adaptacja pomieszczenia!!!!

MarlaMarla Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
:smile:Witam wszystkich!
Jestem pierwszy raz na forum, lecz mam poważny problem do rozwiązania!!
Mianowicie, jestem właścicielem niewielkiego mieszkania na 2 piętrze, chcąc poprawić standard i warunki życia niedawno wykupiłem od Wspólnoty Mieszkaniowej pomieszczenie gospodarcze (strychowe- pralnie, które znajduje się na 4 piętrze) z zamiarem "adaptacji pomieszczenia gospodarczego - pralni z węzłem sanitarnym na pokój mieszkalny z węzłem sanitarnym, celem zwiększenia powierzchni użytkowej mojego lokalu mieszkalnego nr …. w budynku numer …. przy ulicy ..". Problem pojawił się w momencie kiedy złożyłem dokumenty do Wydziału Urbanistyki i Architektury w UM "W n i o s e k o ustalenie warunków zabudowy (przy zmianie zagospodarowania terenu, polegającej na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także przy zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części)" stwierdzono że, nie mogę przyłączyć pomieszczenia do mojego mieszkania! (nie ta kondygnacja brak windy itp., oraz nie może być to lokal samodzielny – tak stwierdzono).
Nadmieniam, planowany sposób adaptacji pomieszczenia nie będzie zmieniał wyglądu zewnętrznego budynku, brak jest (będzie) jakiegokolwiek wpływu - oddziaływania na środowisko.

Proszę o pomoc czy istnieją jakiekolwiek przesłanki techniczne, prawne, moralne itp. bym pomieszczenie o którym mowa (strychowe) przyłączył a tym samym powiększył istniejący lokal mieszkalny którego jestem właścicielem. W umowie kupna od Wspólnoty mam zapis: „….. pomieszczenie pralni jego adaptacja na pokój mieszkalny – powiększenie istniejącego lokalu nr … w budynku … przy ul. ….” Wspólnota mieszkaniowa nie widzi przeciwwskazań ku temu (bym zasuwał do pokoju z 2 na 4 – „przecież to dla zdrowotności”).
Z góry serdecznie dziękuje za jakie kol wiek podpowiedzi!
:smile:

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo widzę możliwość powiększenia lokalu mieszkalnego, skoro pomieszczenia przedzielone są piętrem (nie przylegają do siebie). Powstaje pytanie, po co ci formalne powiększanie mieszkania? Przecież i tak możesz urządzić sobie tamto pomieszczenie jak chcesz.
  • Opcje
    MarlaMarla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam!
    W „Umowie” zawartej w dniu ….. pomiędzy: (jest mowa o:)
    Wspólnotą Mieszkaniową …….
    a państwem …… w dalszej części umowy o następującej treści:
    na podstawie uchwały nr …… z dnia …. Wspólnoty Mieszkaniowej .. w sprawie: adaptacji - sprzedaży części wspólnych / pomieszczeń gospodarczych ……….(itd.)…. Wspólnota Mieszkaniowa zawiera niniejszą umowę z państwem …. którzy są zainteresowani nabyciem pomieszczenia pralni i jego adaptację
    na pokój mieszkalny - powiększenie istniejącego lokalu nr … w budynku numer … przy ulicy ..". (itd. dalej mowa, napisano o warunkach jakie muszę spełnić i kwocie jaką zapłacić (którą już zapłaciłem) dalej z treści można odczytać: z przeznaczeniem "adaptacji pomieszczenia gospodarczego - pralni z węzłem sanitarnym na pokój mieszkalny z węzłem sanitarnym, celem zwiększenia powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nr …. w budynku numer …. przy ulicy ..".
    Mieszkanie jest na 2 piętrze a 3 kondygnacji do którego chcę przyłączyć dodatkowe pomieszczenie położone na 4 piętrze a 5 kondygnacji (pomieszczenie strychowe - pralnia).
    Cytuję: Powstaje pytanie, po co ci formalne powiększanie mieszkania? Przecież i tak możesz urządzić sobie tamto pomieszczenie jak chcesz.
    Zgodnie z umową chcę powiększyć mieszkanie istniejące, ale jeżeli nie było by takiej opcji to chciałbym zrobi z tego pomieszczenia odrębny lokal (gabarytowo spełnia warunki).
    Problem mam ja i Wspólnota Mieszkaniowa z instytucją pod tytułem Wydział Urbanistyki i Architektury w UM twierdzą że niema opcji co do przyłączenia i oddzielenia lokalu.
    I jak tu spokojnie żyć? – twierdzą że jeżeli osobny lokal to tylko „w przypadku jak windę zamontuję”. Na przepisy sztywne wychodzi tylko że mieszkańcy z 4 piętra mogą wykupić i przyłączyć pomieszczenie do dwupoziomowego mieszkania (już dużego) a ja jak mam małe i chcę polepszenia warunków mieszkalnych to nic z tego, czy to nie bezmyślność?
    Co mam robić, jak z tym walczyć?
    :neutral:

    Nowy doklejony: 19.09.13 22:35
    Naprodukowałem się, mam nadzieje że objaśniłem choć trochę.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2013
    Owszem, naprodukowałeś się, ale rzecz w tym, że wspólnota nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie. Wspólnota nie decyduje o tym, które pomieszczenia można formalnie przyłączyć do mieszkania, ani o tym czy pomieszczenie spełnia kryteria samodzielnego lokalu, więc w tym zakresie treść umowy ze wspólnotą nie ma znaczenia. Lokal, aby był uznany za samodzielny, musi spełniać więcej kryteriów niż tylko powierzchnia.

    Nadal nie rozumiem po co walczyć wiatrakami - chcesz przerobić to dodatkowe pomieszczenie na pokój, to je przerób, jest twoje. Jeżeli formalnie będziesz miał dodatkowy pokój, to polepszą ci się warunki mieszkaniowe, a jak pokój będziesz miał nieformalnie, to ci się nie polepszą?

    To pomieszczenie formalnie może być co najwyżej pomieszczeniem przynależnym do twojego obecnego lokalu.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przy okazji zakupu zmieniałeś udziały we wspólnocie?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Marla:[/cite]
    Mianowicie, jestem właścicielem niewielkiego mieszkania na 2 piętrze, chcąc poprawić standard i warunki życia niedawno wykupiłem od Wspólnoty Mieszkaniowej pomieszczenie gospodarcze (strychowe- pralnie, które znajduje się na 4 piętrze) z zamiarem "adaptacji pomieszczenia gospodarczego - pralni z węzłem sanitarnym na pokój mieszkalny z węzłem sanitarnym, celem zwiększenia powierzchni użytkowej mojego lokalu mieszkalnego nr …. w budynku numer …. przy ulicy ..".


    Nie do końca rozumiem jak takie pomieszczenia miałyby być przyłączone do lokalu skoro lokal znajduje się na 2 pietrze a pomieszczenia na 4. Co zatem z trzecim piętrem?
    [cite] Marla:[/cite] twierdzą że jeżeli osobny lokal to tylko „w przypadku jak windę zamontuję”.

    Chodzi o to, że te pomieszczenia, gdyby urządzić osobny lokal, są za wysoko położone, tak? To nie możecie o odstępstwo od warunków technicznych?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MarlaMarla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Faktycznie zapłaciliśmy pieniądze zgodnie z "umową", następnie trzeba było przekształcić lokal na lokal mieszkalny, złożyliśmy dokumenty pod tytułem: "Wniosek o ustalenie warunków zabudowy (przy zmianie zagospodarowania terenu, polegającej na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także przy zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części)" składając go do Wydziału Urbanistyki i Architektury w UM. / nie uzyskaliśmy od nich pozwolenia na budowę!!!/ a w trakcie projektant poczynił kroki w opracowywaniu projektu. Gdyby była zgoda z Wydziału Urbanistyki i Architektury składalibyśmy projekt i inne dokumenty. Następnym etapem było by pozwolenie na budowę, otrzymali byśmy dziennik budowy, zostało by wykonać prace budowlane - dalej odbiór robót itp. NASTĘPNIE miał być formalnie zmieniony akt notarialny i udziały. lecz do tego nie doszło, zatrzymaliśmy się prawie na początku drogi. Teraz chodzi mi tylko oto, czy w jaki kol wiek sposób można załatwić - zamknąć tą sprawę do końca?
    cytat: "To nie możecie o odstępstwo od warunków technicznych" ??? nie bardzo mam pojęcie, jest to moja pierwsza taka potyczka dotycząca PRAWA BUDOWLANEGO i innych z tym związanych tajemnic, więc proszę o radę, pomoc kogoś oblatanego w tych sprawach!!!!
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Maria - status pomieszczenia przynależnego (a nie powiększenie obecnego lokalu) to chyba dla ciebie najprostsze wyjście.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To typowy przypadek, kiedy laicy bez sprawdzenia biorą się za jakieś przedsięwzięcie. A wina jest prawdopodobnie po obu stronach.
    Marla - podaj dokładnie , co było przedmiotem umowy?
    Na przepisy sztywne wychodzi tylko że mieszkańcy z 4 piętra mogą wykupić i przyłączyć pomieszczenie do dwupoziomowego mieszkania (już dużego) a ja jak mam małe i chcę polepszenia warunków mieszkalnych to nic z tego, czy to nie bezmyślność?
    Tak , to jest bezmyślność - TWOJA.:bigsmile:
    :bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    MarlaMarla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zaprzeczam (laicy).
    Umowa
    zawarta w dniu .... pomiędzy:
    Wspólnotą Mieszkaniową przy ul. ..... w m. ..... reprezentowaną przez Zarząd Wspólnoty zwaną w dalszej części "Wynajmującym" w osobach:
    1. ......
    2. ......
    3. ......
    a państwem ..... zwanymi w dalszej części umowy "Najemcą" legitymujący się ......, zam. ........w m. ...., o następującej treści:
    & 1
    Na podstawie uchwały nr ...... Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. ..... nr.... w sprawie adaptacji - sprzedaży części wspólnych /pom. gospodarcze/ w budynku Wspólnoty przy ul ... w m. ....... z dnia .... Wspólnota Mieszkaniowa zawiera niniejsza umowę z państwem ... , którzy są zainteresowani nabyciem pomieszczenia pralni i jego adaptację na pokój mieszkalny z węzłem sanitarnym, celem zwiększenia powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nr ... w budynku przy ul. ....
    & 2
    (dalej napisano o warunkach jakie muszę spełnić co do adaptacji warunków zgodnie z Prawem Budowlanym i kwocie jaką trzeba zapłacić (którą już została zapłacona) dalej w & (opisano o robotach budowlanych, odbiorze robot, porządkach itd. i na końcu o notariuszu), jak zakończone zostaną prace i formalności.

    Po bardzo wartościowych wskazówkach:
    Maria - status pomieszczenia przynależnego (a nie powiększenie obecnego lokalu) to chyba dla ciebie najprostsze wyjście.

    Pomieszczenie przynależne jest to pomieszczenie, które zgodnie z ustawą o własności lokali, stanowi część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli dane pomieszczenie nie przylega bezpośrednio do lokalu.
    Najczęściej spotykanymi pomieszczeniami są (wymienione w art. 2 ust. 4 uwl): komórka lokatorska np.: strych. Ustawa nie definiuje jednak zamkniętej listy lecz podaje jedynie przykłady. Oznacz to możliwość traktowania jako pomieszczenia przynależnego, np. pojedynczego pokoju położonego poza lokalem, i innych pomieszczeń nie wymienionych (nazwanych) wprost w ustawie.
    I oto mi chodziło! (jak nie można przyłączyć, to w ten sposób).

    Poprawiłem dokument pod tytułem: "Wniosek o ustalenie warunków zabudowy (przy zmianie zagospodarowania terenu, polegającej na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także przy zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części)"
    wpisałem tam mianowicie:
    Wnoszę o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na ....................

    adaptacji pomieszczenia gospodarczego - pralni z węzłem sanitarnym na pokój mieszkalny z węzłem sanitarnym i przyłączenie go do lokalu mieszkalnego nr ... w budynku numer .... przy ulicy ...... jako pomieszczenia przynależnego (Dz.U. 2000 nr 80 poz. 903 art. 2 ust. 4) w celu zwiększenia powierzchni użytkowej a tym samym polepszenie warunków mieszkalnych.


    C:\Users\majster\desktop\dom.jpg


    Z tym, że jeszcze gryzie mnie następująca sprawa:
    mieszkania na 2 piętrze (3 kondygnacja), pomieszczenie gospodarcze (strychowe - pralnia, znajduje się na 4 piętrze / 3 kondygnacja),
    muszę jeszcze poczytać jakie warunki muszą być spełnione itd. by wybrnąć z tego (czy będzie trzeba tworzyć dokument o jakieś odstępstwo od warunków itp.)
    Prosił bym o wskazówki:confused:
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marla - powtórzę jeszcze raz
    Na przepisy sztywne wychodzi tylko że mieszkańcy z 4 piętra mogą wykupić i przyłączyć pomieszczenie do dwupoziomowego mieszkania (już dużego) a ja jak mam małe i chcę polepszenia warunków mieszkalnych to nic z tego, czy to nie bezmyślność?
    Bezmyślnością jest twierdzenie ,że można przyłączyć niesąsiadujące pomieszczenie z lokalem. Oczywiście właściciele ,którzy mieszkają pod takim pomieszczeniami są "uprzywilejowani". Ma Pan piwnicę, kto Panu zabrania zrobienia z niej "sypialni" poprzez wstawienie do niej wygodnego łózka? Jeżeli WM sprzedała Panu pomieszczenie gospodarcze, to jak wstawi Pan tam meble będzie to Pana np. "gabinet do pracy". Przypuszczam ,że adaptacja tego pomieszczenia do celów mieszkalnych jest bardzo prosta, natomiast " prawne przekształcenie tego pomieszczenia" jest nierealne. Pana " gabinet" nie może spełniać kryterium lokalu mieszkalnego, bo " mieszkania" na 4 piętrze muszą mieć dostęp do windy, których nie spełnia i nigdy nie spełni. Proponuję zwrócić się do zarządu WM z wnioskiem o rozwiązanie waszej umowy i wyrażenie zgody na sprzedaż tego pomieszczenia, bez żadnych warunków albo podpisanie umowy na "wyłączne wykorzystywanie". Po wykupie wszelkie prace adaptacyjne, o ile nie naruszą części wspólnych, wykona Pan bez żadnych pozwoleń.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano września 2013
    prawne przekształcenie tego pomieszczenia" jest nierealne
    Chodzi ci o "zmianę statusu prawnego tego pomieszczenia"?
    Z postów Marii zrozumiałam, że
    1) ona chce to pomieszczenie kupić od wspólnoty
    2) jedną z koniecznych formalności po wyłączeniu tego kawałka z części wspólnej jest zmiana jego statusu prawnego (na jaki radzisz, Praktyku?)
    3) po zalegalizowaniu (papierki, papierki), wspólnota będzie miała podstawę do naliczania zaliczek za ten wykupiony kawałek.

    Praktyku - jeśli istnieje prostsza droga wykupu, to napisz bardziej łopatologicznie, bo na razie to się pogubiłam.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka -
    Praktyku - jeśli istnieje prostsza droga wykupu, to napisz bardziej łopatologicznie, bo na razie to się pogubiłam.
    Obecna umowa Marla z WM jest niewykonalna, ponieważ nie można spełnić tych warunków, czyli adaptacji pomieszczenia na lokal mieszkalny. Ale WM może sprzedać to "niepotrzebne jej pomieszczenie", przy czym musi dobrze skalkulować cenę, bo może lepiej jest to wynajmować.
    Marla - Ty nie narzekaj o jakiś bezmyślnościach przepisów, bo WM chce Ci to sprzedać i możesz poprawić swoje warunki, jedynie nie możesz "zalegalizować tego gabinetu" ale jak będzie twoją własnością sprzedaż go jak lokal.:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano września 2013
    Poddaję się. Rozumiem, że krytykujesz przeszłość.
    Nadal jednak nie wiem, jak wg. Ciebie należałoby przeprowadzić tę sprzedaż.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poddaję się. Rozumiem, że krytykujesz przeszłość.
    ???
    koziorozka - przecież Ty niczego nie kupujesz, a jak Marla to zainteresuje to mu odpowiem.:bigsmile:
  • Opcje
    MarlaMarla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Jak najbardziej jestem zainteresowany rozwiązaniem tego problemu jaki mnie napotkał. Jeżeli Pan "Praktyk-realista" jest coś podpowiedzieć, to z wielką chęcią posłucham!!!
    Po trafnej poradzie "koziorozka" Maria - status pomieszczenia przynależnego (a nie powiększenie obecnego lokalu) to chyba dla ciebie najprostsze wyjście.
    I tak jak pisałem wcześniej „adaptacji pomieszczenia gospodarczego - pralni z węzłem sanitarnym na pokój mieszkalny z węzłem sanitarnym i przyłączenie go do lokalu mieszkalnego nr ... w budynku numer .... przy ulicy ...... jako pomieszczenia przynależnego (Dz.U. 2000 nr 80 poz. 903 art. 2 ust. 4).
    Tyle, że w jakiś cudowny sposób potrzebuję znaleźć rozwiązanie by ominąć wymagania dotyczące.. przepisów techniczno-budowlanych (dot. windy!).
    Chyba że ma ktoś inne propozycję?
    Pozdrawiam!!!:neutral:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nic nie wykombinujesz.

    Poniżej art. 2 uwl. Zwróć uwagę na ust. 3. Starosta (jego pełnomocnik) Ci tego w życiu nie klepnie, bo pomieszczenia się nie łączą. Dlatego zostaje Ci rozwiązanie z ust. 4.
    Art. 2
    
    1. Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami", mogą stanowić odrębne nieruchomości.
    
    2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.
    
    3. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stwierdza starosta w formie zaświadczenia.
    
    4. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi".
    
    5. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.
    
    6. W razie braku dokumentacji technicznej budynku, zaznaczeń, o których mowa w ust. 5, dokonuje się, zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego, na koszt dotychczasowego właściciela nieruchomości, o ile strony umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu nie postanowiły inaczej.
    

    Jestem tylko księgowy, ale nic nie wiem o tym, żeby na 4 pietrze była wymagana winda...
  • Opcje
    MarlaMarla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam ponownie!
    nieszczęsne wymagania dotyczące dźwigu!

    Dz.U.2002.75.690 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    § 54.
    pkt. 2. W niskim budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej, niewymagającym wyposażenia w dźwigi, o których mowa w § 54 ust. 1, należy zainstalować urządzenia techniczne zapewniające osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi, z których mogą korzystać. Nie dotyczy to budynków koszarowych, zakwaterowania w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
    § 55.
    pkt. 3. Dopuszcza się niewyposażenie w dźwigi budynku mieszkalnego wielorodzinnego do 5. kondygnacji nadziemnej włącznie, jeżeli wszystkie pomieszczenia na ostatniej kondygnacji są częścią mieszkań dwupoziomowych.
    pkt. 4. W budynku niewyposażonym w dźwigi, na którego budowę została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę przed dniem 1 kwietnia 1995 r., na poddaszu usytuowanym bezpośrednio nad 4. kondygnacją dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń na mieszkania.
    § 194. Dostęp do dźwigu
    1. Dostęp do dźwigu powinien być zapewniony z każdej kondygnacji użytkowej. Nie dotyczy to kondygnacji nadbudowanej lub powstałej w wyniku adaptacji strychu na cele mieszkalne lub inne cele użytkowe.

    Czy miał ktoś do czynienia z odstępstwem od przepisów, warunków techniczno-budowlanych?????

    Zgodnie z Prawem budowlanym Art. 9. 1. W przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w stosunku do obiektów, ………. itd.

    Czy jest ktoś tak oblatany w przepisach budowlanych, by poradzić jak rozwiązać tą sprawę?
    Prosiłbym o wskazówki:sad:
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marla - zacytowałeś przepisy prawne ,które są tak precyzyjne, że nie rozumiem o co dalej pytasz. A przy okazji namotałeś, tak że nie wiem co jest prawdą?
    niedawno wykupiłem od Wspólnoty Mieszkaniowej pomieszczenie gospodarcze (strychowe- pralnie, które znajduje się na 4 piętrze)
    Mieszkanie jest na 2 piętrze a 3 kondygnacji do którego chcę przyłączyć dodatkowe pomieszczenie położone na 4 piętrze a 5 kondygnacji (pomieszczenie strychowe - pralnia).
    Z kontekstu wypowiedzi wnioskuję ,ze temat wymyśliłeś, może masz jakieś egzaminy albo lubisz akademickie dyskusje?
    Wspólnota mieszkaniowa nie widzi przeciwwskazań ku temu (bym zasuwał do pokoju z 2 na 4 – „przecież to dla zdrowotności”).
    N:bigsmile:iech to pomieszczenie "zasuwa" do Ciebie.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite]Maria[/cite]Wspólnota mieszkaniowa nie widzi przeciwwskazań ku temu (bym zasuwał do pokoju z 2 na 4 – „przecież to dla zdrowotności”).
    [cite]Praktyk-realista[/cite]Z kontekstu wypowiedzi wnioskuję ,ze temat wymyśliłeś, może masz jakieś egzaminy albo lubisz akademickie dyskusje?
    Jak się nie ma nic do powiedzenia, to w ten sposób kończy się swój wytęp na forum e temacie... MireczkuL


    Zdarzają się takie lokale mieszkanie "przedzielone" klatką schodową czy korytarzem.
    Powstają w byłych domach uzdrowiskowych , domach sanatoryjnych, mieniu post zakładowym. Tam pokoje czy Łazienki znajdują się w innej czesci budynku niż kuchnie.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - dręczyło Cię ,ze się nie wypowiedziałeś w tym wątku? No to masz wpis więcej.
    Zdarzają się takie lokale mieszkanie "przedzielone" klatką schodową czy korytarzem.
    U Ciebie tak jest w tej "wyimaginowanej" zarządzanej przez Ciebie WM? :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]
    Zdarzają się takie lokale mieszkanie "przedzielone" klatką schodową czy korytarzem.
    U Ciebie tak jest w tej "wyimaginowanej" zarządzanej przez Ciebie WM? :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    No to masz wpis więcej MiruśL.
    hmmmm....Widzisz, MiruśL, świat nie kręcie się tylko w koło twego czubka nosa,
    a Zarządy właścicielskie nie są tak apodyktyczne jak twój. ( dla przypomnienia Zarząd jednoosobowy)

    Jak o czymś nie wiesz, to zapytaj, nie wyszydzaj, bo potwierdzasz tym znikomą wiedzę o życiu wspólnot w Polsce.

    Zaprenumeruj sobie fachowe czasopisma, gdzie takie przypadki są opisywane , odwiedź miejscowości uzdrowiskowe, gdzie zlikwidowano sanatoria ,
    i zobacz na własne oczy, jak komisarz- likwidator sprzedawał majątek.
  • Opcje
    MarlaMarla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    w piątek udaję się do Wspólnoty Mieszkaniowej na rozmowę oraz do Wydziału Urbanistyki i Architektury w UM, po prostu wydrukuje sobie Panów wypowiedzi!!
    Miejscowość jak najbardziej uzdrowiskowa, budynek 13-14 letni. A co do pięter kondygnacji to nie to samo, co jeszcze parę dni temu nie robiło mi to różnicy. Dzięki nielicznym "Forumowniczą" trochę się nauczyłem, "może masz jakieś egzaminy albo lubisz akademickie dyskusje?" to naprawdę mam co robić i podziwiam tych ludzi którzy poświęcają swój prywatny czas i wspomagają pomocnymi radami takich jak ja zagubionych w gąszczu przepisów dotyczących prawa budowlanego itp.
    Ale w dalszym ciągu nie mam "sposobu" na rozwiązanie problemu, spraw związanych z dźwigiem?
    Pozdrawiam serdecznie!!!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.