mała wspólnota mieszkaniowa 3-włascicieli

AliceAlice Użytkownik
edytowano października 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem wlasicielem 1/3 budynku polozonego na II-pietrze. Na parterze i na I-pietrze mieszkaja moi sasiedzi. Do tej pory nie zalozylismy zadnej wspolnoty mieszkaniowej ani nie posiadamy konta, na ktore odprowadzalibysmy jakiekolwiek skladki. Wszelkiego rodzaju modernizacji i remontow w budynku dokonywalismy - oplacajac solidarnie kazdy z wlasicieli po 1/3 kosztow.

Obecnie wylonil sie problem- ocieplenie poddasza. Sasiedzi moi nie chca partycypowac w kosztach ocieplenia, uwazajac, iz dotyczy to tylko mojego mieszkania. myslelismy o tym zeby zalozyc mala wspolnote mieszkaniowa, utworzyc konto i dokonywac przelowow okreslonej kwoty co miesiac.

W tej sytuacji nie wiem czy jest sens utworzenia wspolnego konta i malej wspolnoty mieszkaniowej? Tym bardziej ze jestem przekonana, iz we wszystkich kwestiach moi sasiedzi beda mowic jednym glosem czyli 2x NIE a ja bede miala inne zdanie czyli 1x TAK.
Jakie sa moje prawa w przypadku NIE przystapienia do wspolnoty mieszkaniowej, a jakie gdy do niej przystapie?

Komentarze

  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Alice:[/cite]...W tej sytuacji nie wiem czy jest sens utworzenia wspolnego konta i malej wspolnoty mieszkaniowej? Tym bardziej ze jestem przekonana, iz we wszystkich kwestiach moi sasiedzi beda mowic jednym glosem czyli 2x NIE a ja bede miala inne zdanie czyli 1x TAK.
    Jakie sa moje prawa w przypadku NIE przystapienia do wspolnoty mieszkaniowej, a jakie gdy do niej przystapie?

    Nie wiem czy to dla Ciebie dobra czy zla wiadomosc ale juz jestescie wspolnota mieszkaniowa ktora powstala z mocy obowiazujacego prawa.
    Jestescie mala wspolnota i to nie jest jedynie okreslenie jej wielkosci ale jest to termin stosowany dla wspolnot mniejszych niz 8 lokali (7 i mniejszych).
    W waszej wspolnocie decyzje podejmowane sa jednoglosnie jesli przekraczaja zarzad zwykly i wiekszosciowo jesli sa w ramach zarzadu zwyklego.
    W pewnym zakresie podlegacie pod Ustawe o Wlasnosci Lokali ale tak naprawde Kodeks Cywilny (Dial IV wspolwlasnosc) okresla stosunki miedzy wlascicielami malej wspolnoty.
    Proponuje przeczytac oba te akty prawne.

    W szczegolnym przypadku o ktorym Pani pisala czyli ocieplenie poddasza przy braku zgody wszystkich wlascicieli pozostaje Pani droga sadowa z art 199KC chociaz sad moze nie przyjac Pani pozwu ze wzgledu na to ze nie posiada Pani przynajmniej 50% udzialu.
    Pewna droga moze byc art 202KC ale trzeba udowodnic ze nieocieplenie poddasza jest dzialaniem razaco sprzecznym z zasadami prawidlowego zarzadu rzecza wspolna.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do sprawy sądowej musisz mieć mocne argumenty - ekspertyzę, pomiary temperatury.
    Alice - to są bardzo trudne sprawy, bo tak naprawdę nie chodzi o przepisy ale o zasady współżycia sąsiedzkiego. Jak zacznie wam zalewać piwnice (fundamenty) to też będzie sprawa tylko tego z parteru a cieknący dach twój?
    Czy sąsiedzi wiedzą o jakich kosztach jest mowa? Bo może boją się dużych sum
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] man:[/cite]

    W szczegolnym przypadku o ktorym Pani pisala czyli ocieplenie poddasza przy braku zgody wszystkich wlascicieli pozostaje Pani droga sadowa z art 199KC chociaz sad moze nie przyjac Pani pozwu ze wzgledu na to ze nie posiada Pani przynajmniej 50% udzialu.

    Należałoby tę wypowiedź uzupełnić o regulację z art. 201 k.c.

    Art. 201

    Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

    Zatem, sąd musi wniosek rozpatrzyć merytorycznie - niezależnie od wielkości udziałów przypadających na właściciela lokalu. W postępowaniu należy wykazać, że ocieplenie służy całej wspólnocie - co nie będzie trudne.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Alice:[/cite]Jestem wlasicielem 1/3 budynku polozonego na II-pietrze. Na parterze i na I-pietrze mieszkaja moi sasiedzi.
    W tej sytuacji nie wiem czy jest sens utworzenia wspolnego konta i malej wspolnoty mieszkaniowej?
    Tym bardziej ze jestem przekonana, iz we wszystkich kwestiach moi sasiedzi beda mowic jednym glosem czyli 2x NIE a ja bede miala inne zdanie czyli 1x TAK.
    Wspólnoty się nie zakłada , ona powstaje z mocy prawa , już przy dwóch właścicielach.
    Jesteście tzw. małą wspólnotą mieszkaniową do 7 lokali. Obwiązują was zapisy ustawy Kodeks Cywilny dział Współwłasność. art. od 195....
    Zapoznaj się z tymi kilkoma artykułami , to twoja podstawa egzystencji w tej Wspólnocie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.