Centralne ogrzewanie we wspólnocie

marlenamarlena Użytkownik
edytowano grudnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
Mieszkam w mieszkaniu własnościowym z księgą wieczystą. W naszej wspólnocie jest 6 mieszkan własnościowych a 4 należą do byłej kopani. (są niewykupione). Wspolnota nagle wymyśliła przyłączenie naszego budynku do sieci miejskiej centralnego ogrzewania. 3 mieszkania(własnościowe) nie zgadzają sie m.in. ja. Sasiadki twierdzą że jesli bedzie wiekszosc głosów na tak to czy chcemy czy nie centralne bedzie. Wszystko byłoby ok ale wspolnota musi wziac duzy kredyt i czynsz sie bardzo zwiekszy. Mam pytanie czy jesli nie wyraze zgody a przeglosują zalożenie ogrzewania to mimo wszystko bede musiala rowniez splacac to centralne ? jak to wszystko wygląda w swietle prawa czy mogą mnie zmusić. Teraz płacę za czynsz 200 zł po podłączeniu koszty mniej więcej mają wzrosnąć do 600 zł dlatego nie zgadzam się na takie coś. proszę o pomoc bo nie wiem co mam robic

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Marlena: przyłączenie naszego budynku do sieci miejskiej centralnego ogrzewania.
    Jak teraz ogrzewacie swoje mieszkania ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy jesli nie wyraze zgody a przeglosują zalożenie ogrzewania to mimo wszystko bede musiala rowniez splacac to centralne ?
    Tak
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Koziorozka: Tak
    W małej wspólnocie też... ? :wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W naszej wspólnocie jest 6 mieszkan własnościowych a 4 należą do byłej kopani
    W sumie 10 mieszkań, więc zrozumiałam, że to duża wspólnota
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorozka: W sumie 10 mieszkań, więc zrozumiałam, że to duża wspólnota
    Ja zrozumiałem, że jest w sumie 6 mieszkań, w tym 4 należące do byłej kopalni. Może się mylę. Ciekaw jestem (6 mieszkań własnościowych i 4 mieszkania należące do kopalni) jaki wynik głosowania będzie, przy trybie głosowania 1 właściciel = 1 głos.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite]marlena[/cite]Mieszkam w mieszkaniu własnościowym z księgą wieczystą.
    W naszej wspólnocie jest 6 mieszkan własnościowych a 4 należą do byłej kopani. (są niewykupione).
    Wspolnota nagle wymyśliła przyłączenie naszego budynku do sieci miejskiej centralnego ogrzewania.
    3 mieszkania(własnościowe) nie zgadzają sie m.in. ja.
    Sasiadki twierdzą że jesli bedzie wiekszosc głosów na tak to czy chcemy czy nie centralne bedzie.
    Droga jest długa . Jesteście małą wspólnotą więc na takie zmiany muszą się zgodzić wszyscy wg kodeksu cywilnego.
    Jeżeli wszyscy się nie zgodzą, to właścicielei lokali posiadający większość udziałów w nieruchomości może oddać sprawę do sądu i to Sąd za was podejmie decyzje.

    [cite] elan124:[/cite]
    Koziorozka: W sumie 10 mieszkań, więc zrozumiałam, że to duża wspólnota
    Ja zrozumiałem, że jest w sumie 6 mieszkań, w tym 4 należące do byłej kopalni.
    [cite] koziorozka:[/cite]
    W naszej wspólnocie jest 6 mieszkan własnościowych a 4 należą do byłej kopani
    W sumie 10 mieszkań, więc zrozumiałam, że to duża wspólnota
    Długo nie trzeba było czekać ... tak wygląda cytatologia ze zrozumieniem TWA.
    a prawda jest taka
    W naszej wspólnocie [b]jest 6 mieszkan[/b] własnościowych a [b]4 należą do byłej kopani. (są niewykupione).[/b]
    
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Prawda (ile jest razem lokali mieszkalnych) jest taka jaką określi Marlena.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] marlena:[/cite] Wspolnota nagle wymyśliła przyłączenie naszego budynku do sieci miejskiej centralnego ogrzewania. 3 mieszkania(własnościowe) nie zgadzają sie m.in. ja.

    Sasiadki twierdzą że jesli bedzie wiekszosc głosów na tak to czy chcemy czy nie centralne bedzie.

    Teraz płacę za czynsz 200 zł po podłączeniu koszty mniej więcej mają wzrosnąć do 600 zł dlatego nie zgadzam się na takie coś. proszę o pomoc bo nie wiem co mam robic

    Po pierwsze, nikt nie może cię zmusić do zainstalowania u ciebie w lokalu centralnego ogrzewania.

    Po drugie, jako osoba nie korzystająca z centralnego ogrzewania możesz być obciążana jedynie kosztami ogrzewania części wspólnych, w tym także kosztów stałych (opłata za moc zamówioną), ale w odpowiedniej proporcji. W zasadzie, nie można nawet obciążać cię kosztami strat na przesyle w części dotyczącej doprowadzenia ciepła do lokali. Nie jest więc możliwe, aby wzrost kosztów dla ciebie wyniósł 300% miesięcznie.

    Po trzecie, w ogóle mam wątpliwości czy wspólnota może podejmować uchwały dotyczące inwestycji, która nie dotyczy części wspólnych. Gdyby zakres inwestycji był taki, że dotyczy tylko przyłączenia nieruchomości do systemu c.o. w celu ogrzewania części wspólnych, to byłoby to trudne do zakwestionowania, ale wszystko co wykracza poza ten cel, jest moim zdaniem mocno kontrowersyjne - to powinno odbyć się na prywatny koszt tych, którzy chcą przyłączyć swoje prywatne lokale, a nie na koszt wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po trzecie, w ogóle mam wątpliwości czy wspólnota może podejmować uchwały dotyczące inwestycji, która nie dotyczy części wspólnych.
    Art.13 2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany [b]zezwalać na wstęp do lokalu[/b], ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo  usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu [b]wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.[/b]
    
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] KubaP:[/cite]
    Po trzecie, w ogóle mam wątpliwości czy wspólnota może podejmować uchwały dotyczące inwestycji, która nie dotyczy części wspólnych.
    Art.13 2. [u][b]Na żądanie zarządu[/b][/u] właściciel lokalu jest obowiązany [b]zezwalać na wstęp do lokalu[/b], ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo  usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu [b]wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.[/b]
    

    "Na żądanie zarządu" - zarząd jest uprawniony do podejmowania czynności zwykłego zarządu, na przykład takich jak żądanie udostępnienia lokalu w celu poprowadzenia instalacji, jeżeli jest to niezbędne dla jakiegoś innego lokalu. Natomiast czym innym jest czynność przekraczająca zwykły zarząd, polegająca na podjęciu przez wspólnotę uchwały o poprowadzeniu takiej instalacji do prywatnego lokalu na koszt wspólnoty.
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    "Na żądanie zarządu" - zarząd jest uprawniony
    no niekoniecznie ... w ostatnich dniach pojawił się wyrok sądu (chyba Apelacyjnego ) wyjaśniającego, że wszelkie inwestycje można podciągnąć pod ten art. 13 .
    Był tu na forum cytowany ...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    "Na żądanie zarządu" - zarząd jest uprawniony
    no niekoniecznie ... w ostatnich dniach pojawił się wyrok sądu (chyba Apelacyjnego ) wyjaśniającego, że wszelkie inwestycje można podciągnąć pod ten art. 13 .
    Był tu na forum cytowany ...
    Inwestycje tak, ale art. 13.2 dotyczy żądania udostępnienia lokalu, a nie podjęcia samodzielnej decyzji o przeprowadzeniu inwestycji. Żądanie udostępnienia lokalu w celu wyposażenia innego lokalu w dodatkowe instalacje, nie oznacza, że zarząd może zmusić kogoś do posiadania instalacji, która jest przeznaczona docelowo jego lokalowi, a która jest mu niepotrzebna. Zapis art. 13.2 oznacza jedynie, że jeżeli dany właściciel potrzebuje jakiejś instalacji docelowej dla swojego lokalu (inwestycji), to właściciel innego lokalu nie może utrudniać poprowadzenia przez swój lokal instalacji niezbędnych dla tamtego lokalu. Jeżeli więc część właścicieli chce mieć centralne ogrzewanie, to jeżeli zachodzi potrzeba poprowadzenia pionów grzewczych przez inne lokale (bo np. technicznie nie ma innej możliwości), to zarząd jest uprawniony do żądania od właścicieli tych lokali udostępnienia ich w celu poprowadzenia pionów grzewczych do innych lokali, ale nie może żądać zainstalowania c.o. w danym lokalu. Uprawnienie z art. 13.2 ma charakter organizacyjno-porządkowy: umożliwienie przeprowadzenia robót i "przejścia" przez dany lokal instalacji potrzebnych innym lokalom.
  • Opcje
    BarrichBarrich Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Egzo:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    "Na żądanie zarządu" - zarząd jest uprawniony
    no niekoniecznie ... w ostatnich dniach pojawił się wyrok sądu (chyba Apelacyjnego ) wyjaśniającego, że wszelkie inwestycje można podciągnąć pod ten art. 13 .
    Był tu na forum cytowany ...
    Inwestycje tak, ale art. 13.2 dotyczy żądania udostępnienia lokalu, a nie podjęcia samodzielnej decyzji o przeprowadzeniu inwestycji. Żądanie udostępnienia lokalu w celu wyposażenia innego lokalu w dodatkowe instalacje, nie oznacza, że zarząd może zmusić kogoś do posiadania instalacji, która jest przeznaczona docelowo jego lokalowi, a która jest mu niepotrzebna. Zapis art. 13.2 oznacza jedynie, że jeżeli dany właściciel potrzebuje jakiejś instalacji docelowej dla swojego lokalu (inwestycji), to właściciel innego lokalu nie może utrudniać poprowadzenia przez swój lokal instalacji niezbędnych dla tamtego lokalu. Jeżeli więc część właścicieli chce mieć centralne ogrzewanie, to jeżeli zachodzi potrzeba poprowadzenia pionów grzewczych przez inne lokale (bo np. technicznie nie ma innej możliwości), to zarząd jest uprawniony do żądania od właścicieli tych lokali udostępnienia ich w celu poprowadzenia pionów grzewczych do innych lokali, ale nie może żądać zainstalowania c.o. w danym lokalu. Uprawnienie z art. 13.2 ma charakter organizacyjno-porządkowy: umożliwienie przeprowadzenia robót i "przejścia" przez dany lokal instalacji potrzebnych innym lokalom.


    Oczywiscie ze Egzo ma RACJE a KubaP jak zwykle........"bladzi"
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: Uprawnienie z art. 13.2 ma charakter organizacyjno-porządkowy: umożliwienie przeprowadzenia robót i "przejścia" przez dany lokal instalacji potrzebnych innym lokalom.
    Też tak sądzę.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Man: Ubzdurało mu się, że autorka mieszka w małej wspólnocie.
    Tak naprawdę, to nie wiadomo w ilu lokalowej wspólnocie mieszka Marlena.
    Koziorozka: W sumie 10 mieszkań, więc zrozumiałam, że to duża wspólnota
    Elan124: Ja zrozumiałem, że jest w sumie 6 mieszkań, w tym 4 należące do byłej kopalni.
    KubaP: Jesteście małą wspólnotą
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] elan124:[/cite]...Tak naprawdę, to nie wiadomo w ilu lokalowej wspólnocie mieszka Marlena
    Dokladnie wiadomo bo wystarczy przeczytac to znanie.
    W naszej wspólnocie jest 6 mieszkan własnościowych a 4 należą do byłej kopani. (są niewykupione).
    Wynika z niego ze w jej wspolnocie jest 10 mieszkan (6 wykupionych i 4 niewykupione).

    Jesli ktos ma watpliwosci to po przeczytaniu ponizszego zdania autorki powinien sie ich pozbyc.
    3 mieszkania(własnościowe) nie zgadzają sie m.in. ja.

    Gdyby w jej wspolnocie bylo tylko 6 mieszkan w tym 4 niewykupione to nie mogloby sie w niej znalezc 3 mieszkania wlasnosciowe ktore sie nie zgadzaja z propozycja podlaczenia do sieci cieplowniczej bo wykupionych/wlasnosciowych bylo tylko 2.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    My dyskutujemy, ja nie dowierzam, inni są przekonani a koleżanka Marlena zniknęła z pola widzenia...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.