spłódzielnia nie wyraża zgody na zamontowanie mi anteny

kotus1987kotus1987 Użytkownik
edytowano października 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam jestem pierwszy raz na tym forum ponieważ mam ogromny problem ........chodzi o to że od miesiąca wynajmuję mieszkanie w bloku a problem polega na tym że mam telewizję z cyfrowego polsatu i podpisaną z nimi umowę no i chciałam zamontować antenę na ścianie za oknem ale z tytułu że jest elewacja poszłam do spłódzielni mieszkaniowej z zapytaniem o montaż anteny pierwsza ich odpowiedz to była taka że cyt."NIE MA TAKIEJ OPCJI" no ale z proszeniem się moim i naleganiem kazali złożyć wniosek przez właściciela wiec poszłam do właściciela wynajmowanego mieszkania i on złożył stosowny wniosek. po 3 tygodniach oczekiwania poszłam sie zapytać co postanowili a oni z tekstem że mam pozwolenie ale........... jeśli wpłacę kaucje 500 złoty normalnie się załamałam. proszę o pomoc co mam z tym zrobić bo nie chcę się już z kretynami kłócić!!!!!!ps. a dodam ze na bloku wisi 12 anten! na balustradach od balkonów 8 a na elewacji 4 a ja mieszkam na parterze bez balkonu PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDZ

Komentarze

  • Opcje
    kielonekkielonek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu jest forum dla właścicieli lokali.
    Przepisy dla najemców i członków spółdzielni to zupełnie inna para kaloszy.
    Należy sprawdzić co mówi na ten temat statut tej spółdzielni oraz zapoznać się z ustawą o spółdzielniach oraz ustawą o prawach lokatorów.
  • Opcje
    kotus1987kotus1987 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no tak ok ale wlaściciel kazal mi się dowiedzieć jak to prawnie wygląda ps właściciel jest moim kuzynem a pn nie ma czasu na takie rzeczy heh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ale dlaczego żądają kaucji 500 zł inni nie ponosili kosztów a ja jestemwyjątkiem? przecież nie mogą mi nakazać bym np.korzystała z kablówki
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem skąd ta kaucja. Może anteny niszczą elewację i teraz postanowili to uporządkować.
    Spytaj w s-ni z czego ta kaucja wynika. Powinni ci pokazać jakiś regulamin czy co tam mają w spółdzielniach.
  • Opcje
    kotus1987kotus1987 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    oki :) dzięki bardzo jurto pójdę i się zapytam!!!?????
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kotus1987: dlaczego żądają kaucji 500 zł
    Koziorozka: Może anteny niszczą elewację
    Też tak myślę o słusznej decyzji spółdzielni.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    500 zł. to trochę zaporowa kwota - jak rozumiem podlega zwrotowi, ale to bardzo dużo, tak naprawdę ma działanie odstraszające. Moim zdaniem spółdzielnia narusza prawo nie tylko krajowe, ale również i unijne. Proszę zapoznać się z artykułem poniżej, można zwrócić się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o interwencję.



    Znany jest przypadek gminy Katowice, które po przeprowadzeniu remontów swoich zasobów mieszkaniowych nie udzielała najemcom zgody na powtórny montaż indywidualnych anten telewizyjnych. Decyzją nr RKT-23/2005 z dnia 21.04.2005r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał tę praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, niezgodną z art. 684 kodeksu cywilnego i art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jedn. Dz.U. z 2003r. Nr 86, poz. 804 i Nr 170, poz. 1652, oraz z 2004r. Nr 93, poz. 891 i Nr 96, poz. 959) zakazując jej stosowania. Bez znaczenia dla przedmiotowego rozstrzygnięcia była okoliczność, że gmina oferowała mieszkańcom zawarcie umowy z operatorem telewizji kablowej. Jak wskazano w uzasadnieniu tej decyzji: „jeżeli Gmina obawia się, że montaż anteny indywidualnej spowoduje uszkodzenie elewacji, pokryć dachowych, lub zagrozi zasadom bezpieczeństwa, może zobowiązać mieszkańców do uzyskania jej zgody na instalację tych urządzeń przez zainteresowanych mieszkańców pod określonymi warunkami, których niespełnienie będzie skutkować nieważnością zezwolenia. Warunki te muszą być jednakże uzasadnione względami o których mowa w art. 684 k.c. czyli przepisami (techniczno-budowlanymi) lub zagrażaniem bezpieczeństwu nieruchomości.”...
    Jak wskazuje Komisja Europejska: „indywidualne prawo do montażu anteny satelitarnej, które wchodzi w zakres wolności wyrażania opinii, powinno być stosowane z poszanowaniem pewnych warunków informowania i ustalania, właściwych w szczególności dla bloków wielorodzinnych, oraz powinno być analizowane osobno w odniesieniu do każdego przypadku. Z pewnością nie można utrudniać montażu anteny satelitarnej ani poprzez zbyt kosztowne warunki instalacji i użytkowania, co spowodowałoby ograniczenie przysługującej każdemu możliwości odbioru wszystkich programów, które wybierze, ani tym bardziej poprzez ogólny zakaz lub nieuzasadnioną odmowę czy sprzeciw np. z przyczyn estetycznych lub technologicznych.”




    Więcej na ten temat w artykule:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1459-wspolnota-mieszkaniowa-ma-wplyw-na-montaz-anteny
    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.