Tryb głosowania

ViperksgViperksg Użytkownik
edytowano listopada 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam jestem właścicielem...mam taką sprawę że w mojej nieruchomości Gmina ma 54% udziału pozostali 46% (4 lokale, w tym że właścicielem tych lokali jestem tylko Ja, ale posiadam 4 odrębne księgi wieczyste), chcę zastosować na uchwale tryb 2a na podstawie art. 23 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, czyli 1 właściciel 1 głos. Czy taka uchwała jest zgodna z prawem, bo moim zdaniem tak. Czy mają Państwo jakieś orzecznictwo w tej sprawie? Bo dotychczasowy Zarządca nie zgadza się z moją interpretacją.
Proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zacytowane przez ciebie przepisy nie pozostawiają wątpliwości - jeżeli w rękach jednego właściciela pozostaje ponad połowa udziałów (gmina), to tryb głosowania 1/1 stosuje się na wniosek właścicieli reprezentujących łącznie co najmniej 20% udziałów. Zarządca nie ma tu pola do żadnej interpretacji.
    Zastanawiają jednak dwie sprawy:
    a) co konkretnie kryje się za sformułowaniem "zastosowałem tryb" ? Zmiany trybu głosowania nie dokonuje się arbitralnie, niezbędne jest dokonanie czynności formalnej polegającej na zgłoszeniu wniosku o zmianę zasad głosowania. Wniosek taki można zgłosić ustnie a najlepiej na piśmie.
    b) ile lokali jest w twojej wspólnocie? Czy mają wobec was zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali w kwestiach podejmowania decyzji ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] Viperksg:[/cite]Witam jestem właścicielem...mam taką sprawę że w mojej nieruchomości
    Gmina ma 54% udziału pozostali 46% czyli Ja
    (4 lokale, w tym że właścicielem tych lokali jestem tylko Ja, ale posiadam 4 odrębne księgi wieczyste),
    chcę zastosować na uchwale tryb 2a na podstawie art. 23 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, czyli 1 właściciel 1 głos.
    Czy taka uchwała jest zgodna z prawem, bo moim zdaniem tak.
    Czy mają Państwo jakieś orzecznictwo w tej sprawie?
    Bo dotychczasowy Zarządca nie zgadza się z moją interpretacją.
    Proszę o pomoc.
    i prawidłowo myślisz , choć to niczego nie zmienia przy głosowaniach co najwyżej doprowadzi do PAT-u. ..... i wtedy do Sądu .... a to stronę przegraną może zaboleć ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli w nieruchomości położonych jest więcej niż 7 lokali, wtedy głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos można, przy spełnieniu warunków określonych w ustawie o własności lokali zastosować.
    W przeciwnym razie, tzn. gdy lokali jest 7 lub mniej - nie ma takiej możliwości, ponieważ do zarządu rzeczą wspólną stosujemy przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności a tam takiego rozwiązania, jakie przewiduje art. 23 ust. 2 a brak - w takiej sytuacji zarządca ma rację.


    Odnośnie natomiast samego wniosku o głosowanie w trybie art. 23 ust. 2a:

    "W szczególności zgłoszone przez właścicieli żądanie zmiany sposobu obliczania głosów to oświadczenie woli, do którego należy stosować kodeksowe reguły interpretacji oświadczeń woli, na co wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.04.2008 r., sygn. akt: II CSK 605/07. Aby spowodowało przejście z udziałowego głosowania na głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, w swej treści musi zawierać zapis jakich konkretnie uchwał dotyczy. Właściciele winni więc skonkretyzować przedmiot głosowania, w przeciwnym razie nie będzie możliwe uznanie skuteczności takiego żądania."
    Więcej na ten temat w artykule: Żądanie głosowania w trybie jeden właściciel - jeden głos można zgłosić w trakcie głosowania na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/560-zadanie-glosowania-w-trybie-jeden-wlasciciel-jeden-glos-mozna-zglosic-w-trakcie-glosowania

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2008 roku, sygn. akt: II CSK 605/07:

    "Należy przyjąć, że odstępstwo od „udziałowego" sposobu głosowania i to „na każde żądanie" właścicieli oznacza konieczność bliższego określenia materii, w której mogłoby nastąpić głosowanie w sposób przyjęty w art. 23 ust. 2a ustawy. Określenie takie powinno znaleźć się w treści żądania skierowanego do zarządu Wspólnoty. Nie ma zasadniczych powodów ku temu, aby omawianemu „żądaniu" właścicieli odmawiać cech oświadczenia woli (art. 60 k.c.). W rezultacie będą miały do niego zastosowanie odpowiednie reguły interpretacji oświadczeń woli przewidziane w art. 65 k.c."

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/content/view/559/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.