niedługo zostane członkiem wspólnoty mieszkaniowej, co mam zrobić
monialabun
Użytkownik
Witam, za pare miesiecy chcę wykupić mieszkanie wraz z wydzielona częścia strychu , którą wydzieliłam i za zgodą mieszkańców zaadoptowałam na powiekszenie mieszkania. Wszystko było ok. do czasu kiedy sąsiadka mieszkająca pod moim lokalem zaczęła pisać donosy na mnie do inspektoratu budowlanego. A to w związku z budową, czy aby jest legalna(jakby 4 lata wcześniej nie podpisywała zgody na to).Kamienica liczy 4 najemców w tym właśnie wspomniana wczesniej sąsiadka pod moim lokalem, która jakis czas temu wykupiła swoj lokal. Lokal na przeciwko mojego wykupił miesiąc temu również bliski krewny tej pani za pare miesięcy również i ja chcę wukupic swój po zakończonej przebudowie. Chce równiez wspomnieć o czwartym najemcy lokalu w tej kamienicy , który nie zamierza go wykupić. A więc bedzie trzech członków wspólnoty mieszkaniowej, i tu zacznie sie jak myslę mój problem polegający oczywiscie na kwesti podejmowania decyzji w zwiazku z jakimikolwiek decyzjami dotyczacymi jakichkolwiek prac remontowych. Jak podejrzewam sąsiadka jak i jej bliski krewny wiekszością głosów oczywiście zawsze będą podejmować niekorzystne dla mnie decyzje np. co zrobic najpierw lub co ważniejsze, oczywiście zawsze pod swoim kątem i nie dla ogólnie pojętego dobra wspólnoty a wykorzystując wspólne środki dla własnych celów. Prosze poradzic mi jak mam sie ewentualnie zabezpieczyć przed tym procederem i czy moge w ogóle nie być członkiem wspolnoty po wykupie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
- Wspólnota powstaje z mocy prawa po wyodrębnieniu pierwszego lokalu. Jeżeli sąsiadka z dołu wykupiła mieszkanie, to znaczy, że wspólnota już od dawna istnieje.
- Członkami wspólnoty są tylko właściciele lokali a nie najemcy.
- Nie można nie być członkiem wspólnoty mając w niej lokal. Wszyscy właściciele lokali są automatycznie członkami wspólnoty.
- Po wykupieniu lokalu przez ciebie i sąsiada z naprzeciwka wspólnota będzie liczyła 4 członków a nie 3. Lokal niewykupiony także ma właściciela.
- Wspólnota licząca mniej niż 8 lokali jest tzw. małą wspólnotą, w której kwestie zarządu nieruchomością wspólną reguluje kodeks cywilny (art. 199 kc). W takiej wspólnocie sprawy remontów muszą być decydowane przy zgodzie wszystkich właścicieli lokali, czyli musi być jednomyślność. W przypadku braku zgody, właściciele lokali, którzy dysponują co najmniej połową udziałów w nieruchomości wspólnej mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie.