Opłata za wywóz nieczystości stałych .
bali
Użytkownik
Nasza wspólnota ma 1 mieszkanie gminne. Zarząd wystosował nowe naliczenia dla wszystkich mieszkańców więc i dla gminy, w związku ze zmianą opłat za wywóz nieczystości stałych dołączając również uchwałę. Gmina twierdzi, że lokator mieszkania gminnego ma wpłacać bezpośrednio na konto wspólnoty tę opłatę. Zarząd natomiast uważa, że lokator wpłaca razem z czynszem do gminy a gmina przelewa na konto wspólnoty łącznie z innymi opłatami tak samo jak pozostali mieszkańcy. Kto ma rację, gmina czy zarząd?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wspólnota nie powinna płacić opłaty za gospodarowanie odpadami za właścicieli lokali - powinni to robić sami "właściciele" lokali. Sęk w tym, że ustawa "śmieciowa" za właściciela rozumie również najemcę - tak więc obowiązek złożenia deklaracji śmieciowej i wnoszenia opłat spoczywa zarówno na najemcy lokalu (czyli na Panu), jak i na jego właścicielu (czyli gminie). Ustawa nie rozstrzyga kto powinien wypełniać te obowiązki w razie zbiegu podmiotów na które je nałożono.
Gminy generalnie twierdzą coś innego.Był tutaj kiedyś szeroki wątek tego dotyczący
Niestety w związku z tym, że wszyscy działają tutaj niezgodnie z prawem, to każda ze stron (gmina, wspólnota) będzie starała się zrzucić ryzyko na Pana.
Na Pana miejscu wystąpiłbym do gminy (jako Pana wynajmującego) z pismem zawierającym zapytanie komu płacić opłatę za gospodarowanie odpadami (przypomnę, że po 1 lipca nie płaci Pan opłaty za wywóz nieczystości, tylko opłatę za gospodarowanie odpadami, bo wywóz nieczystości przejęły od właścicieli nieruchomości gminy), a następnie płacił zgodnie z udzieloną (koniecznie na piśmie!) odpowiedzą.
Dla Pana wspólnota w ogóle nie jest stroną, bo nie jest Pan właścicielem, tylko najemcą. Niech sama gmina zje ten pasztet i rozstrzygnie czy ma płacić "sama sobie" za Pana lokal, czy do wspólnoty, a także czy Pan ma płacić gminie jako wynajmującemu (na inny rachunek), gminie jako opłatę za gospodarowanie odpadami jako "właściciel lokalu" w rozumieniu ustawy śmieciowej (a więc i na inny rachunek), czy też wspólnocie.
Dla swojego bezpieczeństwa wszystko radziłbym brać na piśmie od gminy.
Ustawa śmieciowa bardzo wyraźnie określa kto pełni dla potrzeb ustawy obowiązki właściciela nieruchomości w przypadku budynków wielolokalowych.
Natomiast UoWL w art. 14 ppkt 3 również wyraźnie określa, że podatki publiczno-prawne (a takim podobno jest opłata śmieciowa) zaliczane są do kosztów zarządu na które każdy właściciel jest zobowiązany płacić zaliczki do wspólnoty.
Kolejny serial o księżycowych interpretacjach użytkownika Piotrek czy tez opinie jakiś urzędników gminnych nie zmienią obowiązujących zapisów ustawowych.
Bali nie pisał o kosztach zarządu NW (opłata za nieruchomość gruntową, czyli nieruchomość zabudowaną budynkiem wielolokalowym w rozumieniu ustawy śmieciowej, wchodzącą w skład nieruchomości wspólnej), tylko o kosztach jego (a ściślej to nawet nie jego - bo jest najemcą) lokalu (nieruchomości lokalowej), więc to co napisałeś powyżej nie odnosi się do jego sytuacji.
Tak czy inaczej, jako najemca powinien ustalić to ze swoim wynajmującym, tym bardziej że tutaj "szczęśliwie" jest nim gmina (piszę "szczęśliwie", bo jest to zarazem podmiot organizujący system gospodarowania odpadami i pobierający z tego tytułu opłaty, a zatem niejako "przy okazji" gmina sama określi się czy uważa Bali za "właściciela nieruchomości" w rozumieniu ustawy "śmieciowej").
Najlepszym rozwiązaniem jest zatem w jego sytuacji wystosowanie pismo do gminy - niech już oni tą żabę jedzą.
Nawet gdyby przyjąć, że "zarząd ma rację" (co jak napisałem wyżej jest nieprawdą), to byłaby to sprawa do ustalenia między właścicielem lokalu (czyli gminą), a wspólnotą.
Najemcy nic do tego, po co ma więc wchodzić między młot a kowadło.
Pytanie było: Na co odpowiedziałem: I tak jak napisał Zarządca: - czyli gmina za lokatora do wspólnoty i nie ma co więcej dyskutować na tematy oczywiste.
Że nie pasują do twoich koncepcji to nie mój problem ale przynajmniej nie każ lokatorowi pisać niepotrzebnych nikomu pism bo go wpuszczasz w maliny.
Niestety nie są to rzeczy wcale oczywiste, a wręcz niejasne i trudne do rozstrzygnięcia w świetle tego bubla jakim jest ustawa śmieciowa.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ucpg Ilekroć w ustawie jest mowa o:
4) właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością;
Najemca jest zatem również "właścicielem nieruchomości" w rozumieniu ustawy "śmieciowej", tak samo jak właściciel "kodeksowy". Kto w sytuacji zbiegów obowiązków (wykonywaniem obowiązków wynikających z ustawy jest obciążony zarówno właściciel "kodeksowy", jak i "rozszerzony" wynikający z ustawy śmieciowej) powinien wykonać zobowiązanie tego już ustawa nie precyzuje.
Innymi słowy, powinien wykonywać je zarówno właściciel, jak i najemca, co oczywiście jest absurdem.
Dlatego najlepiej w takiej sytuacji napisać pismo do gminy w tej sprawie.
http://www.metalowiec.wroclaw.pl/aktualnosci/informacje.html
Można ? można.
To jest usługa świadczona przez Gminę mieszkańcom Gminy, a nie Wspólnocie .
Takim wzorowym przykładem jest Gmina Wrocław zacytowana przez igę
Chociażby dlatego że skąd niby właściciele lokali mieliby wiedzieć jaką deklarację złożył za nich właściciel nieruchomości (w rozumieniu tejże ustawy) czyli zarząd wspólnoty?
Dla przypomnienia w celu uchronienia użytkowników od wprowadzania w błąd: W żadnym z przytoczonych najistotniejszych przepisów nie ma słowa na temat właścicieli poszczególnych lokali, którzy nie są utożsamiani dla potrzeb tej ustawy z właścicielem nieruchomości w gminie, poza tym jednym wyjątkiem (jeżeli zarząd nie został wybrany).
Nie - jest mowa o właścicielach nieruchomości, a więc także nieruchomości lokalowych.
Twoja wypowiedź nic nie wnosi, bo Bali pytał o nieruchomość lokalową której jest najemcą, a nie o nieruchomość zabudowaną budynkiem (gruntową).
Kielonek, KubaP - wydaje mi się, że ta dyskusja tutaj nie ma sensu - wszystko co miało zostać napisane w tym temacie zostało już napisane w tym wątku:
https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/5012/1/deklaracja-smieciowa-we-wspolnocie-mieszkaniowej
W przypadku Bali - najlepszym rozwiązaniem będzie jeżeli napisze pismo do gminy (jako wynajmującego) z odpowiednim zapytaniem - będzie miał kryte tyły, a ryzyko związane z interpretacją ustawy śmieciowej "przejdzie" na gminę.
KubaP - tylko że Ty patrzysz przez nasz pryzmat właścicieli lokali i członków zarządu wspólnoty.
Wejdź na moment "w buty" Bali - jemu w zasadzie jest to obojętne - on deklaruje x osób w swoim lokalu (jako najemca, zakładam że naliczanie jest od liczby osób) i tyle ma płacić, a niech sobie to już wynajmujący ustala komu. Byleby on był zwolniony ze swojego zobowiązania jak zapłaci. Dodatkowo jak dostanie "glejt" od gminy to jest kryty w razie jakby gmina zmieniła zdanie w przyszłości.
Bali - zarząd ma rację. Opłatę ponoszą właściciele lokali a nie najemcy.
najemcy jak mają umowę najmu to składają deklaracje i wnoszą opłaty, a nie właściciel lokalu .
Zrozumcie, że opłaty za zagospodarowanie odpadów mają wnosić mieszkańcy z terenu GMINY czyli osoby zamieszkujące na terenie gminy .
Ustawa śmieciowa wyraźnie definiuje pojęcie "właściciela nieruchomości" (art. 2 ust.1 ppkt 4).
Opłaty z mocy ustawy mają obowiązek wnosić nie mieszkańcy gminy ale właściciele nieruchomości na terenie gminy (art. 6h).
Opłaty są wnoszone za wszystkie nieruchomości - także za te niezamieszkałe przez mieszkańców - i tu też obowiązek wnoszenia opłaty spoczywa na właścicielu takiej nieruchomości (bez mieszkańców) (art.6i ppkt 2)
W żadnym artykule ustawa nie nakłada jakichkolwiek obowiązków na najemców, lokatorów, mieszkańców czy właścicieli lokali w budynku wielolokalowym(poza jednym wyjątkiem).
Jeżeli użytkownik KubaP chce dalej wprowadzać innych użytkowników forum w błąd - polemizować z moim wpisem to najpierw uprasza się o podanie podstawy prawnej(art. ustęp, punkt, podpunkt) jego wydumanej interpretacji.
Prawda w oczy kole ... można żyć w ciemności i czytać z ustaw to co chce się wyczytać ... reszta dla tych ideologów takich jak Kielonek jest tylko marginesem np.: wyjątki czy nie użyte słowa ...
brawo wrocławscy zarządcy.
Hotele za kogo płacą ... najemca lokalu użytkowego - Gminnego za kogo płaci ...
Ustawa śmieciowa na wiosnę 2014 przejdzie transformacje ...
:bigsmile:
"bydzie dyszcz albo nie bydzie!"
Deklaracje o których Pan pisał złożyły osoby sprawujące zarząd NW, a nie zarząd wspólnoty, i to one powinny się teraz martwić. Te osoby podpisały deklarację, i to te osoby będą odpowiadały za dane w niej zawarte.
Właściciele nieruchomości lokalowych nie mają jakiegokolwiek obowiązku składania deklaracji o ilości osób zamieszkujących w ich lokalach. Nie ma podstawy prawnej obligującej ich do tego.
Wszystko było dokładnie opisane w tym wątku:
https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/5012/1/deklaracja-smieciowa-we-wspolnocie-mieszkaniowej
to nie jest odpowiedz na moje pytanie
Natomiast dla nieruchomości zabudowanej budynkiem (czyli gruntu z będącymi jego częściami składowymi częściami wspólnymi) powinien złożyć korektę deklaracji nowy zarząd, oczywiście po jego wyborze.
Gmina nie ma prawa odmówić przyjęcia JAKICHKOLWIEK pism, czy deklaracji. Co najwyżej mogą być one błędne (a ich składający poniosą wtedy tego konsekwencje), ale gmina NIGDY NIE MA PRAWA odmówić przyjęcia jakiegokolwiek pisma, czy deklaracji.
Wyraziłem się nieściśle - chodziło mi oczywiście o to, że właściciele nieruchomości lokalowych nie mają jakiegokolwiek obowiązku składania deklaracji czy oświadczeń o ilości osób zamieszkujących ich lokale DO WSPÓLNOTY. Natomiast mają obowiązek (jak każdy właściciel nieruchomości) złożenia odpowiednich deklaracji DO GMINY.
Za nieścisłość przepraszam.