Mieszkanie w garażu na terenie Wspólnoty

cezar138cezar138 Użytkownik
edytowano października 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Forumowiczów,

proszę o poradę na dość nietypową sytuacje. Mianowicie w budynku mojej WM sa w podpiwniczeniu garaże samochodowe. Część z nich należy do nie-członków mojej WM. No i właśnie jeden z nich od pół roku zamieszkiwany jest stale przez swego właściciela. Brzmi to może kuriozalnie, ale takie są fakty. Problem polega na tym, ze licznik na energie elektryczna podłączony jest do naszego licznika głównego. Właściciele garaży płacą miesięcznie około 20 zł czynszu za garaż i prąd. No ale tutaj owy właściciel jawnie nadużywa tej sytuacji, bowiem samo mieszkanie w garażu wiąże sie z większym poborem energii elektrycznej. Na moje uwagi, jako członka zarządu, odnosi sie dość lekceważąco. Chce składać skargę do naszej administracji, ale może cos jeszcze z punktu prawa mógłbym zrobić, aby ukrócić to jawne nadużycie?
Dodam, ze właściciele garaży (nie mieszkający w naszym budynku), nie sa członkami naszej WM.
Będę bardzo wdzięczny za pomocne porady,
dziękuje i pozdrawiam,
Cz.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] cezar138:[/cite] Mianowicie w budynku mojej WM sa w podpiwniczeniu garaże samochodowe.
    Dodam, ze właściciele garaży (nie mieszkający w naszym budynku), nie sa członkami naszej WM.
    Część z nich należy do nie-członków mojej WM.
    jest to niemożliwe. Właściciele poszczególnych garaży też są członkami twojej wspólnoty. jak np właściciele TYLKO lokali użytkowych...
    [cite] cezar138:[/cite] Problem polega na tym, ze licznik na energie elektryczna podłączony jest do naszego licznika głównego. Właściciele garaży płacą miesięcznie około 20 zł czynszu za garaż i prąd.
    to jest dopiero kuriozalne że właściciele lokali płaca po równo , chociaż z każdym garażem jest związany udział w częściach wspólnych .
    Każdy garaż powinien mieć swój pod-licznik EE oraz jego właściciel uczestniczyć w kosztach utrzymania części wspólnych np. ogrzewania na klatce schodowej , sprzątania terenu WM , ect.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138: w budynku mojej WM są w podpiwniczeniu garaże samochodowe
    Cezar138: Na moje uwagi jako członka zarządu, odnosi się dość lekceważąco
    Cezar138: Chce składać skargę do naszej administracji
    Cezar138: proszę o poradę na dość nietypową sytuację
    Z punktu widzenia prawa to powinniście jako Zarząd podjąć odpowiednią decyzję. Nietypowa sytuacja jest też, kiedy ten właściciel traktuje Pana Administratora WM jako "organ" wyższy od Zarządu WM. Widać słabo się udzielacie, zwalając wszystko na Pana Administratora. Teraz wychodzi wam to bokiem...
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cezar138 - po pierwsze zapoznaj się dokładnie z uowl, bo widzę ,że jej nie znasz.
    Część z nich należy do nie-członków mojej WM.
    To jest nieprawda. Jeżeli należy, to znaczy ,że są właścicielami "lokalu niemieszkalnego" a wszyscy właściciele tworzą WM.
    Właściciele garaży płacą miesięcznie około 20 zł czynszu za garaż i prąd.
    Nie płacą czynszu tylko zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania części wspólnej nieruchomości. Ta stawka wynika z ich udziałów.
    Jest rzeczą dla mnie bardzo dziwną , dlaczego w swoich lokalach garażowych nie mają swoich liczników EE a korzystają ze wspólnej instalacji elektrycznej???
    Chce składać skargę do naszej administracji
    Teraz to Ty się kompromitujesz. To Ty jesteś władzą we WM a nie administrator, który jest waszym pracownikiem do pomocy.
    Ja u siebie wiem prawie wszystko, mam całą dokumentację techniczną budynku, wiem gdzie jest jaki bezpiecznik itp.
    Po pierwsze sprawdź u administratora (tylko go nie pros ale mu zleć przygotowanie danych) jak to jest z tymi garażami - nazwisko właściciela, udział, adres.
    Ustal z zarządem sprawę energii elektrycznej w garażach. Weź dokumentację instalacji elektrycznej w budynku, zlećcie elektrykowi odłączenie oświetlenia w garażach, zobaczycie jak szybko właściciele garaży zareagują. Mają wystąpić do Zarządu WM z wnioskiem o założenie podliczników EE w garażach albo na swój rachunek ustalić to z Zakładem EE.:bigsmile:
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok, dziekuję za kompetenten uwagi.
    do Praktyk-realista: dziekuje, ale zdanie o kompromitacji, to taki jakby "kwiatek do kozucha" w wypowiedzi.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138: zdanie o kompromitacji, to taki jakby "kwiatek do kożucha" w wypowiedzi
    Praktyk-realista napisał to co napisał. Można się nieraz wkurzyć jak członkowie Zarządu nie wiedzą, kto to jest Administrator. Na autorytet (aby właściciele zwracali się ze swoimi problemami do Zarządu WM a nie do Administratora) trzeba sobie po prostu zasłużyć.
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja juz realizuje ten zamiar, a nasz admin. szukuje pismo do wysyłki.
    Natomiast jako czlonek Zarzadu, mam we WM rozne typy osobowosci wsrod czlonków (trudno kazdemu dogodzic...), nieskromnie powiem, ze znaczna ilosc członków ma in + zdanie o mnie. Zreszta 3 m-ce wstecz zakonczylismy generalny remont eleeacji budynku.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138: mam we WM różne typy osobowości wśród członków
    To ile was razem ? Dużo lokali ma wasza wspólnota ?
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarzad 2-osobowy, 80 lokali mieszkalnych.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To trochę mało tych członków Zarządu. Rozumiem, że jeszcze jest Administrator. Pracujecie społecznie wszyscy, czy tylko zatrudniacie za pieniądze Administratora ?
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan jak będzie ich 4 to nastąpi paraliż decyzyjny.
    cezar138 - dajecie sporo zarobić administratorowi, który praktycznie bez przerywania picia kawy inkasuje niezłe pieniądze.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: jak będzie ich 4 to nastąpi paraliż decyzyjny
    A jak będzie 5, to może nie będzie. Rzeczywiście Pan Administrator ciągnie niezłą kasę, skoro takie problemy ma członek Zarządu.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cezar - rada z odłączeniem prądu w garażu jest dobra.
    Zawiadomcie wszystkich właścicieli garaży, że np. od 1stycznia 2014 wyłączacie prąd. Że mogą nadal z niego korzystać pod warunkiem, że przed tym terminem zainstalują sobie podliczniki. Szczegóły techniczne mogą uzgodnić z administratorem/elektrykiem (Jan Kowalski, telefon, e-mail).
    Czyli grzecznie dajecie długi termin i naprawiacie to, co do tej pory źle robiliście.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.