Zarządca zatrudnia zarządce ?!

tajfuntajfun Użytkownik
edytowano grudnia 2013 w Wolne tematy
KubaP jest zdziwiony zarządzaniem mojej wspolnoty. Ponieważ moje wspólnota zarządzana jest na podstawie art18.1
Tym zarzadca jest Pan K. Pan K jest wpisany do aktów notarialnych, oraz widnieje dumnie w księdze wieczystej zarówno nieruchomości wspolnoty jak i lokalu.
Pan K postanowił jako zarzadca wspolnoty podpisać umowe na zarzadzanie/administrowanie tą wspolnotą z Panem M, który podobnie jak on ma licencje na zarządzanie nieruchomościami.
Umowe tą podpisał w imieniu wspólnoty.
Poczatek brzmi ot tak:
Umowa zawarta między Wspólnota Mieszkaniową ..(nazwa, dane) ..reprezentowaną przez Pana K, zwanego dalej ""Wspolnotą" a Panem M posiadającym pełnomocnictwo firmy X ( firma zarządzajaca) zwanym dalej admnistratorem.

Dalej jest umowa.Mówiąc krótko cały rozdział 4 UoWL i oczywiście warunki wynagrodzenia za wykonane usługi, liczone od m2 powierzchni wspolnoty.
Zastanawiam sie ,czy Pan M moze podpisać podobną umowe z Panem R , Pan R z Panem Z itd...
Czy tu jest wszystko OK???

Komentarze

  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jasne że z Pan K z 18.1 może podpisać, ale ile zostaje Panu K. z tej stawki za m2, którą płacą właściciele po potrąceniu kosztów Pana M?
    Co robi Pan K czego nie robi Pan M?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] trader:[/cite]Jasne że z Pan K z 18.1 może podpisać, ale ile zostaje Panu K. z tej stawki za m2, którą płacą właściciele po potrąceniu kosztów Pana M?
    Co robi Pan K czego nie robi Pan M?
    Nic.
    To kim jest Pan M w stosunku do wspolnoty?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pan K jest zarządcą z 18.1 czyli zarządem (podpisuje umowy, wybiera administatora, inne ważne rzeczy).
    Pan M jest administratorem (ogranicza go treść umowy).
    We wspólnotach, w których właściciele z różnych powodów nie potrafią wyłonić ze swego grona przedstawicieli do zarządu, robi to za nich deweloper w aktach notarialnych sprzedaży.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] trader:[/cite]Pan K jest zarządcą z 18.1 czyli zarządem (podpisuje umowy, wybiera administatora, inne ważne rzeczy).
    Pan M jest administratorem (ogranicza go treść umowy).
    We wspólnotach, w których właściciele z różnych powodów nie potrafią wyłonić ze swego grona przedstawicieli do zarządu, robi to za nich deweloper w aktach notarialnych sprzedaży.
    Pan K nic nie robi. Wszytkie ważne rzeczy, umowy itd robi Pan M .
    Poz tym Pan K jest zarządem funkcjonalnym i jak takiemu tak duzo mu bez pełnomocnictwa wsoólnoty nie wolno , a juz napewno nazywać się wspolnotą
    Nie powiesz chyba ze Pan K ustala wysokość stawki za administrowanie wspolnotą.
    Ale ja mam inne pytanie . Czy Pan K jest dalej zarządcą wspolnoty jesli WSZYSTKIE kompetencje przekazał administratorowi?

    Pytanie retoryczne:
    Skąd niby developer może wiedzieć że wlaściciele nie potrafią wybrać zarządu . Przecież powierzenie zarządu 18.1 ( dla teściowej) robi przy pierwszym przekształceniu lokalu?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pan K nadal jest zarządcą wspólnoty z 18.1, bo to on odpowiada przed właścicielami a nie Pan M.
    Generalnie w nowym budynku wystarczy 2-3 miesiące aby zmienić zarząd na taki złożony z właścicieli i Pana K wymienić.

    Nowy doklejony: 13.12.13 20:11
    Pan K nie ustala stawek za administrowanie, może tylo działać do limitu ustalonej stawki w uchwale właścicieli. Podpisanie takiej umowy z administratorem jest wtedy czynnoscia zwykłą zarządu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]
    Pan K postanowił jako zarzadca wspolnoty podpisać umowe na zarzadzanie/administrowanie tą wspolnotą z Panem M, który podobnie jak on ma licencje na zarządzanie nieruchomościami.
    niestety nie podzielam twojego toku analizy sytuacji w twojej wspólnocie
    Pan K nie mógł podpisać umowy na zarządzanie choćby miała taki tytuł , ale na ADMINISTROWANIE z panem M.
    [cite] tajfun:[/cite]Czy Pan K jest dalej zarządcą wspolnoty jesli WSZYSTKIE kompetencje przekazał administratorowi?
    Pan M stał się jakby "pracownikiem" pana K świadczącym usługi na rzecz wspólnoty.
    Pan K jest jedynym zarządcą wspólnoty i odpowiada za pana M, przed wspólnotą.
    [cite] tajfun:[/cite] To kim jest Pan M w stosunku do wspolnoty?
    pełni funkcje ADMINISTRATORA z zakresem obowiązków jaki przekazał mu pan K zarządca waszej wspólnoty w spisanej umowie.
    [cite]trader:[/cite] Pan K nie ustala stawek za administrowanie, może tylo działać do limitu ustalonej stawki w uchwale właścicieli. Podpisanie takiej umowy z administratorem jest wtedy czynnoscia zwykłą zarządu.
    Pan K może ustalać zaliczki jako zarządca z art. 18.1 UoWL , ale nie mogą być wyższe niż koszty jakie wspólnota generuje swoją działalnością.

    Właściciele nie mogą "negować" stawek, które mają potwierdzenie w dokumentach wspólnoty (fakturach, umowach)>
    Wybranie sobie zarządcy na podstawie art. 18.1 jest scedowanie pewnych praw właścicielskich na tegoż zarządcę np. odpowiedzialności za zarządzanie NW czy wyznaczania wymiaru zaliczek .Jakby było inaczej może dojść do paraliżu działalności wspólnoty.

    Reasumując: wybór zarządcy w myśl art, 18.1 jest niekorzystne dla właścicielei lokali.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]
    Pan K postanowił jako zarzadca wspolnoty podpisać umowe na zarzadzanie/administrowanie tą wspolnotą z Panem M, który podobnie jak on ma licencje na zarządzanie nieruchomościami.
    niestety nie podzielam twojego toku analizy sytuacji w twojej wspólnocie
    Pan K nie mógł podpisać umowy na zarządzanie choćby miała taki tytuł , ale na ADMINISTROWANIE z panem M.
    [cite] tajfun:[/cite]Czy Pan K jest dalej zarządcą wspolnoty jesli WSZYSTKIE kompetencje przekazał administratorowi?
    Pan M stał się jakby "pracownikiem" pana K świadczącym usługi na rzecz wspólnoty.
    Pan K jest jedynym zarządcą wspólnoty i odpowiada za pana M, przed wspólnotą.
    [cite] tajfun:[/cite] To kim jest Pan M w stosunku do wspolnoty?
    pełni funkcje ADMINISTRATORA z zakresem obowiązków jaki przekazał mu pan K zarządca waszej wspólnoty w spisanej umowie.
    [cite]trader:[/cite] Pan K nie ustala stawek za administrowanie, może tylo działać do limitu ustalonej stawki w uchwale właścicieli. Podpisanie takiej umowy z administratorem jest wtedy czynnoscia zwykłą zarządu.
    Pan K może ustalać zaliczki jako zarządca z art. 18.1 UoWL , ale nie mogą być wyższe niż koszty jakie wspólnota generuje swoją działalnością.

    Właściciele nie mogą "negować" stawek, które mają potwierdzenie w dokumentach wspólnoty (fakturach, umowach)>
    Wybranie sobie zarządcy na podstawie art. 18.1 jest scedowanie pewnych praw właścicielskich na tegoż zarządcę np. odpowiedzialności za zarządzanie NW czy wyznaczania wymiaru zaliczek .Jakby było inaczej może dojść do paraliżu działalności wspólnoty.

    Reasumując: wybór zarządcy w myśl art, 18.1 jest niekorzystne dla właścicielei lokali.

    Ja nie analizuje tylko pytam.
    Twoja odpowiedź jest zgodna z moimi oczekiwaniami.
    Pan K moze zatrudnić Pana M Jako swego pracownika w swoim własnym imieniu przekazując mu część a nawet cały zakres swoich kompetencji. Ale odpowiedzialność ponosi dalej on i dalej jest zarzadcą.
    Własciciele nie mogą negować stawek, ale stawka za administrowanie przekracza zakres zarzadu zwykłego i jest ustalana dla zarządcy a nie dla jego pracownika .
    Natomiast problem jest inny:
    Pan K wystepuje w tej umowie jako reprezentant wspólnoty. To nie on zawiera umowę tylko Wspólnota mieszkaniowa przez niego reprezentowana.
    Wygląda to tak jakby wspólnota podpisała umowę z administratorem na ...zarządzanie i administrowanie.
    Pkt 2 brzmi. Wspólnota ( Pan K) zleca administratorowi ( PanuM) prowadzenie stałego zarządzania nieruchomością wspólną Wspólnoty...
    Pierwsze słowo 'Wspólnota" to Pan K a drugie słowo "Wspólnota" to Wspólnota Mieszkaniowa ( chyba)
    Byłoby śmiesznie gdyby było inaczej.

    O tym że Pan K podpisuje umowę w imieniu wspólnoty świadczy także fakt że w jednym z aneksów wpisane jest rozwiązanie tej umowy ...uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej.
    I jeszcze jedno. W 4 letniej historii wspólnoty ani jeden dokument ( z wyjątkiem tej umowy) nie jest podpisany przez zarządcę ( Pana K). Pana K nikt nigdy nie widział w biurze , na zebraniu ... Nie wiadomo w ogóle czy istnieje.
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do trader: - zmuszony jestem sprostować niektóre niemądre rady abyś nie popadł w jakieś niepotrzebne tarapaty.
    Pan K może ustalać zaliczki jako zarządca z art. 18.1 UoWL
    - to jest oczywiście nieprawda.
    Ustalanie wysokości zaliczek jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły a więc ani zarządowi ani zarządcy któremu zarząd powierzyli właściciele wykonywać tego samodzielnie nie wolno. Nakazuje to wyraźnie art. 22 ust. 2, 3 ppkt 3,8 oraz art. 30 ust. 2 ppkt 1 UoWL.
    Wybranie sobie zarządcy na podstawie art. 18.1 jest scedowanie pewnych praw właścicielskich na tegoż zarządcę
    - to także nieprawdziwe stwierdzenie.
    Obowiązki zarządu wybranego czy powierzonego są takie same. W przypadku zarządu powierzonego właściciele wcale nic nie cedują wręcz przeciwnie pozostaje im więcej praw bo zarządca powierzony nie może bez ich zgody (pełnomocnictwa) reprezentować wspólnoty jako że nie jest organem wspólnoty.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Jakub:[/cite]Do trader: - zmuszony jestem sprostować niektóre niemądre rady abyś nie popadł w jakieś niepotrzebne tarapaty.
    Pan K może ustalać zaliczki jako zarządca z art. 18.1 UoWL
    - to jest oczywiście nieprawda.
    Ustalanie wysokości zaliczek jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły a więc ani zarządowi ani zarządcy któremu zarząd powierzyli właściciele wykonywać tego samodzielnie nie wolno. Nakazuje to wyraźnie art. 22 ust. 2, 3 ppkt 3,8 oraz art. 30 ust. 2 ppkt 1 UoWL.
    Wybranie sobie zarządcy na podstawie art. 18.1 jest scedowanie pewnych praw właścicielskich na tegoż zarządcę
    - to także nieprawdziwe stwierdzenie.
    Obowiązki zarządu wybranego czy powierzonego są takie same. W przypadku zarządu powierzonego właściciele wcale nic nie cedują wręcz przeciwnie pozostaje im więcej praw bo zarządca powierzony nie może bez ich zgody (pełnomocnictwa) reprezentować wspólnoty jako że nie jest organem wspólnoty.
    W takim razie jak traktować taką umowę? I kim dla wspólnoty jest Pan M?
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Umowa zawarta między Wspólnota Mieszkaniową ..(nazwa, dane) ..reprezentowaną przez Pana K, zwanego dalej ""Wspolnotą" a Panem M
    Czy tu jest wszystko OK???
    Nie jestem prawnikiem ale na logikę taka umowa w świetle prawa jest nieważna.
    Czy gdyby podpisał taką umowę (jako bezprawny reprezentant wspólnoty) np z jakimś celebrytą na kwotę 2 mln zł za udział w zebraniu to też jako właściciele musielibyście ponosić takie koszty? Chyba nie!
    Do podpisania takiej umowy (z panem M) zarządca winien mieć pełnomocnictwo właścicieli wyrażone uchwałą określającą także kwotę wynagrodzenia jeżeli miałoby to iść z pieniędzy właścicieli
    kim jest Pan M w stosunku do wspolnoty?
    Również jak wyżej - jest pracownikiem pana K. który go sobie zatrudnił i którego powinien opłacać ze swoich pieniędzy.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Jakub:[/cite]Do trader: - zmuszony jestem sprostować niektóre niemądre rady abyś nie popadł w jakieś niepotrzebne tarapaty.
    Pan K może ustalać zaliczki jako zarządca z art. 18.1 UoWL
    To nie są moje słowa, cytuj z głową!
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do trader:
    Nie zrozumiałeś mojego wpisu a komentujesz z niepotrzebną zgryźliwością.
    Teksty wypada czytać ze zrozumieniem jeżeli chce się je komentować.
    Przecież jasno wynika z mojego wpisu, że nie cytowałem ciebie ale innego użytkownika który cytując ciebie dawał ci takie rady.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Jakub: nie cytowałem ciebie ale innego użytkownika który cytując ciebie dawał ci takie rady .
    Może Trader ma trochę racji, aby przy cytowaniu "złotych" myśli pewnego forumowicza, starannie zadbać też o wyraźne zacytownie jego nick'u.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Nowe informacje w temacie.
    Panowie Pan K i Pan M zostali zidentyfikowani.
    Otóż ,Pan K jest dyrektorem i właścicielem firmy zarządzającej " Sami swoi". Natomiast Pan M jest z-cą dyrektora tej firmy.
    Pan K nie mogąc podpisać umowy sam z sobą udzielił pełnomocnictwa Panu M.
    Ale po co tą umowę podpisywał to nie wiem.
    Facet ma firmę zarządzającą od 2005roku. Zarządza kilkoma wspólnotami. Został zarządcą nowej wspólnoty na podstawie art18.1. Po co mu jakaś umowa z samym sobą ?
    Przecież jeśli Pan M ma pełnomocnictwo od Pana K to podpisuje umowę w imieniu Pana K.
    Czyli Pan K podpisuje umowę z Panem K.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Tajfun: Czyli Pan K podpisuje umowę z Panem K.
    Czyli kółko się zamknęło... ?
    Komentarz edytowany elan124
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przykro mi ale te dwa posty w zaden sposób nie były zwiazane a tematem. Proponuje skypa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]Przykro mi ale te dwa posty w zaden sposób nie były zwiazane a tematem. Proponuje skypa.
    brawo tak trzymaj ...
    a teraz czekaj aż mętlik z głowy też ci ktoś usunie ....

    Nie spotkałem zarządcę (art.18.1, który zgodnie z tezami Jakubka zrobiłby z siebie chłopca do bicia ....
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]Przykro mi ale te dwa posty w zaden sposób nie były zwiazane a tematem. Proponuje skypa.
    brawo tak trzymaj ...
    a teraz czekaj aż mętlik z głowy też ci ktoś usunie ....

    Nie spotkałem zarządcę (art.18.1, który zgodnie z tezami Jakubka zrobił z siebie chłopca do bicia ....
    Widzisz KubaP . Inaczej pewne sprawy wyglądaja z punktu widzenia zarzadcy a inaczej członka wspolnoty.
    W mojej głowie powoli wszystko układa sie w pewną logiczną całość ,także dzieki Tobie.Za co Ci dziękuję.
    A teraz nastepny " kwiatuszek " z umowy pomiędzy zarządca a zarządca , lub jak kto woli administratorem a administratorem
    4. Za wykonanie umowy Administrator otrzyma miesięcznie wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 1.25 zł za m*m powierzchni lokali mieszkalnych wchodzących w skład Wspólnoty. Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie wystawionej przez Administratora faktury VAT, na konto wskazane przez Administratora
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]Inaczej pewne sprawy wyglądaja z punktu widzenia zarzadcy a inaczej członka wspolnoty.
    A teraz nastepny " kwiatuszek " z umowy pomiędzy zarządca a zarządca , lub jak kto woli administratorem a administratorem
    no nie jak kto woli .. tylko jak jest pod względem prawnym .
    To jest umowa między Zarządcą(art.18.1) a Administratorem
    [cite] tajfun:[/cite]4. Za wykonanie umowy Administrator otrzyma miesięcznie wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 1.25 zł za m*m powierzchni lokali mieszkalnych wchodzących w skład Wspólnoty.
    Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie wystawionej przez Administratora faktury VAT, na konto wskazane przez Administratora
    a co tu nie gra logicznie ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]Inaczej pewne sprawy wyglądaja z punktu widzenia zarzadcy a inaczej członka wspolnoty.
    A teraz nastepny " kwiatuszek " z umowy pomiędzy zarządca a zarządca , lub jak kto woli administratorem a administratorem
    no nie jak kto woli .. tylko jak jest pod względem prawnym .
    To jest umowa między Zarządcą(art.18.1) a Administratorem
    [cite] tajfun:[/cite]4. Za wykonanie umowy Administrator otrzyma miesięcznie wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 1.25 zł za m*m powierzchni lokali mieszkalnych wchodzących w skład Wspólnoty.
    Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie wystawionej przez Administratora faktury VAT, na konto wskazane przez Administratora
    a co tu nie gra logicznie ...
    No Kuba P rżniesz głupa. Nie wierze.
    Czy ty naprawde nie widzisz że gośc płaci sam sobie?
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy ty naprawde nie widzisz że gośc płaci sam sobie?
    A czy Ty naprawdę nie widzisz że gościu chce was wydymać bez mydła? Nie stać was na zarząd właścicielski? Wybrać 3 zaufanych rudzi i zatrudnić dobrego administratora?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]4. Za wykonanie umowy Administrator otrzyma miesięcznie wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 1.25 zł za m*m powierzchni lokali mieszkalnych wchodzących w skład Wspólnoty.
    Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie wystawionej przez Administratora faktury VAT, na konto wskazane przez Administratora
    a co tu nie gra logicznie ...
    No Kuba P rżniesz głupa. Nie wierze.
    Czy ty naprawde nie widzisz że gośc płaci sam sobie?
    no płaci , bo ma podpis finansowy, ale to z waszej woli , przeciez go wybraliście Zarządcą - art. 18 1.

    To możesz napiszesz, co Takiemu Zarządy ( art. 18.1) wolno bez wiedzy właścicielei lokali ?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stonka ale ja powtarzam wszystkim dookoła. Zero reakcji. Wielki krzyk jest tylko wtedy jak jest ślisko w zimie. To sa problemy ludzi.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite] ja powtarzam wszystkim dookoła.
    Zero reakcji.
    Wielki krzyk jest tylko wtedy jak jest ślisko w zimie.
    To sa problemy ludzi.
    faktycznie małe macie potrzeby ...:wink:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP napisał:
    no płaci , bo ma podpis finansowy, ale to z waszej woli , przeciez go wybraliście Zarządcą - art. 18 1.

    To możesz napiszesz, co Takiemu Zarządy ( art. 18.1) wolno bez wiedzy właścicielei lokali ?

    Facet który pisze -" przecież go wybraliście" jest cynikiem.Każdy wie jak ustanawia sie powierzenie zarzadu 18.1.
    Przychodzi pierwszy właściciel do notariusza i ma napisane w akcie notarialnym (zaprojektowanym prze 5 prawników developera) komu powierza sie zarzadzanie wspolnotą.
    Jak mu sie nie podoba to - do widzenia.Kto wtedy zajmuje sie taką sprawą? Natomiast na drugie pytanie masz odpowiedź .
    I już ja czytałeś , ale Ci ja przypomnę za chwilę
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun. Na mój gust to wygląda tak że on zatrudnia administratora za którego Wy będziecie płacić.
    Gdyby zatrudnił go sam dla siebie to nie musiał by się nikomu tym chwalić. On go zatrudnia i on płaci ale tutaj mamy już informacje o wynagrodzeniu 1,25 od powierzchni mieszkalnej. No przecież nie musiał by się nikomu chwalić ile admin zgarnie skoro kasę wykłada zarządca ze swoich poborów.
    Napisz info do wszystkich właścicieli i wrzuć do skrzynek pocztowych że od dnia ........ właściciele będą płacić o tyle i tyle więcej ponieważ zarządca bez zgody właścicieli zatrudnił administratora i sporządził między nim a sobą umowę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Facet który pisze -" przecież go wybraliście" jest cynikiem.
    przestań mnie obrażać jak masz luki w edukacji dotyczącej wspólnot mieszkaniowych
    Każdy wie jak ustanawia sie powierzenie zarzadu 18.1.
    Przychodzi pierwszy właściciel do notariusza i ma napisane w akcie notarialnym (zaprojektowanym prze 5 prawników developera) komu powierza sie zarzadzanie wspolnotą. Jak mu sie nie podoba to - do widzenia.Kto wtedy zajmuje sie taką sprawą?
    ja znam inne przypadki , gdzie właściciele lokali podejmują uchwałę w sprawie powierzenia zaradzania w myśl art. 18.1
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]Facet który pisze -" przecież go wybraliście" jest cynikiem.
    przestań mnie obrażać jak masz luki w edukacji dotyczącej wspólnot mieszkaniowych
    Każdy wie jak ustanawia sie powierzenie zarzadu 18.1.
    Przychodzi pierwszy właściciel do notariusza i ma napisane w akcie notarialnym (zaprojektowanym prze 5 prawników developera) komu powierza sie zarzadzanie wspolnotą. Jak mu sie nie podoba to - do widzenia.Kto wtedy zajmuje sie taką sprawą?
    ja znam inne przypadki , gdzie właściciele lokali podejmują uchwałę w sprawie powierzenia zaradzania w myśl art. 18.1
    Ty mówisz o obrażaniu, Ty, ktory nie potrafi napisać Jakub , tylko Jakubek.
    Luki w prawie to mam nie tylko ja . I ty je masz i sędziowie SN. Nie bądź taki ą,ę.
    A poniewaz nawet TY nie wiesz co wolno zarżadcy . Tu masz odpowiedź:
    Nie podzielając poglądu przedstawionego w przytoczonej uchwale należy w ocenie Sądu Najwyższego w obecnym składzie przywołać następujące argumenty. Nie ma podstaw do stosowania art. 21 ust. 1 u.w.l. dla określenia kompetencji zarządcy, któremu powierzono zarząd na podstawie art. 18 ustawy. Uprawnienie zarządu w znaczeniu podmiotowym do reprezentowania wspólnoty płynie z samej uchwały powołującej ten organ i znajduje uzasadnienie w teorii organów osoby prawnej (art. 38 w związku z art. 331 k.c.), podczas gdy zarządca w rozumieniu art. 18 u.w.l. jest tylko przedstawicielem wspólnoty i dla umocowania do działania w jej imieniu potrzebuje pełnomocnictwa (art. 96 k.c., art. 86 i 87 k.p.c..)... zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu wspólnoty obejmuje tylko sprawy zwykłego zarządu. Samo jednak upoważnienie musi wynikać z umowy lub uchwały. Oznacza to, że w braku stosownych postanowień umowy czy uchwały nie można przy zastosowaniu art. 21 ust. 1 i art. 33 określić zakresu umocowania zarządcy
    
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    czy to orzeczenie dotyczy twojej wspólnoty ? że się z nim obnosisz?
    Kto więc nie takich luk , rozumiem, że tylko Jakub-ek

    wiesz jestem leniwy i nie chce mi się szukać innych orzeczeń potwierdzających moją tezę. Rob jak chcesz .
    To twój wybór i twoja wspólnota ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] stonka:[/cite]Tajfun. Na mój gust to wygląda tak że on zatrudnia administratora za którego Wy będziecie płacić.
    Gdyby zatrudnił go sam dla siebie to nie musiał by się nikomu tym chwalić. On go zatrudnia i on płaci ale tutaj mamy już informacje o wynagrodzeniu 1,25 od powierzchni mieszkalnej. No przecież nie musiał by się nikomu chwalić ile admin zgarnie skoro kasę wykłada zarządca ze swoich poborów.
    Napisz info do wszystkich właścicieli i wrzuć do skrzynek pocztowych że od dnia ........ właściciele będą płacić o tyle i tyle więcej ponieważ zarządca bez zgody właścicieli zatrudnił administratora i sporządził między nim a sobą umowę.
    Ja się chyba niezbyt precyzyjnie wyrażam, więc krótko jeszcze raz
    Nasz zrządca !8.1 jest włascicielem firmy zarządzającej " Sami swoi". I on podpisał z soba umowę na administrowanie naszej wspólnoty.Ale w tej umowie wystepuje w imieniu wspolnoty ( jako zarządca.). Czyli on uważa że umowe podpisuje wspólnota Druga stroną tej umowy jest jego v-ce dyreektor któremu ON udzielił pełnomocnictwa ne reprezentowanie jego firmy.
    Jest więc zarządcą i administratorem w jednej osobie.
    I on jak zarządca płaci sobie jako administratorowi.
    Mam ksero tej umowy.Zarządca bowiem traktuje ten dokument nie jak swój , lecz dokument wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite]tajfun[/cite]
    zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu wspólnoty obejmuje tylko sprawy zwykłego zarządu.
    
    płacenie za usługi jest czynnością zwykłego zarządu .
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] KubaP:[/cite]czy to orzeczenie dotyczy twojej wspólnoty ? że się z nim obnosisz?
    Kto więc nie takich luk , rozumiem, że tylko Jakub-ek

    wiesz jestem leniwy i nie chce mi się szukać innych orzeczeń potwierdzających moją tezę. Rob jak chcesz .
    To twój wybór i twoja wspólnota ...
    Ten fragment nie dotyczy konkretnej wspólnoty. Sądy mają zwyczaj w swoich uzasadnieniach dokonywać interpretacji zapisów UoWL. W tym przypadku SN dokonał interpretacji art 21 i 33 Uowl. Można sie z nim zgadzać lub nie. Ale jeśli sie nie zgadzasz to nie powołuj sie na wszystkie inne. Bo tez mogę zapytać czy gdy Ty powołujesz sie na sentencje wyroków sądowych to czy dotycza one twojej wspólnoty.

    Nowy doklejony: 14.12.13 22:30
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite]tajfun[/cite]
    zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu wspólnoty obejmuje tylko sprawy zwykłego zarządu.
    
    płacenie za usługi jest czynnością zwykłego zarządu .
    Za usługę adminstrowania też? A art 22.3.1 to co ?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: płacenie za usługi jest czynnością zwykłego zarządu .
    Ma rację Tajfun, że według przepisów ustawy o własności lokalu, art.22.3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności: 1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej . Okazuje się, że w niektórych wspólnotach płacenie za usługi jest czynnością zwykłego zarządu a nie przekraczającą zwykły zarząd (art.22.3.1 uowl).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]Ten fragment nie dotyczy konkretnej wspólnoty.
    Sądy mają zwyczaj w swoich uzasadnieniach dokonywać interpretacji zapisów UoWL.
    W tym przypadku SN dokonał interpretacji art 21 i 33 Uowl. Można sie z nim zgadzać lub nie.
    Ale jeśli sie nie zgadzasz to nie powołuj sie na wszystkie inne.
    Bo tez mogę zapytać czy gdy Ty powołujesz sie na sentencje wyroków sądowych to czy dotycza one twojej wspólnoty.
    Sądy wydają różne, różniste interpelacje , niejednokrotnie wykluczające się...dlatego rzadko powołuję się na orzeczenia sądowe ...
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite]tajfun[/cite]
    zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu wspólnoty obejmuje tylko sprawy zwykłego zarządu.
    
    płacenie za usługi jest czynnością zwykłego zarządu .
    Za usługę adminstrowania też?
    a co, prawo można stosować wybiórczo ? co komu pasuje w danej chwili ?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP napisał:
    a co, prawo można stosować wybiórczo ? co komu pasuje w danej chwili ?
    Prawo nie ale usługi jak widać TAK. Jedne sa w zakresie zarzadu zwykłego a inne niestety NIE.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun, dwie różne czynności, które musisz rozgraniczyć:
    - ustalenie wynagrodzenia (przekracza czynność zwykłego zarządu)
    - płacenie wynagrodzenia (zakres zwykłego zarządu, gdy jest ustalona uchwałą)
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trader. uchwały to uchwały, a umowy to umowy. Ja juz jestem po inicjacji.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja już jestem po inicjacji.
    A ja myślałem, że po... immisji :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.