Stała opłata za dostarczone ciepło

alisza123alisza123 Użytkownik
edytowano listopada 2013 w Wolne tematy
Proszę o pomoc w sprawie ustalenia stałej opłaty za dostarczone ciepło.
Czy jest zgodne z prawem ustalenie takiej opłaty jenakowej dla każdego lokalu niezależnie od wielkości. Do tej pory opłata ta była wyliczana na podstawie metrażu mieszkania.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    Czy jest zgodne z prawem ustalenie takiej opłaty jenakowej dla każdego lokalu niezależnie od wielkości.
    Do tej pory opłata ta była wyliczana na podstawie metrażu mieszkania.
    Uważam, że nie . Opłatę za gotowości do podania EC powinna być uzależniona od posiadanego udziału w NW.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Domyślam się, że nie macie w lokalach podzielników.
    Musisz sprawdzić, czy wspólnota ma uchwałę - regulamin rozliczania ciepła.
    Przy jednolitej instalacji grzewczej wspólnoty zwykle stosują się do art. 12 uowl, czyli ponoszą opłaty proporcjonalnie do swojego udziału.
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
  • Opcje
    alisza123alisza123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy lokal posiada licznik i płacimy wg.zużycia. Natomast stała opłata(za utrzymania mocy cieplnej oraz na pokrycie strat na przesyle) naliczana jest od metra
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    alisza123:
    stała opłata(za utrzymania mocy cieplnej oraz na pokrycie strat na przesyle) naliczana jest od metra
    I tak powinno pozostać, bo jednakowa opłata niezależna od wielkości lokalu jest sprzeczna z art. 12 p.2 UWL
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] alisza123 napisała:[/cite]Każdy lokal posiada licznik i płacimy wg.zużycia.
    Natomast stała opłata (za utrzymania mocy cieplnej oraz na pokrycie strat na przesyle) naliczana jest od metra
    I co dalej ? nie podoba ci się to ? czy co, bo już nie wiem o co ci chodzi :eek:
    [cite] alisza123 napisała:[/cite]Czy jest zgodne z prawem ustalenie takiej opłaty jenakowej dla każdego lokalu niezależnie od wielkości.
    Do tej pory opłata ta była wyliczana na podstawie metrażu mieszkania.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest zgodne z prawem ustalenie takiej opłaty jenakowej dla każdego lokalu niezależnie od wielkości. Do tej pory opłata ta była wyliczana na podstawie metrażu mieszkania.
    Zgodnie z prawem jest tylko rozliczenie proporcjonalne do wielkości udziału.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]alisza123 napisała:[/cite]
    Czy jest zgodne z prawem ustalenie takiej opłaty jenakowej dla każdego lokalu niezależnie od wielkości.
    co do zasady powinno być wg posiadanego udziału lub metrażu powierzchni ogrzewanej
  • Opcje
    alisza123alisza123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] alisza123 napisała:[/cite]Każdy lokal posiada licznik i płacimy wg.zużycia.
    Natomast stała opłata (za utrzymania mocy cieplnej oraz na pokrycie strat na przesyle) naliczana jest od metra
    I co dalej ? nie podoba ci się to ? czy co, bo już nie wiem o co ci chodzi :eek:

    Mi się podoba,ale ci co mają większe lokale chcą zmiany
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alisza123:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] alisza123 napisała:[/cite]Każdy lokal posiada licznik i płacimy wg.zużycia.
    Natomast stała opłata (za utrzymania mocy cieplnej oraz na pokrycie strat na przesyle) naliczana jest od metra
    I co dalej ? nie podoba ci się to ? czy co, bo już nie wiem o co ci chodzi :eek:

    Mi się podoba,ale ci co mają większe lokale chcą zmiany
    to niech się zamienią na mniejsze
    albo idą pod Sejm ze swoim chciejstwem ....
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    alisza123: Mi się podoba,ale ci co mają większe lokale chcą zmiany

    KubaP: to niech się zamienią na mniejsze
    albo idą pod Sejm ze swoim chciejstwem
    Bardzo trafnie to KubaP podsumował: niestety często się tak zdarza, że właściciele większych lokali forsują niezgodne z prawem rozwiązania. Też to "przerabiałem" w postaci pseudo-argumentów, że np. nie m2 lokali jeżdżą windą tylko osoby lub klatkę schodową brudzą nie m2 tylko osoby, więc należy wnosić opłaty proporcjonalne do ilości osób albo ostatecznie od lokali. I nie należy ulegać takim naciskom, gdyż zgodne z prawem jest tu rozliczenie proporcjonalne do wielkości udziału
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam nieco inny pogląd od fachowców zarządców, Ale nie musicie mnie traktować ( i tego poglądu ) poważnie.
    Proszę zwrócić uwagę że w przypadku wody też mamy koszty stale. Tylko że są one wliczone w cenę wody.

    Jeśli we wspólnocie nie są oddzielone koszty ogrzewania lokali od NW to rzeczywiście koszty stałe liczy się proporcjonalnie do udziałów.
    Ale jeśli są, to w przypadku NW koszty stałe można liczyć proporcjonalnie do udziałów ale koszty stałe dla lokali należałoby liczyć proporcjonalnie do zużycia, tak jak wody.
    Najlepiej jednak byłoby liczyć koszty stałe ogrzewania NW także proporcjonalnie do zużycia energii CO w lokalach.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2013
    [cite] tajfun napisał:[/cite]Mam nieco inny pogląd od fachowców zarządców, Ale nie musicie mnie traktować ( i tego poglądu ) poważnie.
    Proszę zwrócić uwagę że w przypadku wody też mamy koszty stale.
    Tylko że są one wliczone w cenę wody.
    jak popatrzysz na fakturę to tak , podobnie jak z energią elektryczną , tylko po co, takie ciupanie , dzielenie stawki ?
    [cite] tajfun napisał:[/cite]Jeśli we wspólnocie nie są oddzielone koszty ogrzewania lokali od NW to rzeczywiście koszty stałe liczy się proporcjonalnie do udziałów.
    Ale jeśli są, to w przypadku NW koszty stałe można liczyć proporcjonalnie do udziałów ale koszty stałe dla lokali należałoby liczyć proporcjonalnie do zużycia, tak jak wody.
    Najlepiej jednak byłoby liczyć koszty stałe ogrzewania NW także proporcjonalnie do zużycia energii CO w lokalach.
    nie podzielam tego poglądu i głoszonej zasady podziału kosztów , więcej w tym akademickiego rozumowania niż korzyści ,

    Zagmatwane rozliczenie to złe rozliczenie ...

    [cite] MarcoPolo napisał:[/cite]Też to "przerabiałem" w postaci pseudo-argumentów, że np. nie m2 lokali jeżdżą windą tylko osoby lub
    klatkę schodową brudzą nie m2 tylko osoby, więc należy wnosić opłaty proporcjonalne do ilości osób albo ostatecznie od lokali.
    I nie należy ulegać takim naciskom, gdyż zgodne z prawem jest tu rozliczenie proporcjonalne do wielkości udziału
    Odradzam ustanawianie stawek od m2 pul. To, że jest to niezgodne z prawem, to jedno, ale może się zdarzyć,
    że są właściciele którzy mają duże lokale i małe pomieszczenia przynależne i odwrotnie , mają małe lokale i duże pomieszczenia przynależne .

    Udział ten sam, ale m2 pul już nie.
  • Opcje
    alisza123alisza123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli jeśli wprowadzono stałą opłatę za dostarczone ciepło od lokalu to mogę wnieść pozew o uchylenie ustawy niezgodnej z przepisami praw art 12 § 2 oraz art 14
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alisza123:[/cite]Czyli jeśli wprowadzono stałą opłatę za dostarczone ciepło od lokalu
    to mogę wnieść pozew o uchylenie ustawy niezgodnej z przepisami praw art 12 § 2 oraz art 14
    jakiej ustawy ? co to za artykuły cytujesz ...
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    alisza123: Każdy lokal posiada licznik i płacimy wg.zużycia. Natomast stała opłata(za utrzymania mocy cieplnej oraz na pokrycie strat na przesyle) naliczana jest od metra
    Czyli jeśli wprowadzono stałą opłatę za dostarczone ciepło od lokalu to mogę wnieść pozew o uchylenie ustawy niezgodnej z przepisami praw art 12 § 2 oraz art 14
    Jeżeli "metry" pokrywają się z udziałami (a często tak bywa) to ...szkoda fatygi z pozwem na takich podstawach.
    Faktem jest, że wszelkie opłaty, których nie można dokładnie "zmierzyć" powinny być ponoszone zgodnie z udziałami ale... .
    Nie zapominaj że w UoWL są jeszcze art. 22 ust. 3 ppkt 3 i 8; 30 ust. 2 ppkt 1
    - a więc właściciele mają prawo uchwałą uchwalić w zasadzie każdy sposób rozliczania takiej opłaty stałej (dodatkowej) - jeżeli uzyskała uchwała większość to obowiązuje.
    Jeżeli się na takie rozwiązanie nie zgadzasz to oczywiście możesz zaskarżyć ale nie zapominaj że art. 25 zakreśla ramy zaskarżenia do trzech tylko powodów:
    Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu:
    - jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo
    - jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub
    - w inny sposób narusza jego interesy.

    Jako właścicielka (w mniejszości) niezadowolona z uchwały musisz udowodnić przynajmniej któryś z tych trzech przypadków - co w świetle przytoczonych wyżej art. (22 i 30) będzie bardzo trudne - i nie bez znaczenia jest całkowicie niepewny wyrok sądu (z wiadomych względów).
  • Opcje
    alisza123alisza123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali

    Nowy doklejony: 12.12.13 17:56
    a więc właściciele [u]mają prawo uchwałą uchwalić w zasadzie każdy sposób rozliczania[/u] takiej opłaty stałej (dodatkowej) - jeżeli uzyskała uchwała większość to obowiązuje.

    Czyli wspólnota może sobie uchwalić sposób rozliczania mediów jak chce i nie musi to być zgodne z przepisami?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla mnie najbardziej sprawiedliwym rozliczeniem opłaty stalej CO jest wliczenie jej w cenę zuzytej energii, tak jak to jest w przypadku wody.I wcale nie jest to jakaś skomplikowana procedura.
    W mojej wspólnocie różnice miedzy wskazaniami wodomierza głównego , a sumą wodomierzy lokalowych ( tz uchyb) rozliczana jest proporcjonalnie do zużycie wody w lokalu a nie do udziałów...można ? Można.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]Dla mnie najbardziej sprawiedliwym rozliczeniem opłaty stalej CO jest wliczenie jej w cenę zuzytej energii,
    a od kiedy we wspólnotach jest sprawiedliwość ...?

    Jakby sprawiedliwość była we wspólnotach to wszystkie lokale były tej samej wielkości i miały to samo wyposażenie i ten sam udział w częściach wspólnych. ...

    Opłatę stałą płaci sie niezależnie czy wspólnota pobierze EC od dostawcy czy nie , dlatego nie mozna jej łączyć z rozliczeniem kosztów zmiennych np. za zużyte GJ w lokalu, ( inaczej w stawce GJ)
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]Dla mnie najbardziej sprawiedliwym rozliczeniem opłaty stalej CO jest wliczenie jej w cenę zuzytej energii,
    a od kiedy we wspólnotach jest sprawiedliwość ...?

    Jakby sprawiedliwość była we wspólnotach to wszystkie lokale były tej samej wielkości i miały to samo wyposażenie i ten sam udział w częściach wspólnych. ...

    Opłatę stałą płaci sie niezależnie czy wspólnota pobierze EC od dostawcy czy nie , dlatego nie mozna jej łączyć z rozliczeniem kosztów zmiennych np. za zużyte GJ w lokalu, ( inaczej w stawce GJ)

    A nie mozna brać pod uwagę zużycia całkowitego EC?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite] A nie mozna brać pod uwagę zużycia całkowitego EC?
    opłata stała nie ma związku ze zużyciem GJ , ale mocą zamówioną , zapotrzebowaniem EC przez wspólnotę u dostawcy .
    On na podstawie takiego zapotrzebowania dokonuje zakupu surowców, urządzeń do jej wytworzenia .
    Jak WM nie odbierzesz zamówionych GJ to dostawca byłby stratny , a tak opłata stała rekompensuje mu ewentualne straty.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.