Rezygnacja czlonka Zarzadu

wartawarta Użytkownik
edytowano grudnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
W naszej WM mielismy 3 czlonkow Zarzadu.Obecnie jeden z nich zrezygnowal(na pismie kierowanym do pozostalych czlonkow Zarz.) Pytanie:
czy taka osobe powinnismy mimo to odwolywac z Zarzadu czy tez mozemy na rocznym zebraniu od razu wybierac nowego 3-go czlonka Zarzadu?
«1

Komentarze

  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeden z nich zrezygnowal(na pismie kierowanym do pozostalych czlonkow Zarz.)
    Rezygnacja z tej funkcji jest oświadczeniem woli a oświadczenie woli jest jednostronną czynnością prawną i nie potrzeba do tego jakiś uchwał o "wygaśnięciu mandatu członka zarządu".
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Warta: czy też możemy na rocznym zebraniu od razu wybierać nowego 3-go czlonka Zarządu ?
    Wcześniej też możecie. Po co czekać aż do marca.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] warta:[/cite]W naszej WM mielismy 3 czlonkow Zarzadu.Obecnie jeden z nich zrezygnowal(na pismie kierowanym do pozostalych czlonkow Zarz.) Pytanie:
    czy taka osobe powinnismy mimo to odwolywac z Zarzadu czy tez mozemy na rocznym zebraniu od razu wybierac nowego 3-go czlonka Zarzadu?
    Tak, powinna być uchwała odwołująca go na postawie jego rezygnacji , ułatwi to wam życie przed organami zewnętrznymi wspólnoty jak banki , sądy itd
    [cite] jakub[/cite]i nie potrzeba do tego jakiś uchwał o "wygaśnięciu mandatu członka zarządu".
    prawo wspólnotowe nie przewiduje "mandatu członka zarządu" to nie SM.:wink:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite] Tak, powinna być uchwała odwołująca go na postawie jego rezygnacji ,

    Skoro powinna, to... z czego to wynika?
    [cite] KubaP:[/cite]ułatwi to wam życie przed organami zewnętrznymi wspólnoty jak banki , sądy itd

    Ha! Skoro ułatwi, to... w jaki sposób?
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    KubaP: Tak, powinna być uchwała odwołująca go na postawie jego rezygnacji
    Kompletna, wymyślona bzdura niemająca żadnej podstawy prawnej. Wspólnota to nie spółdzielnia czy PGM.
    Wystarczy, że uchwała nie uzyska większości i co .... ( ten co pół roku temu zrezygnował albo umarł, dalej jest członkiem zarządu???!!!
    Tylko w jednej wspólnocie w Polsce tak jest.
    :confused:
    "...Wypowiedzenie staje się skuteczne już od chwili, w której zarząd wspólnoty mieszkaniowej o nim się dowiedział. Zarząd przyjmując wypowiedzenie nie musi podejmować uchwały, aby zaakceptować złożone wypowiedzenie. Jeżeli wypowiedzenie dotarło do zarządu – staje się skuteczne...." - http://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruchomosci/304213,Jak-napisac-wypowiedzenie-czlonkostwa-w-zarzadzie-wspolnoty-mieszkaniowej.html
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Haneczka:[/cite] Skoro powinna, to... z czego to wynika?
    z prawa logiki , jak si e kogoś powołało to powinno sie go odwołać...nie ważna jest przyczyna
    Art. 20.
    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili [b]na mocy uchwały właścicieli lokali [/b]zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
    
    [cite] Haneczka:[/cite] Ha! Skoro ułatwi, to... w jaki sposób?
    spróbuj w sądzie lub w banku, a się przekonasz ...

    [cite] jakub[/cite] Wystarczy, że uchwała nie uzyska większości i co ....
    (...)

    to należy taką uchwałę powtórzyć ,
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla mnie poczatkowo (przed postawieniem tego pytania) odpowiedz byla tez jasna:"Rezygnacja z tej funkcji jest oświadczeniem woli a oświadczenie woli jest jednostronną czynnością prawną..." dokladnie tak jak napisal Jakub.

    Problem pojawil sie ,kiedy na zebraniu w sasiednej WM pomimo rezygnacji pisemnej 2 czlonkow (w sumie bylo ich 3) dodatkowoodwolywano ich uchwala...poniewaz tak zarzadzil prawnik ,ktory obsluguje ta wspolnote.Ja sam jako prawnik nadal uwazam,iz rezygnacja absolutnie wystarcza natomiast tamten prawnik chyba jest na bakier z uwl i k.c.ale pomyslalem,ze moze jednak inne WM maja swoje doswiadczenia w tej sprawie i jak widac nie pomylilem sie.
    Zgadzam sie z twierdzeniem ,iz taka uchwala (o odwolaniu) moze byc pomocna w bankach,sadach itp.Ale przeciez mozna to rozwiazac inaczej:
    nie odwoluje sie starego czlonka Zarzadu(no bo juz de facto nim nie jest) ale po wyborze nowego czlonka(osobna uchwala) podejmuje sie dodatkowa uchwale iformuluje sie ja w ten sposob :
    "Od dnia ......... w sklad Zarzadu WM XY wchodza 1,2,3 "
    To powinno urzedom wystarczyc.

    "
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite]warta [/cite]nie odwoluje sie starego czlonka Zarzadu (no bo juz de facto nim nie jest)
    z jego ( oświadczającego) punktu widzenia masz racje ,ale ..
    z punktu widzenia wspólnoty to już nie jest tak jasne .

    Wspólnota ma obowiązek dbania o przejrzystość dokumentów .

    Czy jezeli jak piszecie to porzucenia funkcji członka zarządu wystarczy oświadczenie , to dlaczego takie oświadczenie, ale w druga stronę tego nie stanowi.

    Co stoi na przeszkodzie , aby
    > w pierwszej części uchwały w sprawie zmiany w skaldzie członków zarządu , odwołać tych co złożyli oświadczenia, umarli,
    > w drugiej powołać nowych członków,
    > a w trzeciej potwierdzić od jakiego dnia i w jakim składzie Zarządu reprezentowana jest Wspólnota.?

    Powtarzam, właściciele lokali jak powołali osobę na funkcję członka Zarządu WM, to powinni te osobę z tej funkcji odwołać .
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    KubaP: Powtarzam, właściciele lokali jak powołali osobę na funkcję członka Zarządu WM, to powinni te osobę z tej funkcji odwołać.
    Bzdura! Tylko chyba w "twojej" wspólnocie możliwa. Pleciesz po raz kolejny androny.
    Jeżeli członek zarządu umarł to nikt normalny nie będzie uchwałą odwoływał nieboszczyka (bo co będzie jak go nie odwołają?).
    UoWL reguluje tylko odwołanie członka zarządu a nie jego rezygnację - to reguluje K.c.
    Powtarzam - jest to jednostronna czynność prawna do której nie jest potrzebna ani umowa ani uchwała ani jakakolwiek zgoda drugiej strony.
    KubaP: porzucenia funkcji członka zarządu wystarczy oświadczenie , to dlaczego takie oświadczenie, ale w druga stronę tego nie stanowi.
    Bo kompletnie nie rozumiesz zagadnienia.
    Jak można zostać członkiem zarządu określa ustawa - tylko przez wybór (drugiej strony) a nie własne, jednostronne oświadczenie woli.
    Jak można przestać być członkiem zarządu:
    - poprzez uchwałę właścicieli (drugą stronę) odwołującą delikwenta
    - poprzez jednostronne oświadczenie o rezygnacji
    Proste jak drut.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak można przestać być członkiem zarządu:
    - poprzez uchwałę właścicieli (drugą stronę) odwołującą delikwenta
    - poprzez jednostronne oświadczenie o rezygnacji
    Proste jak drut.
    Az takie proste to to nie jest
    To jednostronne oswiadczenie woli musi dotrzec do adresata czyli Wspolnoty (przy zarzadzie jednoosobowym zatem tylko na zebraniu albo listownie do wszystkich czlonkowWM).Natomiast w sytuacji kiedy mamy Zarzad 3 osobowy(standart w duzych WM) i nagle rezygnuje 2 czlonkow, to nie jestem pewny czy ten ostatni 1 czlonek reprezentuje Wspolnote?Pomijajac juz fakt iz w tym momencie Wspolnota nie mialaby zadnej prawnej reprezentacji.
    W takim przypadku uwazam sama rezygnacja nie wystarcza.Uwzględnić należy bowiem, iż w myśl art. 26 ust. 1 uwl jeśli zarząd wspólnoty nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd. A takie rozwiazanie jest b.rzadko dla WM korzystne!
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: z prawa logiki , jak się kogoś powołało, to powinno się go odwołać... nieważna jest przyczyna
    Jednak wcześniej lepiej się posłużyć logiką prawa
    Jakub: (...) Zarząd przyjmując wypowiedzenie nie musi podejmować uchwały, aby zaakceptować złożone wypowiedzenie http://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruchomosci/304213,Jak-napisac-wypowiedzenie-czlonkostwa-w-zarzadzie-wspolnoty-mieszkaniowej.html(...)
    KubaP: Powtarzam, właściciele lokali jak powołali osobę na funkcję członka Zarządu WM, to powinni tę osobę z tej funkcji odwołać
    A jak właściciele lokali - mimo, że ów członek Zarządu WM złożył rezygnację na ręce Zarządu - nie odwołają jego, to będzie on w dalszym członkiem Zarządu, czy nie... ?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] warta:[/cite] w sytuacji kiedy mamy Zarzad 3 osobowy(standart w duzych WM) i nagle rezygnuje 2 czlonkow, to nie jestem pewny czy ten ostatni 1 czlonek reprezentuje Wspolnote? Pomijajac juz fakt iz w tym momencie Wspolnota nie mialaby zadnej prawnej reprezentacji.
    W takim przypadku uwazam sama rezygnacja nie wystarcza.
    Art. 21 ust. 2 uowl stwierdza jedynie, że jeżeli zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. Tej normy nie można interpretować rozszerzająco, to znaczy tak, że zarząd, zredukowany rezygnacjami do jednej osoby, staje się nieważny lub nieistniejący. Taki zarząd nadal funkcjonuje, nie może jedynie składać oświadczeń woli. Uważam, że w tej sytuacji oświadczenie o rezygnacji złożone na ręce ostatniego członka zarządu jest skuteczne, ponieważ fakt, że on sam nie może składać oświadczeń woli za wspólnotę, nie skutkuje brakiem umocowania do przyjmowania oświadczeń.

    Uchwały o odwoływaniu osoby, która złożyła rezygnację, są bezprzedmiotowe, bo nie można odwołać ze składu zarządu kogoś, kto członkiem zarządu już nie jest.
    Ostatni członek zarządu, który chciałby zrezygnować, musi, aby jego rezygnacja była skuteczna, złożyć ją na zebraniu wspólnoty lub złożyć rezygnację poprzez powiadomienie wszystkich właścicieli lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Zachowanie warunków formalnych, odwołanie zarządu i wybór wykonawcy
    Status członka zarządu wynika wyłącznie z woli większości wyrażonej w uchwale, a jego odwołanie podyktowane jest również wolą większości. 
    [b]Bez znaczenia prawnego są przyczyny tego odwołania. [/b]
    Nawet w wypadku dokonania przez sąd pozytywnej oceny działań określonego członka zarządu w aspekcie spełniania wymogu należytego kierowania sprawami wspólnoty, [u]członkowie wspólnoty mają w każdym czasie prawo do wyeliminowania takiej osoby z grona członków zarządu[/u], zaś uchwała w tym przedmiocie nie wymaga jakiegokolwiek uzasadnienia.
    

    http://www.administrator24.info/artykul/id5319,co-nowego-w-orzecznictwie-zasady-liczenia-glosow-oraz-uchwala-nieistniejaca-zachowanie-warunkow-formalnych-odwolanie-zarzadu-i-wybor-wykonawcy?p=2
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Egzo:[/cite]...Art. 21 ust. 2 uowl stwierdza jedynie, że jeżeli zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. Tej normy nie można interpretować rozszerzająco, to znaczy tak, że zarząd, zredukowany rezygnacjami do jednej osoby, staje się nieważny lub nieistniejący. Taki zarząd nadal funkcjonuje, nie może jedynie składać oświadczeń woli.

    Z jakiego powodu pozostaly jeden czlonek zarzadu nie moze wydawac oswiadczenia woli?
    Przeciez UoWL dopuszcza istnienie zarzadu jednoosobowego.
    Zacytowany przez ciebie artykul dotyczy jedynie tego ze w zarzadzie wieloosobowym oswiadczenia woli skladaja dowolni dwaj czlonkowie zarzadu.
    W zarzadzie jednoosobowym nie ma tego problemu. Jest jeden i decyzje podejmuje on osobiscie.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] man:[/cite] Z jakiego powodu pozostaly jeden czlonek zarzadu nie moze wydawac oswiadczenia woli? Przeciez UoWL dopuszcza istnienie zarzadu jednoosobowego.Zacytowany przez ciebie artykul dotyczy jedynie tego ze w zarzadzie wieloosobowym oswiadczenia woli skladaja dowolni dwaj czlonkowie zarzadu. W zarzadzie jednoosobowym nie ma tego problemu. Jest jeden i decyzje podejmuje on osobiscie.
    W art. 20 ust. 1 uwol ustawodawca dokonał rozróżnienia wskazując, że "właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu". Gdyby wielkość zarządu nie miała znaczenia, wystarczyłby zapis o konieczności powołania zarządu, bez rozróżniania jego wielkości, bo sposób podejmowania decyzji przez zarząd i tak jest określony w innym artykule (art 21. ust. 2). Z zasady racjonalność legislacji wynika, że takie rozróżnienie nie jest bezcelowe, a w takim razie inaczej należy traktować sytuację, gdy uchwała powołuje zarząd wieloosobowy a inaczej gdy jednoosobowy - przepisy art. 20 ust. 1 i art. 21 ust. 2 należy czytać łącznie, jako swoiste dwa tryby sprawowania władzy przez zarząd. W kompetencjach właścicieli lokali spoczywa decyzja (w drodze uchwały lub umowy właścicieli), czy decyduje się na zarząd jedno- czy wieloosobowy, a to rodzi skutki co do trybu podejmowania decyzji przez zarząd. Byłoby nieracjonalne przyjęcie, że ten tryb mogą zmienić indywidualnie poszczególni członkowie zarządu poprzez zwykłą rezygnację. Jeżeli intencją właścicieli lokali jest posiadanie zarządu wieloosobowego, to zarząd, który w wyniku rezygnacji członków zarządu, zredukował się do jednej osoby, nie może już w pełni działać za wspólnotę. Myślę, że identycznie stanowisko zajmą wszystkie instytucje, urzędy i przedsiębiorstwa (np. banki).
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Status członka zarządu wynika wyłącznie z woli większości wyrażonej w uchwale, a jego odwołanie podyktowane jest również wolą większości
    Czy to oznacza, że kiedy jeden z członków trzyosobowego Zarządu WM składa rezygnację na ręce dwóch pozostałych członków Zarządu, jest w dalszym ciągu członkiem Zarządu do momentu, kiedy właściciele lokali wolą większości nie podejmą właściwej uchwały (odwołanie) ? A jak właściciele lokali nie podejmą uchwały odwołującej tego członka Zarządu, to jest on - w dalszym ciągu, pomimo swojej rezygnacji - jego (Zarządu WM) członkiem czy nie, kolego KubaP ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] elan124:[/cite]....
    to nic nie oznacza ( popatrz sobie do uchwały w sprawie składu Zarządu WM)
    Sama rezygnacja członka zarządu ( oświadczenie) [b]chroni jego interesy[/b] - od tej chwili nie odpowiada za sprawy wspólnoty - ale [b]nie chroni interesów wspólnoty, [/b]
    gdyż w dalszym ciągu [b]widnieje w uchwale właścicieli lokali jako ich przedstawiciel - reprezentant. 
    
    [b]Wspólnota posługuje się nieaktualnym dokumentem w sprawie wyboru członków Zarządu WM[/b].
    [/b]
    

    Nie wiem, skąd ten raban, o jedno sformułowanie : Odwołuje się ze składu Zarządu pana/panią ... ... i uchwała właścicieli lokali o bieżącym składzie Zarzadu jest czytelna i jednoznaczna
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    LUDZIE!!! Opamiętajcie się - no ile można międlić ten sam temat??? Szczęśliwe te wasze wspólnoty, że nie macie poważniejszych problemów.
    Rezygnacja z funkcji członka zarządu jest oświadczeniem woli i nie potrzeba tu jakiś uchwał. Nie ma żadnej siły, nie tylko uchwały właścicieli, ale nawet sąd nie może nakazać, by ktoś kto zrezygnował z funkcji (bo mu się odechciało być w zarządzie, wyemigrował, zwariował .... itd itp), pełnił ją w dalszym ciągu!
    Jedyna uchwała jaka by się przydała (o czym już ktoś tu napisał), to jest uchwała właścicieli o tym , że od dnia ...... w skład zarządu wchodzą osoby x i y ( nawet jeżeli są to osoby pozostałe po rezygnacji tego trzeciego).
    Stwierdzenie, że "Status członka zarządu wynika wyłącznie z woli większości wyrażonej w uchwale, a jego odwołanie podyktowane jest również wolą większości" jest słuszne ale w sytuacji, gdy właściciele ODWOŁUJĄ jakiegoś członka zarządu (bo np. źle wykonuje swoje obowiązki), a nie w sytuacji gdy sam rezygnuje
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    MarcoPolo jako lukierek do twojej wypowiedzi odpowiedz
    jaka jest różnica, że powodem usunięcia ze składu Zarządu WM jest oświadczenie członka, a usuniecie członka przez właścicieli lokali czy zgon?
    Co stoi na przeszkodzie , aby :
    
    > [b]w pierwszej części uchwały [/b]w sprawie zmiany w składzie członków zarządu , [b]odwołać tych co złożyli oświadczenia, umarli, [/b]
    > [b]w drugiej powołać nowych członków, [/b]
    > [b]a w trzeciej potwierdzić od jakiego dnia i w jakim składzie Zarządu reprezentowana jest Wspólnota.? [/b]
    

    Prezydent RP ministrów też odwołuje, tych co umarli też ....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    KubaP:
    jaka jest różnica, że powodem usunięcia ze składu zarzadu jest oświadczenie członka, a usuniecie członka przez właścicieli lokali czy zgon?
    Różnica jest taka, ze w przypadku gdy członek zarządu rezygnuje sam, nie ma tu miejsca na wolę właścicieli lokali i ich uchwała w tej sprawie jest bezsensowna jako bezprzedmiotowa. Bezsensowna byłyby uchwała, że właściciele nie odwołują członka zarządu WM, mimo że złożył on rezygnację (w końcu w głosowaniu jest opcja ZA i PRZECIW). Po co to wszystko i narażanie się na śmieszność??? W zupełności wystarczy uchwała od jakiego dnia i w jakim składzie jest zarząd wspólnoty.

    Ja z pewnością nie zaproponowałbym uchwały, czy właściciele odwołują członka zarządu, który sam zrezygnował, ale jak komuś jest to potrzebne - to czemu nie? Przeciwwskazań też nie widzę
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] MarcoPolo:[/cite]KubaP:
    jaka jest różnica, że powodem usunięcia ze składu zarzadu jest oświadczenie członka, a usuniecie członka przez właścicieli lokali czy zgon?
    Różnica jest taka, ze w przypadku gdy członek zarządu rezygnuje sam, nie ma tu miejsca na wolę właścicieli lokali i ich uchwała w tej sprawie jest bezsensowna jako bezprzedmiotowa.

    Po co to wszystko i narażanie się na śmieszność???
    tak można stwierdzić, gdy ma się do czynienie z osobami złośliwymi i chcącymi ośmieszyć się ...
    Z niewolnika nie ma pracownika i każdy właściciel o zdrowych zmysłach zagłosuje o odwołaniu oświadczającego ...

    w ten sposób Wspólnota uzyska dokument czytelny i jednoznaczny ...

    Co się stanie jak takie oświadczenie ustne, po wyborze / uzupełnieniu składu zarządu zostanie cofnięte ?
    i osoba, która cofnęła oświadczenie będzie się obnosiła z uchwałą, gdzie widniej w składzie zarządu WM....

    Ile szkody może tym wyrządzić Wspólnocie ?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i osoba, która cofnęła oświadczenie będzie się obnosiła z uchwałą, gdzie widniej w skaldzie zarządu WM
    może się obnosić co najwyżej przed własnymi wnukami - uchwała najświeższa ma znaczenie. "Obnosić się" mogą równie dobrze i z tym samym skutkiem członkowie zarządu wybrani w poprzednich wyborach i jeszcze w poprzednich i jeszcze ....

    Jeżeli temu, który zrezygnował się odwidzi, to jest następne zebranie wspólnoty i jak właściciele tak zdecydują, to ma następną szansę na wybór
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    i osoba, która cofnęła oświadczenie będzie się obnosiła z uchwałą, gdzie widniej w skaldzie zarządu WM
    może się obnosić co najwyżej przed własnymi wnukami - uchwała najświeższa ma znaczenie.
    a kto to sprawdzi online ... jak będzie brał chwilówkę na wspólnotę .... (ludzie są różni)
    dla ułatwienia życia, przyjmijmy, że takie oświadczenie złożyło dwóch członków Zarządu . wg ciebie byłych członków ...:wink:

    "
    Obnosić się" mogą równie dobrze i z tym samym skutkiem członkowie zarządu wybrani w poprzednich wyborach i jeszcze w poprzednich i jeszcze ....
    nic podobnego ,
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest oczywistym,iz nie mozna odwolywac kogos z funkcji ,ktorej juz nie sprawuje.Wspolnotanie moze stawiac postanowien kopdeksu cywilnego na glowie!!

    PS Dawno juz nie bylem na tym portalu ...ale musze ze smutkiem stwierdzic,iz poziom dyskusji niestety bardzo sie tutaj obnizyl.Szkoda.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] warta:[/cite]Jest oczywistym,iz nie mozna odwolywac kogos z funkcji ,ktorej juz nie sprawuje.
    Taaak . To dlaczego Prezydent odwołuje tych funkcyjnych co umarli lub podli się do dymisji ? (choćby Sławomira Nowaka)
    Odwołuje się dla porządku w dokumentach ... bo kto za prę lat będzie pamiętał czy sam zrezygnował czy go odwołano ?
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Egzo:[/cite]...Byłoby nieracjonalne przyjęcie, że ten tryb mogą zmienić indywidualnie poszczególni członkowie zarządu poprzez zwykłą rezygnację. Jeżeli intencją właścicieli lokali jest posiadanie zarządu wieloosobowego, to zarząd, który w wyniku rezygnacji członków zarządu, zredukował się do jednej osoby, nie może już w pełni działać za wspólnotę. Myślę, że identycznie stanowisko zajmą wszystkie instytucje, urzędy i przedsiębiorstwa (np. banki).

    To jest Twoje stanowisko i masz do tego prawo.
    Inne stanowisko zajal na przyklad przedstawiciel gminy na naszym dorocznym zebraniu.
    Kiedy chcielismy przeglosowac uchwale o dobraniu brakujacych czlonkow zarzadu (wspolnota wczesniej uchwalila ze chce miec zarzad 3 osobowy a po rezygnacjach zostal tylko jeden) przestawiciel gminy zapowiedzial ze ta uchwale zaskarzy poniewaz jest ona niezgodna z UOWL.
    Jego zdaniem UoWL nie pozwala wspolnocie na okreslenie w uchwale ilu czlonkow chce w zarzadzie.
    Wg. niego UoWL dopuszcza zarzad jrdno i wieloosobowy.

    Co do bankow to interesuje ich jedynie w momencie zakladania konta kto jest w zarzadzie i czlonkowie zarzadu skladaja wzory podpisow.
    Pozniej sprawdzaja jedynie czy na przelewach sa wlasciwe podpisy.

    Jesli czlonek wspolnoty zrezygnuje z bycia czlonkiem zarzadu to nie wyklucza to mozliwosci podpisywania przez niego przelewow do czasu wybrania nastepcy. Jest na to artykow w UoWL ktory mowi ze kazdy wlasciciel ma prawo i obowiazek uczestniczyc w zarzadzaniu wspolnota.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite] Byłoby nieracjonalne przyjęcie, że ten tryb mogą zmienić indywidualnie poszczególni członkowie zarządu poprzez zwykłą rezygnację. Jeżeli intencją właścicieli lokali jest posiadanie zarządu wieloosobowego,

    Jeśli intencją właścicieli lokali jest posiadanie zarządu wieloosobowego to w pierwszej kolejności powinni oni podjąć uchwałę, iż każdy powołany zarząd wspólnoty jest wieloosobowy, ustalając w niej dokładnie (liczbowo) jego skład.
    Tym samym zaklepać jego stały skład ilościowy, lecz nie sądzę by miało to większy sens i sprawdzało się w praktyce.
    Dopiero w następnej kolejności podjąć uchwałę o wyborze konkretnych (z imienia i nazwiska) członków tego zarządu.
    [cite] Egzo:[/cite]
    Myślę, że identycznie stanowisko zajmą wszystkie instytucje, urzędy i przedsiębiorstwa (np. banki).
    Można się pomylić, ponieważ wielu instytucjom, urzędom i przedsiębiorstwom wystarczy oświadczenie woli składane przez dwie osoby (zgodnie z ustawą), będące członkami zarządu. Nawet po okazaniu czy też dostarczeniu kserokopii uchwały o wyborze zarządu w wersji pierwotnej, czyli bez zmian późniejszych wnikających np. z rezygnacji któregoś członka z widniejącego składu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite]Haneczka[/cite]
    [cite] Egzo:[/cite]
    Myślę, że identycznie stanowisko zajmą wszystkie instytucje, urzędy i przedsiębiorstwa (np. banki).
    Można się pomylić, ponieważ wielu instytucjom, urzędom i przedsiębiorstwom wystarczy oświadczenie woli składane przez dwie osoby (zgodnie z ustawą), będące członkami zarządu.

    Nawet po okazaniu czy też dostarczeniu kserokopii uchwały o wyborze zarządu w wersji pierwotnej, czyli bez zmian późniejszych wnikających np. z rezygnacji któregoś członka z widniejącego składu.
    [/quote]
    [cite] KubaP:[/cite]a kto to sprawdzi online ... jak będą brali chwilówkę na wspólnotę .... (ludzie są różni)
    dla ułatwienia życia, przyjmijmy, że takie oświadczenie złożyło dwóch członków Zarządu . wg ciebie byłych członków ...:wink:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite] z prawa logiki , jak si e kogoś powołało to powinno sie go odwołać...nie ważna jest przyczyna
    Ale... ten ktoś sam się odwołał składając rezygnację. :cool:
    Powołać też bez zgody samego zainteresowanego (lub nie) formalnie nie można. Więc nie chodzi tutaj o przyczynę, ale o sposób. Liczy się ten sposób, który jest skuteczny i wywołuje konsekwencje prawne.
    [cite] KubaP:[/cite]
    spróbuj w sądzie lub w banku, a się przekonasz ...

    Ani w sądzie ani w banku nie ma u mnie żadnego problemu.
    W banku zarząd (ci co się jeszcze ostali) składa oświadczenie (informacja dla banku o zmianie składu zarządu) wraz z kserokopią rezygnacji delikwenta oraz uaktualnia kartę wzoru podpisu i... to wszystko. Żadnych problemów.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MarcoPolo:[/cite]Różnica jest taka, ze w przypadku gdy członek zarządu rezygnuje sam, nie ma tu miejsca na wolę właścicieli lokali i ich uchwała w tej sprawie jest bezsensowna jako bezprzedmiotowa. Bezsensowna byłyby uchwała, że właściciele nie odwołują członka zarządu WM, mimo że złożył on rezygnację (w końcu w głosowaniu jest opcja ZA i PRZECIW). Po co to wszystko i narażanie się na śmieszność??? W zupełności wystarczy uchwała od jakiego dnia i w jakim składzie jest zarząd wspólnoty.

    Jakas uchwala potwierdzajaca sklad zarzadu jest potrzebna.
    Po rezynacji czlonka lub czlonkow zarzadu uchwala ktora miedzy innymi ich powolywala do zarzadu nie moze byc zalacznikem do jakiegokolwiek oficjalnego dokumentu wspolnoty a wiec wspolnota nie bedzie mogla korespondowac np. z rada miasta.

    Moim zdaniem wystarczy uchwala ktora albo powola nowych czlonkow albo zatwierdzi nowy, aktualny, mniejszy sklad zarzadu.

    Nie likwiduje to mozliwosci nie przyjecia takiej uchwaly ale wydaje sie ze wlasciciele sa na tyle rozsadni ze nie zablokuja uchwaly przynajmniej potwierdzajacej stan faktyczny.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite] z prawa logiki , jak si e kogoś powołało to powinno sie go odwołać...nie ważna jest przyczyna
    Ale... ten ktoś sam się odwołał składając rezygnację. :cool:
    Powołać też bez zgody samego zainteresowanego (lub nie) formalnie nie można.
    Więc nie chodzi tutaj o przyczynę, ale o sposób.
    Liczy się ten sposób, który jest skuteczny i wywołuje konsekwencje prawne.
    ale ja nie kwestionuję, czy oświadczający o rezygnacji ma dalej wykonywać obowiązki członka Zarzadu, to jest bezsporne ...
    problem jest jakim dokumentem posługuje się wspólnota o składzie Zarządu WM
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite] spróbuj w sądzie lub w banku, a się przekonasz ...
    Ani w sądzie ani w banku nie ma u mnie żadnego problemu.
    W banku zarząd (ci co się jeszcze ostali) składa oświadczenie (informacja dla banku o zmianie składu zarządu) wraz z kserokopią rezygnacji delikwenta oraz uaktualnia kartę wzoru podpisu i... to wszystko. Żadnych problemów.
    nie o taki przypadek chodzi ...

    to znaczy, że masz małe doświadczenie życiowe i wierzysz w teorie ...
    jak ci się trafi przypadek z chwilówką czy telefonem komórkowym , to się przekonasz, które rozwiązanie jest lepsze
    czy te z "odwołaniem" w treści uchwały czy te bez ... sąd to rozstrzygnie, ale będzie bolało
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]Ani w sądzie ani w banku nie ma u mnie żadnego problemu.
    W banku zarząd (ci co się jeszcze ostali) składa oświadczenie (informacja dla banku o zmianie składu zarządu) wraz z kserokopią rezygnacji delikwenta oraz uaktualnia kartę wzoru podpisu i... to wszystko. Żadnych problemów.
    Problem jest wtedy gdy na przyklad wspolnota sklada uwagi do planu zagodpodarowania przestrzennego.
    Uwagi nie zostana przyjete bez kopii uchwaly potwierdzajacej aktualny sklad zarzadu.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] man:[/cite]
    Moim zdaniem wystarczy uchwala ktora albo powola nowych czlonkow albo zatwierdzi nowy, aktualny, mniejszy sklad zarzadu.

    Przy powołaniu nowych - zgoda.
    Przy uaktualnianiu stanu, który pozostał - przerost formy nad treścią i zawracanie, do czegoś innego przeznaczonej, całkiem sympatycznej części ciała.

    Nowy doklejony: 06.12.13 15:00
    [cite] man:[/cite]
    Problem jest wtedy gdy na przyklad wspolnota sklada uwagi do planu zagodpodarowania przestrzennego.
    Uwagi nie zostana przyjete bez kopii uchwaly potwierdzajacej aktualny sklad zarzadu.

    Proszę poprosić szanowny urząd na piśmie o podanie podstawy prawnej, na podstawie której wspólnota ma obowiązek, na jego żądanie, podjąć taką uchwałę.
    Żaden sąd nie jest władny narzucić wspólnocie podjęcia uchwały o określonej treści. A urząd może...? :confused:
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]...Żaden sąd nie jest władny narzucić wspólnocie podjęcia uchwały o określonej treści. A urząd może...? :confused:
    A gdzie tu jest narzucanie czegokolwiek?
    Urzad zwyczajnie chce wiedziec na jakiej podstawie jacys ludzie podpisuja sie w imieniu wspolnoty.
    [cite] Haneczka:[/cite]Proszę poprosić szanowny urząd na piśmie o podanie podstawy prawnej, na podstawie której wspólnota ma obowiązek, na jego żądanie, podjąć taką uchwałę.
    Tu nie ma mowy o zadaniu podjecia uchwaly a jedynie pokazanie dokumentu potwierdzajacego aktualny sklad zarzadu.
    Oczywiscie mozna zapytac urzad ale zanim sie dostanie opowiedz pol miasta zostanie wybudowane na podstawie nowego PZP do ktorego wspolnota miala uwagi a urzad ich nie uwzglednil bo uchwala o powolaniu zarzadu byla nieaktualna.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] man:[/cite] Inne stanowisko zajal na przyklad przedstawiciel gminy na naszym dorocznym zebraniu.
    Kiedy chcielismy przeglosowac uchwale o dobraniu brakujacych czlonkow zarzadu (wspolnota wczesniej uchwalila ze chce miec zarzad 3 osobowy a po rezygnacjach zostal tylko jeden) przestawiciel gminy zapowiedzial ze ta uchwale zaskarzy poniewaz jest ona niezgodna z UOWL.
    Jego zdaniem UoWL nie pozwala wspolnocie na okreslenie w uchwale ilu czlonkow chce w zarzadzie.
    Wg. niego UoWL dopuszcza zarzad jrdno i wieloosobowy.
    Sytuacja jest niejasna: chcieliście dokooptować brakujących członków zarządu a gmina się temu sprzeciwiła? Gmina była przeciwna kooptacji czy była przeciwna uchwale o sztywnym ustanowieniu ilości członków zarządu - bo to są dwie różne sprawy? Pisząc o tym, że wspólnota wyraża intencję posiadania zarządu jedno- lub wieloosobowego, miałem na myśl to, że akt powołania zarządu, czyli uchwała, o tym przesądza - a nie to, że wspólnota osobno ustala na sztywno, ile osób będzie liczył zarząd. Jeżeli wasza uchwała miała właśnie taki charakter, sztywnego ustalenia na przyszłość ilości członków zarządu, to rzeczywiście budzi to wątpliwości co do zgodności z uwol, bo każdy akt powołania zarządu na nowo ustala sytuację prawną wewnątrz wspólnoty, więc uprzednie przesądzanie o ilości osób jest dosyć kontrowersyjne.
    Co do bankow to interesuje ich jedynie w momencie zakladania konta kto jest w zarzadzie i czlonkowie zarzadu skladaja wzory podpisow.
    Pozniej sprawdzaja jedynie czy na przelewach sa wlasciwe podpisy.
    Jest oczywiste, że bank nie wie co się zmienia we wspólnocie. Chodzi mi o sytuację, pozostając przy przykładzie banku, gdy trzeba zakładać rachunek lub składać wzory podpisów - w takiej sytuacji, gdyby reprezentował wspólnotę jeden członek zarządu, a w uchwale byłoby trzech, to nawet okazanie w banku oświadczeń o rezygnacji pozostałych, mogłoby nie odnieść skutku. Wątpię aby bank uznał, że ten jeden członek zarządu może składać skuteczne oświadczenia woli za wspólnotę.
    Jesli czlonek wspolnoty zrezygnuje z bycia czlonkiem zarzadu to nie wyklucza to mozliwosci podpisywania przez niego przelewow do czasu wybrania nastepcy. Jest na to artykow w UoWL ktory mowi ze kazdy wlasciciel ma prawo i obowiazek uczestniczyc w zarzadzaniu wspolnota.
    Jak wyżej, bank opiera się na przedstawionych mu pełnomocnictwach, nie wie co się dzieje we wspólnocie. Nie mniej, nie jest to aż tak proste, ponieważ każdy porządny system bankowy ma możliwość konfiguracji uprawnień, i takiego ich ustawienia, że przelewy mogą podpisywać np. tylko dwie osoby łącznie, trzy osoby łącznie, a nawet określone nazwiska w określonej konfiguracji.
    [cite] Haneczka:[/cite]
    Jeśli intencją właścicieli lokali jest posiadanie zarządu wieloosobowego to w pierwszej kolejności powinni oni podjąć uchwałę, iż każdy powołany zarząd wspólnoty jest wieloosobowy, ustalając w niej dokładnie (liczbowo) jego skład.
    Uważam taką uchwałę za kontrowersyjną, napisałem o tym wyżej.
    [cite] Haneczka:[/cite]
    Można się pomylić, ponieważ wielu instytucjom, urzędom i przedsiębiorstwom wystarczy oświadczenie woli składane przez dwie osoby (zgodnie z ustawą), będące członkami zarządu. Nawet po okazaniu czy też dostarczeniu kserokopii uchwały o wyborze zarządu w wersji pierwotnej, czyli bez zmian późniejszych wnikających np. z rezygnacji któregoś członka z widniejącego składu.
    Odnosiłem się do różnicy pomiędzy zarządem jedno- i wieloosobowym - jeżeli więc instytucjom zostanie przedstawiony dokument podpisany przez dwie osoby, to wszystko jest w porządku.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]Sytuacja jest niejasna: chcieliście dokooptować brakujących członków zarządu a gmina się temu sprzeciwiła? Gmina była przeciwna kooptacji czy była przeciwna uchwale o sztywnym ustanowieniu ilości członków zarządu - bo to są dwie różne sprawy? Pisząc o tym, że wspólnota wyraża intencję posiadania zarządu jedno- lub wieloosobowego, miałem na myśl to, że akt powołania zarządu, czyli uchwała, o tym przesądza - a nie to, że wspólnota osobno ustala na sztywno, ile osób będzie liczył zarząd. Jeżeli wasza uchwała miała właśnie taki charakter, sztywnego ustalenia na przyszłość ilości członków zarządu, to rzeczywiście budzi to wątpliwości co do zgodności z uwol, bo każdy akt powołania zarządu na nowo ustala sytuację prawną wewnątrz wspólnoty, więc uprzednie przesądzanie o ilości osób jest dosyć kontrowersyjne.
    Pozostal jeden czlonek zarzadu i aby stalo sie zadosc uchwale mowiacej o trzyosobowym zarzadzie chcielismy przeglosowac uchwale o dokoptowaniu brakujacych 2 czlonkow.

    Kontrowersyjne wydaje mi sie twierdzenie ze zarzad jedno lub wieloosobowy czym sie legislacyjnie roznia.

    Czesto sie zdarza ze na zebraniu probuje sie wybrac zarzad np. 3 osobowy ale zglasza sie tylko jedna osoba i zostaje wybrana do zarzadu jednosobowego z braku chetnych.
    Czy to oznacza ze ten jednoosobowy zarzad nie ma prawa dzialac bo orginalna intencja bylo wybranie zarzadu 3 osobowego?

    Czym to sie rozni od sytuacji gdy byl zarzad 3 osobowy i 2 osoby zrezygnowaly?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Ile szkody może tym wyrządzić Wspólnocie ?
    No ile... ?
    Warta: Jest oczywistym, iż nie można odwoływać kogoś z funkcji,której już nie sprawuje
    Nie dla wszystkich jest takie oczywiste.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] man:[/cite]Czesto sie zdarza ze na zebraniu probuje sie wybrac zarzad np. 3 osobowy ale zglasza sie tylko jedna osoba i zostaje wybrana do zarzadu jednosobowego z braku chetnych.
    Czy to oznacza ze ten jednoosobowy zarzad nie ma prawa dzialac bo orginalna intencja bylo wybranie zarzadu 3 osobowego?

    Czym to sie rozni od sytuacji gdy byl zarzad 3 osobowy i 2 osoby zrezygnowaly?
    Wspólnota jest zbiorem właścicieli, a każdy z nich może mieć inne zdanie, więc dopóki nie powstanie uchwała, trudno mówić o "pierwotnej intencji", intencja zostaje wyrażona podjętą uchwałą.
    Jeżeli nie było chętnych na trzyosobowy zarząd, więc uchwała brzmiała "powołuje się zarząd w osobie pana X" - to jest zarząd jednoosobowy, a nie nieudany trzyosobowy. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia, gdy zostanie podjęta uchwała o treści: "powołuje się zarząd w osobach pana X, pani Y i pana Z" - wówczas rezygnacja dwóch osób, dekompletuje ten zarząd w sposób uniemożliwiający składanie oświadczeń woli za wspólnotę.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]...Wspólnota jest zbiorem właścicieli, a każdy z nich może mieć inne zdanie, więc dopóki nie powstanie uchwała, trudno mówić o "pierwotnej intencji", intencja zostaje wyrażona podjętą uchwałą.
    Co powiesz o takiej sytuacji. (To nie jest wydumany przyklad tylko autentyczny poniewaz osobiscie bylem na tym zebraniu)
    Na zebraniu rozpoczeto glosowanie uchwaly o powolaniu zarzadu 5 osobowego.
    Kazdy kandydat do tego zarzadu mial otrzymywac indywidualne glosy tak lub nie na zebraniu i podczas "obchodnego" zbierania glosow.
    Po zebraniu wszystkich glosow okazalo sie ze tylko jeden kandydat uzyskal wymagana wiekszosc glosow.
    W wyniku tego glosowania powstal zarzad jednoosobowy chociaz uchwala dotyczyla 5 osobowego.
    Ten zarzad jednoosobowy dzialal przez nastepne 4 lata do jego odwolania.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] man:[/cite] Na zebraniu rozpoczeto glosowanie uchwaly o powolaniu zarzadu 5 osobowego.
    Kazdy kandydat do tego zarzadu mial otrzymywac indywidualne glosy tak lub nie na zebraniu i podczas "obchodnego" zbierania glosow.
    Jak możliwe jest w ramach jednej uchwały głosowanie osobno na pięciu kandydatów? Jak była sformułowana uchwała?
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] man:[/cite]
    Po zebraniu wszystkich glosow okazalo sie ze tylko jeden kandydat uzyskal wymagana wiekszosc glosow.
    W wyniku tego glosowania powstal zarzad jednoosobowy chociaz uchwala dotyczyla 5 osobowego.

    Aha... To była pewnie ta uchwała dwuetapowa: wstępna i decydująca nazywana przesiewową. :smile:
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]
    Jak możliwe jest w ramach jednej uchwały głosowanie osobno na pięciu kandydatów? Jak była sformułowana uchwała?
    To byl majstersztyk.:bigsmile:
    Kazdy wlasciciel stawial 5 krzyzykow.
    Po jednym na kazdego kandydata.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] man:[/cite]
    [cite] Egzo:[/cite]
    Jak możliwe jest w ramach jednej uchwały głosowanie osobno na pięciu kandydatów? Jak była sformułowana uchwała?
    To byl majstersztyk.:bigsmile:
    Kazdy wlasciciel stawial 5 krzyzykow.
    Po jednym na kazdego kandydata.
    Ale nadal nie wiadomo nad czym tak naprawdę głosowano, jak konkretnie brzmiała zasadnicza część uchwały?. To jest to prostu niemożliwe do przeprowadzenia - to by wyjaśniało dlaczego przedstawiciel gminy zagroził zaskarżeniem takiej uchwały do sądu. :wink:
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Egzo:[/cite]...to by wyjaśniało dlaczego przedstawiciel gminy zagroził zaskarżeniem takiej uchwały do sądu. :wink:
    Niestety to nie wyjasnia tego problemu poniewaz to nie byla ta sama uchwala a nawet to nie byla ta sama wspolnota.
    [cite] Egzo:[/cite]... jak konkretnie brzmiała zasadnicza część uchwały?
    Tresc uchwaly byla prosta.
    "Czy zgadzasz sie aby osoby X, Y, Z, W, V byly czlonkami nowego zarzadu.
    Glosowanie odbywa sie na kazda z nich osobno"

    Moze nie byla to dokladane taka tresc (odbywalo to sie 6 lat temu) ale procedura i sens byl ten sam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] man:[/cite]
    [cite] Egzo:[/cite]... jak konkretnie brzmiała zasadnicza część uchwały?
    Tresc uchwaly byla prosta.
    "Czy zgadzasz sie aby osoby X, Y, Z, W, V byly czlonkami nowego zarzadu.
    Glosowanie odbywa sie na kazda z nich osobno"


    Moze nie byla to dokładane taka treść (odbywalo to sie 6 lat temu) ale procedura i sens byl ten sam.
    to nie jest poprawna treść uchwały o wyborze Zarządu WM , to jest treść ulotki plebiscytowej
    [cite] man:[/cite]Kazdy wlasciciel stawial 5 krzyzykow.
    no faktycznie majstersztyk ...a w złym tego znaczeniu.
    Takie głosowanie łatwo sfałszować . Głosy oddawane pod uchwałami winny być potwierdzone PODPISEM glosującego.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Man: Każdy wlaściciel stawiał 5 krzyżyków
    Zamiast podpisów ? Rzeczywiście "majstersztyk".
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] KubaP:[/cite].... to nie jest poprawna treść uchwały o wyborze Zarządu WM , to jest treść ulotki plebiscytowej
    Ja nigdzie nie napisalem ze ta tresc byla poprawna.
    Chodzilo mi jedynie o to ze ta poczatkowa "wola" wspolnoty to bylo wybrac 5 osobowy zarzad a ostatecznie wybrano, ta sama uchwala, zarzad jednoosobowy. Zaden z wlascicieli nie widzial w tym nic niepokojacego albo niezgodnego z UoWL.
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] man:[/cite]Kazdy wlasciciel stawial 5 krzyzykow.
    no faktycznie majstersztyk ...a w złym tego znaczeniu.
    Takie głosowanie łatwo sfałszować . Głosy oddawane pod uchwałami winny być potwierdzone PODPISEM glosującego.
    Alez one byly potwierdzone podpisem, nawet piecioma podpisami zlozonymi przez kazdego glosujacego wlasciciela.:bigsmile:
    Jeszcze jeden smaczek. Z ta "uchwala" po wlascicielach chodzil, zreszta zgodnie z UoWL, dotychczasowy czlonek zarzadu ktory w wyniku tego glosowania zostal znowu czlonkiem zarzadu. Tym razem jedynym. Mial zdolnosc przekonywania.
    Taka to jest wspolnota w ktorej wybranie przewodniczacego zebrania trwalo kiedys 2 godziny a rozliczanie mediow odbywalo sie niejednokrotnie z trzyletnim opoznieniem. :shocked:
    No i taki zarzad dostaje wynagrodzenie (niezaleznie ilu ma czlonkow), 4500 miesiecznie.
    Wspolnota ma 80 lokali.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Man: No i taki zarząd dostaje wynagrodzenie (niezależnie ilu ma członków), 4500 miesięcznie
    Ja tam nie zazdroszczę wynagrodzenia ludziom, którzy działają we wspólnotach w Zarządach, przy pełnej aprobacie właścicieli lokali.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] man:[/cite] Ja nigdzie nie napisalem ze ta tresc byla poprawna.
    Chodzilo mi jedynie o to ze ta poczatkowa "wola" wspolnoty to bylo wybrac 5 osobowy zarzad a ostatecznie wybrano, ta sama uchwala, zarzad jednoosobowy.
    Jak już pisałem wcześniej, wola wspólnoty wyraża się w podjętej uchwale. Wspólnota nie zaakceptowała pozostałych kandydatów, nie zostali oni zatwierdzeni w skład zarządu, zatem powołany został zarząd jednoosobowy - to jest wola wspólnoty.

    Uchwała była niepoprawna chociażby dlatego, że uowl przewiduje powoływanie zarządu a nie poszczególnych członków zarządu osobno. Zgodnie ze wspomnianą poprzednio zasadą racjonalnej legislacji, należy przyjąć, że ustawodawca celowo rozróżnia w uowl sytuacje w których odnosi się bezpośrednio do poszczególnych członków zarządu (np. odwołanie, zawieszenie), od sytuacji gdy odnosi się do zarządu en block. Taką sytuacją jest powoływanie zarządu, ustawa mówi, że właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze zarządu, a nie członków zarządu. Jest to podejście sensowne, ponieważ skład zarządu ma być odzwierciedleniem zaufania właścicieli lokali, a w systemie plebiscytowym skład zarządu jest loterią, nigdy nie wiadomo kto się w nim ostatecznie znajdzie. Właściciele zgadzają się na dany skład zarządu, ze względu na konkretne osoby, które będą ten zarząd tworzyły, więc powoływanie zarządu jako kolegialnej całości jest uzasadnione.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]
    Uchwała była niepoprawna chociażby dlatego, że uowl przewiduje powoływanie zarządu a nie poszczególnych członków zarządu osobno....

    Właściciele zgadzają się na dany skład zarządu, ze względu na konkretne osoby, które będą ten zarząd tworzyły, więc powoływanie zarządu jako kolegialnej całości jest uzasadnione.

    Czyli wg takiego podejscia niezgodne z Ustawa jest glosowanie uchwaly dokopujacej dodatkowych czlonkow do zarzadu.
    Wg Twojej interpretacji nalezy w pierwszym kroku odwolac zarzad w calosci a nastepnie go powolac ponownie juz w nowym skladzie?
    Dla mnie zachowanie nielogiczne i rodzace trudne do przewidzenia konsekwencje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.