V CSK 367/09 Fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
W 2005r.zobowiązałem się pisemnie ,że nie bębę płacił na Fundusz remontowy zaliczek, tylko pokryję w całosci koszt każdego remontu. W2009 r. Wspólnota podjęła uchwałe o płaceniu zaliczek w wysokości 1zł od m2. W 2010r podjeto uchwałe o nie płaceniu zaliczek na F.R.Obecnie zarządca żąda wpłacenia żekomego zadłużenia-czy słusznie? Za wszystkie remonty wykonane zapłaciłem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
1. 92 m2 co stanowi 0.122097 udziałów
2. 73 m2 co stanowi 0.096881 udziałów
3. 97.5 m2 co stanowi 0.129396 udziałów
4. 78 m2 co stanowi 0.103517 udziałów
5. 58 m2 co stanowi 0.076974 udziałów
6. 86.5 m2 co stanowi 0.114798 udziałów
7. 82.5 m2 co stanowi 0.109489 udziałów
8. 95 m2 co stanowi 0.126078 udziałów
9. 91 m2 co stanowi 0.120769 udziałów
Załóżmy, że dla całego budynku koszt remontu jest 8 639zł. Weźmy dowolne mieszkanie, np nr 5. Dla właściciela tego lokalu koszt remontu jest :
1. liczony wg m2: (8 639zł/753.5m2) x 58m2 = 664.98 zł, gdzie działanie w nawiasie jest wyliczeniem kosztów na 1 m2
2. liczony udziałami: 8 639zł x 0.076974 = 664.98 zł
A zatem, jak widać, nie ma to znaczenia w jaki sposób to się liczy, wychodzi na to samo. Jeżeli, zamiast podanych przeze mnie danych, wstawisz inne koszty, inne m2 budynku, inną liczbę mieszkań (i oczywiście przeliczysz udziały) to ZAWSZE będzie tak samo
W praktyce, przy dostarczaniu właścicielom lokali wyliczeń opłat miesięcznych, zazwyczaj stosuje się m2 x stawka zaliczki, gdyż jest to bardziej przejrzyste.
No to wracamy do początku dyskusji - powinieneś trzymać się odpowiedzi udzielonej przez Egzo. Nie możesz sam ustawiać się ponad prawem - Twoim obowiązkiem (wg uwl) jest płaceniem zaliczek w wysokości zgodnej z uchwałą właścicieli, wpłacanych do 10. każdego miesiąca z góry. Jeżeli wystąpiła niedopłata (Twoje dotychczasowe wpłaty były mniejsze niż wynika to z wyliczeń), to musisz to wyrównać a następnie płacić comiesięczne zaliczki na przyszłe remonty, jeżeli takie zaliczki uchwalili właściciele prawomocną uchwałą
Nie będzie na pewno żadnej "czarnej dziury", o ile Twoja wpłata będzie odnotowana w Twojej indywidualnej kartotece wpłat - a powinna być tam zarejestrowana.
Tak jak napisał Egzo wygląda na to, że zobowiązanie uległo przedawnieniu, ponieważ opłaty tego rodzaju to świadczenia okresowe, ich przedawnienie następuje w krótkim terminie, po trzech latach. Wspólnota mieszkaniowa powinna szybciej ściągnąć te należności wraz z ustawowymi odsetkami.
Naliczenia według metrów są możliwe tylko wtedy, gdy wynik będzie taki sam, jakby dokonano ich na podstawie udziałów.
"Nawet, gdyby właściciele podjęli uchwałę, upoważniająca do rozliczania zaliczek stosownie do powierzchni użytkowej, to wątpliwości budzi jej zgodność z prawem. W wyroku z dnia 11 października 2012 r. , sygn. akt: I ACa 507/12, Sąd Apelacyjny w Szczecinie orzekł, iż z naruszeniem prawa mamy do czynienia, gdy ustalona zaliczka na koszty zarządu nieruchomością wspólną w stosunku do powierzchni użytkowej lokalu nie jest kwotowo identyczna z prawidłowym ustaleniem wysokości tej zaliczki w stosunku do wielkości udziału właściciela lokalu we współwłasności przymusowej."
Więcej na ten temat w artykule: Gdy brak zgody na zmianę udziałów w nieruchomości wspólnej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1941-gdy-brak-zgody-na-zmiane-udzialow-w-nieruchomosci-wspolnej-
" urzędnicy w pewnej gminie postanowili, że we wspólnotach mieszkaniowych, w których gmina ma udziały, koszty związane z umową kredytową, jak i ryzyko związane z jej zawarciem przerzucą na właścicieli lokali wyodrębnionych. Jeżeli właściciele zamierzają w ramach wspólnoty mieszkaniowej zaciągnąć kredyt na remonty nieruchomości wspólnej – gmina wyrazi zgodę, jednak nie będzie brała w tym udziału tzn. pokryje przypadającą na nią część we własnym zakresie na podstawie faktury za wykonany remont."
Więcej na ten temat w artykule: "Sąd Najwyższy: gmina jak każdy właściciel odpowiada za kredyt" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1893-sad-najwyzszy-gmina-jak-kazdy-wlasciciel-odpowiada-za-kredyt
I jeszcze jedna kwestia - jeżeli środki na funduszu są oprocentowane (np. lokata w banku), to Franciszek też ma udział w przychodzie.
wszystkich obowiązują jednakowe zasady , bo jak tak każdy z właścicieli zacznie ustanawiać swoje zasady funkcjonowania wspólnoty ( księgowe , płatnicze , współżycia społecznego, itd)
i wg nich działać, to co będziemy mieli w takiej WM ?
Dlatego sytuacje Franciszka i Gmin nazywam ANARCHIĄ wspólnotową , którą należy napiętnować, gdzie się tylko da.