zwrot uchybu (różnic)

mcmielnikmcmielnik Użytkownik
edytowano października 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

mam taki problem, mianowicie w budynku X jest właściciel Y, który nie podaje, przez kilka okresów rozliczeniowych odczytów wodomierzy, naliczane jest mu szacunkowe zużycie. Istnieje taka możliwość w programie księgowym, że po podaniu stanu wodomierza np. po 2 latach, system obliczy i stwierdzi czy szacunkowe zużycia przez te 2 lata były zawyżone czy zaniżone. Jeżeli naliczał za dużo to zwróci po obowiązujących stawkach w poszczególnych okresach rozliczeniowych. System jednak nie zwraca uchybu (dodanej do zużycia danego lokalu - różnicy między sumą wodomierzy indywidualnych a wodomierzem głównym) - to chyba luka programu księgowego lub założenie że uchybu się nie zwraca.

moje pytanie: czy uchyb też podlega rozliczeniu - zwrotowi, czy raz naliczony nie jest rozliczany. Dodam, że w budynku nie ma regulaminu rozliczania mediów.
Pomijam metody i sposoby naliczania szacunkowego.

podsumowując czy uchyb podlega zwrotowi, jeśli tak to dlaczego? jeśli nie to też dlaczego?

z góry dziękuję za sugestie.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mcmielnik: [/cite]w budynku X jest właściciel Y, który nie podaje, przez kilka okresów rozliczeniowych odczytów wodomierzy, naliczane jest mu szacunkowe zużycie. Istnieje taka możliwość w programie księgowym, że po podaniu stanu wodomierza np. po 2 latach, system obliczy i stwierdzi czy szacunkowe zużycia przez te 2 lata były zawyżone czy zaniżone.

    Masz luki w wiedzy ...nie zapoznałeś się z ustawą o własności lokali .

    Tam jest zapisane, że okresem obrachunkowym dla wspólnoty jest rok kalendarzowy , inaczej mówiąc, koszty roczne utrzymania nieruchomości należy rozliczyć w I kwartale roku następnego.
    Dla mnie do kuriozum należy zaliczyć, ... rozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości powyżej 1 roku ( u ciebie 2 lat) ...

    Co zrobić z niedoborem dla wspólnoty ( nadpłata dla właściciela lokalu ) po rozliczeniu 2 letnim? jak już sprawozdania finansowe są uchwalone. Kto ma zapłacić za to zamieszanie za dodatkową pracę - korektę ?
    właściciel lokalu, który nie dopełnił obowiązku udostępnienia lokalu w okresie odczytów , czy ogół właścicieli ?

    Nie rozumiem skąd u właścicieli lokali takie nonszalanckie podejście do spraw rozliczeniowych we Wspólnocie?
  • Opcje
    mcmielnikmcmielnik Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P:

    może masz rację, spróbuję od tej strony.

    dzięki.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy uchyb podlega zwrotowi, jeśli tak to dlaczego? jeśli nie to też dlaczego?
    Póki nie macie regulaminu rozliczeń, to cokolwiek zrobicie, może być zaskarżone i wynik niepewny.
    Możecie uchyb potraktować jako część kosztów wspólnych (rozliczać udziałami) lub doliczać do kosztów lokalowych proporcjonalnie do zużycia wody (to chyba częstsze rozwiązanie)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.