Zmieńmy prawo! Garaż wielostanowiskowy jest lokalem przynależny

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano listopada 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
[cite]100victoria[/cite] [b]Garaż wielostanowiskowy nie jest samodzielnym lokalem- tylko przynależnym! !!!![/b]

Prawo z udziału w garażu powinno doliczać się do udział mieszkaniowego. 
W jaki sposób w garażu 200- tu stanowiskowym można zebrać jednomyślność w głosowaniu. 
Sądy w tych sprawach wynalazły nadinterpretację przepisów. [b]To trzeba zmienić! [/b]
Odezwijcie się wspólnoty, które macie taki sam problem.
http://forum.gazeta.pl/forum/w,523,148232996,148232996,Zmienmy_prawo_Garaz_jest_lokalem_przynaleznym_.html

*******************************************************************************************************************************************************************
[cite]serafin666[/cite] śledź orzecznictwo - [b]idzie ku lepszemu; [/b]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
[b]1999.07.28	wyrok	NSA	 w Gdańsku	 I SA/Gd 2005/98	[/b]
Przypisanie garażom w budynkach wielomieszkaniowych przymiotu pomieszczeń przynależnych do lokali mieszkalnych nie znajduje w niczym uzasadnienia. A już na pewno nie w fakcie ich łącznej sprzedaży z lokalami mieszkalnymi w jednej umowie. 
------------------------------------------------------------------------------------------------------
[b]2001.03.22	wyrok	SN	 V CKN 277/00	[/b]
1. Nie można odmówić racji stronie skarżącej, gdy zarzuca naruszenie art. 189 k.p.c. wskutek zaniechania wyjaśnienia okoliczności istnienia po stronie powódki interesu prawnego, będącego niezbędną przesłanką uwzględnienia każdego powództwa o ustalenie. 

2. Gdyby okazało się, że sporne pomieszczenie było "pomieszczeniem przynależnym" do lokalu pozwanej Gminy, a oddanego w najem powódce na podstawie umowy najmu, to w takiej sytuacji nie można byłoby wykluczyć istnienia po stronie powódki interesu prawnego w uwzględnieniu zgłoszonego powództwa, który to interes wyrażałby się potencjalną możliwością nabycia lokalu w preferencyjnym ustawowo trybie, wraz z jego częścią składową stanowiącą sporne pomieszczenie przynależne. 

3. Konsekwencją powyższego jest uznanie zasadności zarzutu naruszenia art. 58 § 1 k.c., skoro stwierdzona zaskarżonym orzeczeniem częściowa nieważność umowy odnosi się do pomieszczenia przed uprzednim jednoznacznym ustaleniem, którego z wynajętych lokali pozwanej Gminy jest ono częścią składową, jako jego "pomieszczenie przynależne". 
------------------------------------------------------------------------------------------------------
[b]2003.03.07 wyrok	SN	III RN 29/02	Prz.Podat. 2003/7/62 [/b]
Definiując pojęcie prawne "samodzielnego lokalu mieszkalnego", ustawodawca czyni wyraźne rozróżnienie pomiędzy pojęciem "pomieszczenia pomocniczego" (art. 2 ust. 2 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), tj. pomieszczeniem, które wraz z "izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi" bezpośrednio "służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych", oraz pojęciem "pomieszczenia przynależnego", które w sensie prawnym stanowi wprawdzie część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie jest "przestrzenią" przeznaczoną dla bezpośredniego zaspokajania "mieszkaniowych" potrzeb ludzi, natomiast służy zaspokajaniu "innych potrzeb" tych osób, które korzystają z "samodzielnego lokalu mieszkalnego" (art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali). 
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wspólnota mieszkaniowa nie sprawuje zarządu garażem wielostanowiskim stanowiącym odrębną nieruchomość lokalową, dlatego też nie ma uprawnień do dochodzenia roszczeń o usunięcie wad budowlanych w takim lokalu przesądził [u]Sąd Najwyższy [/u]w wyroku z dnia 14 marca 2013 roku, sygn. akt: [b]I CSK 379/12.[/b] 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Sygn. akt[b] I ACa 584/12 z roku 2012[/b] ( jest w internecie ) z uzasadnienia wyroku 
Powyższe uwagi prowadzą do wniosku, że przyjęty przez Sąd I instancji, w ślad za stanowiskiem wyrażonym przez [u]Sąd Okręgowy we Wrocławiu i Sąd Apelacyjny we Wrocławiu,[/u] [b]pogląd o dopuszczalności oddania przez współwłaścicieli lokalu użytkowego nr (...) odrębnych głosów odnośnie uchwał podejmowanych przez pozwaną Wspólnotę jest prawidłowy.[/b]
http://forum.gazeta.pl/forum/w,523,148232996,148239406,Re_Zmienmy_prawo_Garaz_jest_lokalem_przynalezny.html

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem należałoby wprowadzić zasadę, że w przypadku współwłasności licznych właścicieli (wskazać liczbę) należy stosować odrębne zasady sprawowania zarządu przedmiotem współwłasności. Te zasady należałoby uregulować podobnie jak w przypadku dużej wspólnoty -podobnie, na pewno nie identycznie, bo nie będziemy tu mieli do czynienia z odrębnymi lokalami - z problemem borykają się współwłaściciele garażu, ale również drogi, czy, np. domu wielorodzinnego, w którym nie doszło do zniesienia współwłasności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Autor: [b]lesher[/b] ☺ 26.11.13, 11:07
    
    Trzeba zmienić ustawę o własności lokali i: 
    
    1. nadać pełną osobowość prawną wspólnocie, jako osobie "oddzielonej" od podmiotowości właścicieli lokali (taka spółka z o.o. specjalnego rodzaju), a także wprowadzić wpis wspólnoty do KRSu. Czyli de facto prawidłowo zaimplementować zasadę która i tak już została do obrotu prawnego wprowadzona przez uchwałę III CZP 65/07 
    To rozwiąże problemy z rozliczaniem mediów. 
    
    2. wprowadzić szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji pozaksięgowej kosztów i innych rozliczeń, z zasadami odmiennymi niż określone w ustawie o rachunkowości (tak jest np. w przypadku funduszy inwestycyjnych - mają swoje, odmienne od UoR zasady) 
    
    3. Dopuścić sprawowanie zarządu przez wspólnotę nad lokalami i innymi nieruchomościami, jeżeli współwłaścicieli jest więcej niż np. siedmiu, przyjmując zasadę opt-out, a nie opt-in (czyli domyślnie zarząd sprawuje wspólnota, dopiero jeżeli wszyscy współwłaściciele wyrażą wolę sprawowania zarządu samodzielnie to zarządu tego wspólnota jest pozbawiona) 
    
    Umowny podział kosztów jest moim zdaniem groźny - bo może doprowadzać do niesprawiedliwego obciążania kosztami we wspólnocie. 
    
    Przy okazji można byłoby wprowadzić wiele innych bardzo potrzebnych zmian (np. doręczanie korespondencji drogą elektroniczną ze skutkiem prawidłowego doręczenia, uregulowanie elektronicznego zbierania głosów, doprecyzowanie sposobu działania zarządu we wspólnocie, i wiele innych).
    
    http://forum.gazeta.pl/forum/w,523,148232996,148241899,Re_Zmienmy_prawo_Garaz_jest_lokalem_przynalezny.html
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.