Koszty ekspoloatacji - sprawa w sądzie

lordczarnylordczarny Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu:

Mniej więcej rok temu zawiązała się WM. Na jednym z pierwszych spotkań został wybrany zarząd i podjęta uchwała odnośnie rozliczania kosztów utrzymania części wspólnej - zgodnie z udziałem. Po kilku tygodniach na kolejnym zebraniu część członków wspólnoty wyszła z inicjatywą by koszty te były dzielone na ilość właścicieli - "po równo". O podjętej wcześniej uchwale "zapomnieli." Ów właściciele są w posiadaniu znacznej części nieruchomości.

Zarządca nalicza koszty zgodnie "przyjętą" uchwałą wspólnoty, ja jednak dokonuję wpłat zgodnie z udziałem w części wspólnej. Po kilku miesiącach dostałem od zarządcy wezwanie, że jeżeli nie ureguluję niedopłaty to skieruje sprawę do sądu.

Wiem, że podjęta przez wspólnotę uchwała jest niezgodna z prawem i z tego też powodu do tej pory ignorowałem informację od zarządcy o niedopłatach w zaliczkach.
W obecnej sytuacji nie wiem czy ma czekać na ewentualną sprawę z powództwa wspólnoty, czy uprzedzić wspólnotę i wystąpić do sądu o unieważnienie żądań wspólnoty.

Uchwała została uchwalono większością głosów, jednak przy sprzeciwie kilku członków wspólnoty - tych "maluśkich"

Z góry dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozliczanie kosztów utrzymania części wspólnych winno odbywać się wg udziałów w części wspólnej . O tym jest napisane w art. 12 ustawy o własności lokali
    Zarządca nalicza koszty zgodnie "przyjętą" uchwałą wspólnoty,
    czyli jak udziałem czy po równo?
    ja jednak dokonuję wpłat zgodnie z udziałem w części wspólnej.
    Wiem, że podjęta przez wspólnotę uchwała jest niezgodna z prawem
    czy była uchwała właścicieli lokali, że opłacicie "po równo" i 100% się na to zgodziło? Bo jak 100% się tak zgodziło to wszytko jest w porządku masz płacić "po równo".
    Po kilku miesiącach dostałem od zarządcy wezwanie, że jeżeli nie ureguluję niedopłaty to skieruje sprawę do sądu.
    Uchwała została uchwalono większością głosów, jednak przy sprzeciwie kilku członków wspólnoty - tych "maluśkich"
    śpij spokojnie w Sądzie wszytko się wyjaśni i to nie ty, ale ci "duzi" będą mieli niedopłaty ...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca nalicza koszty zgodnie "przyjętą" uchwałą wspólnoty
    Moim skromnym zdaniem zarządca do wymiany. Chyba, że zrobił wszystko by nie dopuścić do takiej uchwały, a właściciele "wiedzieli lepiej".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite]lordczarny:[/cite]podjęta uchwała odnośnie rozliczania kosztów utrzymania części wspólnej - zgodnie z udziałem.

    Po kilku tygodniach, na kolejnym zebraniu, część członków wspólnoty wyszła z inicjatywą, by koszty te były dzielone na ilość właścicieli - "po równo".
    O podjętej wcześniej uchwale "zapomnieli."
    Ów właściciele są w posiadaniu znacznej części nieruchomości.

    Zarządca nalicza koszty zgodnie "przyjętą" uchwałą wspólnoty...
    która uchwałą ...bo mamy do czynienie z dwoma?

    Zabezpiecz się w treści obu uchwał (skan z trybem głosowań) ...dla przezorności , dla Sądu ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Podstawowe pytanie, to kiedy ta uchwała o niezgodnym z ustawą naliczaniu stosownie do liczby osób została podjęta.

    Powództwo o uchylenie uchwały może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

    Jest to termin zawity, nieprzywracalny, wiąże również sąd w sprawie. Jeżeli minął, to jedynym sposobem obrony będzie nieważność uchwały z tej przyczyny, ze narusza przepisy bezwzględnie obowiązujące. Moim zdaniem tak właśnie jest, dlatego uchwała nie wywołuje skutków prawnych, ale sąd rozpoznający sprawę może mieć inne zapatrywanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie wywołuje skutków prawnych, ale sąd rozpoznający sprawę może mieć inne zapatrywanie.
    nareszcie , zrozumiał, ...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem tak właśnie jest, dlatego uchwała nie wywołuje skutków prawnych
    Dokładnie.
    Gdyby ustawa pozwalała na inny sposób pokrywania kosztów, to miałaby zapis: "[...] o ile uchwała wspólnoty nie stanowi inaczej."
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano września 2013
    czy ma czekać na ewentualną sprawę z powództwa wspólnoty, czy uprzedzić wspólnotę i wystąpić do sądu o unieważnienie żądań wspólnoty
    Ja bym spokojnie czekała.
    Tak z ciekawości, czy twój administrator ma licencję?
    Jak ma, to obstawiam, że zdaje sobie sprawę z bezprawności drugie uchwały. Pogadaj z nim na spokojnie i w cztery oczy. Sądzę, że nie chce się narażać zarządowi, ale może perspektywa przegranej w sądzie zmobilizuje go i jednak z zarządem pogada.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z przerażeniem czytam porady "fachowców" tego forum. Ku mojemu miłemu zdziwieniu jedynie Zarządca wykazał się znajomością problemu.
    Ja bym spokojnie czekała.
    A później spokojnie zapłaciła. Zarząd przedstawi w sądzie uchwałę i wyliczenie zaległości płatniczych. Uchwała obowiązuje póki jej sąd nie uchyli, postepowanie upominawcze potrwa miesiąc, dwa - pozew o stwierdzenie nieważności uchwały co najmniej rok. I proponuję dobrze się do tego przygotować, wynik nie jest taki pewny.
    Tak z ciekawości, czy twój administrator ma licencję?
    A czy ma prawo jazdy? To pytanie jest bez sensu.
    koziorozka - chyba tylko w Twojej WM administrator ma więcej do gadania niż Zarząd?
    ale może perspektywa przegranej w sądzie zmobilizuje go i jednak z zarządem pogada
    Jak jakiś uczuciowy to może popełni samobójstwo?
    Zarządca nalicza koszty zgodnie "przyjętą" uchwałą wspólnoty
    Czyli zna swoje miejsce w szyku?
    lordczarny - przepisy prawa są po Twojej stronie, ale czy prawo będzie także - to zagadka. Na pewno sąd będzie wnikał, co spowodowało ,że nie skorzystał Pan z prawa zaskarżenia uchwały w ustawowym czasie. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    lordczarnylordczarny Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca twierdzi, że uchwała jest niezgodna z prawem, ale ją realizuje - wykonuje uchwałę wspólnoty.


    Co do sądów, to słyszałem, że jeden z zarządów WM mieszkaniowej został odwołany większością głosów wspólnoty, ale zarząd podał uchwałę do sądu - Sprawa w sądzie jest już dwa lata.
  • Opcje
    mechanik-86mechanik-86 Użytkownik
    edytowano września 2013
    [cite] lordczarny:[/cite]Zarządca twierdzi, że uchwała jest niezgodna z prawem, ale ją realizuje - wykonuje uchwałę wspólnoty.


    Co do sądów, to słyszałem, że jeden z zarządów WM mieszkaniowej został odwołany większością głosów wspólnoty, ale zarząd podał uchwałę do sądu - Sprawa w sądzie jest już dwa lata.

    Witam z tego co piszesz "O podjętej wcześniej uchwale "zapomnieli." to znaczy że obowiązują dwie uchwały a skoro tak to jest pytanie jak zarządca tłumaczy że nie realizuje tej poprzedniej hehehehehe przecież on realizuje tylko uchwały to niech realizuje i tą pierwszą .
    Wychodzi na to że obowiązują dwie , a ty tylko płacisz zgodnie z pierwszą uchwałą
    1. uchwała z automatu nie jest unieważniana
    2. tylko właściciele mogą taką uchwałę unieważnić .
    Nie musisz się tłumaczyć dla czego nie zaskarżyłeś uchwały skoro obowiązują obie a Ty robisz opłaty zgodne z jedną z tych uchwał , która twoim zdaniem jest zgodna z ustawą o własności lokali .
    Dla czego nie zaskarżyłeś bo najzwyczajniej w świecie nie stać Ciebie było ponieść koszta sądowe za rozpatrzenie przez Sąd każdej zaskarżonej uchwały musisz wpłaci 200 złotych .
    Ktoś kto składa zawiadomienie w sądzie w sprawach cywilnych musi dowieść że łamiesz prawo jeżeli pierwsza uchwała nie została unieważniona po przez podjęcie takiej uchwały , to w żaden sposób nie łamiesz prawa pozostaje tylko kwestia dla czego zgodnie z pierwszą a nie z drugą uchwałą ale to już sprawa skarżącego udowodnić Ci że nie dokonując opłat zgodnie z drugą uchwałą dokonałeś p-sta uchylania się od opłat kosztów zarządu .
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano września 2013
    to znaczy że obowiązują dwie uchwały
    Nie - nie obowiązują dwie uchwały!
    Rozliczanie kosztów utrzymania części wspólnych winno odbywać się wg udziałów w części wspólnej (art. 12 ust.2, art. 13, art. 14, art. 17 UoWL).
    Uchwała o innym sposobie rozliczania kosztów zarządu jest niezgodna z prawem (z ustawą) a więc nie powinna wywoływać skutków prawnych. Na jej nieważność można się powoływać w każdej chwili (zgodnie z orzeczeniem SN), choć niektórzy sędziowie okręgowi uważają inaczej.
  • Opcje
    mechanik-86mechanik-86 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kielonek:[/cite]
    to znaczy że obowiązują dwie uchwały
    Nie - nie obowiązują dwie uchwały!
    Rozliczanie kosztów utrzymania części wspólnych winno odbywać się wg udziałów w części wspólnej (art. 12 ust.2, art. 13, art. 14, art. 17 UoWL).
    Uchwała o innym sposobie rozliczania kosztów zarządu jest niezgodna z prawem (z ustawą) a więc nie powinna wywoływać skutków prawnych. Na jej nieważność można się powoływać w każdej chwili (zgodnie z orzeczeniem SN), choć niektórzy sędziowie okręgowi uważają inaczej.

    Kielonek zgadzam się z tobą to co napisałem wynika z postów "lordczarny"
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] lordczarny:[/cite]Zarządca twierdzi, że uchwała jest niezgodna z prawem, ale ją realizuje - wykonuje uchwałę wspólnoty.

    Moim zdaniem ta uchwała nie wywołuje skutków prawnych, należałoby dla pewności wystąpić do sądu o ustalenie, że jest bezskuteczna.

    "Wspólnota mieszkaniowa może podejmować wiążące decyzje jedynie w zakresie zarządu nieruchomością wspólną. Uchwała wykraczająca poza ten obszar nie wywołuje skutków prawnych w niej wyrażonych. Jako sprzeczna z bezwzgzędnie obowiązującymi przepisami prawa jest nieskuteczna (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Wydział I Cywilny, z dnia 7 sierpnia 2008 roku, sygn. akt: I ACa 601/08). Niestety bardzo często, można spotkać się z poglądem, że uchwała niekoniecznie musi być zgodna z przepisami prawa, ponieważ dla jej bytu decydujące jest czy nie została zaskarżona w terminie, jeżeli żaden z właścicieli tego nie uczyni - uchwały nie da się już wzruszyć. Niektórzy nazywają ten stan prawomocnością uchwały."

    Więcej na ten temat w artykule "Kiedy uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie wywołuje skutków prawnych" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny;

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/533-kiedy-uchwala-wspolnoty-mieszkaniowej-nie-wywoluje-skutkow-prawnych
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    lordczarnylordczarny Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam z tego co piszesz "O podjętej wcześniej uchwale "zapomnieli." to znaczy że obowiązują dwie uchwały a skoro tak to jest pytanie jak zarządca tłumaczy że nie realizuje tej poprzedniej hehehehehe przecież on realizuje tylko uchwały to niech realizuje i tą pierwszą .

    Pierwsza uchwała została podjęta przed wyborem zarządcy. Tej pierwszej uchwały zarządca nie dostał, a osoby, które miały tą uchwałę i karty do głosowania udają, że nie było takiej uchwały.

    Zarządca dostał ksero drugiej "uchwały", na której są nieczytelne podpisy. Niektóre osoby podpisały się za inne twierdząc, że mają upoważnienia. Upoważnień zarządca nie dostał.
    Na zebraniu nie było wszystkich członków wspólnoty. Zarząd ani zarządca nie poinformowali o podjęciu uchwały co jest chyba wymagane przy głosowaniu w trybie mieszanym.
    Przynajmniej ja uważam, że w takim trybie odbyło się głosowanie skoro na zebraniu nie było wszystkich członków.
  • Opcje
    mechanik-86mechanik-86 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lordczarny
    Pierwsza uchwała została podjęta przed wyborem zarządcy. Tej pierwszej uchwały zarządca nie dostał, a osoby, które miały tą uchwałę i karty do głosowania udają, że nie było takiej uchwały.

    Zarządca dostał ksero drugiej "uchwały", na której są nieczytelne podpisy. Niektóre osoby podpisały się za inne twierdząc, że mają upoważnienia. Upoważnień zarządca nie dostał.
    Na zebraniu nie było wszystkich członków wspólnoty. Zarząd ani zarządca nie poinformowali o podjęciu uchwały co jest chyba wymagane przy głosowaniu w trybie mieszanym.
    Przynajmniej ja uważam, że w takim trybie odbyło się głosowanie skoro na zebraniu nie było wszystkich członków.

    Czegoś tu nie rozumiem skoro podjęliście uchwalę to najpierw musieliście wybrać jakieś osoby prowadzące zebranie i zacząć od wybrania zarządu czy zarządcy przynajmniej ja to tak rozumiem potem uważam że dalsze prowadzenie zebrania powinno być przekazane jednemu z członków zarządu .
    odnośnie ksero uchwały to oprócz niej powinny być załączone upoważnienia tych osób które w ich imieniu się podpisały i z tego co tu gdzieś czytałem forma tych upoważnień jest dość ważna .
    Fakt przy głosowaniu mieszanym ważne jest to że wszyscy właściciele wspólnoty powinni być o wyniku głosowania i o treści uchwały powiadomieni . Kiedyś miało to się odbywać listem poleconym teraz gdzieś tu czytałem nie jest ważna forma powiadomienia tylko sam fakt żeby wszyscy zostali powiadomieni .
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] lordczarny:[/cite]
    Witam z tego co piszesz "O podjętej wcześniej uchwale "zapomnieli." to znaczy że obowiązują dwie uchwały a skoro tak to jest pytanie jak zarządca tłumaczy że nie realizuje tej poprzedniej hehehehehe przecież on realizuje tylko uchwały to niech realizuje i tą pierwszą .

    Pierwsza uchwała została podjęta przed wyborem zarządcy. Tej pierwszej uchwały zarządca nie dostał, a osoby, które miały tą uchwałę i karty do głosowania udają, że nie było takiej uchwały.

    Zarządca dostał ksero drugiej "uchwały", na której są nieczytelne podpisy. Niektóre osoby podpisały się za inne twierdząc, że mają upoważnienia. Upoważnień zarządca nie dostał.
    Na zebraniu nie było wszystkich członków wspólnoty. Zarząd ani zarządca nie poinformowali o podjęciu uchwały co jest chyba wymagane przy głosowaniu w trybie mieszanym.
    Przynajmniej ja uważam, że w takim trybie odbyło się głosowanie skoro na zebraniu nie było wszystkich członków.

    W razie sporu sądowego należy udowodnić, że uchwała została podjęta, wobec braku dowodów trudno uznać, że w ogóle istnieje w obrocie prawnym. Zarządca powinien wystąpić do wspólnoty na piśmie z pytanie czy uchwała została podjęta, jeżeli tak, to gdzie są dowody na tę okoliczność.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    mechanik-86mechanik-86 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lordczarny zarządca dobrze Cię naprowadza z tym że ja myślę że najpierw powinieneś poczekać na pozew co w tym pozwie jest Tobie zarzucane jak też jakie są dowody na to że płacąc na podstawie wielkości udziałów łamiesz prawo , przecież jak to się mówi nie możesz wyjść przed szereg i uprzedzać ich działania , my i tak jak na razie tutaj tylko gdybamy bo też nie wiem co Tobie zarzucają .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.