Tryb głosowania
Viperksg
Użytkownik
Witam jestem właścicielem...mam taką sprawę że w mojej nieruchomości Gmina ma 54% udziału pozostali 46% (4 lokale, w tym że właścicielem tych lokali jestem tylko Ja, ale posiadam 4 odrębne księgi wieczyste), chcę zastosować na uchwale tryb 2a na podstawie art. 23 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, czyli 1 właściciel 1 głos. Czy taka uchwała jest zgodna z prawem, bo moim zdaniem tak. Czy mają Państwo jakieś orzecznictwo w tej sprawie? Bo dotychczasowy Zarządca nie zgadza się z moją interpretacją.
Proszę o pomoc.
Proszę o pomoc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Zastanawiają jednak dwie sprawy:
a) co konkretnie kryje się za sformułowaniem "zastosowałem tryb" ? Zmiany trybu głosowania nie dokonuje się arbitralnie, niezbędne jest dokonanie czynności formalnej polegającej na zgłoszeniu wniosku o zmianę zasad głosowania. Wniosek taki można zgłosić ustnie a najlepiej na piśmie.
b) ile lokali jest w twojej wspólnocie? Czy mają wobec was zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali w kwestiach podejmowania decyzji ?
W przeciwnym razie, tzn. gdy lokali jest 7 lub mniej - nie ma takiej możliwości, ponieważ do zarządu rzeczą wspólną stosujemy przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności a tam takiego rozwiązania, jakie przewiduje art. 23 ust. 2 a brak - w takiej sytuacji zarządca ma rację.
Odnośnie natomiast samego wniosku o głosowanie w trybie art. 23 ust. 2a:
"W szczególności zgłoszone przez właścicieli żądanie zmiany sposobu obliczania głosów to oświadczenie woli, do którego należy stosować kodeksowe reguły interpretacji oświadczeń woli, na co wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.04.2008 r., sygn. akt: II CSK 605/07. Aby spowodowało przejście z udziałowego głosowania na głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, w swej treści musi zawierać zapis jakich konkretnie uchwał dotyczy. Właściciele winni więc skonkretyzować przedmiot głosowania, w przeciwnym razie nie będzie możliwe uznanie skuteczności takiego żądania."
Więcej na ten temat w artykule: Żądanie głosowania w trybie jeden właściciel - jeden głos można zgłosić w trakcie głosowania na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/560-zadanie-glosowania-w-trybie-jeden-wlasciciel-jeden-glos-mozna-zglosic-w-trakcie-glosowania
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2008 roku, sygn. akt: II CSK 605/07:
"Należy przyjąć, że odstępstwo od „udziałowego" sposobu głosowania i to „na każde żądanie" właścicieli oznacza konieczność bliższego określenia materii, w której mogłoby nastąpić głosowanie w sposób przyjęty w art. 23 ust. 2a ustawy. Określenie takie powinno znaleźć się w treści żądania skierowanego do zarządu Wspólnoty. Nie ma zasadniczych powodów ku temu, aby omawianemu „żądaniu" właścicieli odmawiać cech oświadczenia woli (art. 60 k.c.). W rezultacie będą miały do niego zastosowanie odpowiednie reguły interpretacji oświadczeń woli przewidziane w art. 65 k.c."
Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/559/