Czy właściciele mają wpływ na majątek wspólnoty mieszkaniowej?
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Cytat:<br />"odrębność majątku wspólnoty mieszkaniowej od majątku właścicieli lokali, którzy ją tworzą może być rozumiana jako zupełne oderwanie tych składników od reżimu ustawy o własności lokali."<br /><br />Jakim cudem do majątku odrębnego wspólnoty zaliczacie cudzą nieruchomość, dzierżawioną przez wspólnotę?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Chce się wmówić właścicielom lokali we WM , że wspólnota została powołania do prowadzenia działalności innej niż zarządzanie częściami wspólnymi, w taki sam sposób, jak spółdzielnie mieszkaniowe, choć jedynym zadaniem WM jest takie zarządzanie nieruchomością, aby ta nie traciła na wartości, a współwłaściciele ułamkowi łożyli na jej utrzymanie.
Sądy w ogóle nie wskazują na źródło finansowania "majątku wspólnoty", zwłaszcza tego, który stanowi odrębne nieruchomości gruntowe czy budynkowe-lokalowe.
Zgodnie z art. 32a uwl "Jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, uniemożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie:
1) wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych,
2) udzielenia zarządowi lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, prawem przewidzianych, czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.
Wydaje mi się, że gdy mamy do czynienia z sytuacją opisaną w dyspozycji tego przypisu -wspólnota może teren wydzierżawić, ponieważ ma bezpośredni związek z zarządem nieruchomością wspólną.
Wspólnota wykonała docieplenie że tak powiem na raty gdyż uchwała dotycząca docieplenia była na tyle skutecznie zaskarżona że Sąd Apelacyjny wstrzymał bieg uchwały . W umowie z wykonawcą jest zastrzeżone że w sytuacji gdyby została wstrzymana budowa docieplenia nie z winy obojętnie której ze stron to druga strona może wnosić o zapłacenie kary związanej z przekroczeniem terminu zakończenia budowy. Wykonawca przedstawił kosztorys poniesionych strat w związku z przerwaniem budowy i zażądał od wspólnoty kwoty około 10.000 złotych Wspólnota zapłaciła temu wykonawcy 10.000 złotych jednak decyzję o zapłacie tych pieniędzy zarząd wraz z administratorem podjął sam bez poinformowania właścicieli i bez podjęcia w tej sprawie odpowiedniej uchwały .
W związku z powyższym pierwsze pytanie jak w temacie wątku
1. Czy właściciele mają wpływ na majątek wspólnoty mieszkaniowej? - w tej konkretnej sprawie
2. Jak można zaskarżyć decyzję zarządu podjętą bez odpowiedniej uchwały (jak wiadomo każdą uchwałę w terminie zawitym może zaskarżyć każdy z właścicieli) i jak odzyskać te pieniądze
w działalności wspólnoty trzeba umieć rozgraniczyć: pieniądze od zapisów memoriałowych w ewidencji pozaksięgowej wspólnoty.