Odciecie wody wspolnocie przez dluznika

lyonesslyoness Użytkownik
edytowano września 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie,

mam nastepujacy problem i poszukuje porady.

Jestesmy wspolnota mieszkaniowa do ktorej nalezy 5 mieszkan (wszystkie mieszkania sa wykupione przez wlascicieli). Dwa mieszkania zalegaja z oplatami za wode od kilku lat, zebralo sie juz tego kilka tysiecy dlugu. Dostawalismy pisma o mozliwosci odciecia wody ze wzgledu na dlug. Probowalismy rozwiazac te sprawe niestety jedyna porada jakas otrzymalismy u zarzadcy byla mozliwosc rozdzialu wspolnoty. Na ta opcje oczywiscie dluznicy nie chcieli sie zgodzic. Obecnie dostalismy pismo ze za dwa tygodnie zostanie odcieta woda do wszystkich mieszkan wspolnoty. Co mozemy w tej sytuacji zrobic?
Dziekuje z gory za pomoc.

lyoness

Komentarze

  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano września 2013
    zalegaja z oplatami za wode od kilku lat
    porada jakas otrzymalismy u zarzadcy
    Zwolnić natychmiast tego zarządcę i na drodze cywilnej zażądać pokrycia kosztów i strat na jakie naraził was, właścicieli nieprzestrzeganiem prawa w zarządzanej (administrowanej) wspólnocie.
    Dlaczego tyle lat łamano art. 15 ust. 2 UoWL ???
    Corocznych rozliczeń też nie prowadziliście i nie egzekwowaliście zadłużenia???
    Jeżeli jako wspólnota macie dług wobec PWiK to należy dług uregulować lub negocjować nie odcinanie wody i formę spłaty zadłużenia - samemu lub za pośrednictwem nowego, zatrudnionego zarządcy.
  • Opcje
    lyonesslyoness Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz.

    Niestety zarzadca "zwolnil sie sam". Od pierwszego sierpnia jestesmy bez zarzadcy a chetny kiedy zorientowal sie w sytuacji zrezygnowal.
    Niestety z wyegzekwowaniem zadluzenia jest problem. Dluznicy (bo dwa mieszkania sa zadluzone) nie odpowiadaja na wezwania lacznie z nie otwieraniem drzwi policji, ktora godzinami musiala czekac na klatce schodowej zeby moc aresztowac.
    Czy mozne zaskarzyc zarzad ktory nie dal rady z wyegzekwowaniem sciagniecia dlugu? (Przepraszam za te pytanie, tore maga sie wydawac naiwne, ale zupelnie nie jestem w temacie. Jestem genetykiem i na prawie zupelnie sie nie znam).

    Z gory wielkie dzieki za pomoc.

    Pozdrawiam
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sorry ale nawet genetyk jak kupuje auto to za jego prawidłową eksploatację w tym m.in. przeglądy techniczne odpowiada.
    Więc tym bardziej genetyk kupując o wiele droższą rzecz jaką jest mieszkanie nie pojedyncze ale znajdujące się razem z innymi we wspólnocie winien znać swoje obowiązki i prawa z tym zwiazane bo odpowiada z mocy ustawy za jego prawidłową eksploatację oraz musi uczestniczyć w zarządzie rzeczą wspólną razem z pozostałymi właścicielami.
    To tak na marginesie aby przywrócić "właściwe danej rzeczy miejsce".
    Coś nie chce mi się wierzyć żeby w tak małej wspólnocie (5-lokalowej) był jeszcze zarząd i zarządca. Gdyby tak było to oczywiście cała odpowiedzialność za doprowadzenie do zadłużenia wspólnoty spoczywa na zarządzie wspólnoty.
  • Opcje
    lyonesslyoness Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owszem odpowiadam za zrobienie przegladu samochodu ale nie musze wiedziec jak go robic, od tego jest serwis. Tak samo nie musze znac wiedziec wszystkiego odnosnie prawa skoro mam zarzadce, ktorego praca polega wlasnie na "serwisowaniu" mojego mieszkania. Czy nie tak?
    I owszem, nawet w tak malej wspolnocie mielismy zarzadce, podkreslam mielismy, poniewaz firma zrezygnowala z tej odpowiedzialnosci
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano września 2013
    Dlatego mój zarzut dotyczył tego dlaczego jako właściciele nie rozliczaliście się corocznie z wpłacanych zaliczek i nic nie robiliście (nie egzekwowaliście) jako "amatorzy" od fachowca aby prawo było przestrzegane? Chyba nie jest normalną sytuacja gdy trzech właścicieli "sponsoruje" kilka lat pozostałych dwóch w 5-lokalowej wspólnocie? Tu naprawdę wykształcenie czy zawód nie gra roli. Nie ma się co obruszać.

    Nowy doklejony: 30.09.13 14:01
    zarzadce, ktorego praca polega wlasnie na "serwisowaniu" mojego mieszkania. Czy nie tak?
    Właśnie że nie!
    Zarządca jest od zarządzania (administrowania) tylko i wyłącznie częściami wspólnymi (nieruchomością wspólną) a nie lokalami właścicieli czy samymi właścicielami.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwolnić natychmiast tego zarządcę i na drodze cywilnej zażądać pokrycia kosztów i strat na jakie naraził was, właścicieli nieprzestrzeganiem prawa w zarządzanej (administrowanej) wspólnocie.
    Dawno się tak nie uśmiałem.
    kielonek - przestań się kompromitować.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    lyonesslyoness Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy wspolne ujecie wody nie jest wspolna czescia???
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: Dawno się tak nie uśmiałem
    To nie jest takie śmieszne a wręcz smutne i tragiczne. Brak sankcji w uowl dla Zarządów czy Zarządców, skutkuje właśnie takimi przykrymi sytuacjami.
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano września 2013
    Praktyk-realista; przestań się kompromitować.
    Ty się o moją reputację nie martw - patrz na siebie.
    Praktyk-realista; Dawno się tak nie uśmiałem
    Nie tak dawno - dwa dni temu to pisałeś Zarządcy.
    man do Praktyka-realisty: Wszystkie Twoje wpisy tutaj to jedna wielka KOMPROMITACJA.
    Nic dodać nic ująć.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kabaret trwa dalej, dołączają kolejni znawcy.
    lyoness -
    Czy mozne zaskarzyc zarzad ktory nie dal rady z wyegzekwowaniem sciagniecia dlugu?
    Oczywiście ,że można pod jednym warunkiem macie u siebie Zarząd, a właściwie jednego członka WM ,który go sprawuje? Z Twoich wpisów wynika ,że nie, to znaczy , że również ty jesteś tym ,który sprawuje tam zarząd, i spróbuj od siebie to wyegzekwować.
    Niestety z wyegzekwowaniem zadluzenia jest problem. Dluznicy (bo dwa mieszkania sa zadluzone) nie odpowiadaja na wezwania lacznie z nie otwieraniem drzwi policji, ktora godzinami musiala czekac na klatce schodowej zeby moc aresztowac.
    Chciała ich aresztować bo nie płacą za wodę? Przeczytaj sobie uowl i kc, to przestaniesz zadawać naiwne pytania.A w tej waszej WM płaciliście za coś jeszcze?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    lyoness
    Przeszłość - obawiam się, że słono zapłacicie za dotychczasowe nie interesowanie się sprawami wspólnoty.
    Przyszłość - macie jakąś szansę na podpisanie indywidualnych umów z dostawcą wody?
    Czy wśród tych 3 płacących rodzin jest jakaś osoba, która mogłaby poprowadzić wasze sprawy? To nie jest zbyt skomplikowane. Na początku czasochłonne, ale jak się nauczy, to pójdzie szybko.
    Windykacja - zacznijcie jak najszybciej, bo należności przedawniają się po 3 latach. Pamiętajcie o należnych odsetkach ustawowych.
  • Opcje
    lyonesslyoness Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje wszystkim za pomoc i dobre rady. Prawnik przygotowuje juz pisma. Mam nadzieje ze uda nam sie sprawe rozwiazac.

    Pozdrawiam
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2013
    Lyoness: Prawnik przygotowuje już pisma
    Wcześniej nie mógł (działa społecznie) ... ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2013
    [cite] lyoness:[/cite]Witam serdecznie,

    mam nastepujacy problem i poszukuje porady.

    Jestesmy wspolnota mieszkaniowa do ktorej nalezy 5 mieszkan (wszystkie mieszkania sa wykupione przez wlascicieli). Dwa mieszkania zalegaja z oplatami za wode od kilku lat, zebralo sie juz tego kilka tysiecy dlugu. Dostawalismy pisma o mozliwosci odciecia wody ze wzgledu na dlug. Probowalismy rozwiazac te sprawe niestety jedyna porada jakas otrzymalismy u zarzadcy byla mozliwosc rozdzialu wspolnoty. Na ta opcje oczywiscie dluznicy nie chcieli sie zgodzic. Obecnie dostalismy pismo ze za dwa tygodnie zostanie odcieta woda do wszystkich mieszkan wspolnoty. Co mozemy w tej sytuacji zrobic?
    Dziekuje z gory za pomoc.

    lyoness

    Musicie ten dług zapłacić wykładając pieniądze z własnej kieszeni, ponieważ dostawcy nie interesują Wasze wewnętrzne problemy. Następnie wytoczyć powództwo dłużnikom i tak jak napisali poprzednicy - jak najszybciej. To co uda Wam się odzyskać - będzie dla Was, jeżeli nie - pieniądze przepadły.
    Odcinać wody dłużnikom nie możecie. Jednak wygląda na to, że są podstawy do sprzedaży lokalu w drodze licytacji.
    Czeka Was żmudna droga, musicie się przygotować na to, że będziecie z własnej kieszeni wykładać pieniądze za te osoby zadłużone, opłacać koszty aż w końcu po kilku latach najprawdopodobniej je odzyskacie.
    Odzyskacie pod warunkiem, że z prawomocnymi wyrokami o zapłatę się zabezpieczycie przez wpis hipoteki do księgi wieczystej dłużników. Możecie już teraz wraz z pozwem domagać się zabezpieczenia poprzez taki wpis - to ważne, ponieważ z tego co tu zostało napisane można wywnioskować, że poszkodowanych jest więcej.

    Co do odpowiedzialności zarządcy, to przyznam, że nie rozumiem takiego postępowania, nie rozmawiał z Wami o konieczności skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego? Przecież to w takim przypadku czynność zwykłego zarządu. Aby określić zakres jego odpowiedzialności cywilnoprawnej należałoby zapoznać się z umową. Możecie też wystąpić o przyszłe powtarzające się świadczenia.

    A tak swoją drogą, to ciekawy tytuł wątku: "odcięcie wody przez dłużnika" - bo wspólnota dłużnikowi z kolei wody nie odetnie. Dobre!
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano października 2013
    Zarządca: Odcinać wody dłużnikom nie możecie.
    A kto mówi że chcą odcinać wodę dłużnikom? To stwierdzenie w tym wypadku jest niepotrzebne bo może sugerować że PWiK nie może im (wspólnocie) odciąć wody a to jest nieprawda - bo może.
    Dostawalismy pisma o mozliwosci odciecia wody ze wzgledu na dlug
    Obecnie dostalismy pismo ze za dwa tygodnie zostanie odcieta woda do wszystkich mieszkan wspolnoty.
    Jeżeli wspólnota zalega z opłatami na rzecz PWiK to zgodnie z zapisem umowy PWiK ma prawo odciąć wodę całej wspólnocie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.