Czy zebranie jest organem wspólnoty?
tajfun
Użytkownik
Mam pytanie. Czy zebranie jest organem wspólnoty ( mamy taki zapis w statucie) Czy zebranie ( np:obecność 8% członków wspólnoty ) może zadecydować o niedopuszczeniu do głosowania projektu uchwały podpisanej przez 10% (wg udziałów). I czy w ogóle musi być zebranie aby głosować taka uchwałę?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Może. Jeżeli te 10%, które złożyło projekt uchwały, nie raczyło przyjść na zebranie, to decydują ci, którzy przyszli.
Nie. Uchwałę można głosować w trybie obiegowym.
Nowy doklejony: 01.11.13 21:35 To znaczy ,że jeżli jest przedstawiona na zebraniu to może być lub nie być głosowana , a jeżeli w trybie " obiegowym" to jest głosowana? Dziwne !!!
Takie różne dziwne zapisy są jeszcze w tzw statutach jako pozostałości po dawnych czasach gdy zarząd był powierzony instytucjom państwowym.
Jeżeli minimum 10% właścicieli zgłosiło projekt uchwały to zarząd jest obowiązany taką uchwałę poddać pod głosowanie na zebraniu i dokończyć zbieraniem głosów (gdy nie ma większości na zebraniu). Jeżeli natomiast obecni na zebraniu nie zgodzili się na dany porządek obrad przewidujący głosowanie tej uchwały to nie ma zmiłuj, na zebraniu nie może być głosowana - tylko obiegiem.
To mnie przekonuje.Ale jest jeszcze jeden problem. Glosowanie ( obiegiem ) przeprowadza zarządca ( my mamy zarządcę 18.1) Co, jeśli zarządca powie NIE. Zebranie powiedziało nie, więc nie będziemy zbierać głosów. Chodzi mi dokładnie o to czy można podać projekt uchwały do rozpatrzenia przez sąd bez glosowania.
W określonej sytuacji właściciele mają prawo sami zebrać podpisy pod uchwałą.
bo są nic nie warte takie dokumenty bez rejestracji w KRS.
Takie sytuacje mają miejsce w tych wspólnotach, gdzie zapatrzono się w działalności SM a naśladownictwo jest na porządku dziennym ...:bigsmile:
zebranie o niczym nie decyduje.
We wspólnocie o wszystkim decydują właściciele lokali.
Właściciele lokali posiadający większość stanowią prawo (ponad 50% ze wszystkich posiadanych udziałów 100% ),
ta zasad nie dotyczy właściciela większościowego ( to taki co posiada powyżej 50 % udziałów w NW).
Nowy doklejony: 02.11.13 17:27
Kuba P. Mam jeszcze jedną prośbe. Przeczytałem wasza dyskusję w watku o ustawie smieciowej. Zadałem pytanie Pitrkowi.Ale nie chce mi odpowiedzieć.Możesz tam przejść i odpowiedzieć na moją watpliwość.Nie do końca bowiem rozumie znaczenie nieruchomości lokalowej w strukturze wspólnoty.
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku z dnia 26 października 2011 r. (sygn. akt I ACa 953/11, niepubl.), wrocławski Sąd Apelacyjny zauważył, że uchwały wspólnot mieszkaniowych nie stanowią prawa, dlatego też sprzeczność jednej uchwały z drugą nie oznacza sprzeczności z prawem. Wyraził również następujący pogląd odnośnie regulaminu : „ Uchwały tej nie można uznać za sprzeczną z regulaminem zarządu, bowiem regulamin ten jest zwykłą uchwałą właścicieli lokali i ma charakter względnie obowiązujący o tyle, że w każdej chwili właściciele lokali mogą podjąć uchwałę, w której zadecydują inaczej niż postanowili w regulaminie.”
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1377-i-aca-95311-okreslenie-sposobu-zarzadu
Czas refom a nie zaścianka ... czas naśladownictwa SM już minął po 17 latach obowiązywania trzeciego modelu zarzadzania nieruchomości.
po uchwaleniu takiego statutu nikt nie powołuje się na uchwalę uchwalającą statut tylko idzie na skróty i mówi o STATUCIE wspólnoty , a ten typ dokumentów we wspólnocie jest na wyrost, nie ta ranga do podmiotu jakim jest wspólnota mieszkaniowa.
Regulamin wspólnoty oddaje ducha tego podmiotu.