Współwłasnośc a pozwolenie na alkohol ?

XanthiXanthi Użytkownik
edytowano października 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam, Mam działalność gospodarczą która ma juz ponad 20 lat. Mamy współwlasność w tym domu, którym mieszkamy (wielorodzinny) oraz w nim tez na dole prowadzimy sprzed alkoholu i tak dalej (sklep). Ja mam 11/20 domu a reszta po 3/20 dalszych wlascicieli. Teraz moje pytanie brzmi czy potrzebuje podpisy wpolwlascieli tego domu do sprzedazy alkoholu. 5 lat temu mialem taki sam problem i w gminie tez ode mnie chcieli tak podpis a po telefonie do warszawy do goscia ktorego juz aktualnie numeru nie mam i powolanie sie na niego okazalo sie ze takiego podpisu nie trzeba i dalej tą sprzedaz prowadze.

Prosze kierować pytania to postaram sie odpowiedź czego brakuje, bo tak tylko zgrubsza opisałem sprawę. pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [b]Zgoda na sprzedaż alkoholu[/b]
    
    Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży, może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.
    
    Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy, a zgodnie z normą prawa wyrażoną [b]w art. 18 ust. 6 pkt 3 [/b]ww. ustawy, [u]do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku,[/u] jeżeli punkt sprzedaży jest zlokalizowany w wielorodzinnym budynku mieszkalnym.
    
    Artykuł ten wskazuje w sposób wyraźny podmioty uprawnione do wyrażenia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych. Przepis nakłada na organ administracji jedynie obowiązek sprawdzenia, czy do wniosku o wydanie przedmiotowego zezwolenia dołączono zgodę pochodzącą od podmiotu legitymującego się statusem:
    
       [ulist]
    [li] właściciela,[/li]
       [li] użytkownika,[/li]
        [li]zarządcy lub administratora budynku.[/li]
    [/ulist]
    
    Natomiast zdaniem orzecznictwa badanie czy jedna z tych osób (użytkownik, zarządca lub administrator) jest uprawniona do podjęcia samodzielnie takiej decyzji przekracza zakres obowiązków organu i w istocie doprowadziłoby do sytuacji, w której organ byłby zobligowany do badania legalności każdego dokumentu, a to z kolei byłoby sprzeczne z zasadami postępowania administracyjnego.
    
    Organ administracji, wydając zezwolenie, zobowiązany jest tylko do sprawdzenia czy oprócz innych przesłanek, spełniony jest wymóg zgody jednego z podmiotów określonych w omawianym przepisie. Stanowisko to potwierdza między innymi wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 01.12.2009 r. (sygn. akt[b] III SA/Lu 446/09[/b]).
    
    Zatem jeżeli [b]w praktyce zgodę na sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej udzieli zarząd lub zarządca, [/b]to pod względem formalnym przedsiębiorca, po spełnieniu innych przesłanek, uzyska zgodę wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na sprzedaż alkoholu.
    
    Powyższy przepis odnosi się jednak [b]do wszystkich budynków wielorodzinnych[/b], a zatem [b]dotyczy on zarówno budynków[/b] spółdzielczych, budynków komunalnych, budynków będących współwłasnością, jak i [b]wspólnot mieszkaniowych.[/b] Tymczasem w każdym z tych budynków zgodne z prawem decyzje podejmowane będą w inny sposób.
    

    http://www.administrator24.info/artykul/id2443,zgoda-na-sprzedaz-alkoholu-we-wspolnocie-mieszkaniowej?p=2
  • Opcje
    XanthiXanthi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie daje mi to rzetelnej odpowiedzi.... Czyli jezeli ja mam 11/20, druga osoba 3/20 / kolejna 3/20 i ostatnia sie nie zgadza i tez ma 3/20 a reszta sie zgadza to nie moge prowadzic sprzedazy alkoholu ??
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    Kto jest zarządcą tej nieruchomości?
    potrzebna ci jest uchwała współwłaścicieli na sprzedaż alkoholu

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1356-sprzedaz-alkoholu-w-budynku-wspolnoty-mieszkaniowej

    [b][u][i]z kodeksu cywilnego[/i][/u][/b]
    [b]Art. 199.[/b] Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które [b]przekraczają zakres zwykłego zarządu[/b], potrzebna [b]jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.[/b] 
    W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli
    
    [b]Art. 201.[/b] Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest [b]zgoda większości współwłaścicieli. [/b]
    W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
    


    Zgoda na sprzedaż alkoholu przekracza zarząd zwykły !!!
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    XanthiXanthi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest współwłasność, nie jest powiedziane kto jest zarządca tej nieruchomości. Chyba ze gdzies to w papierach jest... ? Gdzie taka uchwałe mozna uzyskac bo mi 4/5 włascicieli podpisze to tylko jeden sie pokłocil z kims i ma problem...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2013
    [cite] Xanthi:[/cite]
    Gdzie taka uchwałe mozna uzyskac .
    samemu musisz napisać , i pozbierać głosy ...


    :zakaz: http://www.zarzadca.pl/component/multicategories/category/110-pozwolenie-na-sprzedaz-alkoholu


    :whistling:
  • Opcje
    XanthiXanthi Użytkownik
    edytowano października 2013
    Dobra, ile będę musiał czekac na wydanie zgody przez sąd ?? Bo konczy mi sie podpis (znaczy nie konczy podpis tylko wczesniejsze pozwolenie od gminy ) (do 2015 roku) i juz teraz wiem ze gosciu nie podpisze mi tego a reszta tak. Logiczne jest chyba, że chce miec zachowana ciagłośc w sklepie a nie go zamykac. Wole wczesniej wystosowac pismo bo z polskim prawem to roznie bywa. Moge tez wystawic o zniesienie wspolwlasnoci ale to potrwa z 5 lat... :/
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    juz teraz wiem ze gosciu nie podpisze mi tego a reszta tak.

    Najpierw uchwała o sprzedaż ... następnie Sąd ... Ile? to zależy od Sądu ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    juz teraz wiem ze gosciu nie podpisze mi tego a reszta tak.

    Najpierw uchwała o sprzedaż ... następnie Sąd ... Ile? to zależy od Sądu ...

    Zniesienie współwłasności pozostaje bez wpływu na kwestię uzyskania głosów od wszystkich współwłaścicieli, o ile lokali w nieruchomości jest położonych mniej niż osiem, ponieważ dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu nadal będzie wymagało zgody wszystkich właścicieli. Co do postępowania sądowego, to skoro tylko kilku współwłaścicieli - nie powinno to potrwać długo, trzeba zgodę tych pozostałych współwłaścicieli sądowi pokazać.

    Skoro to nie wspólnota, to żadnych uchwał się nie podejmuje.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] Zarządca:[/cite] Skoro to nie wspólnota, to żadnych uchwał się nie podejmuje.
    po czym sądzisz, że to nie wspólnota?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Xanthi:[/cite]Moge tez wystawic o zniesienie wspolwlasnoci ale to potrwa z 5 lat... :/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.