Od balkonu należy wyliczyć udział
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Gazeta Prawna zamiast pisać herezje, powinna zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Stosownie do art. 3 ust.3 ustawy o własności lokali udział właściciela w nieruchomości wspólnej stanowi stosunek powierzchni lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi do łącznej powierzchni lokali i pomieszczeń przynależnych. Balkon nie jest pomieszczeniem przynależnym a gdyby uznać je za pomieszczenie pomocnicze jak pisze autor artykułu, to i tak nie wlicza się do udziału w nieruchomości wspólnej. Na pytanie co należy rozumieć pod pojęciem pomieszczenia przynależnego odpowiada art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali i te powierzchnie są doliczane. <br />Ponadto propaguję zapoznać się orzeczeniem Sądu Najwyższego sygn. akt III CZP 10/2008.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Głoszenie takich herezji ma jeden cel - zwiększyć przychód samorządów . Kolejny pomysł urzędasów , wycisnąć z właścicieli lokali ile się da ...
Inną sprawą są samowole w zabudowywanie loggi powiększające lokal.
"...Montaż lekkich przesuwanych profili z aluminium i pleksi, które mają poprawić izolację akustyczną i cieplną lokalu, organy budowlane kwalifikują jako montaż urządzeń o wysokości poniżej 3 m na obiektach budowlanych. Takie prace nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia..." - http://www.kike.pl/2012/08/30/budowa-masztow-i-infrastruktury-telekomunikacyjnej-pozwolenie-czy-zgloszenie/
A co ten cytat ma wspólnego z powiększaniem pul przez zabudowę loggi?
Chodzi o takie przypadki , gdzie po zamontowaniu dodatkowych okien na loggi
usuwa się dotychczasową ściankę dzieląca loggie z pokojem ...
powiększając w ten sposób powierzchnie u.l. i ogrzewaną za którą nie płaci ....
Opieracie się o starą normę (PN-70/B-02365), wycofaną przez PKN.
Obecna norma (PN-ISO 9836:1997) włącza balkony i loggie.
Dla niedowiarków:
http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Zasady-obliczania-powierzchni-uzytkowej--6_2_100_1492.html
"...Wprowadzenie w rozporządzeniu jednoznacznych zasad obliczania powierzchni dla budynków nowo budowanych, a także – w przypadku nadbudowy, rozbudowy, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania – budynków oddanych do użytkowania, polegających na powołaniu w przepisach Polskiej Normy PN-ISO 9836:1997 pozwoli ustalić jednolite reguły...
Zasady zawarte w Polskiej Normie PN-ISO 9836:1997 będą miały zastosowanie jedynie do budynków nowo budowanych, a także w przypadku nadbudowy, rozbudowy, przebudowy i zmiany sposobu użytkowania budynków oddanych do użytkowania jeżeli zasady te były stosowane w tych budynkach przed dniem wejścia w życie rozporządzenia...."
Gdzieś dzwonią, ale gdzie ...
Uważam, że to co zacytowałeś ma zastosowanie przy poprawnym ustalaniu co deweloper sprzedaje (dla notariusza - opis lokalu)
Dla ustalenia udziału % w NW nie ma zastosowania ...
Trudno, żeby korygowały powierzchnie lokali do tyłu.
Te zmiany nie dotyczą metody wyliczania udziałów przy loggiach . Loggia zabudowywana nie jest już loggia tylko pomieszczeniem.
Te zmiany dotyczą notariuszy, którzy w cześć opisowej w akcie notarialnym ujawniali co jest przenoszone na własność.
Mają szczegółowo opisywać jakie elementy nieruchomości budynkowej są ich własnością .
U siebie miałem jeden taki przypadek. Właściciel zwrócił się z wnioskiem/prośbą o z wydanie zgody na zamontowanie takiej aluminiowej konstrukcji. Wydałem pisemną zgodę, w związku z faktem ,że taka konstrukcja nie wymaga żadnych administracyjnych zgłoszeń czy pozwoleń, oraz faktem ,że ingerencja w część wspólną nieruchomości (w elewacje) nie narusza art. 12.1 i 13.1 uowl. Dwie pieczątki i mój podpis, i po sprawie. tak działa "Dyktator Wspólnotowy". Widocznie znał obowiązujące w Polsce prawo, i z tej wiedzy skorzystał. Głupi urzędnicy są wszędzie. elan124 - zwróć się z prośbą do US z zapytaniem czy musisz zapłacić podatek od pożytku. Oni na takich "jeleni" czekają.
Oczywiście mówimy o zabudowie z "profili aluminiowych" a nie trwałej zabudowy płytami czy cegłami. To nie jest samowola - to jest okradanie WM. Chyba tylko u KubyP płaca za ogrzewaną powierzchnię, w większości rozliczają dostarczoną energię. A jak wniesiecie łóżko do piwnicy, to piwnica stanie się " sypialnią".
<br />W artykule nie ma słowa o pomieszczeniu przynależnym, więc nie wiem po co wtrącasz to pojęcie i odsyłasz do jego definicji?
Jednak do obliczania udziałów uwzględnia się nie tylko powierzchnię mieszkalną, czy powierzchnię lokalu, ale także pomieszczeń przynależnych.
"...Ustawa o własności lokali w art. 2 wyróżnia dwie kategorie pomieszczeń, których istnienie i kwalifikacja mają istotne znaczenie dla posiadania przez dany lokal charakteru samodzielnej nieruchomości. Pierwszą z nich są pomieszczenia pomocnicze, drugą zaś pomieszczenia przynależne.
Za pomieszczenie pomocnicze – choć ustawodawca nie precyzuje tego pojęcia ani nie wskazuje jego przykładu – należy uznać wszystkie pomieszczenia, które ułatwiają bądź wręcz umożliwiają korzystanie z izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Takie rozumienie tego terminu prowadzi do wniosku, że przykładem pomieszczeń pomocniczych są łazienka, wydzielony ustęp oraz korytarz (tak WSA w Bydgoszczy w wyroku z 30 stycznia 2008 r., II SA/Bd 935/2007).
Pomieszczeniom pomocniczym znajdującym się poza główną substancją lokalu, przydawany jest niekiedy charakter pomieszczenia przynależnego (tak WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 19 lutego 2009 r., III SA/Gd 434/2008). Tymczasem pomieszczeń pomocniczych (art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali) nie należy mylić z pomieszczeniami przynależnymi (art. 2 ust. 4 ustawy).
Pomieszczenia pomocnicze stanowią nieodłączny składnik głównej części lokalu i służą zaspokajaniu tych samych potrzeb mieszkaniowych.
Pomieszczenie przynależne zaś służy zaspokajaniu "innych potrzeb" osób, korzystających z samodzielnego lokalu mieszkalnego (tak NSA w wyroku z 1 lutego 2011 r., I OSK 1449/10).
Pomieszczenia przynależne – podobnie jak lokal – winny być wydzielone trwałymi ścianami, jednak nie muszą spełniać pozostałych wymogów samodzielności. Przykładem pomieszczeń przynależnych są zgodnie z ustawą piwnica, strych, komórka oraz garaż. Mają one typowo akcesoryjny charakter, zawsze funkcjonować będą niejako obok lokalu posiadającego przymiot samodzielności (tak WSA w Bydgoszczy w wyroku z 30 stycznia 2008 r., II SA/Bd 935/07)...." - więcej tutaj:
http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/pomieszczenia-pomocnicze-i-przynalezne-w-swietle-ustawy-o-wlasnosci-lokali