zmiana wielkości zaliczek na wodę po okresie rozliczeniowym

Zator_1Zator_1 Użytkownik
edytowano października 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Nowy administrator uznał ubiegłe dwa lata jako źle rozliczane i rozliczył je jeszcze raz obniżając ilość m3 wody, która była ujmowana w zaliczkach(zmodyfikował zarówno zaliczki za minione okresy jak i rozliczenia). Nadwyżkę, którą w ten sposób wygospodarował, zaliczył jako nadpłata za lokal, a na wodzie powstały duże niedopłaty. Co można z tym zrobić - administrator jest znajomym zarządu i wcale się z tym nie kryje. Nie podejmuje też dialogu (ani zarząd ani administrator) tylko przysyła monity o płacenie. Płacę za lokal bardzo skrupulatnie - ale też nie dam się wykiwać, a większość właścicieli nie wnika za co tylko dopłaca. Czy jest jakaś droga inna niż wystąpienie do sądu o zarząd komisaryczny?

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zator_1: Co można z tym zrobić - administrator jest znajomym zarządu i wcale się z tym nie kryje
    I nie musi. Za wszystko co związane jest z zarządzaniem nieruchomością wspólną oraz rozliczaniem mediów odpowiada Zarząd WM a nie Pan Administrator.
    Zator_1: Nadwyżkę, którą w ten sposób wygospodarował, zaliczył jako nadpłata za lokal, a na wodzie powstały duże niedopłaty
    Czy była w tym zakresie jakaś stosowna uchwała, czy tylko szarogęszenie Pana Administratora ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Zator_1:[/cite] Czy jest jakaś droga inna niż wystąpienie do sądu o zarząd komisaryczny?
    jest ...
    najpierw wymienić członków Zarządu, a następnie podziękować Administratorowi ... (art. 20 UoWL)

    Czy macie regulamin rozliczania mediów np wody?
    Jak nie, to należy taki regulamin przyjąć uchwałą właścicielei lokali ... wzorców jest mnóstwo w internecie

    co do normy służącej do na liczania zaliczek na okres nastopny ... powinna być taka, jaka wyniak za okres poprzedni lub wg oświadczenia właściciela lokalu w związku ze zmianą sposobu użytkowania np wzrost osob zamieszkujących
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zator_1: a większość właścicieli nie wnika za co, tylko dopłaca
    Dużo lokali jest wwaszej wspólnocie ?
    Zator_1: ale też nie dam się wykiwać
    Zażądaj od twojego Zarządu szczegółowych rozliczeń dotyczących uchybów wody ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2013
    Nadwyżkę, którą w ten sposób wygospodarował, zaliczył jako nadpłata za lokal
    Na czym polegało to dawne, nieprawidłowe rozliczenie?
    Zasada jest taka, że nie wolno mieszać kosztów lokalowych (woda) z kosztami zarządzania nieruchomością wspólną.
    Może nowy administrator właśnie te koszty prawidłowo rozdzielił?
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie było żadnej uchwały, zarząd czy admin uznali że poprzedni administrator nieprawidłowo rozliczył dwa lata (ale nie powiedzieli na czym ta nieprawidłowość polegała). Admin rozliczył jeszcze raz (wystawiając za okresy wsteczne i przecież zatwierdzone-nowe zaliczki z inną zawartością). W uchwale uchwalonej na zebraniu i podpisanej przez poprzedni zarząd były kwoty za zarządzanie i poszczególne media oraz informacja ile metrów wody w to wchodzi - moim zdaniem informacja o zaliczkach jest wystawiona prawidłowo bo to samo jest wymienione w uchwale. Jednak oni twierdzą co innego i wysyłają mi monity o niepłacenie, a nie chcą przekazać skanu podstawy prawnej tego nowego rozliczenia (np. skan uchwały czy przepis).
    Wydaje mi się że głosowaliśmy regulamin rozliczania mediów i niedopłat we wspólnocie.(?)
    Lokali jest na pewno ponad 80.
    Żądam szczegółów już od otrzymania zmodyfikowanego rozliczenia i w odpowiedzi przysłali jedno rozliczenie z dwoma różnymi stawkami za podgrzanie wody, a potem kolejne z trzecią stawką, i od tej pory monituję o wskazanie mi prawidłowego rozliczenia, do którego mogę się odnieść.
    W zaliczkach dostawaliśmy rozdzielone koszty ze stawką za zarząd, za fundusz remontowy, za media - chyba prawidłowy układ i ilość wody na osobę zgadzała się z tym co było wpisane w uchwałach za kolejne lata (plan na dany rok).
    To w myśl tej zasady - nie powinni przeksięgować kwot, które były wpłacane za wodę na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej - prawda?
    JA myślę że zarząd wspólnoty polega na administratorze, a administrator jest niekompetentny ale czuje się bezkarny - bo przecież wyśle mi trzy monity a potem sprawę skieruje do sądu o zwrot długu z nieruchomości...
    najgorsze jest to, że inni we wspólnocie płacą nie dociekając prawdy - za wszystko winiąc poprzedniego administratora i poprzedni zarząd.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite]Zator_1:[/cite]W zaliczkach dostawaliśmy rozdzielone koszty ze stawką za zarząd, za fundusz remontowy, za media - chyba prawidłowy układ
    i ilość wody na osobę zgadzała się z tym co było wpisane w uchwałach za kolejne lata (plan na dany rok).

    Czy u was, zaliczki wyglądają tak jak pod tym linkiem?

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak mniej więcej wyglądają i wyglądały za poprzedniego administratora, a utrzymanie nieruchomości wspólnej w stawce za m2 lokalu bez wyszczególnienia co w to wchodzi.
    nowo wystawione stawki za tamte okresy zawierają mniej m3 wody ale za to niższy odrobinę czynsz.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Zator_1:[/cite]tak mniej więcej wyglądają i wyglądały za poprzedniego administratora,
    a utrzymanie nieruchomości wspólnej w stawce za m2 lokalu bez wyszczególnienia co w to wchodzi.
    nowo wystawione stawki za tamte okresy zawierają mniej m3 wody ale za to niższy odrobinę czynsz.
    no to, masz, tak mniej więcej dobrze dokonane rozliczenie ...
    patologie trzeba zwalczać , a nie chwalić
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zator - zaliczka a prawdziwy koszt to dwie różne rzeczy. Nie mieszaj ich.
    Skup się na tym, co do tej pory zużyłeś.
    Masz wodomierz? Sprawdź swoje realne zużycie do ostatniego spisywania liczników z ostatnich 3 lat.
    Ceny wody i podgrzania są jawne, dowiesz się u dostawcy lub administratora.
    Policz ile powinieneś zapłacić za wodę np. do 30 czerwca 2013 a ile naprawdę wpłaciłeś. Różnica powinna wynieść zero złotych.
    Jak jest inaczej umów się z administratorem, żeby miał dla ciebie 40 minut wolnego czasu i idź do niego ze swoimi wyliczeniami.
    Przy okazji wyliczysz sobie ile m3 wody średnio miesięcznie zużywasz, zaokrągl w górę do pół metra i na taką liczbę m3 zmień sobie obecne zaliczki.
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano października 2013
    Ja wiem, że to sytuacja niespotykana więc trudno ją z początku ogarnąć (pracownik Ministerstwa Infras. nie spotkał się z takim działaniem przez całą swoją 40-letnią karierę). Chodzi o to, że wspólnota zmniejszyła zaliczki na wodę za poprzednie okresy rozliczeniowe np. z 4 na 2 m3, co spowodowało, że mam olbrzymie niedopłaty. Poprzedni administrator dał zaliczki na 4 i 2 m3 wody/osoba na kwotę przykładowo 7,67 i 10 zł m3 i rozliczył te okresy (realne zużycie wyniosło więcej niż zaliczka)po urealnionych cenach np. 7,67 i 12,30. po zapłaceniu rozliczenia moje saldo było na zero. Natomiast nowy nie uznał tamtych naliczeń i rozliczeń i jeszcze raz wystawił zaliczki za tamte okresy zmniejszając ilość m3 do 2 i 2 m3/osoba -w tej sytuacji zmniejszyła się kwota zaliczkowana czynszu ogółem i obniżyła kwota zaliczkowana na wodę. Dodatkowo nowy admin. przyjął stawki zaliczkowe takie jak poprzedni ale urealnioną przy rozliczeniu dał 2x wyższą. Powstała nadwyżka we wpłatach zaliczkowych, którą zaksięgowano jako nadpłata na nieruchomości, ale za wodę powstała niedopłata. Ot cała historia.

    Nowy doklejony: 25.10.13 09:03
    [/quote] KUBA_P napisał: "no to, masz, tak mniej więcej dobrze dokonane rozliczenie ...
    patologie trzeba zwalczać , a nie chwalić"[/quote]
    nie, wcześniej nie było patologii, a sama zaliczka jest wykonana dobrze - w planie na dany rok ( w poprzednich latach) jest wyszczególniona każda pozycja i kwota za nią, co daje stawkę za utrzymanie nieruchomości wspólnej x i tylko ta kwota jest umieszczona w wystawianej właścicielom zaliczce, a reszta tak jak pod Twoim linkiem. Nowy admin dał podobne zawiadomienia o zaliczkach(też skrócone tylko z inną prognozą zużycia wody). Tylko w ponownym rozliczaniu rozliczonych okresów tkwi patologia i z tym się nie zgadzam. I szukam drogi jak to rozwiązać.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli zaliczki na wodę były zaniżone, to nic dziwnego, że powstała niedopłata. Właściciele płacili mniej a teraz muszą pokryć różnicę, ktoś zużył tę wodę, prawda?
    Inną kwestią jest sposób naliczeń - jeżeli brak uchwały, to zarząd przekroczył zakres czynności zwykłego zarządu, nie zwalnia to jednak właścicieli o ich zobowiązań, prawda?

    Skoro zaniżono zaliczki, to powstaje pytanie o płatności za media, wspólnota musiała zalegać, a jeżeli nawet nie, to zarząd wspomagał się środkami przeznaczonymi na inne cele.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządco-podobnie jak pracownik ministerstwa nie zrozumiałeś - zaliczki w 2011 i 2012 r. były wpłacane przeze nas prawidłowo (wg ogólnie przyjętych standardów i zaliczek przekazanych przez poprzedniego admina.- 2 i 4m3 na osobę), ale nowy zarządca zrobił tak: pomimo, że mam na kwitach o wysokości zaliczek za te lata napisane że było wpłacane na 2i 4m3 wody/osoba - on uznał, ze w tych latach w czynszu nie wpłacaliśmy prognozy za 2 i 4m3 tylko za 2 i 2m3.- przysłał nam nowe prognozy za okresy już rozliczone w których prognoza za tamte lata wynosiła 2 i 2m3/osoba. Było wpłacone przeze mnie za 4m3 a on twierdzi że było wpłacone za 2m3, a wpłata zrobiona za te 2m3 których nie uznał nie została zaliczona w poczet wody. Stąd nadpłata na czynszu i niedopłata za wodę(nawet gdyby stawka rozliczeniowa się zgadzała). Wg wyliczeń nowego admina właściciele płacili wówczas wyższą kwotę czynszu ogółem niż powinni.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite]Zator_1: [/cite] Było wpłacone przeze mnie za 4m3 a on twierdzi że było wpłacone za 2m3, a wpłata zrobiona za te 2m3 których nie uznał nie została zaliczona w poczet wody.

    k,ODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQ=,f,003_RB_orig.gif Doprawdy, ja też nic z twoich wyjaśnień nie zrozumiałem....

    Przy rozliczeniach ilość m3 ma drugorzędne znaczenie ponieważ rozlicza się koszty czyli ZŁ .
    Mając ZŁ wpłacone w formie zaliczek porównuje się z kosztami przypadającymi na dany lokal/ właściciela.
    w zaliczce ma 4 m3 wody w o wartości 120 zł
    z kosztów WM wynika, że zużyłem 5 m3 w kwocie 200 zł 
    
    różnicę 80 zł muszę dopłacić
    
    [cite]Zator_1: [/cite] Ja wiem, że to sytuacja niespotykana więc trudno ją z początku ogarnąć (pracownik Ministerstwa Infras. nie spotkał się z takim działaniem przez całą swoją 40-letnią karierę).
    :confused:
    Wiesz ja bym nie wpadł na to by dzwonić do Ministerstwa , bo .... co on może wiedzieć, jakie zasady u was panują . NI E MA DWÓCH takich samych wspólnot , dlatego zawsze do każdego problemu trzeba podchodzić indywidualnie...
    czy ta nieruchomość jest Skarbu Państwa, że ruszyłeś pracownika Ministerstwa ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2013
    nie uznał nie została zaliczona w poczet wody
    Pogubiłam się. Popraw wg. tego schematu, jeśli gdzieś jest błąd, bo chcę najpierw poznać fakty, a nie interpretacje.
    2011 i 2012 rok - dostaję pismo, że mam płacić zaliczki za 6 m3 wody (masz te pisma?)
    Płacę za 6 m3 ?
    2013 rok - dostaję pismo, że teraz zaliczka ma być za ile m3 wody?
    Płacę za ile m3 wody?
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok! - jeszcze raz:
    wyobraźcie sobie sytuację standardową:
    w zaliczkach wpłacasz kwoty za ilość m3 planowanych do zużycia -np. za 4m3 po 10 zł=40 zł, w rozliczeniu wpłacasz za realne zużycie np. zużyłeś 5 m3 po 11,20(rozliczeniowa stawka)=56 zł - czyli zakładasz, że wpłaciłeś zaliczkowo kwotę 40zł , masz wpłacić 56 zł - to masz niedopłatę na lokalu 16 zł.
    A tu mamy sytuację taką:
    w zaliczkach wpłacasz kwoty za ilość m3 planowanych do zużycia -np. za 4m3 po 10 zł=40 zł, w rozliczeniu (otrzymanym w lutym 2012 r.) wpłacasz za realne zużycie np. zużyłeś 5 m3 po 11,20(rozliczeniowa stawka)=56 zł - czyli zakładasz, że wpłaciłeś zaliczkowo kwotę 40zł , masz wpłacić 56 zł - to masz niedopłatę na lokalu 16 zł.
    ale nowy zarządca we wrześniu 2013 r. twierdzi inaczej: że w 2011 r. wpłacałeś za 2m3 po 10 zł =20 zł zużyłeś 5m3 po 19,50=97,50 to masz niedopłatę 77,50.
    na to swoje twierdzenie przedstawia Ci zmodyfikowane zaliczki za poprzednie okresy i mówi że tamte na podstawie których wpłacałeś za te 4m3 po 10 zł masz wyrzucić bo masz nowe - ładniejsze wyliczenia.
    a teraz prawie matematycznie :) :
    1stycznia 2011 r. dostajesz pismo, że zaliczka na 2011 r. wynosi:
    ciepła woda: 4m3/osoba x 10 zł =40 zł
    1 stycznia 2012 r. dostajesz rozliczenie 2011 roku:
    zużyto: 5m3/osobę x 11,20 zł = 56 zł niedopłata wynosi 16zł - wpłacasz i jesteś na czysto
    1 września 2013 r.dostajesz pismo, że zaliczka za 2011 r. wynosiła:
    ciepła woda: 2m3/osoba x 10zł=20 zł
    zużyto 5m3/osoba x 19,50 zł=97,5 zł niedopłata wynosi 77,50
    i co robisz?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Zator_1: [/cite]w rozliczeniu wpłacasz za realne zużycie np. zużyłeś 5 m3 po 11,20(rozliczeniowa stawka)=56 zł
    Czy to znaczy, że macie wodomierze w lokalach? Bo jeśli macie, to wasz administrator chce dokonać fałszerstwa, ponieważ chce ustalić arbitralnie inne zużycie wody w lokalach niż to wynika z wodomierzy. Wszystko co robi wasz administrator jest nieprawidłowe.
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo - mamy liczniki w lokalach. Admin nie zmienia odczytów z liczników tylko zaniża prognozę zużycia. I jak tu ktoś trafnie zauważył - to chyba raczej zarząd wspólnoty tak wymyślił.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zator_1:[/cite]Egzo - mamy liczniki w lokalach. Admin nie zmienia odczytów z liczników tylko zaniża prognozę zużycia. I jak tu ktoś trafnie zauważył - to chyba raczej zarząd wspólnoty tak wymyślił.
    1. Jeśli robi to wstecznie, za już zamknięte okresy, za które dokładnie wiadomo jakie było zużycie i które już rozliczono, to zmienia fakty, przyporządkowuje wpłaty inaczej, niż to wynika z faktycznego zużycia. To jest fałszerstwo.
    2. Po co w ogóle płacicie jakieś "prognozy zużycia", jeżeli macie w lokalach wodomierze? Z czego wynika taki sposób naliczeń?
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano października 2013
    a teraz prawie matematycznie :) :1stycznia 2011 r. dostajesz pismo, że zaliczka na 2011 r. wynosi:ciepła woda: 4m3/osoba x 10 zł =40 zł1 stycznia 2012 r. dostajesz rozliczenie 2011 roku:zużyto: 5m3/osobę x 11,20 zł = 56 zł niedopłata wynosi 16zł - wpłacasz i jesteś na czysto1 września 2013 r.dostajesz pismo, że zaliczka za 2011 r. wynosiła:ciepła woda: 2m3/osoba x 10zł=20 złzużyto 5m3/osoba x 19,50 zł=97,5 zł niedopłata wynosi 77,50 i co robisz?
    Zator_1
    Podaj prawidłowy koszt wody.Bo jak widzę, różnica jest dość spora .
    10zł,11,20 zł czy 19,50 zł za m3 ?
    A może jest to suma wody ciepłej i zimnej ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite]Egzo: [/cite]2. Po co w ogóle płacicie jakieś "prognozy zużycia", jeżeli macie w lokalach wodomierze?
    Z czego wynika taki sposób naliczeń?
    a czym mają płacić rachunki, które przychodzą do wspólnoty?
    Jak wynika z relacji Zator_1 lokali jest prawie 100.

    Administrator by nic innego nie robił , tylko notorycznie rozliczał co tydzień? co miesiąc? co kwartał?...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2013
    Ja odpadam. Zator - tak zawile tłumaczysz, że nadal nie rozumiem. Skup się proszę i odpowiedz krótko w punktach.
    1. Dostałeś w 2011 i 2012 info od administratora, że masz płacić zaliczki za 6 m3 wody? Tak czy nie?
    2. Płaciłeś zgodnie z prognozami (info od administratora)? Tak czy nie?
    3. Rozliczenie za cały rok 2011 i 2012 za wodę dostałeś? Tak czy nie?
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. tak, po 10 zł za m3
    2. tak,
    3. tak - zużyte było 8 m3 - niedopłata za 2m3 (przy rozliczeniu stawka = 11,20 zł za m3)
    4. wpłacone? - tak
    5. nowe naliczenia od nowego admina w 2013 r. za lata 2011 i 2012 przyszły? - tak ale z informacją ze zaliczki były za 3m3 wody (po 10 zł/m3 a rozliczone zostały po 19,50 zł/m3)
    6. dwa monity przyszły o niepłacenie?- tak, a trzeci już czeka na poczcie,
    7. nowy zarząd czymś to motywuje? - tak-uważa że było źle naliczane wię postanowił naliczyć od nowa
    8. ktoś jeszcze ze wspólnoty się tym interesuje? -nie. :(
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2013
    Wynika z tego, że co miesiąc nie płaciłeś za faktyczne zużycie wody według wodomierza w lokalu, tylko według niedorzecznej "prognozy" (pomimo, że faktycznie zużywałeś więcej). Nic dziwnego, że kasa się nie zgadza. Jeżeli płaciłeś przez jakiś okres wg ustalonej stawki, a nie według rzeczywistej, aktualnej ceny wody, to nagłe naliczenie całej nadwyżki zużycia na koniec jednego okresu rozliczeniowego powoduje, że suma wpłat według prognoz i starych stawek za wodę oraz różnicy zużycia na koniec okresu pomnożonej przez aktualną stawkę, nie zgadza się z fakturami. Przy takim chorym systemie rozliczeń wody, to się nigdy nie będzie zgadzało. Niedobór kwotowy na koniec okresu rozliczeniowego będzie odpowiadał kombinacji iloczynów i sum nadwyżki zużycia, miesięcy, nowej stawki, prognozy i różnicy stawki starej i aktualnej. Brakuje więc określonej kwoty, zarząd to sobie obliczył i próbuje tak zmniejszyć wysokość "prognozy", aby dopasować wielkość "dopłaty", do kwoty wyliczonej według wspomnianej kombinacji. Nawet gdybyś płacił według wskazań wodomierza (a nie zgodnie z "prognozą"), ale według stawki "prognozowej", to rozliczenie na koniec okresu i tak nie ma prawa się zgadzać. Prawdopodobnie należność za wodę została za poprzednie lata pokryta z innych środków wspólnoty (może z remontowego?), ale kasa nadal się nie zgadza, więc zarząd próbuje manipulować danymi za poprzednie lata, aby spróbować skompensować manko na kasie, czyli tak naprawdę skompensować absurdalność waszego systemu rozliczania wody.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2013
    Zator_1: Czy jest jakaś droga inna niż wystąpienie do sądu o zarząd komisaryczny ?
    Czy tak samo - po powyższych wyjaśnieniach (szczególnie Egzo), myślą twoi sąsiedzi, czy im jest jeszcze w dalszym ciągu wszystko jedno ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uff, nareszcie zrozumiałam
    Moja rada pozostaje aktualna, z małymi modyfikacjami.
    1) Sprawdź swoje realne zużycie do ostatniego spisywania liczników z ostatnich 3 lat.
    2) Ceny wody i podgrzania są jawne, dowiesz się u dostawcy lub administratora.
    3) Policz ile powinieneś zapłacić za wodę np. do 30 czerwca 2013 a ile naprawdę wpłaciłeś. Jak za mało, to szybko to spłać.
    4) Wylicz, ile m3 wody średnio miesięcznie zużywasz, zaokrągl w górę do pół metra i na taką liczbę m3 zmień sobie obecne zaliczki.

    5) Piszesz do administratora (krótko!).
    a) Od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 zużyłem x litrów wody. W tym czasie woda kosztowała: ... a ja wpłaciłem x zł. Różnica wynosi minus (plus?) I takie samo wyliczenie dla 2012 roku i połowy 2013.
    b) Niedopłatę w wysokości x zł wpłaciłem na konto wspólnoty data.
    c) W moim lokalu średnie miesięczne zużycie wynosi 7,3 m3. Informuję, że obecnie wpłacam zaliczki za 8 m3 wody, czyli nieco więcej, niż moje średnie zużycie.

    Jak to zaniesiesz, to weź potwierdzenie na kopii, że złożyłeś.
    Jak to załatwisz - nie wcześniej - weźmiesz się za rozliczenie zaliczek za eksploatację i f.remontowy
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [ciye]Zator_1[/cite]5. nowe naliczenia od nowego admina w 2013 r. za lata 2011 i 2012 przyszły? - tak ale z informacją ze zaliczki były za 3m3 wody (po 10 zł/m3 a rozliczone zostały po 19,50 zł/m3)

    Zator_1 w tych twoich wywodach to nie tylko normy zużycia są tu blednie przedstawiane ale nie zastosowano przy rozliczeniach stawek rozliczeniowych niewynikający z kosztów zakupu wody przez WM.

    Inna prą kaloszy jest fakt, że tak powstały debet , po roku rozrachunkowym, nie był rozliczany przez wspólnotę, tylko przenoszony do rozliczenia na rok następny. W ten sposób nazbierało się trochę tego.

    Ciekaw resetem jak rozliczono tych właścicieli co sprzedali swe lokale. Kto za nich dopłacił?

    [cite]Egzo:[/cite]Wynika z tego, że co miesiąc nie płaciłeś za faktyczne zużycie wody według wodomierza w lokalu, tylko według niedorzecznej "prognozy" (pomimo, że faktycznie zużywałeś więcej).
    to nie normy sa tu winne , ale podstwowy błoąd przy rozliczeniach dotyczących stawek rozliczeniowych wynikajacych z rozliczenia kosztów zakupu wody i odprowadzenia ścieków.
    A tak na marginesie, nie zabrałeś głosu w tym temacie :
    [cite]Egzo:[/cite]2. Po co w ogóle płacicie [b]jakieś "prognozy zużycia",[/b] jeżeli macie w lokalach wodomierze?
    
    [cite]KubaP[/cite]Administrator by nic innego nie robił , tylko notorycznie rozliczał co tydzień? co miesiąc? co kwartał?...
    Jak wynika z relacji [b]Zator_1[/b] lokali jest prawie 100.
    
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano października 2013
    Rozliczenie wg płacanej kwoty w tamtych latach już złożone, potwierdzenie jest, tylko zarząd ma to w nosie. Powtarzają, że prognozy były źle wystawiane, przeksięgowali sobie i przesłali pismo wyjaśniajace do wszystkich w takim tonie: "poprzedni admin was oszukał i dlatego musicie dopłacać tyle kasy..." Poprzedni zarząd twierdzi, że każdy rachunek jaki wspólnota dostała za wodę był opłacany bez zwłoki a rozliczenie roczne obejmowało sumę wszystkich rachunków i sumę wpłat wspólnoty i saldo było na zero. Ja w to wierzę, bo przecież wodociągi odcięły by wodę na budynku, gdyby były takie niedopłaty (wg nowego zarządu osoba ma średnio ponad 1000 zł niedopłaty).
    Kuba_P napisał: "Zator_1 w tych twoich wywodach to nie tylko normy zużycia są tu blednie przedstawiane ale nie zastosowano przy rozliczeniach stawek rozliczeniowych niewynikający z kosztów zakupu wody przez WM." - to teraz ja nie rozumiem:( wywodu Egzo również.
    :koszt zakupu zimnej wody wszyscy znamy bo jest ogłaszany średnio co pół roku; koszt podgrzania wody zależy od tego ile dana instalacja w budynku zużywa GJ do podgrzania 1m3 wody zimnej-zgadza się? Do tego pewnie dochodzą straty na cieple i mamy stawkę. Prognozę (sprawdzone w kilku różnych wspólnotach) na 1 oosbę określa się zwykle tak: dla 1 osoby miesięcznie przypada 2m3 zimnej wody + 2 m3 pogrzania+ 2 m3 zimenj wody, która będzie podgrzewana. Prognoza wystawiana przez poprzednich adminów jest jak widać całkowicie poprawna 4 i 2m3, cena za podgrzanie może ulec zmianie, bo cena 1Gj ciepła zmienia się w ciągu roku
    Wspólnota wystawia zaliczkowo(płacimy zaliczki w czynszu) żeby na bieżąco pokrywać rachunki za wodę, a na koniec roku rozlicza cały koszt wody: suma rachunków/zużycie m3=stawka rozliczeniowa za wodę. Lokatro płaci zaliczkę w m3 * stawka prognozy(wyliczana na podstawie ostatniej ceny)a na koniec okresu rozliczeniowego dopłaca różnicę wyliczoną przez pomnożenie zużcia wody przez stawkę rozliczeniową. To żadna filozofia, ale kombinowanie przy zaliczkach wpłacanych kiedyś to już mi pachnie oszustwem. Co z tym można zrobić? Zgłosić oszustwo do prokuratury? Muszę coś zrobić zanim oni coś zrobią ze mną lub moim lokalem - tylko co?
    Komentarz edytowany Zator_1
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zator_1: ale kombinowanie przy zaliczkach wpłacanych kiedyś to już mi pachnie oszustwem. Co z tym można zrobić ?
    Sam nic nie zdziałasz, musisz mieć "pomocników", najlepiej z wykształceniem ekonomicznym. Rozejrzyj się wokół siebie.
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chyba raczej prawniczym...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To zacznij od prawników. Biegły księgowy (rewident) od razu by to wszystko najpierw rozszyfrował, ale to nieco kosztuje. Poźniej by zaczął działać prawnik, albo równolegle z księgowym. Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Zator_1:[/cite]
    Kuba_P napisał: "Zator_1 w tych twoich wywodach to nie tylko normy zużycia są tu blednie przedstawiane, ale nie zastosowano przy rozliczeniach stawek rozliczeniowych
    niewynikający z kosztów zakupu wody przez WM." - to teraz ja nie rozumiem:cry: wywodu Egzo również.
    A no to tak ...

    Z faktur wynika, że na teren nieruchomości dostarczono 16.000 m3 wody w roku, a z odczytów ze wszystkich lokali wynika, że w lokalach zużyto 14.800 m3. powstaje różnica 1200 m3
    Należy wyliczyć stawkę rozliczeniową, aby pokryć koszty zakupu wody .
    Są wspólnoty, które koszty uchybów i awarii na instalacji części wspólnych wliczają w stawkę rozliczeniową na podstawie uchwalonych Regulaminów rozliczenia mediów dostarczanych do lokali.
    Nie stosują stawek stosowanych przed dostawcę wody ( zewnętrznych).


    ... i o tm chciałem ci opowiedzieć ...
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To teraz wszystko jasne, dziękuję.
    Ale czy rzeczywiście nikt na tym portalu nie spotkał się z sytuacją jak moja - mam już przed-sądowe polecenie zapłaty w garści (7 dni na uregulowanie) i mimo wysłania własnego rozliczenia i wpłaty wynikających z niego środków, obawiam się że sprawa trafi do szybkiego sądu. Trochę z tym potem jest odkręcania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale czy rzeczywiście nikt na tym portalu nie spotkał się z sytuacją jak moja
    ja się nie spotkałem ...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    obawiam się że sprawa trafi do szybkiego sądu
    A złożyłeś już u administratora pismo do zarządu ze swoimi wyliczeniami?
  • Opcje
    Zator_1Zator_1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Admin nie przekazuje żadnych pism zarządowi.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Zator_1:[/cite]Admin nie przekazuje żadnych pism zarządowi.
    a znasz skład Zarządu , wiesz gdzie mieszkają , jakie posiadają lokale .... uważam, że kopie pism powinieneś przesłać na ich adresy prywatne.

    Im więcej osób chodzi w danej sprawie , tym szybciej będzie finał ...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Admin nie przekazuje żadnych pism zarządowi.
    To (na razie) nie twoja sprawa, jak administrator kontaktuje się z zarządem.
    Bierzesz od administratora potwierdzenie na swojej kopii, że złożyłeś pismo w sprawie korekty wyliczeń za wodę - masz podkładkę. A jak on wyrzuci pismo do kosza, to jego problem, nie twój. Zbieraj papierki, gdyby jednak chcieli pozwać cię do sądu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.