Prawa i obowiązki w przypadku służebności drogi

MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
edytowano listopada 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Budynek mojej wspólnoty ("wywodzącej" się ze spółdzielni mieszkaniowej) otoczony jest z każdej strony przez tereny spółdzielni. Wyjścia z budynku są (poprzez 3m pas terenu podbudynkowego) na uliczkę osiedlową spółdzielni (działka z numerem KW) a w KW budynku mamy zapisaną bezpłatną służebność przejścia i przejazdu działką-uliczką osiedlową do ulicy miejskiej. Służebność tej samej działki-uliczki mają wpisane jeszcze 3 budynki spółdzielniane i dodatkowo jeszcze sąsiadująca z budynkiem mojej wspólnoty jeszcze druga spółdzielnia.
Jakie są prawa i obowiązki właścicieli lokali, którzy służebność uliczki mają wpisaną w swoje KW, a jakie właściciela uliczki, czyli spółdzielni mieszkaniowej ?

tajfun:
MarcoPolo: Służebność tej samej działki-uliczki mają wpisane jeszcze 3 budynki


Tajfun: To nie jest prawda.

Bardzo nie lubie, jak zarzuca mi się kłamstwo. Przed chwilą skopiowane z KW mojego BUDYNKU:
"NIEODPŁATNA I NA CZAS NIEOZNACZONY SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA POLEGAJĄCA NA PRAWIE PRZEJŚCIA I PRZEJAZDU PRZEZ DZIAŁKĘ GRUNTU NR EWIDENCYJNY 545/5 ISTNIEJĄCYMI CIĄGAMI PIESZO-JEZDNYMI OD STRONY ULICY XXX, W CELU ZAPEWNIENIA WŁAŚCICELOWI DZIAŁKI GRUNTU NUMER EWIDENCYJNY 545/16, 546/14 I 10/27, OBJĘTYCH KSIĘGĄ WIECZYSTĄ KW xxxx/y PRAWIDŁOWEGO DOSTĘPU DO DROGI PUBLICZNEJ ORAZ POLEGAJĄCĄ NA PRAWIE KORZYSTANIA Z HYDROFORNI USYTUOWANEJ NA DZIAŁCE GRUNTU NUMER EWIDENCYJNY 546/12

Analogiczne wpisy są w KW pozostałych budynków sąsiadujących z działką-uliczką, zarówno budynków należących do Spółdzielni I, jak i do Spółdzielni II

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MarcoPolo: Analogiczne wpisy są w KW pozostałych budynków
    OK! ale okazuje się, że dotyczy to właściciela działki, którym jest chyba Spółdzielnia ?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124
    OK! ale okazuje się, że dotyczy to właściciela działki, którym jest chyba Spółdzielnia ?
    działki 545/5 (uliczka) i 546/12 (hydrofornia) są własnością spółdzielni I (z której moja wspólnota się wydzieliła), a działki 545/16, 546/14 I 10/27 to działki stanowiące grunt podbudynkowy budynku mojej wspólnoty, czyli są własnością wspólnoty
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MarcoPolo: czyli są własnością wspólnoty
    Czyli właściciele lokali są współwłaścicielami działek 545/16, 546/14, 10/27 ?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    A ja mam taki wpis w KW
    3. Typ księgi --- NIERUCHOMOŚĆ GRUNTOWA


    NIEODPŁATNE I NA CZAS NIEOZNACZONY PRAWO PRZEJAZDU I PRZECHODU NA NIERUCHOMOŚCI OBJĘTEJ KSIĘGĄ WIECZYSTĄ KW. NR GD1W/00081098/1 NA RZECZ KAŻDOCZESNYCH WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI OBJĘTEJ KSIĘGĄ WIECZYSTĄ KW. NR GD1W/00087891/2

    Jednym z właścicieli objętych KW. NR GD1W/00087891/2 jestem ja.

    W końcu mamy tez odpowiedź kto jest właścicielem nieruchomości gruntowej wspólnoty.
    Są to włascciele lokali wpisani do ksiegi wieczystej nieruchomości, a nie wspólnota jako osoba ustawowa.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MarcoPolo: Jakie są prawa i obowiązki właścicieli lokali, którzy służebność uliczki mają wpisaną w swoje KW, a jakie właściciela uliczki, czyli spółdzielni mieszkaniowej ?
    Nie są to proste sprawy a więc żeby czegoś nie pokręcić zacytuję ci kawałek z fachowego artykułu na ten temat:
    "...Służebność gruntowa jest to ograniczone prawo rzeczowe, polegające na możliwości ingerencji w cudzą własność. Zgodnie bowiem z art. 285 §1 kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, zgodnie z którym właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w wyznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej lub właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możliwości dokonywania w stosunku do niej określonych działań, czy też nie wolno mu wykorzystywać określonego uprawnienia, które na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa) przysługuje mu względem nieruchomości władnącej. Służebność gruntowa, w odróżnieniu od służebności osobistej, jest prawem związanym z własnością nieruchomości, a nie z jej właścicielem, zatem przysługuje każdemu kolejnemu właścicielowi nieruchomości władnącej i ogranicza każdego kolejnego właściciela nieruchomości obciążonej..."
    resztę tutaj masz:
    http://artykuly.krn.pl/Sluzebnosci-gruntowe-2_0_50.html
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124
    Czyli właściciele lokali są współwłaścicielami działek 545/16, 546/14, 10/27 ?
    Tak

    Nowy doklejony: 20.11.13 22:19
    tajfun:
    Są to włascciele lokali wpisani do ksiegi wieczystej nieruchomości, a nie wspólnota jako osoba ustawowa.

    Tak, zgadza się, ale ta służebność jest wpisana nie tylko w KW poszczególnych lokali ale w KW budynku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Budynek nie ma księgi wieczystej, tylko nieruchomość, na której został wzniesiony - taką księgę wieczystą nazywa się potocznie macierzystą.

    Ten wpis został dokonany na etapie, gdy właścicielem całej nieruchomości był deweloper, odnosi skutek w stosunku do każdego właściciela lokalu.

    Wspólnota mieszkaniowa nie będzie, o czym była już mowa także w innym wątku dotyczącym tej samej sprawy, stroną w sprawach służebności, ponieważ ustanowiona zostałą na cudzym gruncie.

    Inaczej sytuacja wyglądałaby w przypadku ustanowienia służebności na gruncie stanowiącym nieruchomość wspólną, dlatego też dla porządku przytaczam poniżej fragment uzasadnienia orzeczenia Sądu Najwyższego.


    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2011 r., sygn. akt: III CSK 110/10:

    "Sprawa o ustanowienie służebności przejazdu na nieruchomości, na której zostały wyodrębnione lokale oraz ustanowione prawo wieczystego użytkowania w udziałach odpowiadających powierzchni lokali, niewątpliwie jest sprawą, której przedmiot dotyczy nieruchomości wspólnej, o której mowa w art. 3 ust. 2 u.w.l. Rozważając kwestię, czy sprawa ta jest związana z zarządzaniem nieruchomością wspólną, odwołać się należy do art. 22 ust. 3 i 4 u.w.l. zgodnie z którym czynnościami przekraczającymi zwykły zarząd jest m.in. zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej, udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego. Przepis ten nie wymienia expressis verbis czynności polegającej na obciążeniu nieruchomości wspólnej służebnością drogową, niemniej jednak takie obciążenie nieruchomości należy traktować równoznacznie z czynnościami wymienionymi w art. 22 u.w.l., bowiem powstaje również ograniczone prawo rzeczowe. Będzie to zatem czynność mieszcząca się w granicach zarządu nieruchomością wspólną, z tym, że jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu jest bowiem np. rozporządzenie nieruchomością wspólną, obciążenie jej, modernizacja, czy połączenie lokali. Wspólnota Mieszkaniowa ma zatem legitymację bierną w sprawie o ustanowienie służebności przejazdu na nieruchomości objętej udziałami właścicieli wyodrębnionych lokali w użytkowaniu wieczystym ustanowionym na tej nieruchomości oraz stanowiącej nieruchomość wspólną, i jest zainteresowanym w rozumieniu art. 510 k.p.c., z tym zastrzeżeniem, że zarząd może podejmować czynności w tej sprawie wyłącznie na podstawie uchwały właścicieli, o której mowa w art. 22 ust. 2 u.w.l.".

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1208-iii-csk-11010-sluzebnosc-drogowa-we-wspolnocie-mieszkaniowej
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    siepla58siepla58 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej WM grunt jest własnością właścicieli wpisany do KW każdego właściciela jako udział w gruncie. Na terenie naszej działki poczyniliśmy więc inwestycje w drogę i parkingi, które notorycznie wykorzystywali inni użytkownicy dróg. W granicy działki zagrodziliśmy więc przejazd ulicą i postawiliśmy szlaban. Obecnie nasi sąsiedzi żądają od nas zaprzestania naruszania posiadania prawa przejazdu i przechodu poprzez usunięcie tychże słupków i szlabanu pod rygorem wystąpienia do sądu o naruszenie posiadania. Nadmieniam, że mają dostęp do siebie z drugiej strony., z innej ulicy. Jak widzicie tę sprawę? Proszę o pomoc i merytoryczne pomocne opinie. Nie mamy zapisanej służebności na ich rzecz.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mamy zapisanej służebności na ich rzecz.
    A czy sąsiedzi mają w swojej KW służebność tej działki?
  • Opcje
    siepla58siepla58 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tego nie wiem. Grunt od ponad 12 lat jest naszą własnością.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Siepla58: nasi sąsiedzi żądają od nas zaprzestania naruszania posiadania prawa przejazdu i przechodu, poprzez usunięcie tychże słupków i szlabanu
    A jak jest u was z parkowaniem na "waszej" ulicy, parkują na niej sąsiedzi ?
  • Opcje
    siepla58siepla58 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Parkowali do czasu postawienia przez nas słupków.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy sąsiedzi mają w swojej KW służebność tej działki?

    Siepla58: Tego nie wiem. Grunt od ponad 12 lat jest naszą własnością.

    Myślę, że jest to kluczowe w tej sprawie i powinniście sprawdzić ich KW. Jeżeli jest wpisana służebność przejścia i przejazdu przez waszą działkę, to z pewnością jest też określone do której drogi publicznej. Jeżeli do takiej, że wasze słupki w tym nie przeszkadzają, to OK, ale jeśli jest inaczej, to mają prawo żądać ich usunięcia
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Siepla58: Parkowali do czasu postawienia przez nas słupków
    MarcoPolo: Myślę, że jest to kluczowe w tej sprawie i powinniście sprawdzić ich KW
    Może szybciej jakiś sąsiad pokazałby swój AN z wpisem służebności. Co innego jest prawo przejazdu i przechodu a co innego jest prawo parkowania na ulicy posiadającej właściciela.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    siepla58 - sprawa jest prosta i jasna. Na swoim terenie jesteście "Panami"
    Nie mamy zapisanej służebności na ich rzecz.
    Czyli możecie im umożliwić przejazd np. odpłatnie.
    Obecnie nasi sąsiedzi żądają od nas zaprzestania naruszania posiadania prawa przejazdu i przechodu poprzez usunięcie tychże słupków i szlabanu pod rygorem wystąpienia do sądu o naruszenie posiadania.
    Idiotyzm. Wskażcie im adres właściwego sądu.
    Nadmieniam, że mają dostęp do siebie z drugiej strony., z innej ulicy.
    O ile ta "inna ulica" jest tzw. drogą publiczną (domniemywam ,że tak na 99%) to ich żądania są całkowicie bezpodstawne.
    MarcoPolo -
    Myślę, że jest to kluczowe w tej sprawie i powinniście sprawdzić ich KW
    Mam nadzieję ,że się tutaj przejęzyczyłeś?:bigsmile:
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    Praktyk-realista:
    Mam nadzieję ,że się tutaj przejęzyczyłeś?:bigsmile:
    Przepraszam, ale nie rozumiem Twojego pytania. Ja mam w księdze "macierzystej" mojego budynku, że jest do działki na której stoi budynek przypisana służebnośść przejścia i przejazdu przez inną działkę do drogi publicznej. I co w tym dziwnego?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    MarcoPolo: jest do działki na której stoi budynek przypisana służebność przejścia i przejazdu przez inną działkę do drogi publicznej
    I tak może być w przypadku działki siepla58
    Siepla58: Grunt od ponad 12 lat jest naszą własnością
    A wcześniej sąsiedzi przejeżdżali przez wasz dzisiejszy grunt ?
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marco-Polo - Czy wszystkie KW w tym miescie ma sprawdzic,czy tylko sasiadow?
    Elan - a nie lepsze dla Ciebie byloby forum np. O polityce?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista:
    Marco-Polo - Czy wszystkie KW w tym miescie ma sprawdzic,czy tylko sasiadow?
    Może sobie sprawdzać, co chce, ale skoro jest zainteresowany, czy i jak jest określona służebność w KW sąsiadów w stosunku do jego własnej działki, to we własnym interesie powinien to sprawdzić.
    Może nie zwróciłeś uwagi na mój poprzedni wpis, więc powtarzam: jeżeli jego sąsiedzi mają w swojej KW wpisaną służebność w stosunku do jego działki, to prawdopodobnie jest określone, do jakiej drogi publicznej muszą mieć dostęp. Będzie więc wiedział, czy mają prawo stawiać tam słupki, uniemożliwiające wjazd. Ja byłby zainteresowany taką wiadomością. Ty nie?

    Nowy doklejony: 24.11.13 12:14
    elan124:
    Może szybciej jakiś sąsiad pokazałby swój AN z wpisem służebności
    Sprawdzenie KW jest najszybsze, bo nie musi nikogo o nic prosić - KW są dostępne w internecie
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: Elan - a nie lepsze dla Ciebie byloby forum np. O polityce ?
    A dla Ciebie Forum o Elektryczności, ze szczególnym uwzględnieniem Praw Kirchhoffa dla prądu zmiennego ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] siepla58:[/cite]W mojej WM grunt jest własnością właścicieli wpisany do KW każdego właściciela jako udział w gruncie. Na terenie naszej działki poczyniliśmy więc inwestycje w drogę i parkingi, które notorycznie wykorzystywali inni użytkownicy dróg. W granicy działki zagrodziliśmy więc przejazd ulicą i postawiliśmy szlaban. Obecnie nasi sąsiedzi żądają od nas zaprzestania naruszania posiadania prawa przejazdu i przechodu poprzez usunięcie tychże słupków i szlabanu pod rygorem wystąpienia do sądu o naruszenie posiadania. Nadmieniam, że mają dostęp do siebie z drugiej strony., z innej ulicy. Jak widzicie tę sprawę? Proszę o pomoc i merytoryczne pomocne opinie. Nie mamy zapisanej służebności na ich rzecz.

    Jeżeli w Waszej księdze nie wpisano obciążeń dotyczących użytkowania tej drogi, to sprawa jest oczywista, chyba że doszło do zasiedzenia służebności.
    Zasiedzenie służebności - przesłanki:
    - upływ czasu -po 20 latach w dobrej wierze, po 30 latach w złej wierze
    - wybudowanie widocznych urządzeń na Waszej drodze celem wykonywania służebności -Sąd Najwyższy w siedmioosobowym rozszerzonym składzie orzekł (sygn. III CZP 10/11), że jest to niezbędna przesłanka zasiedzenia służebności, przy czym droga powinna być zagospodarowana przez osobę, która domaga się stwierdzenia zasiedzenia na swoją rzecz.


    Sąsiedzi nie mają racji powołując się w tym przypadku na przepisy dotyczące naruszenia posiadania, przecież po przejechaniu drogi już jej nie posiadają:confused:

    Kto konkretnie wystąpił z tym żądaniem? Poszczególne osoby, czy może wspólnota mieszkaniowa?

    Pismo, w którym sąsiedzi domagają sie prawa przejazdu może być, w zależności od jego treści, dowodem na bezumowne korzystanie z cudzego gruntu i stanowić podstawę roszczenia o zapłatę wynagrodzenia dla Was, należałoby to sąsiadom uzmysłowić.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mamy zapisanej służebności na ich rzecz
    MarcoPolo - czy Ty rozumiesz to zdanie?
    jeżeli jego sąsiedzi mają w swojej KW wpisaną służebność w stosunku do jego działki
    Ja ze Szczecina widzę, że nie mają, a Ty sobie fantazjujesz.
    To jest typowy spór sąsiedzki. Ludzie żyją ciągle w PRL-u gdzie wszystko było wspólne. U moich sąsiadów we WM zlikwidowali Plac zabaw, to z całej okolicy zbiegły się mamy z dziećmi z protestami, pojawiła się lokalna gazeta i telewizja, pomarudzili dwa dni i sprawa ucichła.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]
    Nie mamy zapisanej służebności na ich rzecz
    MarcoPolo - czy Ty rozumiesz to zdanie?
    jeżeli jego sąsiedzi mają w swojej KW wpisaną służebność w stosunku do jego działki
    Ja ze Szczecina widzę, że nie mają, a Ty sobie fantazjujesz.
    To jest typowy spór sąsiedzki. Ludzie żyją ciągle w PRL-u gdzie wszystko było wspólne.
    U moich sąsiadów [hehe czytaj u mnie] we WM zlikwidowali Plac zabaw, to z całej okolicy zbiegły się mamy z dziećmi z protestami,
    pojawiła się lokalna gazeta i telewizja, pomarudzili dwa dni i sprawa ucichła.:bigsmile:
    Tak działają ciemiężycie i dyktatorzy ... pomijam sprawy ekonomiczne tego placu ...
    Zamiast poszukać dotacji na utrzymanie tego placu , to lepiej jest zlikwidować,
    bo jakiemuś gogusiowi On przeszkadzał ...
    zapominał wół jak tatusiem był ..... a teraz jest dziadkiem .....i mu przeszkadza ...
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: bardzo łatwo Ci przychodzi negatywne ocenianie innych, w sytuacji gdy nie masz pełnej wiedzy o całej sprawie. Zanim więc zaczniesz mnie wyzywać od postkomuny, cyklistów, masonów, tumanów itd, zrozum, że to co napisałem, było na podstawie własnych doświadczeń.
    Zacytowałem na początku wątku fragment z KW "macierzystej" mojego budynku
    "NIEODPŁATNA I NA CZAS NIEOZNACZONY SŁUŻEBNOŚĆ GRUNTOWA POLEGAJĄCA NA PRAWIE PRZEJŚCIA I PRZEJAZDU PRZEZ DZIAŁKĘ GRUNTU NR EWIDENCYJNY 545/5 ISTNIEJĄCYMI CIĄGAMI PIESZO-JEZDNYMI OD STRONY ULICY XXX, W CELU ZAPEWNIENIA WŁAŚCICELOWI DZIAŁKI GRUNTU NUMER EWIDENCYJNY 545/16, 546/14 I 10/27, OBJĘTYCH KSIĘGĄ WIECZYSTĄ KW xxxx/y PRAWIDŁOWEGO DOSTĘPU DO DROGI PUBLICZNEJ
    Analogiczne wpisy są w KW każdego lokalu w tym budynku, posadowionym na działkach 545/16, 546/14 i 10/27. Niestety okazało się, że takiego wpisu nie ma w KW dla nieruchomości na działce 545/5, będącej własnościa spółdzielni. Cóż błędy się zdarzają. Gdy to zauważyliśmy (jako WM wydzielona ze spółdzielni) wystąpiliśmy o taki wpis i nie było tu żadnego sporu sąsiedzkiego, jak to sugerujesz. Po prostu uporządkowaliśmy sprawy, które wymagały uporządkowania. W moim pojęciu postkomuną byłoby pozostawienie błędnych zapisów w KW
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.