nierozliczone faktury 2008 rok

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Sprawdzając konta 200 prosiłam o wyjaśnienia sald starych z 2008 r - fry nie zapłacone przez poprzednią adm. oraz nasze zobowiązania wobec firm. Jak powiedziałam są to stare sprawy i otrzymałam takie zestawienie od nowej adm.
201- 1 rki z dost. wn 1000 ma- 1200
860 wynik fin wn -1200 ma 1000
razem konta bilans wn -200 ma -200
Nie bardzo rozumiem o co tu chodzi proszę o wyjaśnienie

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano września 2013
    Po 3 latach nie ma już specjalnej szansy na windykację.
    Zatem masz prawo księgować niezapłacone zobowiązania na zysk, a nieotrzymane należności na straty.
    Ale po pierwsze takiej decyzji nie podejmuje ani księgowa, ani administrator.
    Po drugie księgowanie nie powinno się odbywać na prosto na wynik finansowy (860), tylko na pozostałe przychody/koszty operacyjne, czyli konta 760 lub 761.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy księgowanie na 860 jest zatem nieprawidłowe tylko na 760 była to nasza prośba /zarządu/aby księgowa nowa zrobiła z tymi starociami porządek
    Pozdrawiam
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak właściwie, to we wspólnotach w ogóle nie ma zysku i nie powinno się księgować na 860.
    Na koniec roku przychody i koszty przerzucać się powinno nie na konto wyniku finansowego, ale na 640 - rozliczenia międzyokresowe.
    Osobno subkonto dla FE, osobno dla FR, osobno dla poszczególnych mediów...
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok dzięki

    Nowy doklejony: 17.09.13 19:33
    Witam tak jak mi a-z podpowiedział aby te fry zaksięgować na konto 760/761 księgowa przyznała mi rację i powiedziała że wyksięguje je z 860 na koniec roku po konsultacji z adm. Wówczas poprosiłam ją aby to zrobiła teraz bo adm nic do tego . Jeszcze mam jedną sprawę którą nie bardzo rozumiem - otrzymuje notę obciążeniową za 3 mce /różnie to bywa/ Na koniec roku mamy zestawienie przez księgową - koszt - przychody=różnica i to jest dla mnie jasne. Ale w jednej wykazano taki sam koszt i przychody =różnica zero, wszystko byłoby ok gdyby nie przypadek - po prostu tę pozycję nie wliczono przez 3 mce do zapłaty ale w przychodach wykazano że jest ok no i oczywiście zapłacono tyle ile powinno zebrać od wszystkich właśc plus miasto. Księgowa zrobiła mi wykaz za cały rok i tam zgadza się tak jakby wszystko było naliczone a tak nie jest. Wydaje mi się że te noty co otrzymujemy do zapłaty powinny zgadzać się z tymi przychodami które są wykazane na koniec roku. Nie bardzo wiem jak do tego się zabrać. Proszę o pomoc.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Na koniec roku mamy zestawienie przez księgową - koszt - przychody=różnica i to jest dla mnie jasne. Ale w jednej wykazano taki sam koszt i przychody =różnica zero, wszystko byłoby ok gdyby nie przypadek - po prostu tę pozycję nie wliczono przez 3 mce do zapłaty ale w przychodach wykazano że jest ok no i oczywiście zapłacono tyle ile powinno zebrać od wszystkich właśc plus miasto. Księgowa zrobiła mi wykaz za cały rok i tam zgadza się tak jakby wszystko było naliczone a tak nie jest. Wydaje mi się że te noty co otrzymujemy do zapłaty powinny zgadzać się z tymi przychodami które są wykazane na koniec roku. Nie bardzo wiem jak do tego się zabrać. Proszę o pomoc.


    Czego dotyczy ta pozycja, które nie wliczono przez trzy miesięce do zapłaty? To jakieś naliczenie dla gminy? Przychód wspólnoty, którego nie naliczono?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To były naliczenia dla gminy oraz właścicieli dot.konserwacji domofonów w sumie nie zapłacono 180,- a w rzeczywistości odbiorca dostał tyle ile się mu należało tylko my jako cała wspólnota nie zapłaciła bo nie było tej pozycji w dok.do zapłaty Pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czyli ta pozycja znajduje się w kosztach a nie było naliczeń. Może zaliczki są naliczone w takiej wysokości, że nie ma potrzeby dopłacać? Na koniec roku ta kwota zostanie wtedy rozliczona.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jest kwota w kosztach a nie było naliczeń./chodzi o rok 2012/ mieliśmy dopłaty np.c.o. gazu itp.Tak jak napisałam księgowa przedstawiła to na zebraniu koszty 500 naliczenia 500 a saldo 0 Może dać sobie spokój z tym starym rokiem. Parę lat temu mieliśmy niedopłatę za wodę ponieważ koszty przewyższały ok.15000 od naliczeń i zapłaciliśmy to oczywiście./niedobór z ok.5 lat/ Ale teraz mam właściwie podobną sytuację tylko mała kwota - to wtedy też mogło tak być że nie było po prostu naliczeń a nie jak nam tłumaczono że ktoś kradnie wodę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Niezupełnie rozumiem, skoro były dopłaty, to dlaczego saldo 0?
    Poza tym dlaczego niedobory są rozliczane po pięciu latach? To nie jest prawidłowe, tym bardziej że właściciele mogą, np. odmówić z uwagi na przedawnienie roszczeń (3 lata).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może źle napisałam chodziło mi że mieliśmy dopłaty bo były różnice pomiędzy kosztami a naliczeniami m.in.za gaz,co, ale saldo domofonów było na zero ponieważ koszty i naliczenia były takie same, Dlatego proszę mi napisać czy dać sobie spokój z rokiem 2012/domofony/ A te niedobory stare to po prostu poprzednia adm.wzięła nas w kleszcze że trzeba zapłacić i tak też się stało /nie wiedzieliśmy o przedawnieniu roszczeń po 3 latach wtedy/
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli na sprawozdaniu saldo było na zero, to:
    - albo był błąd w sprawozdaniu,
    - albo zostaliście już w tamtym roku obciążeni różnicą do dopłaty,
    - albo nie potrzeba dopłaty.

    Przedawnienie 3-letnie w tym przypadku (choć prawdziwe) ma mniejsze znaczenie.
    Przecież zamiast dopłacać można niedobór zapisać w stratę.
    I... na jedno wyjdzie.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok rozumiem i dziekuję
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite] Przecież zamiast dopłacać można niedobór zapisać w stratę.
    wspólnoty nie generują "strat" ... wszystkie "straty" muszą pokryć właściciele lokali ... dlatego wiele sprawozdań WM ma saldo 'zero" na poszczególnych pozycjach.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wspólnoty nie generują "strat" ... wszystkie "straty" muszą pokryć właściciele lokali ... dlatego wiele sprawozdań WM ma saldo 'zero" na poszczególnych pozycjach.
    Zgadza się (mój zwrot - to był skrót myślowy; brakło cudzysłowia przy słowie strata).
    I właśnie dlatego niedoboru dla samego sobie nie da się przedawnić. Właściciele zawsze będą musieli go pokryć.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.