkłady).
    "...Do komina przbiegającego przez 6 lokali mieszkanych było podlączonych 3 piece kaflowe opalane węglowo i mój kocioł c.o. na opał stał ustytuowane w piwnicy..." - https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/1077/
    W tym wątku szczypior również prawdopodobnie nie jest (była) jedyną użytkowniczką przewodu kominowego:
    w tym przewodzie kominowym do którego jestem wpięta
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    Należy też pamiętać, że z przewodu kominowego może korzystać kilku właścicieli lokali (mieć swoje wkłady).
    :cry:

    http://akropolis.pol.lublin.pl/users/bmach/KONSPEKTY/KOMINY.PDF
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Należy też pamiętać, że z przewodu kominowego może korzystać kilku właścicieli lokali
    - w linkowanym artykule jest potwierdzenie mojego stwierdzenia i dowód, że przewody (kanały) dymowe jako części budynku niesłużące tylko jednemu właścicielowi (poza ostatnim piętrem) są częścią wspólną.
    Dopuszczalne jest włączenie do jednego kanału dymowego - max. 3 palenisk co 2-a kondygnacja
    Kanały dymowe ostatniej kondygnacji muszą być samodzielne - bez włączeń na niższych kondygnacjach.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kielonek:[/cite]
    Należy też pamiętać, że z przewodu kominowego może korzystać kilku właścicieli lokali
    - w linkowanym artykule jest potwierdzenie mojego stwierdzenia i dowód, że przewody (kanały) dymowe jako części budynku niesłużące tylko jednemu właścicielowi (poza ostatnim piętrem) są częścią wspólną.
    Dopuszczalne jest włączenie do jednego kanału dymowego - max. 3 palenisk co 2-a kondygnacja
    Kanały dymowe ostatniej kondygnacji muszą być samodzielne - bez włączeń na niższych kondygnacjach.
    dobre ... :bigsmile:
    jak będzie dwukondygnacyjny budynek .. to na pewno będzie to część wspólna ...
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano września 2013
    (...)
    Natomiast wskazane byłoby sprostować ewidentną nieprawdę bo wprowadza w błąd czytających.
    KubaP: Przewody dymowe we wspólnotach nie są częścią wspólną, ponieważ każdy z nich jest przypisany do jednego lokalu.
    To właściciel , który korzysta z tego przewodu powinien go konserwować i naprawiać.
    Przeglądy, tak jak dostawa wody, jest firmowana przez Wspólnotę , wynika to przyzwyczajeń po poprzednim system.
    Przeglądy budynku wraz z instalacjami to nie wymysł komuny ale obowiązek właściciela budynku lub zarządcy budynku, zapisany w aktualnym prawie budowlanym.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    szczypiorszczypior Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję Wszystkim za pomoc!:)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.