Uchwała ws. udzielenia absolutorium dla zarządu

cezar138cezar138 Użytkownik
edytowano grudnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Forumowiczów,

chciałbym zasięgnąć waszej opinii ws. art. 30 u o własności lokali. Jako członek zarządu swojej WM, chciałbym w 1 kwartale nowego roku przeprowadzić zebranie - złożyć sprawozdania z działalności za ub. rok i podjąć uchwale ws. udzielenia absolutorium zarządowi za ub. rok. I właśnie tu jest dylemat. Mianowicie w zarządzie jest pewny podział, poglądowy na prace w nim, między 2 członkami. Poprzez to chciałbym, aby każdy z nas dwóch miał odrębną uchwałę nt. udzielenia mu absolutorium za poprzedni rok, zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt. 3 ustawy. Bowiem być może, że członkowie WM mając personalne uwagi, do każdego z nas z osobna, będę chcieli rozgraniczyć kwestie udzielenia/nieudzielania absolutorium członkom indywidualnie. Czy będzie to zgodne z prawem takie rozdzielnie absolutorium na dwóch członków?
Będę wdzięczny za opinie, dziękuje.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W przepisach ustawy o własności lokali mowa jest o udzieleniu absolutorium zarządowi, inaczej natomiast tę kwestię uregulowano w kodeksie spółek handlowych, art. 231 § 2 pkt 3 k.sh stanowi wprost o udzieleniu "członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków."

    W przypadku spółek ustawodawca nakazał wręcz, aby wspólnicy wypowiadali się w tej kwestii w stosunku do każdego członka odrębne, natomiast takiego wymogu brak w odniesieniu do członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Nie oznacza to jednak, że właściciele lokali nie mogą wypowiedzieć się w kwestii udzielenia absolutorium w stosunku do poszczególnych osób ze składu zarządu. Żaden przepis tego nie zabrania, tym bardziej, że ustawa o własności lokali dopuszcza zawieszenie lub odwołanie poszczególnych członków z jego składu.

    Absolutorium w przypadku spółek ma po prostu inne znaczenie prawne niż we wspólnocie mieszkaniowej - w spółce udzielenie absolutorium "zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności odszkodowawczej względem spółki za szkodę wyrządzoną spółce przez podjęciem przez niego działania lub zaniechania sprzecznych z prawem lub postanowieniami umowy spółki (art. 293 k.s.h.), jeżeli udzielono go pomimo przedstawienia materiałów, z których jednoznacznie wynikał fakt wyrządzenia spółce szkody przez członka zarządu. "

    We wspólnocie mieszkaniowej uchwała w sprawie absolutorium takiego skutku nie wywołuje, jest jedynie wyrazem aprobaty działań zarządu.

    Moim zdaniem to właściciele decydują czy będą głosować w sprawie udzielenia abs. dla całego zarządu czy dla poszczególnych członków.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za rzetelną opinie i poradę. Rozumiem, że można wprowadzić pod głosowanie 2 uchwały nad udzieleniem absol. dla każdego z członków zarządu. Natomiast, gdy któryś z nas nie otrzyma absolutorium w efekcie głosowania, to jednakże może nadal wykonywać zadania i obowiązku zarządu o ile nie zostanie zawieszony, bądź odwołany z tej funkcji poprzez uchwałę?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138: Jako członek zarządu swojej WM, chciałbym w 1 kwartale nowego roku przeprowadzić zebranie
    Zamierzasz uzgodnić z drugim członkiem Zarządu np. termin, porządek, treść uchwał zebrania, czy nie ?
    Zarządca: We wspólnocie mieszkaniowej uchwała w sprawie absolutorium takiego skutku nie wywołuje, jest jedynie wyrazem aprobaty działań zarządu.
    Trzymaj się tej informacji Zarządcy. Z treści twojego sąduję, że jeden haruje a drugi też chce zbierać laury...
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do elan124 - masz racje, opinia zarzadcy- super. Dobrze sądujesz. Ciezko pracuje sie, gdy sprawy mniej wazne stawia sie na równi ze sprawami b. ważnymi.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Cezar138: Ciężko pracuje sie, gdy sprawy mniej ważne stawia się na równi ze sprawami b.ważnymi.
    To przecież masz całkiem "inny" problem. Nie możesz namówić jakiegoś dobrego twojego sąsiada do pracy w Zarządzie ? Pal sześć z tym twoim dotychczasowym. Musisz - moim zdaniem - dążyć do powiększenia składu Zarządu do trzech osób, chyba że to oceniasz inaczej.
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest mysl, ale na nasze namowy nikt nie reflektuje. Poza tym, bez znjamosci i stosowaniu uowl o żadnej pracy w zarzadzie nie moze byc mowy. Dam radę, spokojnie :).
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cezar138: Poza tym, bez znajomości i stosowaniu uowl, o żadnej pracy w zarządzie nie może być mowy
    A ile lokali liczy wasza wspólnota ?
  • Opcje
    cezar138cezar138 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    80 lokali mieszkalnych + 9 niemieszkalnych (garaze).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cezar138:[/cite] Poprzez to chciałbym, aby każdy z nas dwóch miał odrębną uchwałę nt. udzielenia mu absolutorium za poprzedni rok, zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt. 3 ustawy.
    Bowiem być może, że członkowie WM mając personalne uwagi, do każdego z nas z osobna, będę chcieli rozgraniczyć kwestie udzielenia/nieudzielania absolutorium członkom indywidualnie.
    Czy będzie to zgodne z prawem takie rozdzielnie absolutorium na dwóch członków?
    to napisz dwie odrębne uchwały i poddaj pod głosowanie .

    Jeżeli drugi członek nie uzyska absolutorium to i tak naprawdę niczego to nie zmienia. Ot, taka przysłowiowa "żółta kartka" dla niego od właścicieli lokali.
    Aby go odwołać lub zawiesić niezbędna będzie odrębna uchwała.
    Art. 30. 2. Przedmiotem zebrania, o którym mowa w ust. 1, [b]powinny być [color=#f00]w szczególności[/color]:[/b]
    [ulist]
    [li]1) uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,[/li]
    [/ulist]
    [ulist]
    [li]2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,[/li]
    [/ulist]
    [ulist]
    [li]3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium.[/li]
    [/ulist]
    
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym na twoim miejscu - na podstawie odpowiedniej uchwały - zaangażował Administratora i Księgową (Biuro Rachunkowe). Wtedy będziesz miał więcej czasu na podejmowanie odpowiednich decyzji. Ty pracujesz społecznie w Zarządzie ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.