adaptacja niedoszłej kotłowni na mieszkanie

marekzmarekz Użytkownik
edytowano listopada 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Potrzebuję pomocy w pewnej sprawie.
Jestem właścicielem((ok 7% udziału) jednego z 12 lokali mieszkalnych w dużej wspólnocie, gdzie gmina ma 30% udziałów.
W bloku w którym mieszkam znajduje się pomieszczenie w stanie super surowym, którego przeznaczeniem miała być kotłownia, ale ze wzgędu na zmianę sposobu ogrzewania budynku na gazowe na etapie budowy zaprzestano realizacji tego projektu, czego efektem jest pomieszczenie na parterze z oknami bez tynków, instalacji, podłogi,....itd. Czyste ściany,ziemia, kilka rur od gazu i rura kanalizacyjna wraz z kratką, z której to od czasu do czasu wydostaje się zawartość szamba.
Chciałbym stać się właścicielem lub najemcą tego pomieszczenia, ale nie wiem jak się do tego zabrać, a w gminie nie mozna liczyc na pomoc.
Napiszę może co udało mi się ustalic.
Wiem juz, że aby cokolwiek zmienic w rzeczywistości z tym pomieszczeniem będę potrzebował uchwały i wiekszości głosów we wspólnocie. To nie jest problem. Wiem, że nie można kupic pomieszczen wspólnych od wspólnoty.
Moje rozterki, to na jaki rodzaj lokalu przekształcić pomieszczenie aby jego wykup był najtańszy i po wykupieniu zmienic sposob uzytkowania? Czy jest to realne?
Czy można wynająć od wspólnoty takie pomieszczenie i samemu przeprowadzic proces adaptacji, po czym odliczyc koszty adaptacji od ustalonego na zasadach gminnym czynszu? Takie rozwiązanie chyba było by dla mnie najlepsze.
:cry:

Komentarze

  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    Wiem, że nie można kupic pomieszczen wspólnych od wspólnoty.
    Od kogo to wiesz? To jest nieprawda. Rada zależy od tego, jak chcesz wykorzystać to pomieszczenie? Chyba nie na mieszkanie, skoro
    kilka rur od gazu i rura kanalizacyjna wraz z kratką, z której to od czasu do czasu wydostaje się zawartość szamba.
    :bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz to pomieszczenie wynająć lub kupić od wspólnoty.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marekz: Czy można wynająć od wspólnoty takie pomieszczenie
    Ciekaw jestem ilu będzie chętnych ?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marekz:[/cite]Moje rozterki, to na jaki rodzaj lokalu przekształcić pomieszczenie aby jego wykup był najtańszy i po wykupieniu zmienic sposob uzytkowania? Czy jest to realne?
    Oczywiście, że jest to realne. Proponowałbym może wykupić to, jako pomieszczenie magazynowe, bo takie ma najniższe wymagania do spełnienia, jeśli chodzi o wyposażenie techniczne. Jeśli to byłby magazyn bez stałej obsługi, to przecież nawet nie będzie wymagał ogrzewania. Byle byłoby jakieś oświetlenie. W następnym kroku można podjąć zamiar adaptacji na lokal użytkowy, lub mieszkalny. Ale... najpierw trzeba byłoby zrobić porządek z istniejącą infrastrukturą w tym pomieszczeniu i na przykład wywalić ją do nieruchomości wspólnej, a następnie wydzielić formalnie lokal i uzyskać zaświadczenie o samodzielności.

    Takie rozwiązanie powinno być na rękę nie tylko Tobie, ale też wspólnocie, jak myślę.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    najpierw trzeba byłoby zrobić porządek z istniejącą infrastrukturą w tym pomieszczeniu i na przykład wywalić ją do nieruchomości wspólnej
    Oczywiście przenieść rury gazowe i tą kanalizację na korytarz, niech tam wybija szambo.
    Takie rozwiązanie powinno być na rękę nie tylko Tobie, ale też wspólnocie, jak myślę.
    Wszyscy będą zadowoleni.:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    marekz -
    Czy można wynająć od wspólnoty takie pomieszczenie i samemu przeprowadzic proces adaptacji, po czym odliczyc koszty adaptacji od ustalonego na zasadach gminnym czynszu? Takie rozwiązanie chyba było by dla mnie najlepsze
    Fajne rozwiązanie, wspólnota "zasponsoruje" Ci adaptacje pomieszczenia. Ja bym tego nie wymyślił.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Oczywiście przenieść rury gazowe i tą kanalizację na korytarz, niech tam wybija szambo.
    Ja myślę, że Twój stale kpiący i sarkastyczny ton wynika z tego, że masz jakiś poważny problem, ale na szczęście, to nie jest mój problem. : )

    Do rzeczy: napisałem, że przy adaptacji należałoby zrobić porządek z infrastrukturą. W tym pojęciu mieści się bardzo dużo rzeczy, a między innymi usprawnienie kanalizacji. Jeśli wybija szambo, to może być problem ze spadkami i zatykaniem przewodów, który przy takiej okazji można rozwiązać. Ale... to może też być przyczyna o wiele bardziej prozaiczna: brak opróżniania zbiornika, kiedy się przepełnia. Może jakby raz, czy dwa wybiło na klatce schodowej, a nie w nie używanym pomieszczeniu, to ludzie bardziej by się zainteresowali swoją kanalizacją? Takie wybijanie, to nie jest normalny proces związany z eksploatacją kanalizacji. To jest stan awaryjny i zawsze oznacza, że jest jakaś nieprawidłowość, którą należy usunąć.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    marekzmarekz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]
    Wiem, że nie można kupic pomieszczen wspólnych od wspólnoty.
    Od kogo to wiesz? To jest nieprawda. Rada zależy od tego, jak chcesz wykorzystać to pomieszczenie?
    Wiem to od radcy prawnego i zarządcy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2013
    [cite] czajnik5:[/cite]
    [cite] marekz:[/cite]Moje rozterki, to na jaki rodzaj lokalu przekształcić pomieszczenie aby jego wykup był najtańszy i po wykupieniu zmienic sposob uzytkowania? Czy jest to realne?
    Oczywiście, że jest to realne. Proponowałbym może wykupić to, jako pomieszczenie magazynowe, bo takie ma najniższe wymagania do spełnienia, jeśli chodzi o wyposażenie techniczne. Jeśli to byłby magazyn bez stałej obsługi, to przecież nawet nie będzie wymagał ogrzewania. .

    Moim zdaniem to nie ma znaczenia, ponieważ cenę ustala wspólnota mieszkaniowa, ściśle jej członkowie i nie ma tu żadnych stawek narzuconych odgórnie.


    Aby wykupić należałoby uzyskać zaświadczenie o samodzielności, ponieważ tylko lokal samodzielny, ewentualnie pomieszczenie przynależne do samodzielnego lokalu (np. piwnica) może być przedmiotem obrotu.

    Nowy doklejony: 13.11.13 06:37
    [cite] marekz:[/cite]
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]
    Wiem, że nie można kupic pomieszczen wspólnych od wspólnoty.
    Od kogo to wiesz? To jest nieprawda. Rada zależy od tego, jak chcesz wykorzystać to pomieszczenie?
    Wiem to od radcy prawnego i zarządcy.

    Moim zdaniem można, skoro zgodnie z art. 22 ust. 3, pkt. 5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego.

    Przy czym w/w przepis wskazuje, że wyszczególniono w nim przykładowe czynności przekraczajace zakres zwykłego zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    oczywiście, że nie ma odgórnych stawek. Sprzedaż, to sprawa pomiędzy kupującym i sprzedającym. Mam jednak wrażenie, że autor obawia się, że im więcej zaadaptuje przed wykupem, tym więcej może zażądać wspólnota. Może to tylko wrażenie.

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.