zbyt duże zużycie CO

katrin1971katrin1971 Użytkownik
edytowano listopada 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mieszkam w Warszawie /Ursus/6-letnim bloku w 54 m2 mieszkaniu na 5 piętrze 6-piętrowego bloku. Nie jest to mieszkanie narożne. Korzystam z ogrzewania standardowo. Powiedziałabym nawet, że z uwagi na problemy zdrowotne mniej niż wcześniej. Przez ostatnie lata moje zużycie CO wynosiło ok. 1,8 GJ. W zeszłym roku wspólnota wymieniła liczniki. Teraz moje zużycie jest niemal 10-krotnie wyższe od lat poprzednich i wynosi 17 GJ. W porównaniu z sąsiadami /mamy liczniki na klatce schodowej/mam również niemal 10-krotnie wyższe żużycie /ja 34 GJ. jeden sąsiad 3,3 GJ, drugi 3,6 GJ/. Uważam, że mój licznik działa wadliwie. Na moją prośbę wyjaśnienia sytuacji nie odpowiedział ani administrator, ani ktokolwiek z zarządu. Jedynie od księgowej dostałam następującą informację:
"W związku z wyrażanymi przez Panią wątpliwościami dotyczącymi działania licznika CO , chciałabym poinformować , że licznik posiada aktualną legalizację Głównego Urzędu Miar wobec czego brakuje podstaw do stwierdzenia niewłaściwego funkcjonowania .
W przypadku dalszych wątpliwości z Pani strony co do prawidłowości działania licznika istnieje możliwość przeprowadzenia ekspertyzy .
Jeżeli ekspertyza poświadczy niewłaściwe działanie licznika koszt ekspertyzy ok.500 zł ponosi Wspólnota ( składa reklamację do producenta ) , jednak w przypadku stwierdzenia prawidłowego działania licznika w/w koszt jest ponoszony przez Właściciela lokalu .
Ekspertyza taka może zostać wykonana dopiero po złożeniu przez Właściciela lokalu oświadczenia wyrażającego w formie pisemnej zgodę na pokrycie kosztu ekspertyzy w przypadku prawidłowego działania licznika ."
Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Całkowicie się nie znam na tych technicznych sprawach. Ale wizja 1245 zł niedopłaty mnie przeraża.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Katrin1971: Teraz moje zużycie jest niemal 10-krotnie wyższe od lat poprzednich i wynosi 17 GJ
    W jakim okresie ? Jakie były ceny 1 GJ ? Ile wasz budynek zużywał i zużywa miesięcznie GJ ? Porozmawiaj z producentem liczników na swój temat.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co powinnam w tej sytuacji zrobić?

    Nie powinnaś mieć żadnych wątpliwości. Skoro w poprzednich latach zużycie energii na ogrzewanie wynosiło przeciętnie 1,8 GJ, a po wymianie ciepłomierzy wzrosło 10-krotnie, to związek przyczynowo-skutkowy narzuca się sam. Chyba, że zaczęłaś grzać 10 razy mocniej. Niezwłocznie zażądaj wyjaśnienia, ale nie pisz o ekspertyzie licznika, ale o ekspertyzie całego układu pomiarowego, ponieważ przyczyn wadliwego pomiaru może być kilka, na przykład:

    - wadliwy lub nieprawidłowo dobrany przepływomierz,
    - wadliwe lub nieprawidłowo dobrane czujniki temperatury,
    - nieprawidłowa, niezgodna z instrukcją, zabudowa zestawu,
    - nieprawidłowo dobrany moduł elektroniczny do przepływomierza (niezgodność częstotlowości impulsowania) - sprawdź sama bez zamawiania ekspertyzy, czy na przepływomierzu i liczniku jest taka sama wartość - podaje się ją w imp./dm3.

    Chodzi o to, żeby nie było tak, że sprawdzą Ci tylko przepływomierz, a przyczyna będzie gdzie indziej, bo każą Ci zapłacić 500, a problem nie zniknie. : ).

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    katrin1971katrin1971 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za przydatne informacje. Okres rozliczenia to pierwsze półrocze tego roku. Cena podana w rozliczeniu to 104,5300 zł. Przy zużyciu 17 GJ koszt wyniiósł 1776,91 /pobrana zaliczka 531,72 - w związku z czym mam do dopłacenia 1245,19 zł/. Rozliczenie mamy raz na rok, a sprawdzanie liczników dwa razy w roku. Nie wiem czy ktokolwiek jest zorientowany w zużyciu miesięcznym?
    Licznik nazywa się METRONA heat c. Nie umiem obsługiwać tego licznika i nie wiem gdzie jest przepływomierz. Ale naciskając przycisk na swoim liczniku wyskoczyły mi takie liczby: 34,338 GJ /stan aktualny mojego licznika od października zeszłego roku!!!/. Drugi odczyt to 12,800 GJ /z datą 31.12.12/. Trzeci 356,4 m3. Jest też jakiś czujnik-trójnik /według słów mojego taty/połączony przewodem plastikowym z licznikiem/ miękki przewód o średnicy 4 milimetry wychodzi z dołu z trójnika i wchodzi w górę licznika/. Na trójniku czujnika jest wytłoczony nr F,06. Dla porównania podam, że sąsiedzi mają zużycie odpowiednio 3,707 GJ, a drugi 3,550 GJ.
    Czy to co napisałam rzuca jakieś światło na sprawę?
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    Mam takie same ciepłomierze.
    Coś jest ewidentnie nie tak.

    Strzelając w ciemno najbardziej prawdopodobne wydaje mi się, że nieprawidłowo działa, albo jest źle zainstalowana sonda na powrocie wody z instalacji mieszkaniowej i źle pokazuje temperaturę. Ale to tylko są spekulacje.

    Sprawdź (niestety instrukcja na sieci tylko po niemiecku) parametry pracy licznika (jak to "wyklikać" masz na stronie 3):

    Instrukcja do metrona Heat

    Zwróć uwagę na ew. kody błędów (Fehleranzeige) - opis kodów jest na kolejnej stronie powyższej instrukcji, a przede wszystkim na temperaturę wody na wejściu (Vorlauftemperatur), na wyjściu (Ruecklauftemperatur) i na różnicę temperatur (Temperaturdifferenz).
    Czy temperatura na wyjściu nie wynosi przypadkiem zero, albo jakaś nonsensowna wartość (np. 999 stopni)?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Katrin1971: Nie umiem obsługiwać tego licznika
    Może ta instrukcja będzie ci przydatna: http://www.metronterm.pl/instrukcje/Metronic3.pdf
  • Opcje
    katrin1971katrin1971 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wielkie dzięki :) Spróbuję rozgryźć tę instrukcję. Póki co będę udawać "blondynkę" i próbuję wyegzekwować zajęcie się tą sprawą przez administratora. Jako członek wspólnoty mam chyba jakieś prawa?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] katrin1971:[/cite]Jako członek wspólnoty mam chyba jakieś prawa?
    prawa masz oczywiście :bigsmile:
    jednak nie zapominaj o ciążących na ciebie OBOWIĄZKACH ....:cry:
  • Opcje
    katrin1971katrin1971 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim podstawowym obowiązkiem jest płacenie czynszu /jeśli chodzi o wspólnotę mieszkaniową/ i z tego obowiązku wywiązuję się w pełni.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] katrin1971:[/cite]Moim podstawowym obowiązkiem jest płacenie czynszu /jeśli chodzi o wspólnotę mieszkaniową/ i z tego obowiązku wywiązuję się w pełni.
    płacenie czynszu :shocked:????
    a co to takiego jest we wspólnocie ?

    Ja uważam, że masz, jako fundamentalny obowiązek, płacić na bieżąco zaliczkę na utrzymanie nieruchomości, zgodnie z naliczeniem dostarczonym przez Wspólnotę ....
    reszta obowiązków jest zapisana w ustawach i uchwałach WM
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    katrin1971, może ktoś grzebał przy grzejnikach,
    Jaki jest Przepływ Chwilowy u ciebie na liczniku i jak to wygląda na licznikach u sąsiadów?
    Przepływ chwilowy jest dostępny na liczniku w trybie podstawowym.
  • Opcje
    katrin1971katrin1971 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki Kuba za wskazanie dokumentów, które z pewnością powinnam lepiej poznać. Jednakże chwilowo priorytetową sprawą jest dla mnie wyjaśnienie co jest nie tak z moim licznikiem CO.
    Do tradera: Co to jest przepływ chwilowy? Czy to stan aktualny na liczniku? Nie jestem mocna w tej terminologii.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przepływ chwilowy, czyli ile ciepła płynie w litrach na godzinę - l/h,
    na liczniku jest przycisk do zmiany tego co się wyświetla, pierwsza widoczna wartość to GJ,
    przyciskaj do czasu aż wyświetli się wartość wyrażona w jednostkach l/h,
    po pewnym czasie wartość na liczniku samoczynnie wróci do GJ.
    Dla porównania podobny odczyt wartości l/h zrób u sąsiadów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    Jak działa licznik ciepła
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Licznik_ciepła

    [cite] katrin1971:[/cite]Mieszkam w Warszawie /Ursus/6-letnim bloku w 54 m2 mieszkaniu na 5 piętrze 6-piętrowego bloku.
    Korzystam z ogrzewania standardowo.
    Powiedziałabym nawet, że z uwagi na problemy zdrowotne mniej niż wcześniej.
    Przez ostatnie lata moje zużycie CO wynosiło ok. 1,8 GJ.
    Co powinnam w tej sytuacji zrobić?
    Całkowicie się nie znam na tych technicznych sprawach.
    Ale wizja 1245 zł niedopłaty mnie przeraża.
    Uważam, że nie tu leży pies pogrzebany ( w liczniku) , ale w stawkach rozliczeniowych 1 GJ .

    Zapewne mieliście nie do szacowane zaliczki i jak się je zderzyło z kosztami przypadającymi na ciebie to wyszła niedopłata.

    To ma miejsce, gdy są anomalie pogodowe , wcześnie włączone grzanie , brak rozbioru w lokalach ( bo ciepło) i stawka rozliczeniowa poszybowała ostro w górę.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu nie chodzi tyle o stawki, a faktyczne zużycie ciepła w mieszkaniach,
    katrina1971 ma 35GJ a sąsiedzi 10 razy mniej, więc albo licznik jest felerny albo ktoś grzebał na grzejnikach w mieszkaniu katrin.
    Porównanie przepływu chwilowego z sąsiadami może dać jakieś wskazówki.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] trader:[/cite]Tu nie chodzi tyle o stawki, a faktyczne zużycie ciepła w mieszkaniach,
    katrina1971 ma 35GJ a sąsiedzi 10 razy mniej, więc albo licznik jest felerny albo ktoś grzebał na grzejnikach w mieszkaniu katrin.
    Porównanie przepływu chwilowego z sąsiadami może dać jakieś wskazówki.
    albo katrina1971 miała otwarte ogrzewanie na ful , nawet jak jej w domu nie było , grzała sąsiadów ...
    źle wyregulowane nastawy na zaworach ...

    i takiego gdybania będzie do woli , bo nie znamy faktów, ale dane, które podaje "poszkodowana" katrina1971 ...
    [cite]katrina1971 [/cite]Teraz moje zużycie jest niemal 10-krotnie wyższe od lat poprzednich i wynosi 17 GJ.
    17 GJ przy 54 m2 , to jest niewiele jak na Warszawę , Ja mam podobne mieszkanie i zużywam od 16 do 22 GJ w zależności jaka pogoda / temperatura panowała w okresie rozliczeniowym ...

    to znowu napisała
    [cite]katrina1971 [/cite]W porównaniu z sąsiadami /mamy liczniki na klatce schodowej/mam również niemal 10-krotnie wyższe żużycie
    /ja 34 GJ. jeden sąsiad 3,3 GJ, drugi 3,6 GJ/.
    przy normalnym użytkowaniu z ogrzewania, nie jest normalne, aby zużyć 3,5 GJ w okresie grzewczym . To sąsiadów liczniki działają nieprawidłowo.


    Jednak największe pretensje ma do tego, że ma niedopłatę
    [cite]katrina1971 [/cite]Ale wizja 1245 zł niedopłaty mnie przeraża.
  • Opcje
    katrin1971katrin1971 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trader dzięki. Jutro sprawdzę ten przepływ chwilowy.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapisz pomiary przy zakręconych głowicach termostatycznych na wszystkich grzejnikach i drugi pomiar przy odkręconych na full na wszystkich grzejnikach.
  • Opcje
    katrin1971katrin1971 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za cenne uwagi :)
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    przy normalnym użytkowaniu z ogrzewania, nie jest normalne, aby zużyć 3,5 GJ w okresie grzewczym . To sąsiadów liczniki działają nieprawidłowo.

    No to ja jestem nienormalny :smile:
    W 2012 roku miałem właśnie 3,5 GJ zużycia ciepła (w poprzednim roku podobnie). Mieszkanie 70 m2, na dodatek mam jeszcze ogrzewany taras (termostat ustawiony na 8 st. C)
    Fakt, nie lubię mieć tropiku (w zimie mam w sypialni ok. 18-19 st. C, w pozostałych pomieszczeniach 21-22 st.), poza tym "dogrzewam" chodzącym kompem.

    Wszystko zależy od budynku no i oczywiście położenia mieszkania w bryle (ja jestem faktycznie "środkowy").
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] Piotrek:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]przy normalnym użytkowaniu z ogrzewania, nie jest normalne, aby zużyć 3,5 GJ w okresie grzewczym . To sąsiadów liczniki działają nieprawidłowo.
    No to ja jestem nienormalny :smile:
    zgadzam się z tym oświadczeniem ,
    nie każdy prowadzi "zimny chów" ...
    Mieszkanie 70 m2, na dodatek mam jeszcze ogrzewany taras (termostat ustawiony na 8 st. C) .Fakt, nie lubię mieć tropiku (w zimie mam w sypialni ok. 18-19 st. C, w pozostałych pomieszczeniach 21-22 st.), poza tym "dogrzewam" chodzącym kompem. Wszystko zależy od budynku no i oczywiście położenia mieszkania w bryle (ja jestem faktycznie "środkowy").
    to masz walnięty licznik ciepła ...

    3,5 / 8 = 0,437 GJ/m-c dla 70 m2 pow. ogrzewanej + taras +8 st non stop!!!!

    to "mieszkasz" w lokalu "pasywnym energetycznie" ...:wink:
    Budynek pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania poniżej [b]15 kWh/(m2•rok).[/b] Oznacza to, że w przeciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba [b]15 kWh[/b], co odpowiada spaleniu [b]1,5 l oleju opałowego,[/b] bądź [b]1,7 m3 gazu[/b], czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około [b]120 kWh/(m2•rok)[/b].
    (1 kWh = 3,6 MJ)
    
    http://www.budynkipasywne.pl/modules.php?op=modload&name=PagEd&file=index&topic_id=5&page_id=51
    Witam!
    Mieszkam w niewielkiej kamienicy na starówce w Warszawie .
    Kamienica jest ogrzewana przez piec gazowy, który znajduje się w piwnicy.Woda ciepła z tego samego źródła. 
    Jestem rozliczana na podstawie ciepłomierza indywidualnego. 
    Zużycie około [b]35 GJ [/b]m rocznie.
    Cena z GJ 108zł powierzchnia mojego mieszkania to [b]56 m2 [/b]
    [b]Mieszkanie jest bardzo ciepłe i często mamy zakręcone kaloryfery.[/b]
    Wydaje mi się,że to wysoki koszt ogrzewania.A jakie jest Pana zdanie?
    Pozdrawiam
    Małgorzata Sz.
    
    http://efektywne-ogrzewanie.pl/obliczamy-koszty-ogrzewania/
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    to masz walnięty licznik ciepła ...

    3,5 / 8 = 0,437 GJ/m-c dla 70 m2 pow. ogrzewanej + taras +8 st non stop!!!!

    to "mieszkasz" w lokalu "pasywnym energetycznie" ...:wink:

    Patrz... to już drugi walnięty licznik z rzędu :smile: - poprzedni został wymieniony w związku z legalizacją...
    Grzejnik na tarasie dość rzadko się załącza (praktycznie przy największych mrozach tylko), ale mam "wspomaganie", bo (przeszklony) taras nagrzewa się mocno nawet w zimie od słońca (ekspozycja zachodnia). Nawet przy kilkunastostopniowym mrozie przy słonecznej pogodzie potrafi temperatura powietrza wzrosnąć na nim do +20 st. C.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] Piotrek:[/cite]Patrz... to już drugi walnięty licznik z rzędu :smile: - poprzedni został wymieniony w związku z legalizacją...
    dworować to sobie możesz z maluczkich ....

    Piotrek wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną w twoim lokalu to 13,888 kWh / m2*rok ...!!!!! :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m2•rok).
    Budynek pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania poniżej 15 kWh/(m2•rok).
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] katrin1971:[/cite]Jako członek wspólnoty mam chyba jakieś prawa?
    Naturalnie. Wskazałem Ci drogę postępowania w ramach tych przysługujących praw (mój poprzedni wpis). Zastosuj się do wskazówek, a sprawa powinna się wyjaśnić.

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.