Przeksiegowanie wpłat przez WM na inne konta

budex75budex75 Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień Dobry
Chciałbym zaśięgnąc rady dotyczącej sytuacji w której się znalazłem.Otóż dokonywałem wpłat na zaliczki z tytułu utrzymanie lokalu mieszkalnego w niepełnych kwotach( pomijałem CO ZW CW) z powodu problemów finansowych 2005 -2012. Rozliczenia całych zaliczek za utrzymanie lokalu i mediów odbywają się zawsze w marcu po roku w którym zaliczki były wpłacane( tzn w marcu 2006 rozliczało się cały rok 2005).Zawsze po otrzymaniu rozliczeń całorocznych uzupełniałem rozliczenie tak aby cały poprzedni roczne saldo było na 0.Czyli jednym słowem płaciłem za media (CO ZW CW )+ rozliczenie innych kosztów utrzymania za cały rok z dołu.Po kilku latach nieoczekiwanie Zarządca WM wziął mnie do sądu i w marcu 2012 r nakazem sądowym dostałem do zapłaty 3669.36 zł ( co stanowiło nakaz sądowy 1762,39 odsetki 1248,78 koszty sądowe z nakazu 658,50 zł).Wczesniejsze wezwania do zapłaty z poprzednich miesięcy i lat nie odbierałem ponieważ przebywałem za granicą,robiła to moja mama podpisując się niestety czasami moim nazwiskiem ( bardziej nie świadomie).Od 2012 roku wpłacane są miesięczne zaliczki w całej kwocie.Problem pojawił się gdy WM rozpoczeła przepisywać moje wpłaty na zaliczki utrzymania lokalu na poczet zaległości z nakazu sądowego pomimo że tytuł przelewu był wyrażnie inny (zaliczk na....,fundusz remontowy,) .Czy mają do tego prawo zgodnie z ustawą o rachunkowości.Prosze o pomoc....

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2013
    Moim zdaniem wspólnota może tak zrobić. Co prawda z ogólnych zasad wynika, że jeżeli zapłata jest przeznaczona na konkretnie wskazany dług, to wierzyciel nie może zarachować tej zapłaty odmiennie, ale w opisanym przypadku mamy do czynienia z nieco inną sytuacją. Wspólnota posiada nakaz sądowy (jak rozumiem, prawomocny, z klauzulą wykonalności), więc na tej podstawie wspólnota de facto dokonuje egzekucji długu i ma prawo zaliczyć na poczet tego długu wpłaty wniesione z innego tytułu.
  • Opcje
    budex75budex75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaliczki były cały czas wpłacane w mniejszej kwocie jednak były . Bilans roczny WM zawsze był i jest dodatni więc Wspónota Mieszkaniowa jako pośrednik w rozliczaniu mediów nigdy nie poniosła strat ( odsetki od nieuiszczonych opłat od pierwotnego dostarczyciela mediów MPWiok i MPiEC).Czy w tym przypadku WM ma prawo naliczać i karać mnie jakimkolwiek opłatami ,skoro sama nie poniosła z tego tytułu kosztów ( opłaty zawsze były regulowane po zakończeniu roku rozliczeniowego -płacone wg rzeczywistych wskazań liczników)?.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] budex75:[/cite]Zaliczki były cały czas wpłacane w mniejszej kwocie jednak były . Bilans roczny WM zawsze był i jest dodatni więc Wspónota Mieszkaniowa jako pośrednik w rozliczaniu mediów nigdy nie poniosła strat ( odsetki od nieuiszczonych opłat od pierwotnego dostarczyciela mediów MPWiok i MPiEC).Czy w tym przypadku WM ma prawo naliczać i karać mnie jakimkolwiek opłatami ,skoro sama nie poniosła z tego tytułu kosztów ( opłaty zawsze były regulowane po zakończeniu roku rozliczeniowego -płacone wg rzeczywistych wskazań liczników)?.
    Wspólnota mogłaby obciążyć cię odsetkami tylko wtedy, gdyby takimi odsetkami została obciążona przez dostawców mediów, ponieważ to ty byłbyś odpowiedzialny za powstałą szkodę finansową. Jeżeli jesteś pewien, że odsetki nie pochodzą od dostawców mediów ani że wspólnota np. nie brała kredytu na pokrycie kosztów, to oczywiście nie mogła obciążać cię żadnymi odsetkami. Tylko że, jeżeli wspólnota ma już prawomocny wyrok, to trochę za późno na reakcję. Jeżeli ktoś inny odbierał wezwania do sądu, to teoretycznie masz szansę na wznowienie procesu, ale ponieważ wezwania odbierała osoba dorosła, członek rodziny zamieszkujący twoje gospodarstwo domowe, to szanse na wznowienie masz nikłe.
    Inną sprawą jest sposób zaliczenia przez wspólnotę twoich bieżących wpłat na poczet należności z wyroku - to jest działanie prawidłowe.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    budex - na tym forum raczej nie znajdziesz zrozumienia, bo właściciele nie lubią, jak ktoś próbuje wymusić na nich nieoprocentowany kredyt.
    To że mimo braku twoich wpłat wspólnota była na plusie oznacza, że inni płacili więcej niż powinni. Jak chcesz walczyć ze wspólnotą, to poszukaj sobie prawnika.
  • Opcje
    budex75budex75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszyscy inni nie płacili więcej ,wpłacali tyle ile im narzucono, różnica polegała na tym iż rozliczałem się za media z WM z dołu tak jak to powinno wyglądać w prawidłowej procedurze ,jeżeli malarz do Nas przyjdzie to płacimy mu po wykonaniu zlecenia,w innym razie takie instytucje nigdy nie będą odpowiedzialne za swoje błędy,trwonienie pieniędzy które w następnej kolejnośći przekażą nam w postaci większych opłat... . ćos na styl banków......będzie im coraz dostatniej.....czyste wypaczenie...
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] budex75:[/cite]Wszyscy inni nie płacili więcej ,wpłacali tyle ile im narzucono, różnica polegała na tym iż rozliczałem się za media z WM z dołu tak jak to powinno wyglądać w prawidłowej procedurze ,jeżeli malarz do Nas przyjdzie to płacimy mu po wykonaniu zlecenia,w innym razie takie instytucje nigdy nie będą odpowiedzialne za swoje błędy,trwonienie pieniędzy które w następnej kolejnośći przekażą nam w postaci większych opłat... . ćos na styl banków......będzie im coraz dostatniej.....czyste wypaczenie...
    Gdybys sie rozliczal "z dolu" ale co miesiac to mozna by Twoja argumentacje zrozumiec.
    Jednak rozliczles sie raz w roku a tu juz nie jest "fair" wobec innych wlascicieli w waszej wspolnocie.
    Pewnie nie wiesz ale rachunki za media przychodza co miesiac i co miesiac trzeba je placic.
    Palac raz w roku zmuszales Twoich sasiadow do kredytowania Ciebie.

    Nowy doklejony: 16.09.13 12:15
    [cite] man:[/cite]
    [cite] budex75:[/cite]Wszyscy inni nie płacili więcej ,wpłacali tyle ile im narzucono, różnica polegała na tym iż rozliczałem się za media z WM z dołu tak jak to powinno wyglądać w prawidłowej procedurze ,jeżeli malarz do Nas przyjdzie to płacimy mu po wykonaniu zlecenia,w innym razie takie instytucje nigdy nie będą odpowiedzialne za swoje błędy,trwonienie pieniędzy które w następnej kolejnośći przekażą nam w postaci większych opłat... . ćos na styl banków......będzie im coraz dostatniej.....czyste wypaczenie...
    Gdybys sie rozliczal "z dolu" ale co miesiac to mozna by Twoja argumentacje zrozumiec.
    Jednak rozliczles sie raz w roku a tu juz nie jest "fair" wobec innych wlascicieli w waszej wspolnocie.
    Pewnie nie wiesz ale rachunki za media przychodza co miesiac i co miesiac trzeba je placic.
    Placac raz w roku zmuszales Twoich sasiadow do kredytowania Ciebie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wpłacali tyle ile im narzucono
    Nieprawda. Ile płacicie zaliczki sami decydujecie. Ty (lub twój pełnomocnik) także.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] budex75:[/cite].Czy mają do tego prawo zgodnie z ustawą o rachunkowości.
    mało, które wspólnoty prowadzą ewidencje pozaksięgową opartą o zasady zawarte w ustawie o rachunkowości./
    Na porządku dziennym obowiązują zasady jakie uchwalą właściciele lokali w stosownej uchwale, a nie ustawę o rachunkowości jaka obowiązuje podmioty gospodarcze.

    Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej wspólnoty w oparciu o ustawę o rachunkowości
    bardzo utrudnia życie i właścicielem lokali .. i wspólnocie .
    [b]Art. 29.[/b]
    1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, [b][color=#00f]ewidencję pozaksięgową [/color]kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów,[/b] a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    

    [cite] budex75:[/cite] Zawsze po otrzymaniu rozliczeń całorocznych uzupełniałem rozliczenie tak aby cały poprzedni roczne saldo było na 0.
    Zarządca WM wziął mnie do sądu i w marcu 2012 r nakazem sądowym dostałem do zapłaty 3669.36 zł ( co stanowiło nakaz sądowy 1762,39 odsetki 1248,78 koszty sądowe z nakazu 658,50 zł).
    nauka, jak widać kosztuje ...
    to nie ty "stawiasz warunki" wspólnocie, ale to wspólnota w oparciu o uchwały właścicielei lokali stawia warunki Tobie , co Sąd jednoznacznie potwierdził ...
    [cite] budex75:[/cite] Od 2012 roku wpłacane są miesięczne zaliczki w całej kwocie.Problem pojawił się gdy WM rozpoczeła przepisywać moje wpłaty na zaliczki utrzymania lokalu na poczet zaległości z nakazu sądowego pomimo
    że tytuł przelewu był wyrażnie inny
    i to jest prawidłowe, jeżeli wspólnota ( właściciele lokali w uchwale, regulaminie WM) postanowiła, że wpłaty są zarachowywane na najstarsze zobowiązania .
    Zaliczki były cały czas wpłacane w mniejszej kwocie jednak były .
    Bilans roczny WM zawsze był i jest dodatni więc Wspólnota Mieszkaniowa jako pośrednik w rozliczaniu mediów nigdy nie poniosła strat
    te naliczane kary nie są dlatego, że WM poniosła straty, ale dlatego, że zaliczki nie były wpłacane terminowo w naliczonej kwocie . To nie ma nic wspólnego z kosztami, jakie WM poniosła. To jest "kara" dyscyplinująca właścicielei lokali

    Domniemam, że WM , prowadziła ewidencje pozaksięgową w systemie memoriałowym, a nie kosztowym.
    Saldo na koniec 31 grudnia jest ostatecznym saldem do rozliczenia/ pokrycie lub zwrotu, niezależnie z czego by się ono składało.
    Wszyscy inni nie płacili więcej ,wpłacali tyle ile im narzucono, różnica polegała na tym
    iż rozliczałem się za media z WM z dołu tak jak to powinno wyglądać w prawidłowej procedurze
    o jakiej procedurze piszesz ...
    ciebie obowiązują zapisy ustawy o własności lokali czyli masz płacić zaliczki w wymiarze jaki ci naliczono i to 10 dnia każdego miesiąca z GÓRY .
    [b]Art. 15.[/b]
    1. [b][color=#00f]Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.[/color][/b]
    2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.
    
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.